Skocz do zawartości

Zestaw audio dla gracza PC


LastHope1111

Recommended Posts

Witam,

Na wstępie chciałem zaznaczyć że w kwestii audio jestem kompletnym laikiem i jestem dopiero na etapie uzyskiwania podstawowej wiedzy w tym zakresie, dlatego prosiłbym o wyrozumiałość.

Chciałbym zakupić zestaw audio do mojego małego pokoju, chodzi o zestaw który byłby używany zarówno do grania na PC, jak i do oglądania filmów. Obraz będzie wyświetlany za pomocą monitora Samsung Odyssey G7, 2k, 32 cale. Chciałbym zbudować taki zestaw który obsługiwałby Dolby Atmos, w związku z tym mam kilka pytań na które szukałem już odpowiedzi ale nie były dla mnie jednoznaczne.

1. Czy Dolby Atmos obsługuje tylko i wyłącznie formaty 4k HDR, czy będę w stanie uruchomić go na monitorze 2k HDR 600? Wiem że muszą być do tego odpowiednie formaty, ale czy nie mając 4k HDR, będę w stanie uzyskać taki dźwięk?

2. Większość osób podłącza zestawy głośników pod TV, a jak to jest z monitorami z bardzo niskim opóźnieniem (1ms GTG). Czy ma to w ogóle jakiś związek, czy głośniki mogą nie nadążać za wyświetlanym obrazem? Czy waszym zdaniem są może jakieś inne przeszkody o których powinienem wiedzieć.

3. Czy jeśli kupiłbym gotowy zestaw, przykładowo ONKYO HT-S5915 5.1.2, to czy będę w stanie dołożyć do niego jeszcze dwa głośniki sufitowe z Dolby Atmos, tak żeby uzyskać dźwięk 5.1.4? Amplituner w zestawie obsługuje 7.1, więc jako laik nie wiem czy jest możliwość w jakiś sposób dołożenia kolejnych dwóch górnych głośników. Nie zależy mi na kupieniu gotowego zestawu, mogę go budować systematycznie, powoli wzbogacając o kolejne głośniki, tylko nie wiem czy żeby uzyskać przykładowo dźwięk 5.1.4 to muszę kupić amplituner 9.1, czy wystarczy 7.1.

4. Jakie głośniki/zestawy głośników w systemie 5.1.4 polecacie do Dolby Atmos do małego pokoju 4x3 metra, do 6 000 zł z amplitunerem lub bez.

 

 

Edytowano przez LastHope1111
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk nie ma związku z obrazem.

5.1.4 ostatnia cytra 4 to 4 głośniki Atmos, 2 głośniki to 5.1.2 czyli 5 głośników jeden sub i 2 atmos, jeśli chcesz wiedzieć czy dany amplituner obsługuje 5.1.2 czytaj specyfikację na stronie producenta. 

1ms GTG to pewnie jakiś kolejny marketingowy bełkot.

I btw 4 głośniki Atmos w tak małym pomieszczeniu nie widzę tego....

Edytowano przez Jasiek88
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę zakręcony temat jest jeżeli chodzi o gry z PC i Atmos.

Ad1. Atmos to nie tylko 4k. Jeżeli odpalisz grę w rozdzielczości 1080p to Atmos również będzie szedł. Jeżeli włączysz film o rozdzielczości 4k który jest z atmosem to komputer go odtworzy bez problemu na tym monitorze, tylko do maksymalnej rozdzielczości monitora czyli 2k i atmos też będzie:)

 

Ad2 podłącza się pod tv by grać na 55 calach czy więcej i oglądać filmy itd, jak TV ma HDMI z arc lub eArc możesz jednym kablem połączyć się z TV a PC, dekoder konsole i inne rzeczy pod amplituner i wszystko będzie grało jak należy. Nowe TV mają input lag na poziomie 13ms co do grania wystarczy aż na wyrost, 1ms jak kolega pisał to raczej marketingowy chwyt, aczkolwiek uzyskasz go tylko po display port, tak samo te 240hz odświeżania więc tutaj atmos odpada, w ogóle wyjście audio odpada po DP 

Tylko najważniejsza kwestia, Twój monitor po HDMI obsłuży tylko obraz on nie posiada hdmi-arc więc jak chcesz mieć Atmos, to z karty graficznej musisz wyjść hdmi do ampli i potem do monitora po HDMI, więc ficzery monitora jak 1ms odświeżania, g-sync czy freesync, 240hz odpadają bo amplituner tego nie obsłuży bo nie wyślesz tego po HDMI.

