Skocz do zawartości

porada w kwesti JBL E60 i doboru wzmacniacza/amplitunera


Blackside

Recommended Posts

Witam.
Bardzo proszę o poradę w doborze sprzętu.
Jestem posiadaczem Diory WS 504B oraz kolumn Sony ss-mf400 i JBL E60. DVD to panasonic S-325
Po zakupie jbl'i noszę się z zamiarem wymiany wzmaka ...na stereo lub wielokanałowego icon_wink.gif
Troszkę o moich sposobach odsłuchu i muzyki, słucham głównie techno, dance oraz wiele innych np mike oldfield, łzy, cieżka muzyka też mi nie obca ale ponad 50% to ogólnie rozumiane techno.
Lubię bas i czasem dość głośno posłuchać. Dopóki miałem sony niestety ustawienie basu na 3+<potencjometr> z 5 powodowało że maksymalna głośność wynosiła 46tj godzina 9.30..... Sony niby miały 150W/75W icon_question.gif
I szybko musiałem przewijać cewki zapiekły się co powołało opór podczas pracy membrany. Ale co jak co grały nie źle a bass miały mocny choć cichy...icon_sad.gif. Skręcenie go powodowało że mogłem posłuchać głośniej
Dodam iż pokój mam ok 11m2 a kolumny sony pod sufitem w rogach pokoju na meblościance co moim zdanie powoduje owy "mocny" bass.
Membrana w sonych miała sporą amplitudę i czasem słuchając basowo słychać było trzask w głośnikach co powodowało skręcenie basu. Nigdy nie przekręciłem głośności poza godzinę 12... Piszę to wszystko byście mieli pojęcie gdyż później nawiąże do tego...
Po podpięciu jbl'i stoją przed meblami na podłodze więc nie mają niszy basowej. Bas z nich jest niby słabszy nie tak słyszalny,ale ładniejszy wyczuwalny ciałem i miły dla ucha, nie dudni jak z sony.
Pierwsze pytanie co do kolumn JBL. Producent pisze że mają 8ohm, zmierzyłem i wyszło że mają 6ohm. Myślę że diora nie powinna się uszkodzić? Po drugie mam stracha by nie uszkodzić tych kolumn jak tych sonówek. Mój strach podyktowany jest faktem iż widząc amplitudę membran przy basie na +1 i ludnes on, czuje że jakbym podkręcił na godzine 11 <skala do 17> to głośniki by wyskoczyły. Czy to normalne że mają taką amplitude? Co dziwne słuchając dość cicho i kręcąc basem pomiędzy 2 a 5 ruch membran jest dużo większy a bass niewiele się zwiększa. Prawdę mówiąc powyżej +2 gra nie przyjemnie, na sonych miło było na ustawieniu +3,5.
Kończąc ten wątek.. chodzi mi o sprawę owej amplitudy membrany....
Co do wzmacniacza mam dylemat co kupić by ładnie grało i było w miare tanie. Filmy w 5.1 prawie wcale nie ogladam ...ale fajnie by było mieć amplituner do kina...
Słuchałem w sklepie moich jbl'i z pioneerem vsx 916 i onyko 604. Wrażenia... hym po pierwszych 5 sekundach onyko grało lepiej. Mocno zdziwił mnie fakt iż wyświetlacz pokazywał 73 ze 100 a za głośno to to nie grało....w odniesieniu do Diory to ok godzina 10.30.
Po jakimś czasie zastanawiałem się nad sensem zakupu kina skoro i tak 98% odsłuchu to stereo. Doszedłem do wniosku może HK 3480/3380.
Myślę również o HK 970 ale fajnie by było mieć radio...
Czy faktycznie różnica pomiędzy hk970 a 3480 jest słyszalna przez "zwykłe " ucho?
Czytałem testy na Waszej stronie i mom zgryz...
A co powiecie o taniej konstrukcji sony DG700. Z testu wynika że nie ma tragedii. Zniekształcenia niższe niż HK moc w stereo duża, dynamika też spoko. Ma ktoś słyszał ktoś to pod JBL 60?
Co radzicie...
aha pokój będzie miał 18m2 i jeżeli kino to owe sony będą jako tylne głośniki icon_biggrin.gif
Jak z awaryjności nowych wzmaków?. Diora leciwa i zero problemów...
Może macie jakieś inne propozycje... Jak na razie bariera 2.000 jest nie przekraczalna i wolałbym się zmieścić w 1,5k.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Po jakimś czasie zastanawiałem się nad sensem zakupu kina skoro i tak 98% odsłuchu to stereo. Doszedłem do wniosku może HK 3480/3380.


I tego zestawu się trzymaj. Do tego kolumny JBL. Soniak do pięt H/K nie dorasta.
Cytat

pytanie co do kolumn JBL. Producent pisze że mają 8ohm, zmierzyłem i wyszło że mają 6ohm.


