Skocz do zawartości
pirlo81

Słuchawki zamknięte ok. 1000zł do Yamaha r-n602

Recommended Posts

Witam, 

dzięki pomocy forumowiczów udało mi sie znaleźć kolumny do Yamahy R-n602. Nadszedł czas by rozejrzeć się za słuchawkami zamkniętymi, przewodowymi. 

Obecnie użytkuję iSK HD-9999 i byłem z  nich zadowolony do momentu, w którym posłuchałem muzyki na moim amplitunerze w połączeniu z Dali Oberon 3. Sluchając teraz iSK HD-9999 męczę się. Płaskie, brak szczegółów, wszystko zlewa sie w jedną całość. 

Od nowych słuchawek oczekuję mniej więcej takiego charakteru dźwięku jaki daje mi Yamaha r-n602 z Oberonami 3. Liczę na możliwie szeroką scenę i możliwie dużą separacje. Szczegółowość też jest dla mnie istotna. 

Kwota do wydania to około 1000 zł

Z góry dziękuję za każdą sugestię. 

Generalnie muzyka w słuchawkach będzie zawsze brzmiała inaczej niż z kolumn. Chociażby ze względu na to ze większość nagrań jest przewidziana do słuchania z kolumn. Problemem może być też jakość dźwięku z wyjścia słuchawkowego amplitunerze. O szeroką scenę najłatwiej w słuchawkach otwartych. Takie jednak nie zawsze się sprawdzają, przez brak izolacji dwustronnej.

Wiadomo, że słuchawki nie zagrają jak kolumny dlatego szukam charakteru podobnego a nie takiego samego. Ze względu na warunki użytkowania w rachubę wchodzą tylko słuchawki zamknięte.

Co rozumiesz poprzez jakość wyjścia w amplitunerze? 

Różnie z tym bywa. Często wyjście słuchawkowe w takim sprzęcie zakłada podłączanie tanich słuchawek, bez większych wymagań. Dlatego może się okazać ze trzeba by kupić np. osobny wzmacniacz słuchawkowy. Z zamkniętych znane z przestrzennego brzmienia były AKG K550. Trudno je obecnie kupić w sklepach w naszym kraju. Łatwiej o spokrewnione z nimi K845 BT z mniejszymi padami i z możliwością pracy bezprzewodowej. Do tego są mało wymagające co do źródła.

Przemyślałem trochę temat i postanowiłem zakupy zrobić w dwóch etapach. 

Pierwszy etap to słuchawki. Oczekiwania wobec nich jak w pierwszym poście. 

Drugi etap to wzmacniacz słuchawkowy. Co do budżetu to tutaj nie wiem w jakich obszarach cenowych sie poruszać by usłyszeć efekty. 300zł? 500 zł? 700zł?

W jaki sposób podpiąć wzmacniacz pod amplituner? Obecnie muzyki słucham głównie ze Spotify i coraz rzadziej sięgam po CD. 

Jeśli wzmacniacz słuchawkowy ma współpracować ze sprzętem audio takim jak CD lub streamer podłącza się go do wyjścia liniowego. Często takie wzmacniacze mają wyjście liniowe i włącza się go np. pomiędzy DAC i wzmacniacz lub do innego urządzenia. Jeśli wzmacniacz ma wyjście na rejestrator można tu go podłączyć.

Wzmacniacz słuchawkowy należy dobrać do słuchawek. Bywają w bardzo różnych cenach. Do niektórych słuchawek potrzeba czasem bardzo drogich wzmacniaczy słuchawkowych, do innych wystarczą tanie. Czasem tanie słuchawki wymagają drogiego wzmacniacza a inne drogie mogą się zadowolić czymś dość tanim.

