Skocz do zawartości

Marantz SR50XX + 2 kolumny


Freelancer Mirek

Recommended Posts

Dzień dobry

1. AMPLITUNER

Poszukuję kolumn do amplitunera Marantz z serii SR50XX (5013, 5014 lub 5015 jeśli warto). Co do amplitunera Marantz to raczej jestem pewien (wybór sentymentalny, nie idealny 😉) że właśnie to zakupię, choć na forum po dyskusji wiele osób zmieniało zdanie 😀 Prosze o porade czy wystarczy 5013 czy warto 5014,... 6013 itd

2. MIEJSCE

Amplituner dlatego, iż sprzęt bedzie spięty z TV, siecią (Spotify itd) oraz NAS, a sposób korzystania to 70%muzuka/30%kino. Sprzęt będzie w salonie 30m2 jako spinające centrum wszystkich multimediów. Jakbym był sam to bym wybrał wzmacniacz stereo, ale niestety domowników jest więcej 😀

3. MUZYKA

Słucham głównie muzyki łagodnej: poezja śpiewana (piosenki Osieckiej, Cygana, Młynarskiego itp), smooth jazzu (Norah Jones, Diana Krall, Aga Zaryan), Pink Floyd, Lao Che, Sting, Republika/Obywatel GC, Kult, Myslovitz/Rojek, ONA, Organek, Katarzyna Kowalska, Niemen, Czerwone Gitary itp. W większości jest to muzyka polska. Rzadziej coś mocniejszego Metallica, Nirvana, Illussion, Red Hot Chilli Peppers. Zdarza mi się włączyć także muzykę poważną, ale rzadko.

4. BUDŻET + CZAS

Na zakup amplitunera + 2 podstawki wstępnie chcę przeznaczyć 8tys, ale jestem otwarty na dyskusję jeśli chodzi o coś droższego. Jeśli wybrałbym amplituner za 3.5tys to na 2 kolumny zostałoby 4.5tys. Nie śpieszy mi się z zakupem więc jeśli trzeba to mogę poczekać na np BlackFriday czy inne wydarzenie, kiedy mógłbym kupić coś lepszego w promocyjnej cenie.

 

Poproszę o poradę które kolumny warto wziąć pod uwagę do tego amplitunera. Myślałem nad Klipschami R820F, B&W 706, Dali Oberon 7, Wharfedale Diamond 11.5. 

Kolor kolumn albo drewnopodobne, albo białe bo inaczej mi żona zamknie budżet na 1000zł 🤣

Dziekuje za wszelkie porady

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie planujesz rozbudowywać systemu to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie amplituner stereo, jeżeli jednak będzie kino to pozostałbym przy Marantzu, który nieźle sprawdza się również podczas odsłuchów stereo. Im wyższy model tym lepsze stereo to tak w skrócie. Z kolumn z pewnością warto zwrócić uwagę na Monitor Audio nową serie Bronze 6G oraz System Audio z serii Saxo. Wybór i decyzje czy 2 czy 5 kanałów najlepiej poprzeć odsłuchem na który serdecznie zapraszam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Freelancer Mirek napisał:

Nie śpieszy mi się z zakupem więc jeśli trzeba to mogę poczekać na np BlackFriday czy inne wydarzenie, kiedy mógłbym kupić coś lepszego w promocyjnej cenie.

Widzialem juz niejednokrotnie jak przed BlackFriday, cena jest podnoszona by w owym dniu zapodać wielkie Wooow. Kto nie monitoruje rynku i cen, daje sie nabrać na te "czary".

Podalbym przyklad ale nie chce antyreklam uprawiac!

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Markcox napisał:

Budżet 8k, 70% muzyki i pójście w ampli KD, do tego jeszcze branie pod uwagę Klipsch R820F.

To będą słabo wydane pieniądze

Tak jak pisałem powyżej, Marantz to kompromis pomiędzy moimi potrzebami a potrzebami pozostałych użytkowników. Moje osobiste proporcje to 70/30, a jeśli bym wziął pod uwagę pozostałych użytkowników domu pod uwagę to byłyby to w sumie proporcje 33%/33%/33% (muzyka/film/gry).

