Skocz do zawartości

Stereo do cichego słuchania, 17m2, 4000-5000 zł


Lon

Recommended Posts

Cześć,

Od jakiegoś czasu przymierzamy się z żoną do zakupu systemu stereo (wzmacniacz + kolumny) do niedużego salonu. Podstawowe informacje:

1. Użycie: 50% TV/Netflix, 10% konsola, 40% muzyka (głównie rock, trochę metalu, trochę popu).
2. Zdecydowanie sprzęt nowy.
3. Budżet to ok. 4000 zł, z możliwością rozszerzenia do ok. 5000 zł przy słyszalnym wzroście jakości.
4. Sprzęt towarzyszący: jako źródło muzyki chcę zastosować Raspberry Pi, do tego przy codziennym użytkowaniu będzie również podłączony telewizor.
5. Pokój o którym mowa ma niespełna 17 m2 (5.1 m x 3.3 m). Kolumny ustawione były by po bokach szafki RTV, w odległości ok. 1.8 m od siebie. Odległość od każdej kolumny do miejsca odsłuchowego wynosi ok. 2.5 m. Jedna z krótszych ścian ma po prawie całej długości firanki, druga jest z piaskowca. Rysunek poglądowy załączony poniżej (meble nie są w idealnej skali i wyglądają inaczej, rysunek ma wyłącznie zobrazować mniej więcej ustawienie).
6. Oczekiwane właściwości:
 - Przede wszystkim sprzęt będzie używany wieczorami i nocą, a ponieważ mieszkamy w bloku konieczne jest dobre granie już przy niskich poziomach głośności, prawdopodobnie sprzęt nigdy nie będzie używany głośno.
 - Kolumny ustawione będą we "wnękach" o szerokości 50-60 cm i odległości od tylnej ściany wynoszącej ok. 20 cm, zatem muszą sobie radzić w mniej optymalnych warunkach akustycznych. 
 - Preferowałbym nieduże kolumny podłogowe.
 - Kolumny najlepiej koloru białego lub jasny dąb (bonusowe punkty od żony za dopasowanie do mebli).
 - Oczekiwane właściwości dźwiękowe ze względu na słuchaną muzykę to głównie przyzwoita dynamika, i raczej ciepłe brzmienie. 
7. Lokalizacja: Białystok
 
Na podstawie lektury forum udało mi się zebrać listę sprzętów, które chciałbym znaleźć do odsłuchu:

Kolumny:
- Polk S50e
- Dali Oberon 5
- Melodika bl30/bl40 (tu niestety lekkim problemem jest kolor, ale wydają się spełniać pozostałe wymogi)
- Triangle Borea BR07 - tu obawiam się, że nie był bym w stanie wcisnąć w budżecie tych kolumn i wzmacniacza.

Elektronika:
- Yamaha a-s501 / a-s701
- Magnat MR780 (ze względu na ten sprzęt rozważam lekkie powiększenie budżetu do 5000, na papierze wydaje się być idealnie tym czego szukam, ale oczywiście chciałbym jeszcze go posłuchać)
- Nad C338 - tu głównie z ciekawości, bo chyba za słaby do cichego słuchania? 

Na ten moment na papierze najbardziej przemawia do mnie opcja MR780 + S50e, ale jeszcze nie miałem okazji niczego z tej listy przesłuchać.

W związku z tym mam kilka pytań:
1. Czy przy takim ustawieniu uda się osiągnąć dobre brzmienie? Zdaję sobie sprawę, że przez wnękę ucierpi akustyka, ale nie jestem w stanie za wiele zmienić w tym pokoju.
2. Co jeszcze warto sprawdzić w podanym budżecie? Widywałem często wzmianki o zniżkach dla forumowiczów, dlatego ciężko mi ocenić co można zmieścić przy uwzględnieniu ewentualnej zniżki. Przy estymowaniu cen sugerowałem się  historią cen na Ceneo i cenami zestawów w różnych sklepach.

Jako, że zaczynam właśnie urlop, może uda mi się ogarnąć jakieś odsłuchy :)

Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję za wszystkie rady! 

salon.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Witaj,

Nie będzie najgorzej. Obawiałem się tych wnęk ale na schemacie nie jest to aż takie złe.

