Skocz do zawartości

Recommended Posts

Hej

Sprawa wygląda następująco: mam gramofon marki project Essential II. Ostatnio wpadłem na pomysł, żeby wymienić w nim korpus (drewno, a wlasciwie mdf będący podstawą całego instrumentu) . Mam do dyspozycji świetnie wyposażony warsztat i eksperta w dziedzinie drewna, ale niestety nie akustyki. 

Moim pierwszym strzałem jest dąb: mam piękny kawałek jednorodnego, 350letniego drewna dębowego które chciałem wykorzystać do tego przedsięwzięcia. Czy jednak dąb będzie najlepszym wyborem? Mam do dyspozycji jesion, merbau i mahoń, a ponadto możliwość zamówienia właściwie każdego egzotycznego drewna. Jakie nada się najlepiej do tego przedsięwzięcia?

 

Za pomoc z góry dziękuję i pozdrawiam :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jerrybass jeżeli masz specjalistę od drewna , to zapewne wie , że drewno pracuje i wyrobów użytkowych raczej nie robi się z drewna jednorodnego. ale sprzeczać się nie będę. Zwykle po to by drewno " znosiło " naprężenie układa się je słojami naprzemiennie . Nie wiem jaką plintę masz zamiar zbudować , mnie ostatnio nową plintę wykonał nasz forumowy ekspert od drapaków @Audio Autonomy i nie jest to sprawa prosta o ile nie chcesz iść na łatwiznę. A , propos moja to też przynajmniej na zewnątrz dąb / czarny bagienny , coś ok. 3,5 tys. lat :) /

Może zdjęcia coś Ci pomogą , osobiście nie sądzę by gatunek drewna z jakiego wykonasz plintę w jakikolwiek sposób wpływał na dźwięk , to nie pudło rezonansowe. Plinta musi być po prostu ciężka by stabilizowała gramofon i tyle.

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jerrybass świetny pomysł! :)

Ja z litego drewna nigdy plinty nie wykonywałem, ale jeżeli masz dostęp do takiego materiału, to dlaczego by nie spróbować? Jak uda się zwiększyć masę tej deseczki, to będzie to już pewien krok do przodu względem oryginału. Plinta do Pro Ject'a ma bardzo prostą formę, więc bez problemu powinno się dać to wykonać. Alternatywnie można to zrobić tak jak u Tomka i użyć materiałów takich jak MDF, HDF, sklejka 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Dzięki za podpowiedzi!

Oczywiście po za warstwą audio, ważna jest dla mnie strona estetyczna, dla tego słoje naprzemienne odpadają, ale mam spore zaufanie do dobrze wysezonowanego drewna. Jeśli chodzi o rezonanse, to obawiam się tych wtórnych, czyli wracających do igly od głośników przez meble i tym samym korpus (plinte, jak zauważyłem zwykło się mawiać). Izolacje akustyczną zapewniają mi podkładki pod gramofonem, ale jak wiadomo na przykładzie gitar elektrycznych, każde drewno pracuje na swój własny sposób i nie chciałbym aby materiał pogorszył w jakiś sposób brzmienie całej konstrukcji. 

 

Tak czy siak, jestem wdzięczny na podpowiedzi. Jeśli będziecie mieli jeszcze jakieś pomysły, to zapraszam do dyskusji - każde miejsce jest dobre, żeby się czegoś nauczyć, a każdy rozmówca jest skarbnicą wiedzy :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...