Skocz do zawartości

Wyzwanie dla Was! Pierwsze kino 5.1 do 15.000zł i mój skomplikowany pokój... (pomóżcie)


JarekPL

Recommended Posts

Cześć! Planuję umeblować pokój i prawdopodobnie spełnić marzenie - kino domowe z prawdziwego zdarzenia. Na starcie powiem, iż nie jestem specjalistą od audio (choć na komputerach znam się), a życie w bloku nie rozpieszcza... 

Do tej pory korzystałem z głośników 5.1 Edifier S760D + karta dźwiękowa w komputerze Sound Blaster AE-9, spięte optycznie Dolby Digital Live. DTS i analog słabo działają ze względu na wady techniczne tych głośników.

PRZYGOTUJCIE SIĘ - będzie wiele pytań! 

CZEGO SZUKAM?

Zależy mi na kinie 5.1, jednak rozważam rozbudowę w przyszłości do 7.1 / 5.1.4 / 7.1.4. Stereo nie interesuje mnie.

Zestaw będzie używany do:
-muzyki Tidal HiFi Master
-grania w gry (np. Call of Duty Warzone)
-oglądania filmów z komputera

Do czego podłączę:
AUDIO - wyjdzie z komputera wyposażonego w kartę dźwiękową Sound Blaster AE-9 (toslink i analog 5.1) i kartę graficzną RTX 3080Ti (HDMI).
WIDEO - wyjdzie z komputera do monitora LG 38GL950G-B (38", UW 4K, 21:9, HDR400, Ambilight).

Inne wymagania:
-amplituner w kolorze czarnym lub ciemnoszarym, wyposażony w min. 5.1, a najlepiej 11.2. Bardzo chciałbym analogowe wejście 5.1, ale raczej już tego nie produkują (puściłbym dźwięk po analogu z karty dźwiękowej). Musi mieć Wifi i zdalne sterowanie, Tidal, podłączenie muzyki z telefonu bluetooth i takie nowoczesne bajery, które chyba każdy nowy ma. Prawie na pewno auto regulacje z pamięcią dla dwóch stanowisk / ustawień. Chciałbym opcjonalnie mieć DAB+, dodatkowe radio wydaje się być korzystne, choć będzie też Tidal.
-kolumny 5.1 z możliwością rozbudowy do większego zestawu po konsultacji z Wami - czy w ogóle się uda, czy ma sens itd.
-brzmienie - lubię delikatnie ciepłe brzmienie typu V, zawsze podbijam basy i soprany (treble).
-zależy mi na jakości, a nie na mocy (mieszkam w bloku)

Budżet na całość - ok. 15.000PLN

MOJE OGRANICZENIA POKOJU

W załączniku dodałem rozkład pokoju - ogólnie jest to mały pokój 4m x 3m, z czego na kino przeznaczam docelowo 2,30m x 3m.

Głośniki muszą być wieszane / półkowe - kolumny stojące odpadają. Biurko po lewej stronie będzie na nóżkach, będzie mniej blokować dźwięk u ustawienie subwoofera. Na środku pokoju, pomiędzy sofą a biurkiem będzie dywan.

Przede wszystkim NAJWIĘKSZE WYZWANIE - będą dwa miejsca odsłuchowe:
GŁÓWNE - przy komputerze
DODATKOWE - okazjonalnie na sofie
Celujemy w najlepszy dźwięk przy komputerze, jednak okazjonalnie być może będę chciał na sofie obejrzeć film czy też posłuchać muzyki. Ze względu na nieidealny wzrok i nieduży 38" monitor, raczej nie będzie to bardzo często. Ważne jest jednak dla mnie, aby amplituner miał 2 ustawienia dla opóźnień i EQ głośników.

Zdaje sobie sprawę, że w moim pokoju nie da się zrobić idealnego dźwięku. Staramy się jednak wycisnąć, jak najwięcej.

Meble i sofa są w trakcie projektowania przeze mnie, minimalne poprawki mogę nałożyć.

MOJA PROPOZYCJA

Amplituner - Denon X3700H

Fronty: Klipsch RP-600M lub RP-500M
Center: Klipsch R-34C (ostatecznie R-52C lub RP-400C, ale ten drugi będzie idealnie przy ścianie, a bass reflex ma z tyłu...)
Surround: Klipsch RP-502S lub RP-402S
Subwoofer: Klipsch SPL-120

Kable: zupełnie się nie znam

ATMOS: Klipsch RP-500SA lub R-1650-C

PYTANIA I DYLEMATY

Tutaj będzie sporo, czasami banalnych pytań, ale chciałbym zrobić to raz a dobrze.

1) Czy macie inne propozycje głośników, subwoofera, amplitunerów?
Chętnie przejrzę ciekawe. Powyższy sprzęt wybrałem dlatego, bo ktoś mi kiedyś polecił na forum Klipsch'e, a Denon po prostu ładny i nazwa mi się nie wiem czemu dobrze kojarzy :)

2) Czy macie do polecenia salony, w których mógłbym zrobić odsłuch (Warszawa, Pruszków, Piaseczno, okolice, jestem mobilny)?

3) Rozstawienie głośników - co sądzicie, jaka opinia? Dodam, że w 5.1 planowałem 2 głośniki surround dać na ścianie, nie po bokach.

