Skocz do zawartości

Jakie kolumny do pokoju muzycznego 11m2 i muzyki elektronicznej?


vtr

Recommended Posts

8 minut temu, Karol64208 napisał:

do twojego pokoju wystarcza kolumny o skuteczności 89-91dB, ale jak pisałem wcześniej na czas imprez musisz mieć możliwość podnieść kolumny wyżej.

Moje aktualne Klipsche o skuteczności 94dB jak widać nie wystarczają 🤷🏻‍♂️

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Tak na prawdę sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Kolumny postawione zbyt blisko ściany i/lub w zbyt małym pomieszczeniu będą grały mocniej basem. Często tylko jego częścią i wtedy masz problemy z buczeniem basu w pomieszczeniu. To gdzie jest wylot tunelu tylko do pewnego stopnia ma na to wpływ. Jeśli go zamykasz gąbką, wtedy przestaje odciążać głośniki basowe i wprawdzie basu jest mniej, ale membrany głośników wychylają się bardziej i łatwiej dochodzisz do wejścia ich w w zakres w którym działają już nie liniowo. W profesjonalnych systemach estradowych często celowo na drodze elektronicznej ogranicza się pasmo przenoszeni kolumn od dołu aby odciążyć głośniki od dużych wychyleń membran. Wysoka skuteczność kolumn wprawdzie pozwala grać głośniej przy mniejszej mocy, ale prowadzi do tego że liniowa praca głośników niskotonowych będzie ograniczana do mniejszych mocy. Trzeba by użyć dużej ilości takich głośników aby grać na prawdę głośno bez zniekształceń. Inne wyjście to większa ich średnica. Dlatego do bardzo głośnego grania wskazane były użycie np. systemu estradowego. Myślę ze do takich celów mogły by się nadać kolumny typu Tonsil Zeus. Para takich kolumn zawiera 4 głośniki o średnicy 30cm. Ich jakość dźwięku przy normalnych głośnościach gdy słucha się muzyki może dxxx nie urywa ale potrafią grac bardzo głośno. Do słuchania z mniejszymi głośnościami dobrze jest mieć małe kolumny optymalne do 11m². Dobieranie mocy wzmacniacza do mocy kolumn, to takie dość dziwaczne zabawy. Brzmi to dla mnie jak dobieranie jabłek do gruszek :) .  Sprawę akustyki w zakresie niskich częstotliwości najlepiej rozwiązać systemami DSP. To by jednak mogło mocno podnieść koszty. Może jakiś używany korektor graficzny rozwiązał by sprawę. Tyle że trzeba by umieć go uzyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wszystko będzie grać ciszej od Twoich obecnych klipsch.

Wspomniałem o tym. A charczenie nie jest utrapieniem kolumn tylko amplitunera.

Wydaje mi się że Ty nie szukasz domowego audio tylko na imprezy.

https://allegro.pl/oferta/glosniki-magnat-soundforce-1200p-9173014714

https://www.soundpol.pl/kolumny-estradowe-pasywne-c-28.html

I z głowy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, vtr napisał:

Moje aktualne Klipsche o skuteczności 94dB jak widać nie wystarczają

wypożycz od kolegi CD i porównaj dźwięk, Przyczyną słabej jakości  odtwarzania  może być źródło dźwięku, słaba dynamika i wycięte pasmo dolne w streamie co może powodować zniekształcenia.

Przed wymianą zrób kilka próbnych odsłuchów.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu po prostu potrzebny jest sprzęt imprezowy skoro takie kolumny klipsch r-610f  z amplitunerem wprawdzie niezbyt mocnym ( 2x66W ) , ale podbudowanym subwooferem svs sb-1000 z głośnikiem 12" i wzmacniaczem o mocy 300W RMS. Czy ten amplituner ma możliwość ustawienia z jego poziomu podziału częstotliwości pomiędzy kolumny kolumny i subwoofer ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, vtr napisał:

Te Polki równie ciekawa konstrukcja.. Patrząc po eksperymencie z gąbkami mam wrażenie że to właśnie ten typ budowy bass reflexu pasowałby do mojego pokoju najbardziej..? Nie wiem czy to ważne, ale dodam, że na podłodze jest gruba, miękka wykładzina, czy to się jakoś nie gryzie? Czy są jeszcze jakieś kolumny o takiej budowie czy tylko Polk i Fyne? Rafał, na S60e jeszcze budżet pozwala, ale myślisż że do mojej małej kanciapki będą najodpowiedniejsze te największe z serii?

Polk Audio mają bas-reflex na spodzie kolumny, ale w tym przypadku też można je ustawić bardzo blisko ściany. Basu będzie dużo, ale nie wiem czy uda się w tych kolumnach zatkać bas-reflex ze względu na jego umiejscowienie. Z niczym się to nie gryzie, gorzej by było bez niczego na podłodze. Ten niższy model S55E do tej wielkości pomieszczenia jest aż nadto, ale jeśli chcesz robić imprezy to warto sprawdzić wyższy model S60E. 

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, trochę popłynęliście.. Nie jestem audiofilem, ale najważniejsza jest jakość dźwięku. Zawsze. Nie po to robiłem całe to studio, żeby mieć tam tylko boom boom i cyk cyk.. I nie "produkujecie się niepotrzebnie", bo bardzo mi pomogliście i już zaczyna mi się klarować czego potrzebuję, za co bardzo wam dziękuję. 

