Skocz do zawartości

Stereo do 4000 zł - uniwersalne granie do różnej muzyki


Jakub_Kam

Recommended Posts

Cześć!

Jest to mój pierwszy (choć pewnie nie ostatni) post na tym forum. Chciałbym Was prosić, drodzy Forumowicze, o pomoc w wyborze sprzętu grającego, który z powodzeniem zastąpi dotychczasowy. 

Do czasu przeprowadzki do nowego mieszkania, słuchałem muzyki na: 

  • gramofon Technics SL-Q3 jako główne źródło
  • kompakt Marantz CD5003
  • amplituner Marantz SR5023
  • iEAST AudioCast M5
  • kolumny Mission M33i

Jak wspomniałem, w poprzednim mieszkaniu granie było zadowalające, takie 6/10. Momentami brakowało basu, scena nie była jakaś wybitna, wokale nie czarowały, ale grało to całkiem OK. Po przeprowadzce, w nowym miejscu, powyższy zestaw zawiódł. Przez brak powietrza w rozstawieniu, bas dudnił ale w sąsiednim pomieszczeniu, sceny praktycznie nie było (każdy ruch głową gdy słuchałem muzyki sprawiał, że słyszałem albo lewą, albo prawą kolumnę), przekaz diametralnie się zmienił - ocena spadła do 2,5/10. Sprzedałem więc wszystko co miałem, zostawiając sobie jedynie gramofon - główne źródło słuchania muzyki. I szukam teraz czegoś nowego, co da mi radość ze słuchania w nowym miejscu.

Szukam zatem nowego zestawu stereo składający się ze wzmacniacza/amplitunera i kolumn, pewnie podłogowych. Poniżej kilka szczegółów:

  • pomieszczenie ma metraż niecałych 30 m2 - 4,8 m x 5,5 m,
  • miejsce odsłuchowe to +/- trójkąt równoramienny 2x2x2 m,
  • słucham przeróżnej muzyki, od jazzu, przez rap, na elektronice, wokalach i popie kończąc,
  • mile widziana srebrna elektronika i białe kolumny (ach te kobiety dbające o wystrój...),
  • chętnie z opcją podłączenia do TV (nagłośnienie filmów i seriali)
  • najlepiej z funkcjami sieciowymi (choć nie jest to konieczne - mogę podłączyć wzmacniacz pod Smart TV kupując np. FiiO D03K),
  • budżet - +/- 4000 zł,
  • nowy sprzęt.

Po wstępnym rozeznaniu się z rynkiem, kilku telefonach do sklepów audio z całej Polski, otrzymałem takie propozycje:

  1. Pioneer A-40AE + Heco Aurora 700
  2. Yamaha R-N602 + Indiana Line Tesi 561
  3. Yamaha R-N602 + Pylon Pearl 27
  4. Yamaha R-N602 + Melodika BL40 mk3

Poniżej zamieszczam również prowizorycznie wykonany szkic pokoju, przypomnę: 4,8 x 5,5 metra - jest to salon z aneksem kuchennym. 

Proszę Was o wsparcie i sugestie, na co zwrócić uwagę, czym się kierować (np. czy BR z przodu jest konieczny?) i sugestie, czy któryś ze wskazanych zestawów zagra super, szczególnie biorąc pod uwagę trudne pomieszczenie.

pokoj.png.d284e5d28ba9b5e45da2ec78022bbb5e.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Witaj,

Wstępnie dobrane produkty są dobre.

Jeśli nie potrzebujesz funkcji sieciowych albo możesz je zastąpić chromecastem to opcja Pioneer A 40 + Heco 700 jest tu najlepsza.

Heco maja duzo basu, grają ciepło. Pionee z kolei lubi grac krótko więc takie połączenie trzyma na wodzy te kolumny. A potrafią one zagrac znacznie lepiej więc wymiana kiedyś na inny lepszy wzmak wniesie poprawę.

