Skocz do zawartości

9 000 zł na ampli(tuner) + kolumny podłogowe


heraf.ldz

Recommended Posts

Z napisaniem tego postu zbierałem się już dłuższy czas…. i gdy już się zebrałem to zreflektowałem się, że bardzo podobne pytanie parę dni temu zadał forumowicz „tokens”. Niby podobne, ale jednak inne, stąd zadecydowałem napisać tego posta.

Chcę kupić zestaw audio: ampli(tuner) + kolumny podłogowe stereo.

Budżet: do 9 000 zł

Pożądane cechy ampli(tuner)a:

  • Odtwarzanie strumieniowe Spotify/TIDAL (wifi ale wolałbym po RJ45)
  • Wejście phono dla gramofonu
  • Wejście optyczne/HDMI do podłączenia TV
  • Tuner… taki klasyczny.. niżej wyjaśniam czemu 😉 (czy ktoś jeszcze z tego korzysta?)

Pożądane cechy kolumn:

Odpowiem na około: kieeedyś jak współpracowałem trochę z radiem zetknąłem z odsłuchami/monitorami Yamaha ns-10. Wtedy też pierwszy raz poczułem jakie można mieć ciary od brzmienia muzyki - wiadomo pomieszczenie przystosowane było do odtwarzania muzyki. Potem przez chwilę miałem odsłuchy MACKIE MR 5 MKII. A potem skończyła się młodość a zaczęła praca na cały etat, nowe mieszkanie, dziecko itp. 😉

Na podstawie tego „malutkiego” doświadczenia mogę powiedzieć, że zależy mi dynamice dźwięku, szczegółach i żeby grały raczej równo w całym paśmie, bas dynamiczny. Tyle w teorii bo najważniejszy jest odsłuch.

Co będzie słuchane:

Wszystko – brzmi głupio… ale nie potrafię się zaszufladkować do jednego gatunku muzycznego. Słucham dużo i czasem bardzo skrajnych gatunkowo utworów. Korzeniami to melodyjna muzyka elektroniczna ale i bardzo dużo klasyki lat 80-90. Współczesne utwory też ale rzadko mainstream’owe  – po prostu albo utwór chwyta ze serce i chcę się go odtworzyć jeszcze raz albo nie, nie ważne jaki gatunek.

Po co tuner klasyczny?

Dla żony (bo chcę 😊) ale i dla mnie też 😊. Jak jeżdżę samochodem to lubię czasem po skakać po dostępnych stacjach zobaczyć co grają, czasem dzięki temu przypomnę sobie o jakimś utworze, którego dawno nie grałem, czasem wpadnie całkowicie nowy kawałek, którego wcześniej nie znałem. Wiem, że jakość sygnału FM jest słaba ale opcja tunera byłaby mile widziana. Wole kręcenie gałką od MHz niż szukanie stron internetowych stacji radiowych z nadawaniem on-line.

Pomieszczenie odsłuchu:

standard: salon niby 23,5m2 ale ciężko powiedzieć jednoznacznie jaki wymiar bo.. salon od aneksu dzieli częściowo wyspa. Schemat w załączeniu.

 

Pytanie zasadnicze do forumowiczów: Jadąc na odsłuchy chciałbym jechać wiedząc co chcę sprawdzić/odsłuchać. Z mojego researchu oraz z wątku rozpoczętego przez „tokensa” wstępnie widzę takie zestawy:

Jeśli chodzi o amplituner:

  • Onkyo 8390.. wszechstronny, ma opcję kalibracji dźwięku (czy to jest warte tego??) i dużo mocy.. w moim przypadku chyba za dużo… nie wykorzystam tego. No i dużo HDMI, których nie wykorzystam, a za które zapłacę.
  • Marantz NR1200 .. średnio mi się podoba wizualnie ale to nie jest dla mnie krytyczne bo to nie będzie element, który będę eksponował w salonie (będzie w szafce RTV). Warty ceny?
  • Audiolab 6000a play – brak tunera trochę na minus ale z opisów wynika że na tle dwóch wskazanych powyżej powinien zagrać brzmieniowo najlepiej?

