Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze amplitunera Denon x1600h-x2600h - inne?


Norrin

Recommended Posts

Cześć,

Na wstępnie wybaczcie, jeśli temat został założony w miejscu, nie do końca poprawnym. Wydało mi się to najbardziej adekwatne.

Teraz do rzeczy - potrzebuję nieco pomocy w doborze amplitunera. Założyłem budżet ok. 2500 zł.

Wycelowałem w amplitunery:
Yamaha RX-V585
Pioneer VSX-934

Denon x1600h

Denon x2600h (tak wiem, jest lekko przekroczony budżet)

Denon AVR-S950H (taki mi zaproponowali zamiast 2600, ale jest sporo tańszy)

Zasadniczo amplituner ma służyć do grania muzyki, sporadycznie do oglądania filmów oraz konsoli, podpięty będzie też TV Box z obsługą materiałów 4K oraz Dekoder DVB-S2 też z 4K

Kupiłem za grosze na ten moment używane Taga Harmony v606 (ale zakładam, że zostaną one zmienione za jakiś czas), po prostu, żeby mieć jakieś w miarę przyzwoite głośniki na start. A te okazały się w świetnym stanie i za grosze ;)

Podpięte to będzie do Samsunga Qled 65 - co istotne z tym swoim, jakże pompowanym upscalingiem AI do 4K)

I teraz pierwsze pytanie, bo żaden sprzedawca w sklepach, nie był mi w stanie powiedzieć, czy jest sens w ogóle inwestować w amplituner z Upscalingiem do 4K skoro w TV jest on wbudowany (i działa on całkiem dobrze), czy sygnał upskalowany z amplitunera może być gorszej jakości, niż wysłany w 1080p i przeskalowany w samym TV? Może wystarczy sama obsługa obrazów w rozdzielczości 4K?

W jednym sklepie powiedzieli mi, że Pioneer i Onkyo to plasiki i od czasu zmian w konstrukcjach się to sypie i nie brzmi zbyt dobrze, kazali kupic Denona albo Marantza, w drugim sklepie kazali mi odpuścić Denony i Yamahę bo jedno słabe i awaryjne a drugie brzmi zbyt surowo... kazali kupić Pioneera albo Oknyo... Ja rozumiem, że co sprzedawca to inny towar w magazynie i nie zawsze dobrze doradzi, bo to sprzedawca, ale...

Moc wyjściowa nie ma aż takiego znaczenia bo akustyka w małym salonie ~12m2 (a może ma znaczenia, bo salon jest otwarty na resztę mieszkania) nie będzie aż tak istotna.
Myślę, że za jakiś czas zostaną zmienione głośniki na coś lepszego.

Wyczytałem sporo na temat różnic technicznych, porównałem je ze sobą "na papierze", ale to pierwsze takie urządzenie w moim domu, więc trochę się zakręciłem. Wewnętrznie mam wrażenie, że Denon będzie tutaj najlepszy, ale nie umiem wytłumaczyć sobie czy jest sens dorzucać tę różnicę do 2600h, pomoże ktoś w wyborze? A moze powinienem wziąć pod uwagę jeszcze jakiś inny model?

Będę wdzięczny za każdą sugestię, z góry dzięki!

Edytowano przez Norrin
Dodanie urządzenia do listy podpiętych
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jeszcze V685 bo to ceny w sklepach są do zbicia..tak w ogóle yamaha coś nie zapowiada nowych amplitunerów a wtedy to ten V685 poleci dobrych 300-500zł w dół.

Upscaling w amplitunerze to przecież gratisowa opcja nie musisz z niej korzystać, wtedy ją wyłączysz proste, na dodatek nie wiadomo jakiego masz tv box'a bo to od niego zależy czy potrafi wysłać sygnał nie upscalowany już przez niego samego...

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Jasiek88 napisał:

Masz jeszcze V685 bo to ceny w sklepach są do zbicia..tak w ogóle yamaha coś nie zapowiada nowych amplitunerów a wtedy to ten V685 poleci dobrych 500zł w dół.

Upscaling w amplitunerze to przecież gratisowa opcja nie musisz z niej korzystać, wtedy ją wyłączysz proste.

A tak racja, porównywałem "na papierze" Yamahy x85 (nawet mają do pobrania taką tabelę) i posłuchałem jednego modelu u znajomego (odrobinę innego, ale to yamaha). Faktycznie jest ponad 5ką 6tka, tylko, że z tego co pamiętam różnica między nimi była niewielka.

Z tym upscalingiem faktycznie można go wyłączyć, ale wtedy nie widzę potrzeby dopłacania do wyższych modeli, które to mają (Denon x2600 i Pioneer 934 dla przykładu). Mogę brać tańsze ;)

Edytowano przez Norrin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na prawdę sądzisz że upscaling coś kosztuję? to jest nic nie znaczący dodatek wykreśl go z głowy.