Z wymienionych przez Ciebie solidne rozwiązanie do Melodika BL 40 MK III. Podłącz dot ego Yamahe AS 501 czy jesli budżet pozwoli 701  będzi na prawdę dobrze.

Zapraszam Cie na odsłuch.

Polk audio to mniej uniwersalne kolumny, ale z drugiej strony moga zrobić na Tobie po prostu wrażenie.

Dlatego warto by je odsłuchać. Melodika jest bezpieczniejszym wyborem w ciemno.

Zapraszam na odsłuch i po wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Obawiałem się wnęki ale przy takim rozstawieniu spokojnie można uzyskać dobre brzmienie. Polk Audio W połączeniu z Magnat MR780 powinny się sprawdzić ale magnat ma tendencję do spowolnienia co w przypadku muzyki, którą słuchasz może nie do końca przypaść Ci do gustu. Zamiast Magnata warto wziąć pod uwagę dynamiczniejszego Audiolaba 6000a.
Melodika BL40 + Yamaha AS701 to także bardzo dobry kierunek. Mamy mocny bas, szczegółową ale nie nachalną górę i dobrą seprację instrumetów. W takim metrażu warto do Yamahy rozważyć jeszcze System Audio Saxo 40, które pomimo niewielkich rozmiarów grają na prawdę dużym dźwiękiem nawet przy niższych poziomach głośności. Zyskujesz w tym przypadku lepsza lokalizację oraz zdecydowanie większą przestrzeń. 

Zapraszam do kontaktu w sprawie umówienia odsłuchu oraz wyceny. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi i zaproszenia. 
Niestety mam do obydwu waszych sklepów nieco daleko, więc najpierw rozejrzę się za możliwością posłuchania tego u mnie w Białymstoku. Nie wykluczam jednak, że odwiedzę któregoś z was, bo czeka mnie trochę podróży w przyszłym tygodniu, więc może coś udało by się dograć. W razie czego jeszcze się odezwę. :)

Jak rozumiem Oberon 5 połączony z Yamahą as501 słabo sprawdzi się w takich zastosowaniach? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, jasne, to postaram się obadać również Oberony. Widziałem, że dużo częściej polecane są 7, ale mam obawy czy byłbym w stanie je dobrze ustawić, bo z tego co producent podaje wymagają większej odległości od ściany niż 5, a do tego są głębsze. No i cena też nieco większa :)

Z budżetem to jak pisałem, będę chciał się zakręcić koło 5 tysięcy, ale jak będziemy słyszeli różnicę to pewnie uda się go nieco rozciągnąć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oberony 7 do 17 m2 myślę, że nie bardzo. Mam Oberony 7 z Yamaha as701 w 19 m2, w podobnym ułożeniu jak Ty będziesz miał czyli rozstaw niezbyt szeroki kolumn i mam w trybie pure direct dudnienie basów, taki poglos. 

Kolumny mam ze 25 cm od sciany ustawione. 

Oczywiście to wina akustyki pokoju. 

Dopiero po skręceniu basów na godzinę 10 gra to wyśmienicie.. 

Tak więc do 17 m2 to bym się mocno zastanowił. Może warto wypożyczyć i u siebie sprawdzić osobiście. Sam zobaczysz jak będzie. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @helmut.., śledziłem Twój temat i to za jego sprawą w ogóle rozważałem te Oberony, w takim razie na pewno odpuszczę sobie 7, może uda się gdzieś posłuchać 5. 
Idę jutro na odsłuch Polka s50, Melodiki BL40 i Triangle BR07. Niestety nie uda się obadać tego na elektronice którą rozważam, bo nie mają jej na sklepie. Zamiast tego prawdopodobnie wykorzystamy Advance Acoustic X-I90. Dam znać jak wrażenia :) 
Tak przy okazji, wiecie może jak duże są różnice między Polkiem s50 a s50e?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak gdzieś będą mieli to posłuchaj jeszcze zensor 7, mają mniej basu niż Oberony i też trochę inaczej grają. Oberony są następcą zensorów. 

Posłuchaj też podłogowych Elaców, bo też fajnie grają.. 