Yamaha RN 602 to dobre urządzenie sieciowe i ono pasuje do HEco 700 także.

Jeśli jednak strikte trzymasz się budżetu to RN 602 podłączył był z Melodiką BL 40 MKIII. Pozyczyć Ci na testy domowe?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wybranych przez Ciebie zestawów najciekawszy jest moim zdaniem Yamaha R-N602 z Pylon Audio Pearl 27 lub Heco, zwróciłbym jeszcze uwagę na dwa wzmacniacze Nad C338BEE oraz Audiolab 6000A, który oprócz cyfrowych wejść posiada również odbiornik bluetooth, w przypadku Nada jest wbudowany Chromecast. Wzmacniacze stereofoniczne zagrają wyraźnie lepiej  od amplitunerów. Warto w miarę możliwości posłuchać różnych systemów i wybrać optymalny. zapraszamy na odsłuchy i porównania oraz indywidualne wyceny dla forumowiczów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe ze będzie to jakiś krok w bok. Dobrze jeśli we właściwym kierunku, który okaże się bardziej trafiony. Może jednak być krokiem w przód, choć niekoniecznie bardzo dużym. Może lepiej kupić dobrze grający niezbyt drogi wzmacniacz i wykorzystać maksymalnie resztę pieniędzy na najlepsze kolumny.

Jeśli kolumny nie odnalazł się w nowym pomieszczeniu to raczej je bym zmienił niż wzmacniacz. Zmiana wzmacniacza nie za wiele by tu zmieniła przy tych samych kolumnach.

Może warto popracować nad adaptacją akustyczną pomieszczenia. Tu chyba jest największy problem. Przy złej akustyce żaden sprzęt nie zagra bardzo dobrze. Często po przeprowadzeniu się w nowe miejsce może się okazać ze przeszkadza zbyt mała ilość sprzętów i puste ściany. Sam fakt braku dywanu może sporo popsuć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to pomieszczenie jest tutaj największym problemem. W poprzednim mieszkaniu Missiony M33i grały OK, nie myślałem o ich zmianie. W nowym (wynajmowanym) mieszkaniu, niestety jest to poziom niżej. Kolejne "niestety" to fakt, że z racji wynajmu, nie mogę zbyt mocno mieszać - panele i inne ustroje odpadają. Ściany muszą pozostać puste. Dywan pojawi się w tym tygodniu i w sumie na tym muszę poprzestać. Mocno wierzę, że przedni BR dużo poprawi. A jak nie, to przeproszę się ze słuchawkami, a głośniki będą grały muzykę tła...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Jakub_Kam napisał:

Zaraz się okaże, że mogłem nie sprzedawać Missionów

dobrze zrobiłeś:D, fakt że ciężko jest kupić dobre kolumny nawet za 10k, ale do muzy z vinyli szukaj kolumn trójdrożnych. Propozycja Pylon Audio Pearl 27, Heco mogą być za mocne i mogą sprawiać trudności przy cichym słuchaniu, ale koniecznie przetestuj je u siebie i wtedy zdecyduj które wybrać. Z akustyką przy takiej odległości odsłuchowej nie powinno być dużego problemu / dywan przed kolumnami/ i postaraj się jak najdalej odejść od bocznej ściany z kolumną lewą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po samym kierunku wyprowadzenia tunelu br za wiele by nie oczekiwał. Często mylnie uważa się że jeśli jest z przodu to można kolumny dowolnie ustawić. Tylko nieco mniejszy jest wtedy wpływ jego odległości od ścian na generowane przez niego częstotliwości. Więcej można się spodziewać po lepiej dobranych kolumnach do miejsca w którym stoją.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jakub_Kam napisał:

a jakieś 500 zł na używanego wzmaka?

wzmacniacz to możesz poszukać z lat 70/80 były bardzo dobre/ mało bajerów ale za to jakość/, ale kolumny muszą spełniać pewne parametry żeby dźwięk był dobry, szczególnie przy muzyce z vinyli. Może kolumny też używane jeżeli nie masz za dużo kasy, też z okresu lat 80/90 do 140W RMS i trójdrożne.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.08.2020 o 14:22, Jakub_Kam napisał:

@S4Home - jakie są warunki wypożyczenia? Wyślesz mi szczegóły?