Co do kolumn:

  • Klipsch RP-5000f (6000f chyba za duże do mojego salonu?)
  • Audio Saxo 40
  • Heco Aurora 700 dość często się pojawiają na forum.

a co do Polk Audio S55E... jakoś wizualnie mi nie podchodzą.

Będę wdzięczny za doradzenie czy to co wyżej wskazane jest warte testowania oraz w jakich połączeniach. Oraz najważniejsze - co zaproponowalibyście jeszcze do odsłuchu (albo zupełnie coś innego? Próbuje się odnaleźć trochę w tej dziedzinie  i o ile w kwestii amplitunerów idzie się jakoś rozeznać dla nowicjusza to w dziedzinie kolumn  - jest ich tak dużo. A nie chcę siedzieć 4 dni w salonie/sklepie odsłuchując wszystko co mają po kolei. Obsługa z salonu by pewnie też nie chciała ;)

 

Z góry dziękuje za pomoc i Pozdrawiam.

 

 

salon.png

Edytowano przez heraf.ldz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając ze nie znam się ale wypowiem się... :)

Zaczynałem na początku tak jak ty... Ampli mi chodziło po głowie... HDMI i inne bajery ale stwierdziłem ze tak naprawdę te HDMI nie są mi do niczego potrzebne bo TV podłącze po optycznym kablu do wzmaka ktory ma DAC. FM sie zamienia teraz na radio internetowe np. aplikacja TuneIn i jakosc nie porownywalna co do FM (ewentualnie DAB cyfrowo) ale jednak TuneIn ma gazylion stacji do wyboru.

Dochodząc do wniosków ze 'All in One' amplitunery  sie dosc szybko starzeją wiec zostanie mi za jakiś czas mało funkcjonalny klocek bo serwisy internetowe/protokoły itp się zmieniaja i po zakończeniu wsparcia przez producenta nie będzie aktualizacji i nagle moze przestac dzialac np Spotify co dla mnie jest nie do przyjęcia i ampli wylądowałby w koszu/eBay.

Na koniec doszedłem do wniosku ze dobry wzmacniacz się nie starzeje bo dobre sprzęty nawet z lat 80tych dalej dobrze graja.

Polecam ci kupić dobry wzmacniacz (z phono) plus streamera internetowego np. Yamahy wxad-10 który da ci muzykę np ze Spotify/Tidal i radio jakie chcesz z TuneIn.

 

Co do głośników to nic nie polecę bo nic nie słyszałem jeszcze ale zobacz do mojego postu bo zrobiłem wstępna selekcje po kopaniu na forum kilka dni :)

 

Pozdro.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielam zdanie przedmówcy , w dzisiejszych czasach gdzie dynamika zmian w kodekach , formatach jest znaczna oraz przechodzenie firm audio z rąk do rak stało się normą kupno "kombajnu" nie wróży dobrze w dalszej perspektywie. System oparł bym na wzmacniaczu dzielonym lub integrze ,natomiast źródła jako zewnętrzne jednostki. Co do tunera , to miałem identycznie z żoną :) Miało być radio i to radio na gałkę / fale/, bez żadnych aplikacji , internetu itp. W moim przypadku chodziło o sypialnię , kupiłem więc takie maleństwo z lat 70 - tych Sony STR 5V i teraz to jej ulubiony sprzęt grający w domu :) Z tego co widzę jesteś z Łodzi , polecam udać się do komisu HI FI Market na Piotrkowską 204 / wieżowiec na Manhattanie / , znajdziesz tam mnóstwo tunerów z lat 70, 80,90 -tych / Scott, Yamaha,Pioneer , Sony , Kenwood / z głowicami łapiącymi wszystkie stacje na kawałku drutu. Po za tym możesz tam posłuchać jak grają stare wzmacniacze oraz kolumny , będziesz miał jakąś skalę porównawczą do dalszych poszukiwań.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Amplituner to bardzo wygodne urządzenie ale jest to kompromis między jakością brzmienia. Warto samemu się o tym przekonać i porównać topowy amplituner typu Yamaha RN803d czy Onkyo 8390 z Audiolab 6000a czy nawet NAD C326BEE czy Yamaha AS701. Wspomniałeś o wyrównanym paśmie w związku z czym odpuściłbym zakup Marantza NR1200, który zagra po prostu bardzo ostro. Rozwiązaniem w Twoim przypadku może się okazać Yamaha AS701 + streamer + System Audio Saxo 40 lub Heco Aurora 700. Brzmienie łączące dynamikę oraz muzykalność. Alternatywą może się okazać Audiolab 6000a tak na prawdę z tymi samymi kolumnami + Dali Oberon 7, z którymi zagra najcieplej z nieco wydłużonym basem ( kwestia preferencji). 
Wspomniałeś jeszcze o klipsch. Są to kolumny, które cieszą się dużym zainteresowaniem ale koniecznie trzeba ich posłuchać. Jest to jasne brzmienie o charakterze V-ki czyli podbita góra i dół kosztem środka. Potrzeba w tym przypadku cieplejszego wzmacniacza takiego jak NAD C356BEE czy Audiolab 6000a. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie umówienia odsłuchu oraz wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to też mi się nie wydaję, żeby protokoły i kodeki aż tak dynamicznie zmieniały się w krótkim czasie. Ale tutaj może więcej  mieć do powiedzenia salon @Q21 bo oni na bieżąco widzą te zmiany 😊. Ciekaw jestem ich opinii.