4) Rozbudowa w przyszłości - myślę że oddzielnie możemy poruszyć temat dodatkowych 2 głośników z boku i 4 głośników sufitowych ATMOS.
4a) Głośniki boczne - myślałem, aby jak je dodam obracać je do tyłu, gdy pójdę na sofę na film. Czy ma to sens czy będzie beznadziejnie brzmiało?
4b) Głośniki ATMOS sufitowe - zmieszczą się, ma sens ich montaż? Czy w blokach można takie montować przykręcone do sufitu?

5) Czy amplituner wydaje dźwięk podczas bezczynności (gdy nie leci sygnał, ale jest włączony) i jest on głośny? Myślę aby go ustawić na pierwszej półce na górze lub na drugiej, z tym, że na drugiej byłby dość blisko ucha.

6) Czy amplituner wydaje dużo ciepła? Nie chciałbym mieć obok siebie drugiego grzejnika (wtedy dam go na pierwsze miejsce) - dodam, że nie będę głośno słuchał muzyki, jest to blok.

7) Jeżeli nie będę rozkręcał głośników na full to czy zestaw z amplitunerem pobiera mniej mocy elektrycznej z gniazdka?

8) Czy są jakieś zalety podłączenia monitora do amplitunera zamiast do komputera wprost?
W filmach opóźnienie nie ma znaczenia, ale w grach potrzebuje jak najmniejsze. Z drugiej strony - być może amplitunery mają technologie polepszające obraz?

9a) Zakłócenia elektromagnetyczne - czy mogę puścić wszystkie kable sygnałowe i od prądu w jednej maskownicy i nie będzie problemu?
9b) Czy mogę puścić razem z nimi kabel koncentryczny od Internetu UPC od routera?
9c) Czy mogę postawić router Wifi UPC Giga Connect Box obok amplitunera czy lepiej zachować pewną odległość? Jaką?

10) Czy wiece może ile mocy elektrycznej mogę podłączyć do gniazdek? Posiadam 2 gniazdka po 2 sloty każde. Być może znacie ten temat. Zdjęcie bezpieczników również w załączniku.

11) Czy dobór zbyt mocnego amplitunera może prowadzić do spalenia głośników lub uszkodzenia ich mechanicznie?

12) Czy w trybie sygnału 5.1, gdy miałbym głośniki 7.1 grają tylne czy boczne surroundy? A może da się to ustawić w opcjach amplitunera?

13) Co sądzicie o radiach DAB+?

 

Pozdrawiam ciepło!

Jarek spod Pruszkowa :)

 

 

 

Góra - meble, sprzęt i kąty.jpg

 

Przód - fronty.jpg

Przód - półki.jpg

Góra - meble i sprzęt.jpg

IMAG7556.jpg

Edytowano przez JarekPL
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W załączniku dodałem rozkład pokoju - ogólnie jest to mały pokój 4m x 3m, z czego na kino przeznaczam docelowo 2,30m x 3m.
Mały pokój, mały system.
Ile osób będzie go słuchać? Jeśli tylko Ty, to rzeczywiście, 7.1.x ma sens. Jeśli dwie mocno przytulone, też ok. Jeśli więcej, to skończy się tym, że jedna osoba ma pełnię wrażeń, a osoba na lewo ma głośnik lewy tylny (i lewy górny) po swojej prawej stronie, analogicznie osoba na prawo.

> Przede wszystkim NAJWIĘKSZE WYZWANIE - będą dwa miejsca odsłuchowe:
> GŁÓWNE - przy komputerze
> DODATKOWE - okazjonalnie na sofie
> Celujemy w najlepszy dźwięk przy komputerze, jednak okazjonalnie być może będę chciał na sofie obejrzeć film czy też posłuchać muzyki. Ze względu na nieidealny wzrok i nieduży 38" monitor, raczej nie będzie to bardzo często. Ważne jest jednak dla mnie, aby amplituner miał 2 ustawienia dla opóźnień i EQ głośników.

Paradoksalnie, to nie jest największe wyzwanie. W moim Pioneerze VSX-1130 mam opcję wyboru, czy głośniki surround są po bokach, czy z tyłu. Jednak kluczowa jest i będzie możliwość przechowania co najmniej dwóch ustawień kalibracji, żeby móc wygodnie między nimi przełączać.
W przypadku Denona i Marantza są to dopiero modele tegoroczne (Denon X3700H i wyższe, Marantz SR6015 i wyższe). W przypadku Pioneera są to modele, które mają MCACC Pro. Co do Yamahy i amplitunerów z Dirac wypowiedzieć się muszą inni.

> MOJA PROPOZYCJA
> Amplituner - Denon X3700H
Może być. To chyba najrozsądniejszy wybór.

Przede wszystkim nie wiem, czemu się uparłeś na Klipsche, ale niech będzie:
> Fronty: Klipsch RP-600M lub RP-500M
Albo Klipsch RP-640D. Mocowany naściennie, scena będzie szersza siedząc na kanapie.

> Center: Klipsch R-34C (ostatecznie R-52C lub RP-400C, ale ten drugi będzie idealnie przy ścianie, a bass reflex ma z tyłu...)
Klipsch RP-240D.

