Skocz do zawartości
MarJanPol

Impedancja przy podłączeniu 2 par kolumn do wzmacniacza MARANTZ 74PM57/02B

Recommended Posts

Dzień dobry,
Uprzejmie proszę o małą pomoc. Chciałbym podłączyć dwie pary kolumn (front i tył) do wzmacniacza.
Wzmacniacz MARANTZ 74PM57/02B – patrz załącznik 1 i 2
Kolumny front PARADIGM MONITOR 7 – patrz załącznik 3
Kolumny tył – małe satelity, jeszcze nie wybrałem modelu (prawdopodobnie od 3 do 8 omów/szt).
Oznaczenie na wzmacniaczu nie jest dla mnie jednoznaczne (patrz załącznik 1) ale z instrukcji wzmacniacza (patrz załącznik 4) wnioskuję, że podłączenie dwóch lewych i dwóch prawych kolumn będzie w układzie równoległym przez co impedancja kolumn zmaleje. Np. gdyby front prawy i tył prawy miał po 8 omów każdy, to po podłączeniu impedancja łączna obu prawych kolumn zmaleje do 4 omów.
I teraz pytania:
1. Żeby wzmacniacz nie przegrzewał się przy głośnym graniu - czy powinienem tak dobrać impedancję kolumn, żeby wartość impedancji kolumny prawy front plus wartość impedancji kolumny prawy tył wynosiła przynajmniej 32 omy? I analogicznie w przypadku dwóch kolumn lewych?
2. Zakładając zatem, że wszystkie 4 kolumny są 8 omowe, czy powinienem między każdą kolumnę a wzmacniacz włączyć po 8 omowym oporniku (łącznie 4 oporniki)?
3. Albo inaczej (żeby ściszyć tyły względem frontów) – czy mógłbym do 8-omowej kolumny frontowej prawej dać szeregowo np. rezystor 4 omowy a do kolumny 8-omowej tylnej prawej szeregowo rezystor 16 omowy? Wtedy miałbym
1/ ( 1/(8+4) + 1/(8+16))= 8 omów łącznie dla prawych kolumn?
4. jeżeli prawdą jest, że wzmacniacz nie powinien pracować na impedancji mniejszej niż 8 omów na kanał, to dlaczego w specyfikacji jego parametry odwołują się także do pracy przy 4 omach (patrz załącznik 2)?
5. Jakiego rodzaju/typu rezystory powinienem zakupić (drutowe, foliowe, cienkowarstwowe, inne?) i jak dobrać ich moc?
6. Co zrobić, aby rezystory w obwodzie nie pogorszyły jakości brzmienia?
7. Skoro prąd jest przemienny, to chyba nie ma znaczenia czy rezystor włączę na czarnym, czy czerwonym biegunie pomiędzy kolumną a wzmacniaczem?
8. Gdybym chciał poeksperymentować i dla każdej kolumny ustawić i inną głośność, to czy mógłbym zastosować opornik z potencjometrem? Jaki typ i jakiej mocy, aby nie pogarszać jakości dźwięku?

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie podpowiedzi
Marek

Załącznik 4.jpg

Załącznik 2.jpg

Załącznik 3.jpg

Załącznik 1.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dane z tabelki przeczą temu co jest napisane na tylnej ściance tego wzmacniacza. Zgodnie z tabelką może działać z kolumnami o impedancji 4 ohm lecz to co piszą z tyłu wskazuje na to że można do niego podłączyć tylko kolumny o impedancji 8 ohm lub większej. Od kilkudziesięciu lat chyba nie produkuje się kolumn o impedancji 16 ohm. Mogę przypuszczać skąd bierze się taki stan rzeczy. Bardzo dużo kolumn jest oznaczanych tak ze można pomyśleć że ich impedancja wynosi 8 ohm, podczas gdy faktycznie są 4-omowe. Takie są najprawdopodobniej te Paradigm Monitor 7. Dlatego jeśli kupisz jeszcze jedne kolumny na których będzie pisało coś co miało by oznaczać że mają 8 ohm, to nawet gdyby miały tyle spowodowało by po włączeniu obu par kolumn że wzmacniacz się wyłączy. Przynajmniej przy głośniejszym graniu. Aby podłączyć 2 pary kolumn musiał byś mieć pewność co do ich prawdziwej impedancji. Jeśli masz omomierz sprawdź rezystancję kolumn. Jeśli będzie ona wyższa niż 6 ohm ( jednych i drugich ) to najpewniej będziesz mógł podłączyć 2 pary równoczesne bez obawy o wzmacniacz. Jeśli nawet jedne z nich będą miały rezystancję niższą, wtedy nie próbuj włączać obu zestawów kolumn równocześnie. Generalnie takie podłączanie dwóch zestawów nie jest korzystne. Mając 2 pary identycznych kolumn o impedancji faktycznej 4 omy możesz je zawsze połączyć szeregowo poza wzmacniaczem. Wtedy wzmacniacz będzie obciążony impedancją 8 ohm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za pochylenie się nad moim wątkiem 🙂 

Sprawdziłem omomierzem i kolumny Paradigm faktycznie mają 8 omów na sztukę. Właśnie nie rozumiem tej niespójności pomiędzy informacjami. Niepokoi mnie jednak zapis w instrukcji, którego fragment załączyłem, jakoby przy podłączeniu dwóch par kolumna ("głośnik") powinna mieć 16 omów. ???

Zastanawiam się czy połączenie szeregowe nie wpłynie na jakość dźwięku. Poza tym jak przy takim połączeniu ściszyć kolumnę tylną? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze nie powinno się łączyć szeregowo różnych kolumn. Aby wyłączyć jedne z kolumn połączonych szeregowo trzeba zewrzeć ich wejście. Wtedy masz niepotrzebnie dużo przewodów. Stosuje się to gdy wszystkie kolumny są blisko siebie. Używa się to przy nagłośnieniu estradowym, gdy potrzeba użyć dużo kolumn dla bardzo dużych poziomów głośności. Łączy się wtedy zestawy głośnikowe szeregowo i równolegle dla uzyskania właściwej impedancji dla wzmacniacza i wtedy nie przewiduje się odłączania części z nich gdy grają. To że są takie rozbieżności jest spowodowane najprawdopodobniej tym że producenci nagminnie kłamią co do prawdziwej impedancji kolumn. Kolumny o niższej impedancji graja głośniej, a na wzmacniaczach często pisze że akceptują wyłącznie kolumny 8 ohm. Faktycznie gdy się do takiego sprzętu podłączy kolumny o niższej impedancji, wtedy trochę bardziej się grzeje i może się wyłączać przy głośniejszym graniu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, a jak działa takie zabezpieczenie wzmacniacza na wypadek przegrzania? Czy konieczna jest wizyta w serwisie czy jak elementy się ochłodzą to wzmacniacz powinien samoistnie wrócić do normalnej pracy?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zwykle takie zabezpieczenia pozwalają na włączenie wzmacniacza po jego ostygnięciu. Jeśli jednak coś takiego się dzieje, nie wolno dopuszczać do tej sytuacji wielokrotnie. Może to doprowadzić do wcześniejszego uszkodzenia końcówki mocy. Świadczy to o nieprawidłowości działania układu. Jeśli zabezpieczenie opiera się o bezpiecznik który ulega zniszczeniu, trzeba go wymienić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Utwórz nowe...