Skocz do zawartości

Skompletowanie zestawu kina domowego


adalbert68

Recommended Posts

Witam, ostatnio zakupiłem TV Sony Bravia KD85XH9096. No i zastanawiam się nad ewentualnym rozbudowaniem nagłośnienia. Posiadam jakiś wiekowy amplituner Technicsa z 5 kolumnami i subwoofer. O ile wzmacniacz i te 5 kolumn z pewnością nadają się na emeryturę, to wydaje mi się, że subwoofer, który posiadam - Magnat Omega 250 może jeszcze pozostawię i do niego dokupię resztę do nagłośnienia kina domowego (chyba, że zdaniem doświadczonych kolegów nie jest on już wiele wart). Generalnie chodzi mi o zbudowanie nagłośnienia 5.1 w pokoju telewizyjnym o wymiarach 6x4 m do oglądania głównie filmów z Netflixa czy NC+. Raczej sprzęt nowy (jakoś nie ufam używce) , jeśli chodzi o budżet, to nie chciałbym wydać więcej niż 3-4 tys PLN. Wiem, że na jakieś wypasione kino, to nie za dużo, ale znowu nie oglądam aż tak dużo filmów, żebym chciał inwestować więcej. Więc dwa pytanie - czy ten Magnat (nie był wiele używany) może zostać w nowym zestawie? No i co ewentualnie poleciliście do tego dokupić (wzmacniacz + kolumny 5.0)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Nadal nie dokonałem zakupu nagłośnienia, bo ciągle coś innego na głowie, ale powoli wracam do tego. Tak dzisiaj trochę poprzeglądałem różne ofert i zastanawiam się nad wydaniem  paru groszy więcej niż pierwotnie planowałem. Proszę o radę czy w stosunku do tego co poleciliście mi na wstępie, warto kupić taki zestaw głośników https://allegro.pl/oferta/magnat-monitor-supreme-2002-202-center-252-czarny-9232721747 (bufera Magnata póki co zachowuję starego) ? Jeśli tak, to czy amplituner Yamaha 485 do tego będzie nadal odpowiedni? Czy potrzeba czegoś lepszego? Czy tez w ogóle nie warto iść w tym kierunku i pozostać przy pierwotnej ofercie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taga 606 i 616 to praktycznie to samo. Delikatne poprawki. teraz wypuścili nowe 626 bodajże.

Taga gra równiej. Magnat jest mocniejszy, bardziej basowy, dociazony. Ale nie da rady przy 485. Tu musiał byś mieć coś mocniejszego. Szybszego.

Do Magnata 6A , starsza 685, Albo Onkyo 686/696

Zalezy czy nowy czy uzywany

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Dnia 26.07.2020 o 20:44, adalbert68 napisał:

Witam, ostatnio zakupiłem TV Sony Bravia KD85XH9096. No i zastanawiam się nad ewentualnym rozbudowaniem nagłośnienia. Posiadam jakiś wiekowy amplituner Technicsa z 5 kolumnami i subwoofer. O ile wzmacniacz i te 5 kolumn z pewnością nadają się na emeryturę, to wydaje mi się, że subwoofer, który posiadam - Magnat Omega 250 może jeszcze pozostawię i do niego dokupię resztę do nagłośnienia kina domowego (chyba, że zdaniem doświadczonych kolegów nie jest on już wiele wart). Generalnie chodzi mi o zbudowanie nagłośnienia 5.1 w pokoju telewizyjnym o wymiarach 6x4 m do oglądania głównie filmów z Netflixa czy NC+. Raczej sprzęt nowy (jakoś nie ufam używce) , jeśli chodzi o budżet, to nie chciałbym wydać więcej niż 3-4 tys PLN. Wiem, że na jakieś wypasione kino, to nie za dużo, ale znowu nie oglądam aż tak dużo filmów, żebym chciał inwestować więcej. Więc dwa pytanie - czy ten Magnat (nie był wiele używany) może zostać w nowym zestawie? No i co ewentualnie poleciliście do tego dokupić (wzmacniacz + kolumny 5.0)

Mój wybór w międzyczasie nieco ewaluował ;) . Kupiłem amplituner Denona X2700H. Do tego fronty Heco Aurora 700, Heco Aurora center 30 i sourroundy Heco Aurora 300. Niestety konfiguracja pomieszczenia jest taka, że kanapa jest na styk z tylną ścianą. Surroundy zostaną powieszone  (bo jeszcze ich nie zamontowałem) na tylnej ścianie po bokach. No i teraz jeszcze chciałbym dokupić 2 dodatkowe kolumny efektowe, które planuję umieścić z na tylnej ścianie u góry nieco pod sufitem (póki co kolumny na suficie nie wchodzą w grę). Pytanie, a w zasadzie dwa. Czy taka lokalizacja ma sens (w ustawieniach amplitunera jest taka przykładowa konfiguracja "nie atmosowa"). No i czy kupować te same dwie kolumny co już mam na sourroundzie (Heco Aurora 300) czy też wystarczy np. heco victa prime 202 albo heco victa prime 302? Jeszcze teraz po krótkim zastanowieniu przyszła mi jedna możliwa lokalizacja tych dwóch dodatkowych kolumn. Czy nie mogły by one zostać zawieszone w narożniku ściana tylna/sufit skierowane pod kątem w dół? Uwzględniając fakt, ze miejsce siedzenia odsłuchującego na kanapie jest około 50-60 cm od ściany tylnej (no bo jest przecie oparcie kanapy) to można by je było skierować z góry pod kątem około 30 stopni z tyłu w dół. Czy to ma sens? Czy też może te dwa dodatkowe głośniki zamontować z przodu nad frontami przy suficie? Która konfiguracja z tych propozycji może być optymalna? No i które z ww. kolumn wybrać? Jakoś bym tam ogarnął ich powieszenie (zrobiłbym jakąś opaskę i mocowanie). Proszę doświadczonych forumowiczów o rady ;)

Edytowano przez adalbert68
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, S4Home napisał:

Nie bardzo rozumiem.

