Skocz do zawartości

Wyzwanie dla Was! Pierwsze kino 5.1 do 15.000zł i mój skomplikowany pokój... (pomóżcie)


JarekPL

Recommended Posts

Byłem na odsłuchu :) Wrażenia:

Klipsch RP-600M - Ładne, zbite, z detalem niskie tony, wycofana średnica, wysokie minimalnie podbite, nie były "skrzeczące" bolące, damski wokal ładny, aczkolwiek delikatnie sztuczny.

Monitor Audio Bronze - Chyba najładniejsza góra z trzech, bardzo wyraźnie zaznaczona, również wycofana średnica, niskie tony raczej miększe, bardziej rozlazłe od 600M

Dali (niestety nie pamiętam dokładnego modelu) - Bardziej zrównoważone od pozostałych, ze szczegółową średnicą

Żadnych nie uznałem za "idealne". Dali miały najszerszą scenę, ale to głównie przez brak wycofania średnicy, przez co rzucała się w uszy. Z wszystkich trzech minimalnie do przodu wygrał Klipsch, jako uniwersalność (muzyka i kino). Miał dość szeroką scenę, choć średnica ukryta, a więc należało się wsłuchać, aby zwrócić uwagę np. w B Complex - Beautiful Lies (VIP) na dźwięki "nad słuchaczem" - występowały, ale nie tak wyraźnie przestrzennie zaznaczone, jak w Dali.

Prawdopodobnie jeszcze jeden odsłuch zrobię Klipche + inne propozycje.

Na chwilę obecną plan - dobrać subwoofer pod Klipsche. Chyba bardziej chciałbym skierować go w stronę kina, niż muzyki stereo. Aczkolwiek będę kierował się odsłuchem przede wszystkim. Wstępnie widzę takie możliwości:

-Klipsch SPL-120
-Klipsch SPL-150 (ale raczej 120, chociaż 150 ma lepsze opinie, ponoć niżej schodzi)
-SVS PB-2000
-Rel T5i (słuchałem go do Klipschy, zwięzły bas, dobrze kontrolowany, ale boję się, że może być go za mało w kinie, że nie będzie tak nisko efektownie schodził - rozważam również dwa takie, ponieważ mam możliwość w ich kompaktowym wypadku ustawienia dwóch, drugi obok sofy po prawej stronie, za głośnikiem surround).

Co sądzicie? Warto zwrócić uwagę na inne modele subów?

Odnośnie zapytań:
-Ścienne może rozważę przy odsłuchu kolejnym, aby sprawdzić, jednak boję się, że ciężko będzie fronty ukierunkować na słuchacza oraz że zagrają jednak gorzej od półkowych. Półkowe zawsze mi się marzyły, na kolumny (jeszcze :P) nie mam miejsca.
-Tak, rozważamy dwa miejsca odsłuchowe, z czego głównym jest przy komputerze. Wybaczcie, ale nie robię kina domowego typu "sofa i tv/projektor". Potrzebuję używać komputera i nie mam na to dwóch miejsc, gdzie komputer wstawię gdzie indziej, a tutaj zrobię kino. Laptopa też nie będę używał. Stąd kompromis - a w grach i lepszy dźwięk na kinie będzie, niż komputerowych Edifierach. Odnośnie miejsca na sofie - nie wiem jak często będę jej używał, jak często będę na niej słuchał muzyki czy też oglądał filmy (monitor 38" z 2,3m... mało widać). Podkreślam jeszcze raz, główmy będzie to przy komputerze. Oglądając filmy trochę się oddalam na fotelu o dodatkowe 20-50cm od biurka czasami.

I jeszcze jedno pytanie - ze względu na umiejscowienie amplitunera. Poniżej wstawiam przybliżone foto - co myślicie o tym, aby amplituner dał tutaj, gdzie zaznaczone (łatwiejszy dostęp, lepsze chłodzenie) - czy nie będzie gryzło się z subwooferem? Czy może zadziała to poprawnie? Raczej w stronę SPL-120, czyli Bass Reflex i membrana do przodu, nie w ścianę. Podsumowując czy dodanie tam półeczki z płyty nie zaszkodzi basowi czy jest dopuszczalne? Nie zakrywałaby całego subwoofera (tylko do połowy max), oraz biurko przy subie będzie na nóżkach, nie będzie tam ścianki. Przed subem jest sofa, pochłaniająca część energii akustycznej.

 

 

Góra - Kąty audio.jpg

Przód - Fronty.jpg

Edytowano przez JarekPL
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.07.2020 o 20:10, JarekPL napisał:

A2) RP-502S - zastanawiam się czy bipolarność nie byłaby właśnie dobrym rozwiązaniem dla obu miejsc odsłuchowych? Co myślicie? (to te po bokach, tylne na ścianach tylko opcjonalnie dorysowałem).

Jeśli głównym miejscem odsłuchowym będzie to przy komputerze, to bardziej prawidłowo ustawione surroundy będą na tylnej ścianie... Boczne będą za bardzo z tyłu.

Czy bipole, to inna kwestia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Konrad Kulwicki napisał:

Jeśli głównym miejscem odsłuchowym będzie to przy komputerze, to bardziej prawidłowo ustawione surroundy będą na tylnej ścianie... Boczne będą za bardzo z tyłu.

Czy bipole, to inna kwestia.

Właśnie myślałem o dipolach, bo wtedy głośnik z bocznych miejsc jeden z każdego dipola idzie pod kątem 30 stopni do głównego miejsca odsłuchowego. Tylko nigdy takiego głośnika nie miałem i nie wiem czy to by się sprawdziło - czy drugi "tylny" głośnik z każdego dipola nie popsuje efektu. O sofę raczej się nie martwię pod tym względem, tam nawet delikatnie do tyłu można boczne głośniki odchylić.

Edytowano przez JarekPL
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...