Skocz do zawartości

Moc wyjściowa w źródłach dźwięku


RV1

Recommended Posts

Witam, mam pytanie jak w temacie. 

Szukam danych w internecie i nie każdy producent podaje jaka jest moc wyjściowa w np. kartach dźwiękowych. 
Zastanawia mnie dlaczego tak się dzieje, skoro słuchawki o wysokiej oporności i ogólnie trudnościach w napędzeniu powinny wiedzieć, jaki sprzęt im wystarczy. 

Ciekawi mnie również fakt, że skoro słuchawki mogą dostać moc 2000mW, przy bardzo niskiej trudności w napędzeniu jednocześnie, to po co im tak wysoka moc? Prędzej ktoś ogłuchnie...

Pytanie się wzięło stąd, że nie mogę znaleźć w internecie i porównać jaką moc może dać karta dźwiękowa z jakimś interfejsem. Wiem, że na papierze to inaczej, ale mimo wszystko.

Ktoś wie może czy to w ogóle jest potrzebne? 
 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co innego słuchawki a co innego podłączanie na przykład wzmacniacza.

Jesli chodzi o moc pod słuchawki to faktycznie w przypadku wzmacniaczy słuchawkowych jest to po prostu odpowiednio zestrojone. W przypadku kart dźwiękowych nie sądze aby były one projektowane ze współpraca z dobrymi słuchawkami. Raczej nadal z lepszym ale sprzetem audio komputerowym.

Co do innych źródłem, CD, DACów to napięcie wyjściowe tez może, ba jest często inne. Czasem jest możliwość jego wyboru.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@S4Home @Janusz Duryn A jaki sprzęt wybrać? Lepiej iść w DAC'a, jakiś interfejs czy kartę dźwiękową do słuchawek?

12 godzin temu, Janusz Duryn napisał:

Głośne granie a prawidłowe napędzenie słuchawek to zupełnie coś innego. Dobry i mocny wzmacniacz słuchawkowy, kontroluje prawidłowo bas i resztę pasma, trzyma balans tonalny za pysk. Nie ma żadnej potrzeby używania EQ i innych polepszaczy. Wyraźnie odseparowuje instrumenty na scenie, uwydatnia holografię i dodaje powietrza do brzmienia. W zasadzie o to samo chodzi w dużym stereo.

Każdy liczący się producent sprzętu słuchawkowego podaje moc swoich wzmacniaczy, chyba że jest to jakaś najtańsza budżetówka i nie ma się czym chwalić.

Co do określenia budżetówka miałem na myśli sprzęt do 500 -1000zł. Choć tym wyższa cena tym więcej danych...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.07.2020 o 17:26, Janusz Duryn napisał:

Dla tych słuchawek i jeśli ma grać to z kompa, warto zainwestować w DAC i wzmacniacz, ewentualnie jakieś zewnętrzne combo. Najlepiej coś z dobrze dociążonym basem i zaokrąglonymi wysokimi tonami.

Może to być jakiś DAC lampowy? Albo jakaś hybryda?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Janusz Duryn napisał:

Pewnie, ale radzę przed zakupem wcześniej posłuchać.

A warto kupować coś używanego z allegro? Chodzi o to, że poszukałbym czegoś ekstra, tyle tylko, że używka. Nowe bardzo podrożały, a przynajmniej większość. A często są jakieś okazje na fajny sprzęt, tyle tylko, że trzeba brać w ciemno. Jest jakiś artykuł albo podpowiedź np. o, nie wiem, w jakie lampy celować, coś takiego? Po prostu jak kupić, żeby nie żałować? :D 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Janusz Duryn napisał:

Powiem Ci tak, z Allegro bałbym się kupować i tego nie czynię. Jeśli kupuje używane sprzęty słuchawkowe to tylko z forum MP3 Store. A to dlatego, że znam tam mnóstwo ludzi od dłuższego czasu i ufamy sobie wzajemnie. Bardzo rzadko zdarzają się tam jakieś przewałki. Jeśli tak jest, z automatu społeczność eliminuje delikwenta. Co do konkretnego sprzętu lampowego pod te słuchawki, proponuję zapytać właśnie tam. Nie po drodze mi z lampami.

 

21 godzin temu, MobyDick napisał:

Wzmacniacze słuchawkowe typowo lampowe to poziom cenowy znacznie wyższy niż kilkaset złotych. Nawet gdy mowa o używanych. Bardzo często dobrze współpracują z słuchawkami o dość wysokiej impedancji. Niska impedancja słuchawek jest wtedy często niewskazana. 

Słyszałem o czymś takim jak Damping Factor. Właśnie na forum mp3-store. I tam jest przypięty post, w którym ten współczynnik musi wynosić co najmniej 8:
Impedancja słuchawek/impedancja wzmacniacza. Np 250/30, tak jak w tamtym poście. Czy ma to sens???

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma to w dużej mierze sens przy wzmacniaczach słuchawkowych lampowych o dość dużej impedancji wyjściowej. Wtedy dobrze z nimi grają słuchawki o dość dużej impedancji. Ich moc wyjściowa nie musi być wtedy bardzo duża dla niskich impedancji. Wzmacniacz tranzystorowy o niskiej impedancji wyjściowej i dużej mocy dla obciążenia stosunkowo niskoomowymi słuchawkami ma ją znacznie mniejsza dla słuchawek o wysokiej impedancji. Często brzmienie urządzeń o niskiej impedancji wyjściowej jest dość twarde, te z wyższą impedancją wyjściową zwykle brzmią potężniej.

Edytowano przez MobyDick
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...