> Surround: Klipsch RP-502S lub RP-402S
RP-240D lub któryś z zaproponowanych bipoli.

> Subwoofer: Klipsch SPL-120
Do tak małego pomieszczenia pomyśl o czymś zamkniętym albo z membraną bierną. Mnie niezmiennie zaskakuje, co potrafi wydobyć z siebie Monitor Audio Radius 390 w pokoju 17 m².

Jeśli nie muszą to być Klipsche, pomyśl o głośnikach naściennych innych producentów. W budżecie zmieści się np. Dali Oberon On Wall, Canton GLE 416/417, Atelier 500, względnie Taga LCR-60SL. Problem w tym, że nie da się ich nigdzie odsłuchać. Ja miałem to szczęście, że dystrybutor Monitor Audio udostępnił dwie sztuki Soundframe 1 i mogłem ich posłuchać, po czym udało mi się kupić nieużywane Soundframe 2 za 30% ceny nowych. Nie rozumiem, czemu producenci je w ogóle robią, skoro nie udostępniają ich nikomu do odsłuchania.

> Kable: zupełnie się nie znam
Linki wielożyłowe 2×1,5 mm² OFC. Taniej od „głośnikowych” wychodzą kable elektryczne, ponadto łatwiej z nimi pracować (dwa przewody są luźno, nie trzeba ich odcinać od siebie, co w przypadku kabli głośnikowych jest szalenie irytujące, bo ciąć trzeba bardzo precyzyjnie, inaczej można naciąć izolację i odsłonić przewodnik). Kable elektryczne do zastosowań domowych muszą być z miedzi beztlenowej.

> PYTANIA I DYLEMATY
> Tutaj będzie sporo, czasami banalnych pytań, ale chciałbym zrobić to raz a dobrze.
> 1) Czy macie inne propozycje głośników, subwoofera, amplitunerów? 
> Chętnie przejrzę ciekawe. Powyższy sprzęt wybrałem dlatego, bo ktoś mi kiedyś polecił na forum Klipsch'e, a Denon po prostu ładny i nazwa mi się nie wiem czemu dobrze kojarzy
Ja jestem zadowolony z Pioneera z Monitor Audio (Soundframe i seria Bronze centralny i boczne). VSX-1130 (i VSX-930) były ostatnimi tanimi amplitunerami z MCACC Pro i dobrą elektroniką. Potem Pioneer bardzo wyraźnie oddzielił linię bazową VSX od Elite SC.

> 3) Rozstawienie głośników - co sądzicie, jaka opinia? Dodam, że w 5.1 planowałem 2 głośniki surround dać na ścianie, nie po bokach.
Im głośniki dalej od słuchaczy, tym wrażenia lepsze. Szersza dyspersja, mniejsza różnica głośności między kanałem lewym a prawym.

> 4) Rozbudowa w przyszłości - myślę że oddzielnie możemy poruszyć temat dodatkowych 2 głośników z boku i 4 głośników sufitowych ATMOS.
> 4a) Głośniki boczne - myślałem, aby jak je dodam obracać je do tyłu, gdy pójdę na sofę na film. Czy ma to sens czy będzie beznadziejnie brzmiało?
Daj w narożniki pokoju i to załatwi sprawę.
> 4b) Głośniki ATMOS sufitowe - zmieszczą się, ma sens ich montaż? Czy w blokach można takie montować przykręcone do sufitu?
Jeśli masz sufit podwieszany, to możesz dać głośniki w sufit. Jeśli nie, to możesz przykręcić do sufitu jeśli to Twoje mieszkanie. Jak wynajmowane, to trudno powiedzieć.

> 5) Czy amplituner wydaje dźwięk podczas bezczynności (gdy nie leci sygnał, ale jest włączony) i jest on głośny? Myślę aby go ustawić na pierwszej półce na górze lub na drugiej, z tym, że na drugiej byłby dość blisko ucha.
Nie powinien. X3700H nie ma wentylatora (te, które mają, powinny mieć sterowany i wyłączany jeśli wzmacniacz jest ściszony). Jeśli buczy albo wydaje inne dźwięki, to znaczy, że jest niesprawny.

> 6) Czy amplituner wydaje dużo ciepła? Nie chciałbym mieć obok siebie drugiego grzejnika (wtedy dam go na pierwsze miejsce) - dodam, że nie będę głośno słuchał muzyki, jest to blok.
Amplitunery w klasie AB (jak Denon) grzeją się. 10 W mocy akustycznej idącej na jeden głośnik wydziela 5 W mocy cieplnej. Po pomnożeniu razy 5 (kanałów) daje to 25 W mocy cieplnej. Wzmacniacze pracujące w tzw. klasie D grzeją się dużo mniej (przy 10 W mocy akustycznej wydzielają ok. 1 W ciepła, razem 5 W przy pięciu kanałach).

> 7) Jeżeli nie będę rozkręcał głośników na full to czy zestaw z amplitunerem pobiera mniej mocy elektrycznej z gniazdka?
Tak powinno być. Chyba że Denon zaprojektował swoje amplitunery jak audiofilskie wzmacniacze lampowe, czyli minimalna wydajność, stale maksymalne wysterowanie, ale teoretycznie pół procenta niższe zakłócenia. Wtedy to niegrający amplituner mógłby wywalać z siebie nawet 500 W mocy cieplnej.