Moje też tak mają, przy pomiarze omomierzem są przekłamania pomiaru impedancji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety pomiar omomierzem nie jest precyzyjny (to w zasadzie pomiar rezystancji), choć można przyjąć, że jeśli wyszło Ci 6 omów to rzeczywiście kolumny są 8 omowe.

Pierwsza kwestia, której widzę, że się trzymasz, to w jakim miejscu znajduje się pokrętło głośności (czy wyświetlacz skali) nie daje dokładnej informacji o aktualnym wysterowaniu czy też poziomie mocy. Fakt, że masz pokrętło na 50% może oznaczać równie dobrze, że wzmacniacz jest już przesterowany i dawno osiągnął moc maksymalną.

Lubisz bas, więc Twoja konfiguracja polegająca na zawieszeniu głośników (zbliżeniu do ścian) jest jak najbardziej dobra, w ten sposób wzmacniasz odbicia i powodujesz podkolorowanie najniższych dźwięków. Jeśli z membran niskotonowych dochodzą jakieś stuki to rzeczywiście znaczy, że głośniki przekroczyły max. amplitudę i dalsze zwiększanie mocy spowoduje ich mechaniczne uszkodzenie.
Trzeba uważać, ale zawsze dobrze jest mieć zapas mocy, musisz wiedzieć, że przesterowując (przekraczając moc znamionową) wzmacniacz zaczyna on generować lawinowe zniekształcenia, które uszkodzą głośniki wysokotonowe.

Potrzebujesz wzmacniacz, który ma wysoką moc a do tego kolumny z niezłym arsenałem basowym. Ale tak sobie myślę...czy nie lepiej kupić jakiś subwoofer?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na suba miejsca nie ma, niestety. Bas bardzo lubie moze kiedyś faktycznie kupię ale to ogromny koszt a zabawki nie chce kupować...icon_sad.gif
Co do tego lawinowego pojawiania się zniekształceń trochę mnie to "zjadło" PO czym mam to poznać?
W nowym lokum E60 będą stały na ziemi w ok 3.40 m odległości od siebie czyli tak jak teraz... może tylko bliżej ściany. Myślę że basowi to pomoże. Co nie zmienia faktu że mi go brakuje icon_smile.gif

Wracając do sprawy wymiany. Dziś słuchałem hk 3480 i byłem w szoku to co usłyszałem zawiodło mnie.
Po włączeniu słucham i nie słyszę wysokich prawie wcale daje wysokie na maxx i ok jest , ale tylko co na diorze w pozycji -1~ 1. Po chwili walki z ustawieniami powód wyszedł uszkodzona kolumna. Lewa gała super a prawa głuch i tyle. Muszę znależć gdzieś sprawny konplet, ale na teraz coś mi mówi9 że wymiana za 1500zł nie jest warta. Diora wymiata, choć nie gra tak czysto górą...icon_sad.gif
Co do sonego... każdy odradza . Mnie w nim szokuje pobór mocy na poziomie 220W to żałosne
Czy ktoś z Was ma kombo hk3480 i jbl e60?
Co mnie zaniepokoiło w tej sprawnej kolumnie to fakt "cofnięcia wokalu" miałem wrażenie jakbym słuchał z efektem suurund. Co na to mogło mieć wpływ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można bezpośrednio porównywać starą Diorę czy Sony, do współczesnych wzmacniaczy. Ten sprzęt robiony był tak, by ładnie grał i miał mocne brzmienie w basach i sopranach, nie zawsze trzymając liniowości charakterystyki brzmienia. Dla ucha gra to fajnie, ale kupując nowoczesny amplituner czy wzmacniacz, trudno jest przyzwyczaić do nowego, w miarę prawidłowego brzmienia i brakuje nam zakresu regulacji barwy tonu.

Cytat

Co mnie zaniepokoiło w tej sprawnej kolumnie to fakt "cofnięcia wokalu" miałem wrażenie jakbym słuchał z efektem suurund. Co na to mogło mieć wpływ?


Kolumny są podłączone w przciwfazie, tzn jedna z kolumn jest podłączona plusowym (+) sygnałem do minusowego (-)złącza i odwrotnie. Trzeba tylko przełożyć końcówki kabli głośnikowych w jednej z kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślałem, ale bieguny były ok .
Co to przyzwyczajenia to chyba masz rację. Nowe grają inaczej.
Czysto ale nie ma tego "powera", przynajmniej narazie nie trafiłem na model, który by mnie zachwycił. Najbiżej doskonałości był onyko 604.
Panowie a co powiecie na temat Yamahy 797 ?
I ponawiam pytanie jak sprawdzić kiedy wzmacniacz zaczyna lawinowo generować zniekształcenia? Czy oscyloskop pomoże ? Czy jakoś inaczej. Bo naprawdę nie chciałbym uszkodzić jbl'i icon_sad.gif(
Pozdawiam i dziękuje za zainteresowanie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