Oberony 7 mają w s4home, może warto wypożyczyć i zobaczysz jak z akustyka u Ciebie.. 

Edytowano przez helmut..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dudnienie to kwestia akustyki. I jaki problem jest w Dali 5? Że one mają spory bas a bardziej rozluźniony. Więc duża szansa że w takim pomieszczeniu dudnić będą nawet bardziej.

Dokładnie no musisz je po prostu wziąć do siebie i sprawdzić. Fajne mniejsze kolumny wąskie to ELAC F5.2 basu im nie brakuje a graja krótko.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Dudnienie to kwestia akustyki. I jaki problem jest w Dali 5? Że one mają spory bas a bardziej rozluźniony. 

 

S4home A jak byś ocenił niskie w Oberon 3? czy tam bas jest również rozlazły - czego się obawiam,  czy bardziej zwarty z racji, że są to monitory.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie po prostu odpuszczę sobie te Dali :)

Byłem dziś na wspomnianym odsłuchu, i szczerze mówiąc mam jeszcze więcej rozterek niż wcześniej. Przesłuchaliśmy z żoną 3 pary kolumn: Polk s50, Melodika BL40 i Triangle Borea BR07. Wszystkie kolumny słuchaliśmy ze wzmacniaczem Advance Acoustic X-I90, w pomieszczeniu ok. 28m2. 

Jako pierwsze słuchaliśmy Polki. Grały ładnie, dynamika była bardzo w porządku, ale dół sprawiał wrażenie płytkiego, trochę "oszukanego" (to pewnie niezbyt poprawne określenie, ale jakoś mi pasuje). Brakowało mi w nich głębi. Pewnie gdybym kupił w ciemno, nie byłbym rozczarowany, ale też na pewno nie oczarowany. Może s55 wypadłoby lepiej, bo s50 odstawało wielkością przetworników.

Następnie podłączone były Melodiki. Tu od początku było dużo lepiej. Basy potrafiły schodzić naprawdę nisko, górne pasma były przyjemne, niezbyt krzykliwe. Dynamika również na bardzo przyjemnym poziomie, nie zlewało się nic przy szybszych fragmentach. Była fajna głębia, było mięsko :) Gdyby nie to, że są dostępne tylko w kolorze czarnym, oraz to, że posłuchaliśmy jeszcze Triangla, wszystko byłoby łatwiejsze.

Na końcu podłączone zostały właśnie Triangle. I tu od początku czuć było, że jest to kolumna z nieco wyższej półki niż reszta stawki. Charakter brzmienia trochę przypominał Melodikę, ale wszystko było jakościowo lepsze, soczystsze, bardziej detaliczne. Dźwięk bardzo przyjemnie wypełniał pomieszczenie. Naprawdę zacne kolumny, jedynie ta cena... :)

Po tych odsłuchach pojawiła się dodatkowa rozterka. Zasugerowano nam, że w tym metrażu znacznie lepiej sprawdziłyby się kolumny podstawkowe. Od początku nastawialiśmy się raczej na mniejsze podłogówki, ale teraz zaczynam mieć ten dodatkowy dylemat, czy nie warto sprawdzić też w tę stronę. Wiem, że w podobnym budżecie można kupić nieco lepsze kolumny podstawkowe, ale wciąż trzeba doliczyć koszt samych podstawek. No i zajmie to podobną ilość miejsca. Będę pewnie chciał posłuchać podstawkowych modelów, i zobaczymy co z tego wyjdzie :) Może moglibyście coś polecić?

Na ten moment zdecydowanie faworytem jest Triangle. Co prawda nie ma szans, by zmieściły się w budżecie, ale może uda się go jeszcze troszkę rozciągnąć :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, rafau napisał:

S4home A jak byś ocenił niskie w Oberon 3? czy tam bas jest również rozlazły - czego się obawiam,  czy bardziej zwarty z racji, że są to monitory.

nie wiem czy nazwał bym go rozlazły. Ale wszystkie oberony mają taki.

Zensory miał jeszcze bardziej. Niektórzy powiedzą głęboki albo ciepły :P Zalezy od elektroniki.