Nie da się podłączyć karty graficznej z monitorem po DP i jednocześnie HDMI do ampli by wychodził dźwięk.

Mam nadzieję że trochę się objaśniło:)

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lukisloma napisał:

Trochę zakręcony temat jest jeżeli chodzi o gry z PC i Atmos.

Ad1. Atmos to nie tylko 4k. Jeżeli odpalisz grę w rozdzielczości 1080p to Atmos również będzie szedł. Jeżeli włączysz film o rozdzielczości 4k który jest z atmosem to komputer go odtworzy bez problemu na tym monitorze, tylko do maksymalnej rozdzielczości monitora czyli 2k i atmos też będzie:)

 

Ad2 podłącza się pod tv by grać na 55 calach czy więcej i oglądać filmy itd, jak TV ma HDMI z arc lub eArc możesz jednym kablem połączyć się z TV a PC, dekoder konsole i inne rzeczy pod amplituner i wszystko będzie grało jak należy. Nowe TV mają input lag na poziomie 13ms co do grania wystarczy aż na wyrost, 1ms jak kolega pisał to raczej marketingowy chwyt, aczkolwiek uzyskasz go tylko po display port, tak samo te 240hz odświeżania więc tutaj atmos odpada, w ogóle wyjście audio odpada po DP 

Tylko najważniejsza kwestia, Twój monitor po HDMI obsłuży tylko obraz on nie posiada hdmi-arc więc jak chcesz mieć Atmos, to z karty graficznej musisz wyjść hdmi do ampli i potem do monitora po HDMI, więc ficzery monitora jak 1ms odświeżania, g-sync czy freesync, 240hz odpadają bo amplituner tego nie obsłuży bo nie wyślesz tego po HDMI.

Nie da się podłączyć karty graficznej z monitorem po DP i jednocześnie HDMI do ampli by wychodził dźwięk.

Mam nadzieję że trochę się objaśniło:)

 

 

Dziękuję za odpowiedź, tylko w dalszym ciągu nie rozumiem kilku kwestii:

Jeśli dźwięk nie ma związku z obrazem tak jak pisał kolega Jasiek88 to dlaczego nie obsłuży tego w ten sposób? Zamierzałem to podłączyć dokładnie w taki sposób w jaki to opisałeś. Żeby wykorzystać w pełni możliwości tego monitora zamierzam podłączyć go DP do karty graficznej, na karcie również mam wyjście HDMI więc spokojnie mogę podłączyć amplituner. 

Jeśli chodzi o wybór pomiędzy TV, a monitorem, gdybym używał go tylko do grania to pewnie bym się nad tym zastanowił, ale głównie na nim pracuję po 8h dziennie i raczej nie dałbym rady robić tego na TV :), poza tym mam już TV w salonie z przyzwoitym nagłośnieniem. Ja w tym pokoju również śpię, i czasami oglądam filmy więc pomyślałem że i w tym miejscu fajnie byłoby mieć dobre nagłośnienie. Poza tym ten pokój jest dość niski i ma podwieszany sufit więc mógłbym zamontować w nim głośniki, tylko kompletnie nie wiem jaki sprzęt mam do tego kupić żeby uzyskać w miarę dobry efekt.

Edytowano przez LastHope1111
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musisz sprawdzić, samego audio na HDMI nie da się wysłać, się da się wysłać dwa obrazy to fakt, jeden po DP drugi po HDMI z audio, dobrze to ustawić żeby nie przeszkadzało w pracy i przy graniu (przy takim połączeniu gsync chyba też nie będzie działał, ale to potwierdzisz nam Ty), na win 10 ściągnąć musisz Dolby Access ze Store by uruchomić Atmosa no i tyle:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie co ty mówisz jestem na 99% pewny ze jak podłączy amplituner za pomocą hdmi to Windows wykryje połączenie i będzie możliwość wybrania wyjścia audio AV audio HDMI.

