Skocz do zawartości

Jakie kolumny do pokoju muzycznego 11m2 i muzyki elektronicznej?


vtr

Recommended Posts

Witam ponownie,

Jestem po odsłuchach, zakupie i pierwszych testach nowego zestawu. 

Odsłuchałem 5 par kolumn na zakupionym wcześniej Onkyo TX-8390: Klipsch R-620F, Monitor Audio Bronze 6, Polk Audio S55E, Klipsch RP-6000F, oraz Heco Aurora 700. Kolejność nieprzypadkowa, bo takie były odczucia moje i moich 2 bliskich słuchaczy w pokoju odsłuchowym. Jednogłośnie wygrał większy odpowiednik moich poprzednich kolumn. Dynamika, głośność i scena zdecydowanie największa, estradowy typ grania, nasze brzmienie po prostu i najlepsze do tego rodzaju muzyki. Nie będę się rozpisywał o każdym modelu bo nie czuję się na siłach, ale Bronzy też zrobiły na nas nieoczekiwanie bardzo dobre wrażenie na koniec, ale grały ciszej niż Klipsche. Polki mnie zawiodły, u mnie w tak małym pomieszczeniu i tak ustawionym bass-reflexie to byłaby kakafonia i jedno wielkie dudnienie. Klipsche z wyższej i zdecydowanie droższej serii Premiere kompletnie do nas nie dotarły, te wysokie tony były jak żyletki, aż skrzyły, przeważały nad resztą, może po prostu nie są do takiej muzyki albo to nie nasze granie, co kto lubi. Heco Aurora bez emocji, po prostu grały. Taka moja subiektywna ocena. 

Rafał, śmiać mi się chce, bo pisałeś żebym wypróbował wyższy model, potestował i nie wywalał znowu pieniędzy w błoto, a ja Ci odpisałem, że tak by było jakbym zakupił te kolumny właśnie 😂 Stało się znowu jak mówiłeś.. W połączeniu z mocniejszym wzmacniaczem osiągnąłem level wyżej, gra to już prawie tak jak chciałem. Mocy i głośności jest zapas, mam wrażenie że teraz to wszystko gra bez wysiłku, nawet przy wysokich poziomach głośności nie ma żadnych zniekształceń, dźwięk jest czysty. Wysokie tony błyszczą, ale są przy tym ciepłe, średnica nadąża w punkt, wokale brzmią idealnie. Ale.. Mam trochę problemów z niskimi, jest ich dużo i ciężko mi je zgrać z subwooferem tak aby bass był jak najbardziej precyzyjny, mocny, ale bez dudnienia. Dudnienia jest generalnie teraz mniej niż wcześniej i trik z gąbkami nie pomaga, a wręcz przynosi odwrotny efekt, bo kolumny są zbyt stłumione. Testowałem trochę i aktualnie jestem na etapie, że niskie na ampie mam skręcone do wartości od -6 do -2, subwoofer na połowie głośności, a crossover na 40 albo 50Hz, przy full na kolumny mam wrażenie że dudnienia jest więcej. Macie jakieś rady jak to wszystko w teorii najlepiej zgrać w tym przypadku, bo już sam nie wiem co słyszę.. 😂

Edytowano przez vtr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

13 minut temu, Artsky napisał:

No no, jak dorośniesz do wzmacniacza kosztem wyjeba...go ampli, to nie bedziesz potrzebował żadnego suba i pomyslisz o innych głośnikach.

Mam co mam, jest i dobry sub, który chciałbym jakoś zgrać z całością, tym bardziej że sub dodaje sporo mięsiwa do dołu co mi się podoba 🤷🏻‍♂️

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Totalnie tego nie rozumiem.

10 godzin temu, vtr napisał:

Klipsche z wyższej i zdecydowanie droższej serii Premiere kompletnie do nas nie dotarły, te wysokie tony były jak żyletki, aż skrzyły, przeważały nad resztą,

właśnie one tej góry mają mniej. To seria Preference ta tańsza skrzeczy i jest kinowa.

Ale z drugiej strony ciesze się że odsłuchałeś i wybrałeś dla siebie. O to przecież chodzi w tej zabawie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest problem przy słabszych tranzystorach , że bas nie jest tak tektoniczny i trzeba wspomagać się subwooferem ;) Niestety nie jest łatwo zgrać , chyba ,że się pomyśli o jakimś DSP pod sub.

Przy odpowiedniej klasie wzmaku , dacu dającym równy dźwięk na pasmach nie trzeba odpalać suba , wtedy jego odpalenie jest mega męczące bo to wygląda jak deptanie komuś po stopach w tańcu :P 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam jednak nowy dobry subwoofer i chciałbym go jakoś wkomponować w całość, chociażby żeby pokrywał sam dół. Poza tym mam wrażenie jakby z subem całość grała lepiej przy tym zestawieniu. 

Potestowałem trochę i wydaje mi się że najprecyzyjniejsze basy są przy ustawieniu crossovera w ampie na 50Hz (w subie max na LFE) oraz głośności suba mniej więcej na połowie. Na poprzednim ampie oscylowałem na pokrętle od niskich w granicach +1 do -2, teraz muszę znacznie je skręcić, do -5 -6 a czasem nawet mniej. Rozumiem że to normalne przy mocniejszym przedwzmacniaczu? 
Największy problem mam aktualnie z buczeniem, którego źródłem ewidentnie są kolumny, nie sub, aczkolwiek jest go i tak mniej niż przy poprzednich kolumnach, mimo że basu jest więcej. Wcześniej pomagały gąbki do br, tutaj efekt nie jest zadowalający. Ustawienie crossovera na 50Hz poprawia sytuację, wyżej mam wrażenie, że tracę trochę dynamikę średnich. Macie może jeszcze jakieś porady jak to najlepiej ustawić?

Czy podłączenie suba (SVS SB-1000) do ampa przez złącza wysokopoziomowe zamiast LFE może jakoś poprawić sytuację? Na moją logikę nie, bo stracę wtedy możliwość skręcenia niskich w kolumnach przez ustawienia crossovera. Dobrze myślę?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dnia 27.08.2020 o 12:31, vtr napisał:

Potestowałem trochę i wydaje mi się że najprecyzyjniejsze basy są przy ustawieniu crossovera w ampie na 50Hz (w subie max na LFE) oraz głośności suba mniej więcej na połowie. Na poprzednim ampie oscylowałem na pokrętle od niskich w granicach +1 do -2, teraz muszę znacznie je skręcić, do -5 -6 a czasem nawet mniej. Rozumiem że to normalne przy mocniejszym przedwzmacniaczu? 

Musisz je skręcać ponieważ z kolumn podłogowych masz więcej basu po jednym dodatkowym głośniku niskotonowym w stosunku do poprzednika.

 

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 27.08.2020 o 12:31, vtr napisał:

Największy problem mam aktualnie z buczeniem, którego źródłem ewidentnie są kolumny, nie sub, aczkolwiek jest go i tak mniej niż przy poprzednich kolumnach, mimo że basu jest więcej. Wcześniej pomagały gąbki do br, tutaj efekt nie jest zadowalający. Ustawienie crossovera na 50Hz poprawia sytuację, wyżej mam wrażenie, że tracę trochę dynamikę średnich. Macie może jeszcze jakieś porady jak to najlepiej ustawić?

 

A czy efekt dudnienia lub buczenia jest taki sam lub mniejszy gdy sprzęt gra bez subwoofera (wiem, że on zostaje)?

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...