Zamiesc prosze schemat albo lepiej realne zdjęcie co i jak chcesz zrobić.

Bo zastawiam się jako co te dwa dodatkowe głośniki defektowe maja robić?

7.1? Czy 5.1.2?

A Suba masz?

Piotr

 

Tak, suba mam, jest koło frontów. Pomieszczenie ma 6x4 m. Te dwa dodatkowe głośniki chcę wykorzystać skoro mam możliwość ich podłączenia. I w ten sposób chciałbym zwiększyć wrażenia odsłuchowe.. Póki co na samym suficie nie (może w przyszłości). Stąd moje pytanie o optymalną lokalizację w moich warunkach. Załączam fotkę pomieszczenia. Teraz na tylnej ścianie u góry wiszą stare głośniki, ale one zostaną zdjęte. Dwie kolumny Heco Aurora 300 planuję zamocować na tylnej ścianie skierowane w kierunku miejsca odsłuch (nie wiem, czy lepiej wzdłuż tej ściany, czy pod lekkim kątem?) . No i teraz chciałbym gdzieś umieścić jeszcze 2 dodatkowe efektowne kolumny. Pytanie gdzie najlepiej?

20210519_081321.jpg

Edytowano przez adalbert68
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

No ja bym ich nie montował.

Bo to jest tylko po to aby

niema tu miejsca na 7.1

Wykorzystaj dwa dodatkowe kanały do zasilania frontów w Bi Ampingu!

Piotr

Czyli umieszczenie dwóch dodatkowych kolumn z góry pod sufitem (czy to z przodu czy z tyłu) nie poprawi wrażeń dźwiękowych?

W instrukcji Denona są pokazane różne możliwości konfiguracji, między innymi taki jak załączam. Czy to jest tylko "sztuka dla sztuki"?

Czy wykorzystując Bi Amping uzyskam podobny/lepszy efekt niż przy dodatkowych górnych frontach? Faktem jest, że jest to opcja prostsza i tańsza ;)

surr.jpg

surr1.jpg

Edytowano przez adalbert68
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały przednie górne to Dolby Pro logic IIZ. Nie kojarzę aby któryś z filmów obecnie to wykorzystywał.

Swego czasu robiło to dobrą robotę. Dzwiek z przodu był jak ze ściany a nie z dolnego obszaru. Na plus zdecydowanie.

Ale nie wiem czy to jest obecnie wykorzystywane. Dawno tego nie słyszałem.

Bi amping poprawi Ci dynamikę z grania frontów. Nie poprawia efektów przestrzennych.

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, S4Home napisał:

Kanały przednie górne to Dolby Pro logic IIZ. Nie kojarzę aby któryś z filmów obecnie to wykorzystywał.

Swego czasu robiło to dobrą robotę. Dzwiek z przodu był jak ze ściany a nie z dolnego obszaru. Na plus zdecydowanie.

Ale nie wiem czy to jest obecnie wykorzystywane. Dawno tego nie słyszałem.

Bi amping poprawi Ci dynamikę z grania frontów. Nie poprawia efektów przestrzennych.

Piotr

 

OK, to mi coś znowu rozjaśniłeś ;) .

A jeszcze podrążę...

Czy jeśli bym jednak umieścił te dwie dodatkowe kolumny na tylnej ścianie przy suficie pod kątem w dół w kierunku miejsca odsłuchu (czyli za plecami w dół) to nie stworzę namiastki atmosa? W końcu lokalizacja kolumn będzie podobna, tyle że nie z przodu a z tyłu. Może to głupia koncepcja, ale nie mam wielkiej wiedzy w temacie (ale, cytując klasyka -  ciągle się uczę...), a chciałbym uzyskać jak najlepsze efekty.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koniecznie chcesz na siłę wykorzystać pozostałe dwa kanały, powodując tym spadek mocy na wszystkich pozostałych - warto o tym pamiętać. Ja skupiłbym się jednak na 5.1

Poza tym, jeżeli docelowo surroundy będą umieszczone tak wysoko, jak na załączonym przez Ciebie zdjęciu, to pakowanie tej namiastki atmosa, o której piszesz, nie ma moim zdaniem większego sensu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Markcox napisał:

Koniecznie chcesz na siłę wykorzystać pozostałe dwa kanały, powodując tym spadek mocy na wszystkich pozostałych - warto o tym pamiętać. Ja skupiłbym się jednak na 5.1

Poza tym, jeżeli docelowo surroundy będą umieszczone tak wysoko, jak na załączonym przez Ciebie zdjęciu, to pakowanie tej namiastki atmosa, o której piszesz, nie ma moim zdaniem większego sensu

Nie nie, sourroundy będą niżej (teraz są tam stare kolumny, które pójdą w odstawkę). Z tego co poczytałem, to sourroundy powinny być niżej, więc planuję je ulokować na wysokości głowy odsłuchującego. Czy to coś zmienia w temacie? I nie chodzi o to, żeby to zrobić na siłę. Po prostu pytam i zastanawiam się jak to zrobić aby było optymalnie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...