Cześć,
W słuchawkach o konstrukcji zamkniętej problemem zawsze była prezentacja sceny dźwiękowej. Zważywszy na sprzęt, który masz stawiasz na muzykalność oraz bardzo dobrą separację instrumentów. Rozwiązaniem mogą być Meze 99 Neo i są to jedyne słuchawki, które w tym przedziale przychodzą mi do głowy. Łatwiej byłoby ze słuchawkami o konstrukcji otwartej i tutaj nieco ponad budżet masz świetne Hifiman HE400i. 

Czyli rozumiem, że tutaj ograniczeniem jest mój amplituner. W takim razie zapytam inaczej. 

Co musiałbym dokupić/wziąć pod uwagę, by w pełni wykorzystać potencjał sluchawek kosztujących około 1000 zł? 

Nie powiedział bym że musi być ograniczeniem amplituner. Sporo zależy od konstrukcji jego wyjścia słuchawkowego. Może się jednak okazać że tak jest. Sporo zależy tu od słuchawek. Np. Hifiman HE400i mają niską czułość i potrzebny jest do nich dość mocny wzmacniacz słuchawkowy. Może być z nimi problem z mocą potrzebną do ich napędzenia. Wspomniane przeze mnie AKG K550 mają bardzo dużą czułość. Słuchawki słuchawkom nie są równe. Niektóre mogą być pod pewnymi względami bardziej wymagające.

AKG k550 niestety niedostępne, a Meze 99 Neo z opisów wydają mi się jednak zbyt basowe.

Poszperałem troche i na tą chwilę mam dwa typy z jednej stajni Audio-Technica, tj. tańsze ATH-MSR7B i droższe ATH-A990Z (poza zakładany budżet ale wiadomo jak to w życiu bywa ;)

i tera pytanie, z którymi z nich lepiej poradzi sobie moja Yamaha? 

Myślę ze jedne i drugie słuchawki były by tu bardzo podobne do napędzenia. Abstrahując oczywiście od ich brzmienia. ATH-MSR7B to jednak słuchawki o zredukowanych gabarytach do celów mobilnych. Nie oznacza to ze nie można ich używać w domu. Jeśli je bierzesz pod uwagę to może warto również rozważać Sony MDR-1A lub ich nowszą wersję MDR-1AM2.

Słuchawki są mocno indywidualne najlepiej jakbyś przesłuchał jednych i drugich z wspomnianym amplitunerem. A990z są typowo domowymi słuchawkami dużo większymi, jeżeli będziesz chciał zabrać je w podróż to słabo, wtedy lepiej spisza sie bardziej mobilne msr7b.

Jestem po dwóch podejściach do ATH-A990Z. Za pierwszym razem słuchałem ich na Yamaha r-n602 (czyli taki jak mój), a za drugim razem miałem dla kontrastu swoje iSK i odsłuch również na tej Yamaha oraz jakimś lampowym DAC'u z wyższej półki.

Niestety efektu wow nie było. Nie zachwyciły mnie. Biorę poprawkę na to, że były one zupełnie nowe bez wygrzania i bez dopasowania padów.

Bas lżejszy niż w iSK ale bardziej punktowy. Średnica bliższa, scena szersza. Powyższe uważam za plus.

Rozczarowany jestem szczegółowością i separacją. Miałem też cały czas odczucie jakbym słuchał ich przez mgłę.

Ogólnie przewyższają iSKi. Szczególnie bas jest przyjemniejszy i nienarzucający się. Jednak różnice nie są na tyle duże by wydawać na nie 1100zł (taką otrzymałem ofertę). 

Co do konstrukcji to jednak pady zdecydowanie dla mnie za duże. Sluchawki używam głównie do nocnych odsłuchów leżąc więc na pewno do takiej pozycji nie będą wygodne. 

Idę więc w kierunku ATH-MSR7B oraz wspomnianych Sony MDR-1AM2

Może jakieś inne propozycje?

Na marginesie dodam,że chyba zbyt ostro oceniłem iSK HD-9999. Zdecydowanie warte swojej ceny. 