A jeśli chodzi o media playery czyli odtwarzanie filmów itd to w odtwarzacza typu kodi , media playe classic, potplayer wybiera się wyjście hdmi jak audio i konfiguruje bezpośrednie przekazywanie dźwięku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do amplitunera nie trzeba przesyłać samego dźwięku po HDMI. Można przesłać razem z obrazem duplikując to co będzie wysyłane na monitor z drugiego wyjścia karty graficznej. Może być problem z rozdzielczością wtedy. Zawsze można tamtędy wysłać poszerzenie obrazu z monitora. Zawsze można wysłać sam dźwięk na amplituner z wyjścia cyfrowego audio. Większość płyt głównych komputerów ma takie wyjście elektryczne, jeśli nie na panelu tylnym komputera to do wyprowadzenia go na śledziu. Bywa że wyjście HDMI karty graficznej ma ograniczenia parametrów audio i wtedy może to rozwiązać problem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jasiek88 napisał:

Panie co ty mówisz jestem na 99% pewny ze jak podłączy amplituner za pomocą hdmi to Windows wykryje połączenie i będzie możliwość wybrania wyjścia audio AV audio HDMI.

A jeśli chodzi o media playery czyli odtwarzanie filmów itd to w odtwarzacza typu kodi , media playe classic, potplayer wybiera się wyjście hdmi jak audio i konfiguruje bezpośrednie przekazywanie dźwięku.

Chodziło mi że samo audio po HDMI nie pójdzie, będzie wysyłany obraz+dźwięk, co może powodować że nie wykorzysta w pełni swojego monitora po DP bo w systemie będzie musiało ustawione podwójne wyjście obrazu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Miras23 napisał:

Kup sobie AudioPro A26 i temat z głowy. Malutkie, kompatybilne i wyposażone w gniazda HDMI, optyk, sub. Zainwestuj "dwójkę" i będziesz miał święty spokój, a jak na zestaw komputerowy, to co Ci będziesz potrzeba więcej?

Nie chcę głośników stereo, jedyny efekt jaki mnie interesuje to pełny dolby atmos uzyskany z zestawu 5.2.2 lub 5.2.4.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale w takim ONKYO HT-S5915 też nie masz Atmosa.

Dałeś się po prostu nabrać marketingowemu bełkotowi.

Spraw jakie audio generuje Twoje wyjscie HDMI, Niesyety są takowe które puszczają formaty bez HD

Jeśli zamontujesz zestaw na suficie (Atmos) to polecam Yamaha 685 + HECO Ambient 5.1

To wtedy ma sens.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, S4Home napisał:

Ale w takim ONKYO HT-S5915 też nie masz Atmosa.

Dałeś się po prostu nabrać marketingowemu bełkotowi.

Spraw jakie audio generuje Twoje wyjscie HDMI, Niesyety są takowe które puszczają formaty bez HD

Jeśli zamontujesz zestaw na suficie (Atmos) to polecam Yamaha 685 + HECO Ambient 5.1

To wtedy ma sens.

 

ONKYO HT-S5915 to był tylko tani przykład i one jak najbardziej mają atmosowe głośniki, te dwa większe mają dwa dodatkowe głośniki skierowane na sufit. Mnie i tak bardziej interesuje zestaw z kolumnami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wspomniałem.

Dnia 20.07.2020 o 08:14, S4Home napisał:

Jeśli zamontujesz zestaw na suficie (Atmos) to polecam Yamaha 685 + HECO Ambient 5.1

To będzie artmos. Oczywiscie amplituner i mikro kolumny mogą być inne. System na większych kolumnach też. Ale głośniki Atmosowe tylko tak.

W przeciwnym razie buduj solidne 5.1 a nie wymyślne 5.1.2

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.07.2020 o 11:48, LastHope1111 napisał:

Nie chcę głośników stereo, jedyny efekt jaki mnie interesuje to pełny dolby atmos uzyskany z zestawu 5.2.2 lub 5.2.4.