@Markcox dlaczego wybór Klipsch R820F to słabo wydany pieniądz?

6 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

Widzialem juz niejednokrotnie jak przed BlackFriday, cena jest podnoszona by w owym dniu zapodać wielkie Wooow. Kto nie monitoruje rynku i cen, daje sie nabrać na te "czary".

Podalbym przyklad ale nie chce antyreklam uprawiac!

Rozumiem mechanizm. Czyli raczej nie mam co liczyć że w okresie powiedzmy do końca roku byłaby szansa na kupienie nowego sprzętu, który mi doradzicie, w jakiejś okazyjnej cenie? Nie siedzę w branży audio, ale w branży foto jest tak ze jak wchodza nowe modele sprzetu to czesto starsze idzie nabyć w korzystniejszych cenach. Stad pytam czy w kolumnach nie zbliża się jakiś korzystniejszy czas na zakup... 

7 godzin temu, Q21 napisał:

Jeżeli nie planujesz rozbudowywać systemu to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie amplituner stereo, jeżeli jednak będzie kino to pozostałbym przy Marantzu, który nieźle sprawdza się również podczas odsłuchów stereo. Im wyższy model tym lepsze stereo to tak w skrócie. Z kolumn z pewnością warto zwrócić uwagę na Monitor Audio nową serie Bronze 6G oraz System Audio z serii Saxo. Wybór i decyzje czy 2 czy 5 kanałów najlepiej poprzeć odsłuchem na który serdecznie zapraszam.

Planuję rozbudowanie systemu do 5.1 Wstępnie krok 1 -> Ampli + 2 kolumny podłogowe.

@Q21 czy mógłbym prosić o krótkie streszczenie charakterystyki dźwięku tych kolumn które wymieniłem w poście pierwotnym? Ktore z tych kolumn zupełnie nie będą pasowały do Marantza, a które ewentualnie mogłyby dobrze współgrać? Rozchodzi się o kolumny w zakresie 4.5tys ktore wymieniłem (Klipschami R820F, B&W 706, Dali Oberon 7, Wharfedale Diamond 11.5) -> (ewentualnie inne polecane w tej granicy). Czy w niedalekim zakresie cenowym np. 6-7tys za parę nie ma jakiś kultowych kolumn do których warto dozbierać? Nie zmieniam sprzętu za często więc nie zbawi mnie kilka miesięcy dłuższe oczekiwanie... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Freelancer Mirek napisał:

Czyli raczej nie mam co liczyć że w okresie powiedzmy do końca roku byłaby szansa na kupienie nowego sprzętu, który mi doradzicie, w jakiejś okazyjnej cenie? Nie siedzę w branży audio, ale w branży foto jest tak ze jak wchodza nowe modele sprzetu to czesto starsze idzie nabyć w korzystniejszych cenach. 

Moze będą jakies obniżki na święta... a w audio tez tak jest ze jak wchodzi nowy model to zaczyna sie tzw. "Czyszczenie magazynów" i to jest dobry czas na okazje .... sam tak nabyłem mój system :)

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Moze będą jakies obniżki na święta... a w audio tez tak jest ze jak wchodzi nowy model to zaczyna sie tzw. "Czyszczenie magazynów" i to jest dobry czas na okazje i potwierdzam.... sam tak nabyłem mój system :)

Ok. To bede polował w takim razie na ampli Marantza, bo widze ze na głownej stronie audio pojawił się news o nowych modelach z serii SR X016. Może w takim razie poszukam też jakiś starszych, a dobrych modeli Monitor Audio. Nie musi to być najnowsza seria Bronze 6G... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz resztę kolumn do kina domowego? Bo proporcje to jedno. Czy będziesz je kupował z czasem?

Jak chcesz Marantza to w tym budżecie koniecznie wyższy a starszy model czyli seria 6013 czy 6014 jaki znajdziesz.