MSR7b są już zbalansowane. Wydają się być lepszą propozycją, od słabych moim zdaniem Sony MDR1 (obydwie wersje grają tak samo) Do 1000 zł będziesz miał jeszcze Beterdynamic DT 990

Jeśli chodzi o porównanie MSR7b i Sony MDR-1AM2 to sporo będzie zależało od tego jak odbierzesz górę pasma ATH. Moga okazać się nadal zbyt mdłe. Co do Sony to MDR-1R grały zupełnie inaczej niż  MDR-1A. MDR-1A również graja nieco inaczej niż MDR-1M2. Generalnie podobnie lecz z mocniej dociążonym niskim basem. Po za tym głównie zmiany dotyczą obniżenia już stosunkowo niskiej masy MDR-1A do wagi zupełnie piórkowej. Ciekawe jak odbije się to na ich trwałości. Ja bym brał jeszcze pod uwagę AKG K845BT , które sprawdzają się bardzo dobrze jako przewodowe, lub ich nowszą alternatywę AKG K371. Nic za bardzo nie wiadomo na temat stosunkowo nowych AKG K275 które powinny grac dość podobnie.

Znalazłem na necie ATH-MSR7B z dopiskiem Gun metal, które są o ok. 200 zł tańsze od modelu standardowego. Nie mogę jednak znaleźć żadnej informacji na czym różnica między nimi polega. 

Poza tym zastanawiam się czy nie iść jednak w słuchawki bluetooth. W ciągu dnia sprawdziłyby się jako słuchawki do pracy przy komputerze a wieczorami i w nocy do słuchania muzyki na kablu. 

ATH-DSR7bt to słuchawki działające bezprzewodowo i przewodowo, ale tylko na kablu USB.  Gun metal to zapewne nazwa wersji kolorystycznej ATH-MSR7B. Zapytaj o to w sklepie który je ma.

Mam możliwość przetestowania modelu ATH-MSR7B 

Zanim się w nie wsłucham mam pytanie. Dlaczego na tym samym poziomie głośności przy wyjściu z amplitunera grają znacznie ciszej od isk HD-9999? 

Bo zapewne mają niższą skuteczność. Do tego ISK HD-9999 maja znacznie więcej basu i w tym zakresie jest przekazywane najwięcej mocy. Dlatego słuchawki nawet o identycznej średniej skuteczności lecz z podbitym basem będą zwykle grały głośniej, przynajmniej basem.

Słucham i słucham i chyba konstrukcja zamknięta nie jest w stanie spełnić moich oczekiwań.

Moje stosunki rodzinne na tym ucierpią ale idę w stronę słuchawek otwartych i koniecznie wokolusznych.

Caly czas żałuję, że pozbyłem się Pioneer'ów SE A-1000 i teraz szukam podobnego brzmienia. 

Może AKG k712 pro?

Lub inne propozycje? 

Nie będę otwierał nowego wątku wiec zapytam tutaj. 

Mam okazję kupić za "śmieszne" pieniądze Topping mx3. Niestety nie będę miał możliwości zwrotu więc byłby to zakup w ciemno.

Pytanie: czy używając Topping'a jako wzmacniacz słuchawkowy do AKG K702 usłyszy się zmianę jakościową względem Yamahy rn602? Czy może taki zakup nie ma sensu, bo nic sobą nie wniesie?

Skoro masz go kupić za "śmieszne" pieniądze, to może warto spróbować. Musisz jednak wiedzieć ze w takich wzmacniaczach słuchawek nie podłącza się do końcówki mocy dla głośników, tak jak to jest bardzo często we wzmacniaczach w klasie AB. Tor dla słuchawek to zapewne jakiś wzmacniacz słuchawkowy oparty o układ scalony i ewentualnie DAC który jest w niego wbudowany. Raczej nie spodziewał bym się zbyt wiele. Ale może ...

Może wypowie się na ten temat ktoś kto go ma.