Skocz do zawartości

Odtwarzacz sieciowy z wbudowanym wzmacniaczem + kolumny


mefias

Recommended Posts

Zacznę od dzień dobry, ponieważ pomimo wielokrotnego odwiedzania forum i czytania różnych wątków dopiero teraz postanowiłem zarejestrować konto i poprosić Was o pomoc.

Poszukuję sprzętu audio do swojego pokoju dziennego, co z pewnością nie jest odosobnionym przypadkiem... Czytałem przeróżne wątki, testy, opinie, ale praktycznie jedyne co mogę powiedzieć w tym temacie, to fakt, że mam ogromny mętlik w głowie.

Próbowałem i przede wszystkim pod tym kątem projektowałem mieszkanie, żeby postawić na szafce pod telewizorem soundbar z osobnym subwooferem. Miałem przez chwilę Sony HT-ZF9 wraz z dodatkowymi satelitami i jakież było moje rozczarowanie. Masakra i dźwięk kanału informacyjnego podbity do Dolby Atmos... (trzeba było to za każdym razem indywidualnie przestawiać, żeby było tylko stereo). Dopiero wtedy zrozumiałem, że nie tędy droga. Nie chcę żadnego 5.1, 7.1 itp. wystarczy stereo i ewentualnie dodatkowy subwoofer, jeśli będzie taka potrzeba.

Kończąc przydługi wstęp wybrałem sobie dwa urządzenia, które wydają się spełniać wszystkie moje oczekiwania, przy czym głównymi są: wbudowany wzmacniacz, tuner radiowy i możliwość bezproblemowego puszczenia z aplikacji utworów z Tidal'a w masterze czy też jakości hi-fi. Owe urządzenia to Pioneer NC-50DAB i Onkyo TX-8390. Klasycznie ma to stać w szafce pod telewizorem, dlatego też korci mnie puszczenie dźwięku z telewizora przez ten sprzęt. Fakt obsługi CEC przez Onkyo przemawia za złączami HDMI w amplitunerze, ale muszę to przetestować w domu i dopiero wtedy podejmę decyzję. Brak konieczności sięgania po drugiego pilota, żeby uruchomić sprzęt jest bardzo na plus, przy czym nie chodzi tu o moje lenistwo, a prostotę użytkowania przez innych domowników.

Zmierzając powoli do brzegu. Z jakimi kolumnami to połączyć? Pytam subiektywnie, ponieważ zamierzam odsłuchać wybrane konfiguracje. Znajdę miejsce na podłogówki, natomiast równie chętnie zastanowiłbym się nad podstawkowymi. Głównie ze względu na moją narzeczoną, która co prawda ostatnio stwierdziła, żebym robił co chcę, byle było czarne, ale nie chciałbym jej zbytnio unieszczęśliwiać brakiem miejsca na kwiatka... 🤣

Nie bez znaczenia jest też wygląd kolumn. Mają być proste, raczej prostokątne, bez zbędnych zaokrągleń, czarne, nie za wysokie jeśli mówimy o podłogowych (ok. 90-95 cm ze wszelkimi nóżkami, standami, itp.), nie za duże. Dżizas. No właśnie, nie jest lekko to wszystko połączyć, nie przepłacić, zgrać to ze wzmacniaczem i zadowolić indywidualne gusta słuchaczy.

Zastanawiałem się nad Klipsch RP-600M, ale nie wiem, abstrahując od tego czy będą dobrą parą dla potencjalnych amplitunerów i przypadną mi do gustu, czy mam wystarczające możliwości odsunięcia ich od ściany. Szafka pod telewizorem, czy też idąc w przyszłość zabudowa dookoła telewizora, ma/będzie miała głębokość nie większą niż 40 cm. Może mniejsze, RP-500M? Ale czy to się nada? Czy będzie wystarczające na około dwadzieścia jeden metrów kwadratowych? Może jednak przedni bass-reflex, żeby nie było z tym problemu?

Tak więc wygląd i akceptowalny poziom cenowy, bo cóż więcej mogę powiedzieć bez słuchania, tylko z czytania różnych opinii... Z innych rozważań Bowers & Wilkins 606, może jakiś Mission (bo Szwagier ma i fajnie to gra, tylko że z Cambridge Audio)? Z większych Bowers & Wilkins 603 (za wysokie), KEF Q550/Q750, może jakiś Klipsch podłogowy. Z drugiej strony dobrze gdyby podłogówki zamknęły się w cenie do 5000 pln, jeśli podstawki to chciałbym zapłacić mniej, tak do 3500-4000 pln. To górne pułapy, aczkolwiek chętnie wydam mniej.

Pomocy! Czym mam się zainteresować i czego posłuchać z tymi amplitunerami? Nie będzie łatwo, czy przesadzam?

Konkrety poniżej.

Powierzchnia: ok. 21 m2

Budżet na kolumny: maks. 6000 pln, sprzęt nie musi być nowy, ale nie może być zniszczony w żaden sposób.

Muzyczne preferencje: czasy muzyki elektronicznej, drum and bass'ów, rave'ów mam już za sobą, nie zamierzam też słuchać z tego disco polo. Rock i klasyka, ale dobrze mieć wszechstronny sprzęt (byle nie był do niczego), bo zawsze można odkryć coś nowego.

Rozbudowa w przyszłości: prędzej wymienię amplituner, gdy przestanie być wspierany, kolumny chciałbym, żeby były w stanie pociągnąć też coś lepszego.