No to sprawdź jeszcze Heco 700 albo jaśniejsze Monitor Audio Bronze 500

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Lon napisał:

Byłem dziś na wspomnianym odsłuchu, i szczerze mówiąc mam jeszcze więcej rozterek niż wcześniej. Przesłuchaliśmy z żoną 3 pary kolumn: Polk s50, Melodika BL40 i Triangle Borea BR07. Wszystkie kolumny słuchaliśmy ze wzmacniaczem Advance Acoustic X-I90, w pomieszczeniu ok. 28m2. 

 

Zapytaj w sklepie czy mają Tannoy Mercury 7.4 i posłuchaj ich. Pamiętaj, iż brzmienie systemu będzie zdecydowanie inne w domu niż w salonie.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestię @lysyrafal. Sklepy które odwiedzałem nie mają ich niestety na stanie, więc może być problem z odsłuchem. Niemniej jednak jak gdzieś się trafią chętnie obadam :)

Byłem dziś na kolejnym odsłuchu. Tym razem udało się posłuchać więcej sprzętu, całkowicie odbiegającego od tego nad czym początkowo myślałem. Przy okazji chciałem zobaczyć jak wygląda różnica w graniu kolumn podłogowych i podstawkowych. Odsłuch odbywał się w salce ok. 25m2. Posłuchaliśmy dziś kolumn takich jak:

-Bowers & Wilkins 606
-Mission QX-2
-Mission LX-4
-Elac Debut Reference B6 (za sugestią sprzedawcy dołączyły na drugą rundkę, z Rotelem)

Oraz następującej elektroniki:

-Yamaha A-S701
-Rotel A12

Pozwolę sobie znów podzielić się wrażeniami, choć juz pewnie przynudzam. Zastrzegam też, ze moje określenia pewnie nie zawsze są trafne, wciąż uczę się opisywania dźwięku :)
Pierwsza rundka odsłuchów zrobiona była z użyciem Yamahy i bez Elaca. Jako pierwszego słuchaliśmy Missiona QX-2. W tym połączeniu grało to jako-tako, ale brakowało mi głębi, scena wydawała się jakaś wąska. Nie powaliło, przełączyliśmy na B&W 606. Tu ze sceną było lepiej, natomiast góra wydawała się trochę natarczywa, nie siadło mi to. Następnie podłączone zostały Missiony LX-4. Tu już dźwięk był przyjemniejszy, nieco bardziej dociążony, dół schodził już przyjemnie nisko, dynamika też w porządku. Jednak żadna z tych konfiguracji nie oczarowała.

Potem wzmacniacz został zmieniony na Rotela, jako pierwsze na nowej rundce pozostało LX-4. Dynamika o klasę lepsza, szczegółowość również. To już zagrało bardzo fajnie, ciężko było się czegoś doczepić. Jedynie przy cichym słuchaniu może troszkę detale się zacierały, ale nie było źle. Kolejne były Elace, i tu spore zaskoczenie. W jakości i szczegółowości nie ustępowały w naszej ocenie dużym Missionom, jedynie dynamika przy naprawdę szybkich fragmentach nieco cierpiała. Cichy odsłuch bardzo w porządku. Jako całość bardzo pozytywne zaskoczenie, zwłaszcza, że były najtańsze z testowanych dziś kolumn. Potem znów B&W, ale ta próba zakończyła się dość szybko - było za ostro, nieprzyjemnie. Odpuściliśmy sobie i przeszliśmy do QX-2. Tu nastąpiło kolejne zaskoczenie, bo z Rotelem zagrały o wiele lepiej niż z Yamahą. Dynamika była świetna, dużo detali, bas schodził imponująco nisko ale nie rozlewał się za bardzo, scena była bardzo przyzwoita. Nawet przy niskiej głośności detale wciąż były słyszalne. Szkoda, że nie ma ich chyba w białym kolorze...

Po tych odsłuchach dochodzę do wniosku, że wzmacniacz ma dużo większy wpływ na dźwięk niż pierwotnie sądziłem. Na Rotelu słychać było więcej detali, dynamika też była w mojej ocenie lepsza. Byłem pod sporym wrażeniem.