Heco 700 są fajne, ale za wysokie. Moja kobieta odrzuciła je z tego powodu.

https://s4home.pl/wypozyczamy/

Jesli wciąż coś nie jasne to pisz.

20 godzin temu, Jakub_Kam napisał:

Panowie, a naszła mnie taka refleksja - czy nowe kolumny za te 2-3 tys nie zagrają na poziomie Missionów M33i? Nie będzie to czasem krok w bok?

To zalezy od kilku rzeczy.

M33i to małe kolumny i ciepłe. Jeśli chcesz zmienić barwę sposob prezentacji czy dynamikę to będzie to dobry ruch.

Najpierw wypozycz kolumny w takim razie

Aurora 700 , Bronze 6 czy Dali Oberon 7 i sprawdzisz czy droższe kolumny dla Ciebie grają proporcjonalnie lepiej. Jeśli tak to ja stawiam na uzywany wmak i takie rozwiązanie. Jeśli nie to idź w tańsze z wzmakiem od razu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się wkopałem... Byłe na odsłuchu. Przerzuciłem kilka par monitorów (rzekomo, wg sprzedawcy, dadzą radę w moim salonie). I były dwie pary, które mnie urzekły:

- Kef Q350 - one mnie zaczarowały, od razu byłem na TAK,

- Focal Chorus 806 - totalnie się nie spodziewałem, ale zrobiłem WOW.

Wszystkie odsłuchy były na Cambridge Audio AXR100. Gdyby nie cena, która w przypadku pierwszego zestawu wyniosłaby 5000 zł, a drugiego 500 zł więcej, to pewnie dziś bym podjął decyzję, biorąc pod uwagę, że może to nie zagrać u mnie tak, jakbym chciał (jednak dysponuję większym metrażem niż pokój odsłuchowy). I teraz mam zagadkę - co wybrać? W którą stronę iść? :( 

Może nowe Kefy albo Focale i jakiś używany wzmacniacz do nich?

Edytowano przez Jakub_Kam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie musisz odsłuchać w domu. Wiesz jak grały w mniejszym pomieszczeniu i według mnie zanim kupisz warto skonfrontować to z tym co w domu. Nie wiem jak w salce w której odsłuchiwałeś, ale bardzo często są przygotowane akustycznie i to tez może robić różnice. Chyba ze jesteś przygotowany na instalacje pułapek czy innych akustycznych ekranów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jakub_Kam napisał:

No to się wkopałem... Byłe na odsłuchu. Przerzuciłem kilka par monitorów (rzekomo, wg sprzedawcy, dadzą radę w moim salonie). I były dwie pary, które mnie urzekły:

- Kef Q350 - one mnie zaczarowały, od razu byłem na TAK,

- Focal Chorus 806 - totalnie się nie spodziewałem, ale zrobiłem WOW.

Wszystkie odsłuchy były na Cambridge Audio AXR100. Gdyby nie cena, która w przypadku pierwszego zestawu wyniosłaby 5000 zł, a drugiego 500 zł więcej, to pewnie dziś bym podjął decyzję, biorąc pod uwagę, że może to nie zagrać u mnie tak, jakbym chciał (jednak dysponuję większym metrażem niż pokój odsłuchowy). I teraz mam zagadkę - co wybrać? W którą stronę iść? :( 

Może nowe Kefy albo Focale i jakiś używany wzmacniacz do nich?

A pomyśl sobie, że jeszcze nie przesłuchałeś wszystkiego:) jak spodobał Ci Focal, to jest szansa że i Monitor Audio z serii Bronze mogłoby być ok, oraz Bowers Wilkins 606. Szczególnie, że poprzednik 685s2 był bardzo fajny...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...