Kolumny podłogowe/podstawkowe: poszedłbym w kierunku podstawek, ale to kwestia dyskusyjna, chciałbym mieć wybór zarówno w jednej jak i drugiej kategorii.

Ograniczenia: dla podłogowych wysokość do ok. 90 cm, dla podstawek odległość od ściany, będą stać na otwartych szafkach po bokach telewizora na odpowiedniej wysokości.

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie sugestie. Jeśli coś pomieszałem już na tym etapie, to może jedynie wskazywać, że tym bardziej potrzebna jest mi pomoc w dobraniu sprzętu.

 

 

Edytowano przez mefias
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do

25 minut temu, mefias napisał:

Nie bez znaczenia jest też wygląd kolumn. Mają być proste, raczej prostokątne, bez zbędnych zaokrągleń, czarne, nie za wysokie jeśli mówimy o podłogowych (ok. 90-95 cm ze wszelkimi nóżkami, standami, itp.), nie za duże. Dżizas. No właśnie, nie jest lekko to wszystko połączyć, nie przepłacić, zgrać to ze wzmacniaczem i zadowolić indywidualne gusta słuchaczy.

Do tego opisu idealnie pasują KEF Q550. Na pewno nie przepłacisz w ich przypadku. Ja bym na Twoim miejscu od nich zaczął. Pożycz do domu, odsłuchaj i będziesz mądry. Do tego amplituner, np. Yamaha RN803 i po lekkim targu zmieścisz się ze wszystkim w 7000 zł. Zamiast amplitunera może być też wzmacniacz za 2000 zł (z DAC) i do tego jakiś tani odtwarzacz strumieniowy.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiałem się nad R-N803D, ale z tego co się orientuje odpada, ponieważ nie działa na tym Tidal w masterze. Chyba, że jestem w błędzie, aczkolwiek zależy mi na prostocie obsługi.

Łączenie kilku urządzeń też, z racji braku miejsca chciałbym wszystko zamknąć w jednym pudełku.

Z kolei Q550 ktoś polecał jako zestawienie do jednego z wybranych przeze mnie amplitunerów na forum, stąd też znajdą się na mojej liście do odsłuchu 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, mefias napisał:

Zastanawiałem się nad R-N803D, ale z tego co się orientuje odpada, ponieważ nie działa na tym Tidal w masterze. Chyba, że jestem w błędzie, aczkolwiek zależy mi na prostocie obsługi.

Wolałbym mieć system kalibracji YPAO w Yamasze zamiast Tidal Master w Onkyo, ale OK. Rozumiem. I tak kolumny są najważniejsze. Zamiast Q550 możesz jeszcze rozważyć KEF R3 i Bowers 705 (powinno dać się znaleźć oferty poniżej 6000 zł). Kolumny podstawkowe, ale o klasę lepsze od serii Q. W 21 m2 mogą się sprawdzić. Tylko, czy dobrze zagrają ustawione na szafce to nie wiem. Trzeba sprawdzić. No i nad ustawieniem trzeba popracować, bo muszą się znaleźć na odpowiedniej wysokości.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardziej obawiam się odległości od ściany, niż wysokości, bo przy podstawkach zrobię sobie tak mebel, żeby się zgadzało.

Podałem też dosyć duży budżet, ale zastanawiam się teraz czy to nie przegięcie... Yamaha cieszy się dobrymi opiniami i zupełnie jej nie skreślam. Kalibracja YPAO robi, aż tak dobrą robotę? Onkyo i Pioneer raczej nie zagrają tak dobrze, czy ten w miarę nowy Onkyo TX-8390 można próbować porównywać do Yamahy?

Z kolei do podstawek pokroju Bowersa 705 musiałbym chyba mocno przeskoczyć amplitunery, o których dzisiaj myślę, żeby nazwać je rozwojowymi. Bo to raczej wygląda moim laickim okiem na duży przeskok i zapas na zdecydowanie lepsze wzmacniacze.

Edytowano przez mefias
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W necie znajdziesz różne opinie, co do czego pasuje, co z czym jest mezaliansem itd. Wartość tej "wiedzy" jest moim zdaniem dyskusyjna. Pożycz parę sprzętów na próbę, sprawdź w swoich warunkach i oceń wedle swojego gustu. Nie musisz się kierować tym, co sądzą inni. Naprawdę gorąco Cię zachęcam do własnych odsłuchów. Parę typów już masz. Nie pozostaje nic innego, jak je wypróbować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konia z zrzędę jeśli poznasz Master na tym systemie. Ale oczywiście to Twój wybór więc nie nasza sprawa. W każdym razie nie skreślaj Yamahy. Jeśli i tak udasz się na odsłuch niech to będzie jeden z nich. Natomiast raczej polecam do nich Q750. 550 to jednak małe kolumny. Z monitorów ELAC Debut Reference

Natomiast do Onkyo 8390 polecał bym Ci sprawdzić Fyne F 501 albo żywe Magnat Signature 903.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, S4Home napisał:

Konia z zrzędę jeśli poznasz Master na tym systemie.

Podsumowując Onkyo/Pioneer nie zagra mi tego? Tylko czy mówimy o tym, że master z tidala nie jest prawdziwym masterem, czy nie poczuję różnicy pomiędzy hi-fi a masterem na tym sprzęcie?

Dzięki za podsunięcie kolumn do odsłuchania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...