W wyższych modelach płaci się za większa moc, jakość połączeń, zasilania i bardziej zaawansowane opcję w kalibracji akustyki.

Np mówisz że masz pomieszczenie otwarte na inne pomieszczenia w takim układzie od razu możesz odrzucić onkyo które ma ją najgorszą...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jasiek88 napisał:

Czy na prawdę sądzisz że upscaling coś kosztuję? to jest nic nie znaczący dodatek wykreśl go z głowy.

W wyższych modelach płaci się za większa moc, jakość połączeń, zasilania i bardziej zaawansowane opcję w kalibracji akustyki.

Np mówisz że masz pomieszczenie otwarte na inne pomieszczenia w takim układzie od razu możesz odrzucić onkyo które ma ją najgorszą...

Wychodzę z założenia, że nic nie jest za darmo. Procesor odpowiedzialny za przetwarzanie obrazu zawsze coś kosztuje, więc mam wrażenie, że w parze z mocą, wyjściami itp dodając też upscaling, gdzieś ta wartość jest zaszyta. Wykerślam to z głowy, czyli w zasadzie wychodzi na to, że Denon x2600h oraz S950H nie będzie potrzebny.

Tak salon jest otwarty, jest w formie litery C, gdzie ściany są umieszczone powiedzmy z przodu, tyłu oraz jednego boku biorąc pod uwagę miejsce siedząco/słuchające ;) - jedna strona jest otwarta na pomieszczenie o łącznym metrażu jakieś 30m2
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jasiek88 napisał:

Kiedyś było osobne procesory obrazu w amplitunerach teraz już nie ma, pamiętam kiedyś jak znajomy miał Pioneera lx78 i tam było procesor Marvell Qdeo ale to robiło robotę...

Także teraz lepiej tego nie używać i przepuszczać obraz bez żadnego tknięcia i pozostawić to TV.

I na to pytanie żaden ze sprzedawców, z którym rozmawiałem nie był mi w stanie odpowiedzieć. Dziękuję

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, skoro sprzęt ma służyć głównie do słuchania muzyki to po co Ci amp AV? W Twoim budżecie znajdziesz modele 2-kanałowe, które zagrają o wiele lepiej niż wymienione przez Ciebie. A jeśli chcesz fajne stereo i myślisz w przyszłości o wymianie kolumn to może warto rozważyć kupno klasycznego wzmacniacza. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, seba3002 napisał:

Kolego, skoro sprzęt ma służyć głównie do słuchania muzyki to po co Ci amp AV? W Twoim budżecie znajdziesz modele 2-kanałowe, które zagrają o wiele lepiej niż wymienione przez Ciebie. A jeśli chcesz fajne stereo i myślisz w przyszłości o wymianie kolumn to może warto rozważyć kupno klasycznego wzmacniacza. 

Głównie do muzyki ponieważ osobiście lubię jej słuchać i tak w większości będę tego używał. Bo nie zdarza mi się siedzieć przed TV zbyt długo, ale często po prostu "coś sobie w tle gra". Natomiast zdarza mi się zmieniać dekodery, tvboxy i oglądam też filmy czasem na TV z Netflixa czy plików i czasem też gram na konsoli. Zdaję sobie sprawę z tego, że istnieją wzmacniacze stereo, które mogą mnie wydrzeć z butów i nawet w takim budżecie. Jednak mam sporo innych sprzętów, które chcę że sobą spiąć. Taki trochę kompromis. Po prostu nie mam tyle wiedzy, żeby jasno kreślić który nada się najlepiej. Bo technicznie rozumiem, co mają wbudowane, ale tak jak już wcześniej było omówione, nie miałem pojęcia czy konieczny będzie sprzęt z upscalingiem. Myślałem o jakimś klasycznym rozwiązaniu i ale mam za dużo sprzętu, żeby go zostawić tak, jak jest.

Bardzo dziękuję jednak za sugestie, to cenna informacja.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie żaden amplituner nie ma procesora wizyjnego jakie stosowano keidyś. Teraz to skalowanie takie jakie masz w TV. Bezsensowna funkcja.

To jest kluczem

22 godziny temu, Norrin napisał:

Zasadniczo amplituner ma służyć do grania muzyki, sporadycznie do oglądania filmów oraz konsoli, podpięty będzie też TV Box z obsługą materiałów 4K oraz Dekoder DVB-S2 też z 4K

Zasadniczo? Czyli głównie? Ile 80 do 20% to idż w stereo.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, S4Home napisał:

Obecnie żaden amplituner nie ma procesora wizyjnego jakie stosowano keidyś. Teraz to skalowanie takie jakie masz w TV. Bezsensowna funkcja.