Co do Klipsch to kolumny kinowe, z Marantzem sobie radzą i gra to całkiem dobrze. RP 280 mogły by być. Chodż budżet pozwala na lepsze kolumny po prostu.

Fyne F 502 albo Tannoy XT8F idealnie się zgrywają z Marantzem.

Polecam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Freelancer Mirek napisał:

@Markcox dlaczego wybór Klipsch R820F to słabo wydany pieniądz?

 

Bo mimo tego, że jestem zwolennikiem produktów tego producenta, ta seria jest po prostu słaba. Zwłaszcza, jeżeli piszesz o swoich preferencjach i gatunkach muzycznych. Jeżeli w ogóle zaznajomiłeś się z brzmieniem Klipscha i on Ci pasuje, to nie schodź poniżej serii RP. O czym już z resztą wspomniał Piotr z S4Home

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.08.2020 o 15:52, Q21 napisał:

... jeżeli jednak będzie kino to pozostałbym przy Marantzu, który nieźle sprawdza się również podczas odsłuchów stereo. Im wyższy model tym lepsze stereo to tak w skrócie....

Czy różnica w stereo pomiędzy modelami/seriami będzie dla mnie słyszalna? Nie posiadam słuchu absolutnego, ale osłuchałem się już kilkadziesiąt lat w muzyce stąd wybieram sprzęt właśnie z takiej półki a nie innej. Czy ta różnica w stereo jest w każdej serii pomiędzy wyższymi modelami (np model 5013 ma najsłabsze stereo a 8013 najlepsze) czy im nowsza seria tym lepsze stereo (powiedzmy że 5013 najsłabsze a 5015 lepsze bo nowsze)? Czy można wyszukać gdzieś w sieci użyte konkretne elementy w danym ampli czy jest to w miarę trudne/zastrzeżone przez firmę? Jeśli byłoby jawne to mógłbym sobie sam porównać moduły odpowiedzialne za stereo w konkretnych modelach. Mocowo i zakresem funkcjonalności spokojnie wystarczy mi seria najniższa 50XX. Tylko to stereo mnie zastanawia o czym napisałeś @Q21.

22 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

Sluchalem co prawda wzmacniacza Marantz-a z monitor audio bx2. Jest to kilkuletnia konstrukcja o dosyć wysokiej skutecznosci jak na monitory i musze przyznać ze zagrały nadspodziewanie dobrze.

@Chyba Miro 84 @Q21 dziękuję za zwrócenie uwagi na kolumny Monitor Audio. Nie wiem dlaczego umknęły mi z pola zainteresowań. Musiałem mieć dłuższy czas zanik pamięci pod kątem tej znanej firmy 😉 Pogrzebię w modelach bo asortyment mają szeroki i na każdą kieszeń... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, S4Home napisał:

Ale masz resztę kolumn do kina domowego? Bo proporcje to jedno. Czy będziesz je kupował z czasem?

Jak chcesz Marantza to w tym budżecie koniecznie wyższy a starszy model czyli seria 6013 czy 6014 jaki znajdziesz.

Co do Klipsch to kolumny kinowe, z Marantzem sobie radzą i gra to całkiem dobrze. RP 280 mogły by być. Chodż budżet pozwala na lepsze kolumny po prostu.

Fyne F 502 albo Tannoy XT8F idealnie się zgrywają z Marantzem

@S4Home z pewnością przyjadę na odsłuch do Państwa bo mam niedaleko to wtedy na spokojnie posłuchamy konkretnych par 2-3 kolumn.

Reszty kolumn do KD aktualnie nie mam, ale na spokojnie z czasem się w nie zaopatrzę. Może też po prostu zakupię w niedługim czasie coś używanego w dobrej cenie powiedzmy sub/centralny/2*tył tak by kino/gry leciały na 5.1. Ale z tym mi się nie śpieszy. Najpierw Marantz + 2 razy solidna podłoga

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...