> 8) Czy są jakieś zalety podłączenia monitora do amplitunera zamiast do komputera wprost?
Nie ma. Jeśli masz dwa wyjścia HDMI, to jedno wysyłasz na monitor, drugie na amplituner.

> W filmach opóźnienie nie ma znaczenia, ale w grach potrzebuje jak najmniejsze. Z drugiej strony - być może amplitunery mają technologie polepszające obraz?
Nie mają. To znaczy niby mają, ale pod warunkiem, że otrzymają sygnał w rozdzielczości natywnej i podniosą go do rozdzielczości monitora, wtedy upscaling może teoretycznie być lepszy w amplitunerze niż w monitorze. Ale nie wiem, czy którykolwiek amplituner obsługuje rozdzielczość 3840×1600.

> 9a) Zakłócenia elektromagnetyczne - czy mogę puścić wszystkie kable sygnałowe i od prądu w jednej maskownicy i nie będzie problemu?
Jak nie będziesz ich splatał w warkocz to tak.

> 9b) Czy mogę puścić razem z nimi kabel koncentryczny od Internetu UPC od routera?
Tak. Z definicji kabel koncentryczny nie emituje ani nie przyjmuje interferencji.

> 9c) Czy mogę postawić router Wifi UPC Giga Connect Box obok amplitunera czy lepiej zachować pewną odległość? Jaką?
Z tym nigdy nie wiadomo. Ekranowanie elektryczne to rzecz dość śliska i wielu producentów kłamie. Czy Denon kłamie nie wiem, czy producent routera kłamie, też nie wiem. Ale jak nie sprawdzisz, to się nie dowiesz.

> 10) Czy wiece może ile mocy elektrycznej mogę podłączyć do gniazdek? Posiadam 2 gniazdka po 2 sloty każde. Być może znacie ten temat. Zdjęcie bezpieczników również w załączniku.
B16 czyli prąd zadziałania to 16 A. 3,68 kW.

> 11) Czy dobór zbyt mocnego amplitunera może prowadzić do spalenia głośników lub uszkodzenia ich mechanicznie?
Sam dobór nie. Granie na maksymalnej głośności tak, jeśli głośniki nie są dostosowane do maksymalnej mocy wzmacniacza (np. kupisz głośniki pracujące w zakresie 10-50 W i puścisz na nie 100 W). Ponadto mowa jest o mocy RMS. Fala sinusoidalna o amplitudzie U ma napięcie RMS równe U·√2÷2. Natomiast fala prostokątna o tej samej amplitudzie ma napięcie RMS równe U. Tym samym moc RMS fali prostokątnej wynosi dwukrotność mocy RMS fali sinusoidalnej.
Zbyt mocny amplituner można zdusić w menu i np. wymusić maksymalną głośność np. -10 dB (co w przypadku wzmacniacza 200-watowego oznacza maksymalną moc 20 W).
Natomiast zbyt słaby wzmacniacz też może zniszczyć głośniki.

> 12) Czy w trybie sygnału 5.1, gdy miałbym głośniki 7.1 grają tylne czy boczne surroundy? A może da się to ustawić w opcjach amplitunera?
Da się to ustawić przypisując głośniki do kanałów. Ale sprawę załatwi kalibracja.

> 13) Co sądzicie o radiach DAB+?
Fajna sprawa jeśli masz gdzie wystawić antenę. Z odbiorem jest kiepsko, antena jest bezwzględnie potrzebna.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz system typowo kinowy to Denon w połączeniu z Klipschem to dobre rozwiązanie.

Masz fajny ciepły amplituner z dobrą kalibracją. Do tego jasne , kinowe kolumny o mocnym brzmieniu.

Jako alternatywę możesz rozważyć Monitor Audio Bronze 100 + FX i tak dalej do kina. Monitor audio ma także komplety Atmosowe. I to także pod Denona

Ewentualnie rewelacyjny system Magnat THX i Yamaha do tego

https://s4home.pl/produkt/magnat-cinema-ultra-thx-5-1/

To granie o dwie klasy albo i trzy lepsze w kinie.

Zapraszam na odsłuch.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon AVC-X3700H pojawi się w sprzedaży dopiero w połowie sierpnia, ale myślę że wiele dźwiękowo różnić się nie będzie od obecnie produkowanego AVR-X3600H więc to może być dla ciebie dobry wybór. Musisz jednak wiedzieć że nowy model nie będzie miał radia FM i DAB, a model 3600 posiada jedynie FM. W obydwu znajdziesz za to setki internetowych stacji radiowych więc może DAB nie będzie Ci potrzebny. Jeśli chodzi o kolumny to według tego jaki dźwięk preferujesz Klipsch pasuje jak ulał. Zapraszam do kontaktu i na odsłuchy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam za szczegółowe odpowiedzi, jak i za zaproszenia do odsłuchów. Mam jeszcze kilka pytań, zanim przejdę do kwestii odsłuchów i zmieniania planów pokoju (już jest plan zwiększenia biurka i przesunięcia, aby scena była lepsza, miejsca na głośniki trochę więcej :) ). Póki co z pytań, które mógłbym dziś zadać to:

4b) Głośniki ATMOS RP-500SA - czy w ich przypadku po prostu wkręca się kołek w sufit i na nim wiesza, to wystarczy? A może jest również możliwość i to działa wieszania ich przy suficie na bocznej ścianie i wtedy ten kołek wykorzystać?