To jest kluczem

Zasadniczo? Czyli głównie? Ile 80 do 20% to idż w stereo.

 

Nie umiem określić w % stosunku grania muzyki do oglądania filmów czy grania na konsoli. Jeśli musiałbym to zrobić powiedzmy 70/30. Nie jestem oblatany w kwestiach takiego sprzętu i sądziłem raczej, że tutaj pójdę drogą poszukania czegoś uniwersalnego, co w przyszłości da mi możliwość bezproblemowej zmiany głośników (z uprzednio wspominanych Taha Harmony 5+1 kupionych okazyjnie) na lepsze i cieszenia się jakimiś efektami oglądając film czy grając.
Dziękuję za sugestie, przyjrzę się sprzętom z kategorii stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, seba3002 napisał:

Czyli masz zestaw 5 kolumn plus sub? Chcesz je wszystkie wykorzystać? 

Taki był plan, stąd też szukałem wśród tych wymienionych na początku modeli. 5.1,ewenatalnie 7.2 na wyrost, żeby móc coś z tym później zrobić. Ale biorę wszystkie Wasze sugestie pod uwagę bo nie znam się na tej kategorii sprzętach. Nie miałem z nimi wcześniej do czynienia :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie nie do końca rozumiem 🙂. No i jeżeli autor wątku ma już ten zestaw to raczej pozostaje kupno amplitunera AV, żeby w pełni wykorzystać ten set. A jeśli nie, to może warto pomyśleć o kupnie lepszych frontów i do tego amplitunera stereo, który będzie miał podobne złącza do tych z amplitunera AV a zagra lepiej w stereo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, seba3002 napisał:

A ja właśnie nie do końca rozumiem 🙂. No i jeżeli autor wątku ma już ten zestaw to raczej pozostaje kupno amplitunera AV, żeby w pełni wykorzystać ten set. A jeśli nie, to może warto pomyśleć o kupnie lepszych frontów i do tego amplitunera stereo, który będzie miał podobne złącza do tych z amplitunera AV a zagra lepiej w stereo.

Wybaczcie proszę, że nie doprecyzowałem tego wcześniej... ale właśnie tak się w tym orientuję. Tak, zakupiłem Tagi Harmony 606 5+1 i mam taki zestaw głośników i stąd moje typy amplitunerów z pierwszego wątku, ponieważ są one wielokanałowe. Sądziłem, że wybór i dyskusja zamknie się na tekstach typu: Olej Pineery, przy takich głośnikach nie zabrzm ito dobrze, Denon ma lepszą scenę, brzmi pełniej celuj w model 2600 bo na przyszłość będziesz mógł wsadzić Oberony i będzie gitara. Albo znów 1600 to staroć, dorzuć trochę kasy i kup s950 bo wcale się nie różni wiele od 2600, nie wykorzystasz tego na tych głośnikach, a jest nowszy ... a jak zmienisz fronty to będzie igła... Yamaha lepsza bo będzie to ciekawiej brzmiało w takim małym salonie, gra naturalnie, nie tak "soczyście" i nisko jak Denon, ale dźwięk jest czysty...
Ja nie muszę mieć turbo dźwięku na stereo rezygnując z efektów surround w filmach, wydawało mi się, że można osiągnąć świetne brzmienie muzyczne na stereo (słuchając płyt) i do tego przyzwoicie grające kino włączając pozostałe ... Dolby czy tam cokolwiek...
Musicie wybaczyć laikowi, miesiąc temu nie wiedziałem w ogóle po co jest potrzebny amplituner... nie mówię już o parametrach :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, seba3002 napisał:

To ja proponuję Ci wypożyczyć Yamahę 685 i Denona 2600. To ta sama klasa a dwa różne rodzaje grania. Posłuchaj. Potestuj. Sam oceniasz, ktory bardziej Ci odpowiada. A kolumny które masz to bardzo przyzwoite paczki w swoim przedziale cenowym. Pozdrawiam.

Facet w sklepie powiedział mi, że 2600 już wycofali... zaproponował S950H (jak opisałem) bo miał na półce, zamiast 2600 - brzmią w zbliżony sposób? Mogę to spokojnie zamienić w razie czego?

Edytowano przez Norrin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Norrin napisał:

Porównam jak brzmią te 2 modele.

Bardzo dziękuję.

Mam model s950h :) zastanawiałem się nad 2600h i wydaje mi się że na rynek europejski różnią się od tych na usa (chociażby przewód zasilania nie jest na stałe jak w usa). Jak to mówią s950h to najwyższy model serio S a 2600h to średniak serii X :) z funkcjonalności ma wszystko co powinien mieć a brzmieniowo mi pasuje a też plan mam jeszcze na jesień zmienić kolumny. Jakbyś miał pytania co do tego modelu konkretnie to śmiało. Pzdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...