I ponawiam pytanie jak  sprawdzić kiedy wzmacniacz zaczyna lawinowo generować zniekształcenia?  Czy oscyloskop pomoże ? Czy jakoś inaczej. Bo naprawdę nie chciałbym uszkodzić jbl'i icon_sad.gif(


Oznaką przesterowania jest to, że wzmacniacz gra więcej górą pasma a mniej basem, dalsze podkręcanie głośności powoduje już bardziej słyszalne zniekształcenia dźwięku, wzmacniacz dostaje zadyszki i gra nieczysto.
Jak pisałem wcześniej, starsze wzmacniacze Diory, mają szeroki zakres regulacji barwy tonu, i podkręcając nimi przy pełnym wzmocnieniu wzmacniacza, za dużo jego mocy idzie w bas i soprany. Skutkiem tego są większe zniekształcenia dźwięku, oraz dużo większa możliwość spalenia głośnika wysokotonowego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc przy połowie godz 12. nic takiego nie słychać. Po wciśnięciu ludnes i przekroczeniu godziny 9.00 bas i wysokie musza być na 0 a wysokie nawet na -1. icon_smile.gif
Czyli np .taki hk3380 jeżeli ma 2x80W to w nim jeżeli dam na cały gwizdek podobny problem też wystpuje. Myślę tu o mozliwości uszkodzenia kolumn, napewno wiecie ale producent pisze że maxxymalna zalecana mac wzmaka to przy e60 175W.
Kurcze poważnie mnie nastraszyłes icon_sad.gif icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, że przesterowany wzmacniacz o mocy nominalnej 20W z łatwością wyśle do piekła kolumny o mocy nawet 200W! Chodzi o to, że wzmacniacz powyżej swojej mocy znamionowej zaczyna w wyższych rejestrach generować bardzo duże poziomy zniekształceń, które są zabójcze dla delikatnych głośników wysokotonowych.

I "na cały gwizdek" nie oznacza gałka na max, pełna moc może występować zarówno przy gałce na 30, 50 jak i 70%. To zależy od wzmacniacza i odtwarzacza (i poziomu z jaką nagrana jest płyta - generalnie źródła sygnału).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumując. Odnoszę to do mojej diory. Moc znamionowa 2x 80W.
Jeżeli producent podaje że zniekształcenia przy mocy znamionowej to 0,04%. To taka moc <80W> nie zniszczy kolumn jbl e60. Ale owe 80W można uzyskać już przy położeniu potencjometry na godz np.13. Dobrze zrozumiałem icon_smile.gif
Jeżeli tak to czy nowtych wzmacniaczy też to dotyczy? Czy mają jakieś zabezpieczenia.
Czy zna ktoś link to testu yamahy 797? Nigdzie nie widzę danych tenicznych icon_sad.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest, na godz. 13 a nawet 11, zależy to od parametrów wzmacniacza i odtwarzacza. Nowe wzmacniacze działają na tych samych zasadach, niektóre mają zabezpieczenia odłączające zasilanie przy za wysokich zniekształceniach, ale nigdy nie wiadomo przy jakich dokładnie icon_smile.gif O 80W Diory możesz być spokojny!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Na wzmaku 2x50W było bardzo głośno więc jeżeli dołożyć 30W  :D .


Nie patrz na cyferki icon_neutral.gif Czasami 80Watowy wzmacniacz zagra lepiej i głosniej niż 150Watowy. Swojego czasu miałem Cerateca Penta który po prostu rozsadzał mi ściany. Nie miał najmniejszych problemów z wysterowaniem Pradigmów STUDIO100v.2. Amplituner siadał a wspomagany końcówką KD269 (2x150W) dopiero się zbliżał do poziomu Penty (5x80W). Tak więc nie przejmowałbym się aż tak bardzo podawaną mocą. Niestety nie wymyślono jak dotąd lepszego sposobu na dobranie komponentów jak odsłuch. Skoro chcesz kupić to myślę że bez problemów wypożyczą Ci wzmacniacz za kaucją do domu.
pozdr
Ważne jest co jest w środku a nie w specyfikacji icon_wink.gif


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

To jeszcze Ci zamieszamy, aby zagrać o 3dB głośniej (uzyskać dwukrotnie większe ciśnienie) potrzebujesz 2x większą moc, między 50W a 80W nie ma więc aż takiej przepaści jak np. między 2W a 4W icon_smile.gif


Altusy mają mniejszą skuteczność niż JBL Ee60 ;-0 Ale rozumiem co masz na myśli.
Wolf ładne tramfo icon_smile.gif . Co do kaucji niestety ale wzięcie jednego na próbe zmusza mnie do zakupu w tym sklepie. Inaczej nie ma zwrotu kasy. Inaczej nie miałbym problemu....
Będę kombinował z HK 970 może azurem... może znajdę gdzieś tą yamahe. Zobaczy się. THX all.
Jakby ktoś coś znalazł np. test to poproszę o link . icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...