14) Głośnik centralny i dylemat pomiędzy - R-34C / RP-500C / RP-404C
-Czy głośnik centralny może mieć mniejsze średnice od frontów? R-34C i RP-404C mają mniejsze membrany od RP-600M, może powinienem zmniejszyć go do RP-500M?
-Czy serio będzie źle brzmiało połączenie centralnego R-34C z serią Reference Premiere wszędzie indziej? Zależy mi na nim, gdyż ma bass reflex do przodu, a jest mała odległość od ściany.
-Mógłbym też dać RP-404C, ale on jest tak głęboki... i bass reflex do tyłu... że byłoby może 0,5-1cm prześwitu od ściany... Co sądzicie?
-No i czy 4 głośniki w centralnym robią różnicę od 2?

15) Głośniki surround rear oraz back -
15a) Czy są jakieś wytyczne ile cm nad poziomem uszu powinny mieć twitter?
Zależy mi na minimalnych efektach w filmach, ale również w miarę sensownie pozostawionym pozycjonowaniu do gier komputerowych.
15b) Czy są jakieś wytyczne lub macie opinie, doświadczenia nt. stosowania głośników "dyspersyjnych?" (jak RP-502S) a zwykłych "jednogłośnikowych" dla kanałów surround back i surround rear?

16) Czy subwoofer mogę ustawić pod kątem w stronę sofy, czy powinienem pozostawić go równolegle do ściany?

17) Denon X3700H obsługuje 11.2 kanałów, z czego wzmacnia tylko 9 tj. jeśli chciałbym 7.2.4 to muszę 2 kanały wzmocnić dodatkowym wzmacniaczem - i tutaj jest pytanie, gdybym takie coś zrobił, to czy:
a) ten wzmacniacz należy oddzielnie uruchamiać?
b) ważniejsze - jak zmienię ustawienia głośności w Denonie to muszę również ręcznie we wzmacniaczu dopasować, czy działa to w jakiś sposób automatycznie?

Pozdrawiam :) 

 

 

Edytowano przez JarekPL
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głośniki atmos możesz powiesić tak, jak Ci pasuje. Na suficie, czy przy suficie, nie ma większego znaczenia. Byle zmieścić się w wytycznych Dolby.

Większość basu i tak będzie dawać subwoofer. W tak małym pomieszczeniu częstotliwość Schroedera będzie na tyle wysoka, że zdolność lokalizowania basu jest praktycznie żadna, więc możliwość odtwarzania niskich częstotliwości przez indywidualne kanały ma mniejsze znaczenie.

Tunel bas refleksu będziesz mógł zatkać (nie wiem tylko, czy Klipsch daje w komplecie zatyczki).

Twitter nie musi być powyżej uszu. Według Dolby wszystkie głośniki powinny być na równej linii. Głośniki dipolowe i bipolowe nie mają takiego znaczenia, jak kiedyś. Nadal się je produkuje, ale mało kto je dziś kupuje.

X3700H ma jedno 12-woltowe wyjście trigger. Możesz je wykorzystać do wzbudzania wzmacniacza (w menu ustawiasz, co ma wyzwalać wysoki stan na wyjściu trigger). Jeśli użyjesz wzmacniacza zewnętrznego do przednich głośników, to możesz rozdzielić sygnał i puścić jeden kabel do subwoofera, drugi do wzmacniacza.

Jeśli użyjesz dwóch wzmacniaczy, jednego do przednich kolumn, drugiego np. do Atmosów, to już jest trudniej, bo nie zawsze ten drugi powinien być włączony (i np. w stereo będziesz niepotrzebnie grzał wzmacniacz). Są gniazdka wybudzane triggerem, też ciekawe rozwiązanie.

Wyższe modele amplitunerów mają niezależne wyjścia i można z nimi uzyskać ciekawe efekty.

Co do głośności, to wzmocnienie w zewnętrznym wzmacniaczu powinieneś ustawić raz tak, aby był poprawnie wysterowany i nie ruszać, a całą głośnością steruje przedwzmacniacz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, yahoo111 napisał:

Co do głośności, to wzmocnienie w zewnętrznym wzmacniaczu powinieneś ustawić raz tak, aby był poprawnie wysterowany i nie rusza

Nie róbmy fuszerki po ta są wzmacniaczem z funkcją przełączania na końcówkę mocy lub po prostu końcówki mocy żeby nie musieć  robić takich kombinacji alpejskich.

Co do tych głośników atmos podstawkowych nie znacie ich specyfikacji... przecież to są odbiciowe głośniki które mogą być inaczej wysterowane mieć skrajnie wysoką głośność wysokich tonów ponieważ muszą się odbić od sciany sufitu, dlatego albo je montujesz na kolumnach albo w ogóle nie cudakujesz.

 

10 godzin temu, JarekPL napisał:

Czy są jakieś wytyczne

Oczywiście że są zamiast pisać wątek na pierdylion pytań miej trochę o ochoty poszukać czym jest atmos i jakie wymogi trzeba spełnić.