 

Dzięki za wszystkie odpowiedzi, kontynuując wątek:

Sugerowane jest, żeby zastanowić się nad osobnym wzmacniaczem i streamer’em.  Co do wzmacniaczy parę propozycji padło - wielkie dzięki. A jaki streamer jest godny uwagi według Was?

Co do wzmacniaczy/amplitunerów/All-in-one, bazując na poprzednich postach myślę że na pewno chciałbym usłyszeć:

  • Audiolab 6000a (czy w praktyce 6000a play brzmi tak samo jak samo 6000a?)
  • Marantz nr1200 (mimo wszystko... btw. Co mam rozumieć przez to, że on ostro gra? – (za)bardzo dynamicznie?)
  • Yamaha AS701
  • NAD C356BEE
  • Marantz PM7000N
  • Onkyo 6390 (ale bardziej z ciekawości i nie jest to "must" do przesłuchania)

 

Co do kolumn, również na podstawie wcześniejszych postów i wątku @tokens:

  • System Audio Saxo 40,
  • Heco Aurora 700,
  • KEF Q750,
  • Heco Celan GT,
  • ELAC U5 FS,
  • Klipsh rp 5000/6000

 

Lista się już trochę zawęziła :)

 

Pozdrawiam,

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorzuc jeszcze do odsłuchu wzmacniacze Cyrus One lub Cyrus One HD , Arcam SA10 lub SA20 , Cambridge audio CX80 / CX81 

kolumny Dali Zensor 7 , Dali Oberon 7

budżet masz spory i spokojnie dobierzesz w nim sprzet , z ktorego bedziesz zadowolony a i jeszcze po negocjacjach sporo kasy zostanie w kieszeni

najwazniejsze - jezdzić i słuchać :)

ps. co do kolumn Heco 700 nie sugeruj sie niska ceną , bo graja naprawdę swietnie - trzeba posluchać koniecznie

Edytowano przez helmut..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, jest tu o czym pisać? Masz solidną listę do odsłuchu. Jeśli do nasz masz blisko to po prostu zapraszam, jeśli chcesz odsłuchiwać w domu to także zapraszam.

Pewne z tych zestawień bardziej pasują do siebie niż inne. Dobrze gdybyś sam to ogarnął i znalazł dla siebie złote brzmienie.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

urządzenia all in one w tym budżecie mają jedną zaletę, pozwalają większą kwotę przeznaczyć na kolumny, a tym samym uzyskać moim zdaniem ( podkreślam, w tym budżecie ) lepsze brzmienie. Osobiście proponowałbym sprawdzić Cyrus One Cast z kolumnami Fyne Audio F501, fajną opcją mogą być również Audio Physic Classic 5 ( przy dobrej ofercie nieznacznie przekroczą budżet ). Jeśli natomiast lubisz, gdy kolumny schodzą niżej z basem warto spojrzeć na Quadral Platinum+ Five.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...