Gdybym musiał już teraz wybierać, pewnie wybrałbym coś z grupy: Borea BR07, QX-2, Debut Reference B6. Większy problem miałbym z elektroniką, bardzo podobał mi się ten Rotel, ale będę chciał poznać więcej opcji. Wśród kolumn też jest jeszcze kilka, które mnie interesują, więc może jeszcze jakiś odsłuch uda mi się zorganizować, tym razem pewnie gdzieś dalej od domu :)
Jestem bardzo ciekaw jak zagrałoby Triangle z Rotelem, ale raczej nie ma szans na przetestowanie tego połączenia, no i cena takiego zestawu już daleko odbiega od budżetu.

Jeśli dotarliście tak daleko w moich wypocinach, może chcielibyście polecić coś pasującego do pierwotnych założeń (17m2, ciche słuchanie, rock/trochę metalu + TV/Filmy, nowe), ale z budżetem zwiększonym do okolic 6000 przy podłogowych lub 5500 przy podstawkowych? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że są białe

45AB923C-752B-4773-8772-903585BB9D4D.jpeg

A ja polecam je odsłuchać w zestawieniu z Regą Brio.

I taki zestaw bym zaproponował : QX2 na ebay czy Amazon nawet za 1000pln(za tyle kupił mój przyjaciel nowiutkie, ja w Niemczech z wysyłka za 1600pln), Rega Brio 3000pln, Node 2i jak kupisz razem ze wzmacniaczem to nawet za 2000pln

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Lon napisał:

Jeśli dotarliście tak daleko w moich wypocinach, może chcielibyście polecić coś pasującego do pierwotnych założeń (17m2, ciche słuchanie, rock/trochę metalu + TV/Filmy, nowe), ale z budżetem zwiększonym do okolic 6000 przy podłogowych lub 5500 przy podstawkowych? 

Widzę, że odsłuchy sprzętu podwyższają początkowy budżet. Szkoda, że zestaw który Ci się najbardziej spodobał jest dostępny tylko w jednej sieci sklepów.

Pamiętaj, że w tej samej cenie dostaniesz lepsze monitory niż podłogówki. Jeśli priorytetem jest dla Ciebie jakość brzmienia to warto postawić na monitory.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Inferno, dzięki, faktycznie można znaleźć białe za granicą. Jeśli się namyślę na Missiony, to może pokombinuję pod kątem białych :) Tak przy okazji poczytałem trochę o nich, i widziałem, że zalecana jest dość spora odległość od ściany (50+ cm). W jakiej odległości masz je ustawione? Boję się, ze przy tych 20-25cm będzie zbyt basowo, chciałbym tego uniknąć.

46 minut temu, lysyrafal napisał:

Widzę, że odsłuchy sprzętu podwyższają początkowy budżet. Szkoda, że zestaw który Ci się najbardziej spodobał jest dostępny tylko w jednej sieci sklepów.

Niestety, przy zestawach w cenie pierwotnego budżetu totalnie nic mi nie podchodziło. Aktualnie do codziennego słuchania używam słuchawek ATH-MSR7 z DACem Audiotrak Prodigy Cube, i przy zestawach z pierwotnego budżetu nie czułem progresu, w niektórych aspektach wręcz regres. Nie spieszy mi się mocno z tym zakupem i wolę znaleźć coś, przy czym będę pewien, że brzmienie da mi odpowiedni poziom satysfakcji. Szkoda mi utopić taką kasę i potem żałować, że za niewiele więcej mogłem mieć coś znacznie ciekawszego.

Co do słuchanych zestawów to niestety w mieście miałem tylko dwa sklepy nastawione typowo na audio, w tygodniu może uda mi się ogarnąć jeszcze jeden odsłuch w niezależnym salonie :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, S4Home napisał:

No to posłuchaj jeszcze kolumn kef, magnat humidor czy pmc gold. Jestem tutaj ciekaw twojego zdania.

Postaram się obadać coś z tych kolumn :)

Trafnie zauważyłeś, podobały mi się najbardziej QX2 i Triangle Borea, ale nie jestem tak w 100% do nich przekonany, wciąż czuję, że może się udać znaleźć coś ciekawszego. Boję się tylko, że za daleko się z tym szukaniem zapędzę :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...