Głośniki mają być w jednej linii na wysokości uszu.

W atmosie nie stosuje się ani dipoli ani bipoli.

Z tym analogiem w 5.1 i toslinkiem to grubo poleciałem...atmosa może tym jeszcze puścisz :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

6 godzin temu, yahoo111 napisał:

Głośniki dipolowe i bipolowe nie mają takiego znaczenia, jak kiedyś. Nadal się je produkuje, ale mało kto je dziś kupuje.

Pozwole sie z tym nie zgodzic. Testowalem w swoim polaczenie SB i SR na typowych glosnikach surrond (RP-600) i na bipolach RP-420 i zostaly te drugie. Zdecydowanie lepszy efekt, pomimi iz kanape mam odsunieta od sciany o ok 1,2m. W przypadku glosnikow kierunkowych typu rp-600 czesto ogladajac material video dokladnie sluszas skad dobiega dzwiek i na z tylu na srodku wyraznie brakowalo sceny, po zmianie na bipole tego efektu nie ma z scena ladnie i plynie przechodzi z jedenj na druga strone.

Testowalem je rowniez jako boczne, ale tu pomiedzy glosnikiem a srodkiem kanapy bylo ok 1,6-1,7m (od skranej pozucji na kanapie ok 1m) i tu juz wogole byla masakra w przypadku 600m. Bipole ten problem rozwiazany bardzo dobrze, przez to ze dzwiek jest kierowany na boki i idbijany nie masz efektu tak duzej zmiany glosnosci na skrajnych pozycjach kanapy wzgledem glosnika.

Zapraszam do mojego watku gdzie opisane dobor zestawy kina i ustawienia mebli pod takie kino:

Natomiast tu masz wytyczne dolby: https://www.dolby.com/siteassets/technologies/dolby-atmos/atmos-installation-guidelines-121318_r3.1.pdf     

i tam masz wszystko jak i gdzie glosniki montowac i na jakich wysykosciach rekomenduja.

Drugi ciekawy materiał to: https://cinematic.pl/dolby-atmos-DTS

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Markcox napisał:

Ale ładowanie centrala z serii R, pomiędzy fronty z serii RP, gdzie moim zdaniem kolumna centralna i subwoofer, to dwa najważniejsze kanały w kinie, to nie jest najszczęśliwszy pomysł. Central również celuj z serii RP, najlepiej 440/450C

Zwłaszcza że centralny serii RP jest genialny a centralny serii r to dziadostwo. 

404 c polecam jest świetny.

z tym że koło niego musisz zostawić ci trochę przestrzeni tak jak napisał kolega wyżej jeżeli koło niego będą stały blisko fronty no to moim zdaniem nawet ten głośnik centralny straci na swojej jakości możesz prawidłowo rozlokować tokino aby uzyskać prawidłowe brzmienie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Moim zdaniem wrzucanie większego systemu niż 5.1.2 do pomieszczenia 12mkw nie bardzo ma sens. Głośniki byłyby zbyt blisko siebie, szkoda pieniędzy na amplituner, który obsłuże 7.1.4 czy też dodatkowe głośniki. Moim zdaniem warto zacząć od dobrego 5.1 i z czasem rozbudować go o dwa głośniki atmos. Pomieszczenie jest nieduże więc zobacz sobie taki zestaw:

Tannoy Revolution XT6F - front

Tannoy Revolution XT C - centralny

Tannoy Revolution XT6 mini - surround ( możliwość zawieszenia )

Quadral Qube 8 - subwoofer

lub

Quadral Phase 190 - front i centralny ( do zawieszenia )

Quadral Phase 16 - surround ( do zawieszenia )

Quadral Qube 8 - subwoofer

Tu jest również fajny głośnik do rozbudowy o atmos, Phase A5.

Oba zestawy zestawy 5.1 mieszczą się spokojnie poniżej 10k zł, dobieramy do tego amplituner Onkyo TX-RZ840 lub Yamaha RX-A880 ( jeśli koniecznie musi być DAB+ ) i powstaje naprawdę fajne kino, dopasowane gabarytowo do tego pomieszczenia. Kwestia posłuchania i sprawdzenia czy to jest dźwięk jakiego szukasz. W przypadku pytań jestem do dyspozycji, jesteśmy z Warszawy.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jasiek88 napisał:
14 godzin temu, yahoo111 napisał:

Co do głośności, to wzmocnienie w zewnętrznym wzmacniaczu powinieneś ustawić raz tak, aby był poprawnie wysterowany i nie ruszać, a całą głośnością steruje przedwzmacniacz.

Nie róbmy fuszerki po ta są wzmacniaczem z funkcją przełączania na końcówkę mocy lub po prostu końcówki mocy żeby nie musieć  robić takich kombinacji alpejskich.

🤦‍♂️ Jakich kombinacji? A co ja innego niby napisałem? Jeśli się nie zgadzasz i twierdzisz, że proponuję fuszerkę i chcesz sterować głośnością przez wzmacniacz, to napisałeś coś innego, a jeśli uważasz to samo, co ja, to nie rozumiem, dlaczego odnosisz się do mnie.

Przedwzmacniacz to w tym wypadku amplituner. Kalibracja jest robiona przez amplituner, który nie ma wiedzy o tym, jaka jest głośność na wzmacniaczu zewnętrznym. Jak zaczniesz się bawić w zmianę głośności, to cała kalibracja na nic, bo się głośności rozjeżdżają.