W międzyczasie, przypadkiem wyczytałem na forum, że maskownice często pogarszają jakość dźwięku. U siebie w salonie 50m2 posiadam jeszcze zestaw Klipsch R-820F + Onkyo TX-8250 i tu znacznie poprawiła się reprodukcja tonów głównie wysokich i nieco mniej średnich. W moim studio co prawda efekt jest mniej zauważalny ale jednak. Aktualnie po zatkaniu bass reflexu i zdjęciu maskownic brakuje mi jedynie trochę głośności (nie tyle do odsłuchów z kanapy, co bardziej do tańców) oraz średnicy, ale całość generalnie gra dobrze. Tak jak mówiliście, myślę, że już wymiana amplitunera na mocniejszy by mnie zadowoliła, ale niestety cały zestaw już sprzedany i chciałbym pójść level wyżej, żeby było jeszcze lepiej.

Trochę poczytałem i aktualnie zastanawiam się nad odsłuchem / wypożyczeniem Onkyo TX-8390 oraz kolumnami Polk Audio S55E (ponoć charakterem podobne do Klipscha?) oraz Fyne Audio F501. Myślę, że to konstrukcje, które mogłyby zdać u mnie egzamin. Co myślicie? Jeszcze coś warto wziąć pod uwagę?

Dnia 23.07.2020 o 14:51, MobyDick napisał:

Tu po prostu potrzebny jest sprzęt imprezowy skoro takie kolumny klipsch r-610f  z amplitunerem wprawdzie niezbyt mocnym ( 2x66W ) , ale podbudowanym subwooferem svs sb-1000 z głośnikiem 12" i wzmacniaczem o mocy 300W RMS. Czy ten amplituner ma możliwość ustawienia z jego poziomu podziału częstotliwości pomiędzy kolumny kolumny i subwoofer ?

Tak, mam taką możliwość.

Edytowano przez vtr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o tą możliwość bo przy dość słabym amplitunerze i subwooferze o jakim pisałeś warto ustawić częstotliwość podziału pomiędzy  sub i kolumny na sto kilkadziesiąt Hz do tańca. Posiadanie osobnych kolumn do imprez i słuchania muzyki jest zwykle rozwiązaniem lepszym niż jeden uniwersalny.

Nie przypadkiem wiele wzmacniaczy i amplitunerów ma możliwość podłączenia 2 kompletów kolumn do wyboru i raczej rzadko do ich użycia równocześnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co tu autor wyprawia to jest niezły trolling moim zdaniem.

Gość nie rozumie co się mu doradza. Sam nie wie czego chce, nie ma żadnej rozsądnej koncepcji czego chce. W mikro pokoju chce robić balangi i tańce. Jeszcze bym zrozumiał dobrej jakości reprodukcjię dzwięku by zatańczyć sobie w parze z dziewczyną/narzeczoną, ale imprezy na 11m? 

Przecież już dawno można było sobie zamówić nawet dwa wzmaki/ampli a Allegro na paczkomat, w gabaryt C nawet i 3 klocki by weszły na upartego. Miałby 14 dni na sprawdzenie, potem kolejne 14 na ewentualny zwrot za darmo. Jaki problem?

Ale co zrobisz, niektórzy lubią żyć super nierozwiązywalnymi kłopotami. ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyluzuj i nie siej fermentu..

Rozumiem że cudów tu nie zdziałam, nie oczekuje rewolucji a ewolucji i jeśli mogę coś poprawić to chcę to zrobić.

Wiem już zdecydowanie więcej, mam paru kandydatów do testów i jeśli rzeczywiście wszystko już zostało powiedziane to DZIĘKUJĘ, koniec tematu, bo głośniki estradowe i mówienie że nie wiem czego chcę jest bez sensu.

Edytowano przez vtr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.07.2020 o 15:19, lysyrafal napisał:

Polk Audio mają bas-reflex na spodzie kolumny, ale w tym przypadku też można je ustawić bardzo blisko ściany. Basu będzie dużo, ale nie wiem czy uda się w tych kolumnach zatkać bas-reflex ze względu na jego umiejscowienie. Z niczym się to nie gryzie, gorzej by było bez niczego na podłodze. Ten niższy model S55E do tej wielkości pomieszczenia jest aż nadto, ale jeśli chcesz robić imprezy to warto sprawdzić wyższy model S60E. 

Dziękuję szczególnie Tobie Rafał, Twoje uwagi były w punkt 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lysyrafal napisał:

Nie ma się co denerwować, widocznie inne osoby znalazły już swoje brzmienie. Testuj i daj znać co wybrałeś oraz podziel się wrażeniami z odsłuchu.

Dzięki Rafał. Przetestuje Onkyo TX-8390 na moich altualnyxh Klipschach i porównam z Polk Audio  Signature S55. Jestem ciekaw efektów. Dziękuję wszystkim za porady, wiedzlałem że zgłosiłem się w odpowiednie miejsce 😉👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, równie ciekawa konstrukcja, też obczaje. Tylko ten bass reflex z tyłu.. jakoś mam przeczucie, że te Polki będą dla mnie odpowiedniejsze przy takim ustawieniu kolumn. Trzeba przetestować 🤷🏻‍♂️

Edytowano przez vtr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@vtr tu masz ciekawe konstrukcje. Bas- reflex z przodu, 96db przy 8ohmach, 90w rms.

Wziąć i przetestować nie zaszkodzi Ci, zawsze masz 14 dni na przedłożenie chęci odstąpienia od umowy.

Jamo Power 120:

https://www.olx.pl/oferta/kolumny-jamo-power-120-90w-8ohm-91db-CID99-IDE1mhl.html#3ef1827a5f

Edytowano przez Feniks8x
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie się śmiejemy bo o to chodzi że nie ma tej różnicy nie ma totalnie znaczenia W którym miejscu znajduje się bas refleks. to inne czynniki w budowie kolumn świadczą o tym czy ona może stać do usunięta blisko do ściany czy nie. Założyłem o tym specjalny poszukaj go bo już mam dość wklejania tego w kółko i w kółko. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...