To jeszcze chcesz tam dwa suby wsadzić?:) Pod biurko czy jak?:) Rozrysuj co masz ile miejsca, czy na klasyczne kolumny masz miejsce w ogóle? Czy raczej same podstawkowe?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko przy takim amplitunerze trzeba mieć je jak ustawiać. Kalibracja uwzględnia je jako jeden sub. Nie patrzy że to są dwa suby jeden ustawiony prawidłowo a drugi w rogu za kanapą na przykład.

Moim zdaniem to idealny przykład że kolega jest ofiarą czytania internetu wcześniej. Bardzo trudno jest nakierować takiego klienta na słuszną drogę. Do nas tez tacy trafiają. Mimo że pokażesz , odsłucha to słowo przeczytane jakoś tak już w głowie siedzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.07.2020 o 08:22, S4Home napisał:

Tylko przy takim amplitunerze trzeba mieć je jak ustawiać. Kalibracja uwzględnia je jako jeden sub. Nie patrzy że to są dwa suby jeden ustawiony prawidłowo a drugi w rogu za kanapą na przykład.

Moim zdaniem to idealny przykład że kolega jest ofiarą czytania internetu wcześniej. Bardzo trudno jest nakierować takiego klienta na słuszną drogę. Do nas tez tacy trafiają. Mimo że pokażesz , odsłucha to słowo przeczytane jakoś tak już w głowie siedzi.

Jeśli z góry ma się klienta za ofiarę czytania internetu to nie dziwcie się że coraz mniej osób korzysta z "pomocy" sprzedawców. 

Moje biurko znajduje się na środku wolnej trzymetrowej ściany czyli chcę dwie kolumny po bokach + głośnik centralny na środku pod monitorem + jeden subwoofer na środku na ziemi  (być może kiedyś zainwestuje w drugi i tak wiem że pisałem 5.2.2 lub 5.2.4 ale dla mnie to jest efekt docelowy, na razie chcę 5.1.2 lub 5.1.4), dodatkowo na przeciwległej ścianie (na przeciwko biurka) chcę umieścić dwa głośniki do efektów oraz na środku sufitu podwieszanego dwa głośniki efektowe do atmosu. 

Jeśli chodzi o głośniki atmosowe które odbijają dźwięk od sufitu to być może efekt nie jest tak powalający jak przy zwykłych głośnikach na suficie ale w jakiś sposób to działa bo miałem w okazję odsłuchać i jednego i drugiego i według osoby doradzającej wszystko zależy od akustyki pomieszczenia, co nie zmienia faktu że i tak chcę zainwestować w normalne głośniki sufitowe.

Jeśli chodzi o zestaw kolumn + głośniki do efektów + ampli to zastanawiam się nad:

Magnat Supreme 1002/102/252/202A + Pioneer VSX-933

Nie wiem tylko jaki sub + głośniki sufitowe wybrać do tego zestawu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U Ciebie cała pozycja ustawienia głośników będzie odwrócona, to znaczy normalnie taki zestaw buduje się w zamyśle że siedzisz oddalony od centralnego głośnika oraz od frontów, bo siedzisz na sofie, mat myśląc o graniu i wykorzystaniu atmos, to zamysł jest że siedzisz oddalony na kanapie, gamepad w rękach i rypiesz. Tu będziesz miał przed twarzą centralny głośnik a fronty po bokach, chyba że skierujesz ja na siebie typowo, bo tak to ten dźwięk będziesz miał za sobą, ampli jak będziesz chciał ustawić automatycznie przy użyciu kalibracji mikrofonem to wyciszy Ci chyba centralny głośnik do minimum, inaczej sam centralny przed twarzą zagłuszy Ci resztę, i nici z wyczucia immersji. Sens to by miało jakbyś biurko z monitorem odsunął od ściany postawił je w odległości że znalazł byś się w środku dźwięku, może bardziej doświadczeni koledzy mnie poprawią z tym co napisałem ale wydaje mi się że popsujesz sobie wrażenia takim rozstawem. Pzdr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...