Wzmacniacz zewnętrzny pracuje jako końcówka mocy i koniec. Nie regulujesz głośności. Zresztą niby jak zmieniać głośność w czymś takim?
https://www.monitoraudio.com/en/product-ranges/streamers-amplifiers/ia60-12/
https://www.monitoraudio.com/en/product-ranges/streamers-amplifiers/ia150-2/
https://www.monitoraudio.com/en/product-ranges/streamers-amplifiers/ia40-3/
https://www.us.marantz.com/en-US/shop/avseparates/mm8077

8 godzin temu, Jasiek88 napisał:

Co do tych głośników atmos podstawkowych nie znacie ich specyfikacji... przecież to są odbiciowe głośniki które mogą być inaczej wysterowane mieć skrajnie wysoką głośność wysokich tonów ponieważ muszą się odbić od sciany sufitu, dlatego albo je montujesz na kolumnach albo w ogóle nie cudakujesz.

I żeś się rozpisał niepotrzebnie. Zobacz tutaj: https://www.themasterswitch.com/klipsch-rp-500sa-review

Jest opis, jak brzmią bezpośrednio i jak brzmią odbite od sufitu. Są też zdjęcia. Jeśli mają być tylko odbijane, to po co miałyby mieć haczyki do powieszenia na ścianie, czy przymocowania do sufitu?
(Uwaga do autora wątku: to mocowanie do sufitu na dziurkę od klucza jest takie mocno wątpliwe. Raczej bym mu nie ufał.)

Jeszcze jeden przykład: https://www.dali-speakers.com/products/alteco/alteco-c-1/
Celowo dałem link do strony angielskiej, bo w tytule jest wprost napisane: „up- & down-firing speaker”. Głośnik Alteco ma przełączni trybu pracy (bezpośrednio lub odbity).

36 minut temu, Jasiek88 napisał:

Głośniki muszą być wieszane / półkowe - kolumny stojące odpadają.

Przede wszystkim NAJWIĘKSZE WYZWANIE - będą dwa miejsca odsłuchowe:
GŁÓWNE - przy komputerze

Odległość głowy od głośników z przodu ile? 50 cm? 60cm? no pogratulować pomysłu szerokość sceny tego kina przepotężna.

:D:D

Zamiast wyśmiewać, to może kup autorowi wątku większe mieszkanie, wtedy wszystko będzie mógł poprawnie rozmieścić.

Albo rzeczywiście wyśmiewaj dalej i może jeszcze zaproponuj komputerowe pierdziawki zamiast przyzwoitego systemu audio, bo przecież nie ma warunków.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam garaż na auto osobowe to nie kupuję busa w tym wypadku busem jest 7.1.4.

 

18 minut temu, yahoo111 napisał:

żeś się rozpisał niepotrzebnie. Zobacz tutaj: https://www.themasterswitch.com/klipsch-rp-500sa-review

Jest opis, jak brzmią bezpośrednio i jak brzmią odbite od sufitu. Są też zdjęcia. Jeśli mają być tylko odbijane, to po co miałyby mieć haczyki do powieszenia na ścianie, czy przymocowania do sufitu?
(Uwaga do autora wątku: to mocowanie do sufitu na dziurkę od klucza jest takie mocno wątpliwe. Raczej bym mu nie ufał.)

Jeszcze jeden przykład: https://www.dali-speakers.com/products/alteco/alteco-c-1/
Celowo dałem link do strony angielskiej, bo w tytule jest wprost napisane: „up- & down-firing speaker”. Głośnik Alteco ma przełączni trybu pracy (bezpośrednio lub odbity).

Tu masz plusa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, odpiszę później merytorycznie na temat Waszych rad, wczytam się dobrze, poczytam linki, dziękuję za czas. Napiszę również prawdopodobnie za kilka dni, gdy trochę pozmieniam długość mebli, aby poprawić odległość i rozlokowanie głośników, uwzględnić sofę, gdy już wybiorę konkretny model, znając wymiary.

Odnośnie odległości głośników ode mnie frontowych będzie to ok. 90-130cm. To w głównym miejscu, zaś od sofy ok. 2m, więc już zaczyna być rozsądniej.

Nie oczekuję fajerwerków, tak jak napisałem na początku postu - życie w bloku nie rozpieszcza... Co jednak nie oznacza, że nie chciałbym spełnić mojego marzenia czy też grać na komputerowych pierdziawkach lub oglądać filmów (choć Edifiery nie są takie złe - nie jest to jednak klasa Klipschy czy innych porządnych głośników). 7.1.4 to jest luźna myśl, którą rozważam w dalszej przyszłości, póki co 5.1, jednak ten zestaw chciałbym mieć na lata - a za 5-10 lat, może jakiś dom zacznę budować i pomyślimy nad "prawidłowym" ustawieniem, w dedykowanym kinu pomieszczeniu. Póki co wyciągamy najwięcej co się da z tego co jest! :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu nie widzę sensu wydawać takie pieniądze w takim pomieszczeniu i z takimi pomysłami. Dwa miejsca odsłuchowe? Główne 90-130cm od frontu a drugie 200cm? Będziesz potem wszystko przestawiał jak będziesz chciał oglądać z narożnika? Co z Atmosami w tej sytuacji? Do ich umieszczenia są wytyczne. Nie ma wytycznych dla różnych miejsc odsłuchowych.

Sprzęt w który celujesz (Klipsch) nie rozwinie tu skrzydeł. Głównie przez mało miejsca z przodu. Jeszcze jakby szafy głównej nie było.

Klipsch RP-440c ma 66cm szerokości. Patrząc na Twoje rysunki fronty byłyby około 10-15cm od centralnego. Serio?

Ja rozumiem marzenia ale nie na wariata i na siłę. 7.1.4? Abstrakcja. Sorry.

Idź lepiej w jakiś system 5.1 oparty na małych kolumnach a jak chcesz mieć do tego atmosa 5.1.2 to tylko jak dojrzejesz do jednego miejsca odsłuchowego. I na pewno nie do tego bliżej bo wtedy nie wiem gdzie dasz atmosy.

Oczywiście zawsze możesz olać rady i zrobić sobie pseudo kino domowe na wytycznych z powietrza. Twoje pieniądze.

Edytowano przez Stolarz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobna aktualizacja z mojej strony.

Wstawiam w załączniku zaktualizowane rysunki - co się zmieniło to przede wszystkim uwzględniony konkretny model sofy, który zamówię (tego raczej nie zmieniam już), skrócona główna szafa i zwiększone biurko ( dzięki czemu głośniki mają minimalnie lepszą pozycję), dodany dywan i zmienione minimalnie głośniki Klipscha, na rysunku:

Fronty: RP-500M i RP-600M (raczej te pierwsze celuję, aby było więcej miejsca za nimi na bass reflex)
Centrum RP-500C
Rear: RP-502S
Subwoofer: SPL-120
Amplituner: Denon X3700H

Chwilowo celuję w 5.1. ATMOS i 7.1 zostawiam, gdy zobaczę, czy będę z sofy często oglądał, czy monitor będzie za mały dla tej odległości (38" przy 2m). Jestem również ciekaw wirtualizacji ATMOS w 5.1.

A1) Za RP-500M przemawia do mnie bardziej kompaktowy rozmiary, które lepiej się mieści oraz ten sam rozmiar co wszystkie pozostałe głośniki - dobrze myślę? Czy lepszy efekt i dźwięk uzyskam na RP-600M? (W granicach założenia wyboru Klipschy)

A2) RP-502S - zastanawiam się czy bipolarność nie byłaby właśnie dobrym rozwiązaniem dla obu miejsc odsłuchowych? Co myślicie? (to te po bokach, tylne na ścianach tylko opcjonalnie dorysowałem).

A3) Czy pianki wygłuszające byłyby gdzieś sensowne na ścianach lub meblach przednich czy nie ma to sensu? (taka luźna myśl)

Plan na teraz - znalezienie odsłuchu Klipschy oraz posłuchanie innych głośników oraz apmlitunerów, aby poznać ten świat, zobaczyć jak różni się brzmienie, wyrobić racjonalną opinię :)

Dziękuje za zaproszenia na odsłuchy - niestety do Oświęcimia nie uda mi się podjechać, za daleko. Do Pabianic może zrobię, któregoś razu wycieczkę do Łodzi, łącząc ją z odsłuchem, póki co spróbuję poszukać czegoś w bliżej mi okolicy (Pruszków, pod Warszawą).

Pozdrawiam

Góra - Kąty audio.jpg

Przód - Fronty.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w tym kierunku zmierzam, 5.1 i odsłuchać trochę głośników, wyrobić opinię (Ale na Klipsche też poluję do odsłuchu, bo pasowałyby również do wystroju, poza dobrymi opiniami w Internetach). Oczywiście "kupić byle było i stało" nie zamierzam, po prostu nie oczekuję, że zrobię salę kinową jak w pokojach 6x8m itp. z idealnie dopasowanymi efektami, bo tak tu się nie da. Ale na pewno efekt wow będzie.

Zależy mi bardzo na możliwie prawidłowym ustawieniu głośników, obecnie mam fronty bardzo dobrze ustawione, ale centrum za monitorem, a tyły niby z tyłu, ale pod dziwnymi kątami, szkoda opisywać :P W grach spokojnie wiem skąd z tyłu idzie dźwięk, ale chciałbym to już "tak jak powinno być" ustawić, stąd też projekt mebli i pod kino (teraz mam inne meble, gdzie indziej wszystko - fronty na parapecie i tam też biurko z monitorem :) ). W weekend byłem u znajomych i mieli Logitechy Z906, ale ustawione w losowych miejscach pokoju, jak bardzo mnie bolał ten widok :D

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, czemu upierasz się akurat przy Klipschu, a poza tym przy monitorach. W takiej odległości nie ustawisz ich dobrze względem miejsca, w którym siedzisz blisko, poza tym u Ciebie przy ścianie mogą zagrać dobrze, ale mogą też zagrać bardzo źle.

Najgłębszy bas i tak będzie odtwarzany przez subwoofer, niezależnie od tego, czy wybierzesz monitory, czy głośniki naścienne, a te i tak schodzą bardzo nisko (mówię o RP-640D).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...