Skocz do zawartości

Fyne Audio F501 - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

KT01.png.3ee1499c8e4ad0106e60a0421a260da5.png.26a87a27c13f656b78365eb777db00b5.png

Zamówiłem na testy kolejne kolumny. Już niedługo będę miał okazję przesłuchać Fyne Audio F501. Ten odsłuch to będzie na swój sposób podróż sentymentalna, albo raczej domknięcie drzwi w historii sprzed lat. Otóż dawno temu, gdy wybierałem dla siebie nowe kolumny do zastąpienia Monitor Audio Bronze BX6, kolega @S4Homepolecał mi gorąco kolumny Tannoy XT8F. Wszystko pięknie, za wyjątkiem tego, że kolumny z tej serii kompletnie mi się nie podobały. Raz, że były wówczas oferowane tylko w dwóch okleinach, akurat nie pasujących mi do wystroju wnętrza. Dwa, że na zdjęciach prezentowały się zbyt odpustowo - te wszystkie błyszczące pierścienie i ozdóbki... nie mój gust. Trzy, że postrzegałem je jako po prostu niezgrabne - złe proporcje, dziwaczne podcięcie przy podstawie - projekt zrobiony zupełnie bez wyczucia. Choćby nie wiem jak grały, to ich nie chciałem. Skuszony dobrymi opiniami postanowiłem jednak posłuchać ich w sklepie. A co mi tam. O dziwo, na żywo zrobiły dużo lepsze wrażenie niż na zdjęciach, fornir, prawdziwy metal - wcale nie sprawiały wrażenia tandety. Niestety bryła pozostała, więc i tak byłem na nie. Co do odsłuchu, to niewiele już z niego pamiętam, ale na tle słuchanej równolegle konkurencji (m.in. Monitor Audio Silver 8 i Sonus faber Toy Tower) zaskoczyły mnie bardzo odsuniętymi wokalami. Wtedy mi się to nie spodobało, nie trafiły w mój ówczesny gust zielonego szczypiorka;) Teraz jednak przestrzeń, szczególnie ta w głąb, to jedna z cech, których w brzmieniu poszukuję. Myślę, że mógłbym obecnie to brzmienie zupełnie inaczej odebrać. Wówczas się nie zdecydowałem na XT8F, ale zażartowałem, że jak Tannoy wypuści następcę tej serii (w domyśle, coś ładniejszego;), to spróbuję podejść do tematu ponownie. Jak wiemy Tannoy klepie XT8F nadal i nic nie wskazuje na rychłe pojawienie się nowej generacji tych kolumn. Za to pojawiła się na rynku konstrukcja, którą z pewnym przymrużeniem oka, możemy za takowego następcę uznać - właśnie Fyne Audio serii F500. Dla mnie estetycznie znacznie bardziej akceptowalna, więc nadszedł czas na danie Tannoy-owi/Fyne Audio drugiej szansy i odsłuchanie starej/nowej kolumny ponownie, tym razem już u siebie w domu.

T-F.png.7baa24edcd299c5fb0a39bf79c3a0100.png

CDN 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Karol64208 napisał:

logo super, profesjonalne

Dziękuję.

PS w końcu ktoś docenił;)

9 minut temu, Karol64208 napisał:

co do kolumn to znasz na pewno moją opinie:15_yum:

3-drożne mam w dalszej rozpisce, więc Twoje apele zostaną na pewno wysłuchane (zresztą dwa modele 3-drożne już odsłuchiwałem, jeśli nie pamiętasz).

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto napisać parę słów o samej firmie Fyne Audio, bo to chyba najbardziej spektakularny debiut na rynku kolumn od lat. Ostatnio niezły start zaliczyło Q Acoustics, jednak Szkoci są jeszcze lepsi. W kilka lat skompletować portfolio zawierające aż cztery serie, i to tak zróżnicowane cenowo, od 1000 do 100 000 zł, to już sukces. Ale trafić z tą ofertą do każdego sklepu audio (a nawet do elektromarketów) w kilkudziesięciu krajach. Za to należy się już chyba Nobel z ekonomii.

Ok, mieli ułatwione zadanie, bo nie budowali wszystkiego od zera. Wiadomo, że kadra kierownicza Fyne Audio to dawni pracownicy firmy Tannoy. Dr Paul Mills – dyrektor działu badawczo-rozwojowego, Stuart Wilkinson z działu rozwoju produktu, Gabriel O’Donohue z działu operacyjnego czy Andrzej Sosna – dyrektor marketingu. Po przejęciu w 2015 r. Tannoy-a przez koncern MUSIC Group Uli Behringera (tak, ten od sprzętu pro), coś między panami widocznie nie zaskoczyło i część managementu Tannoy-a postanowiła szukać innej drogi kariery zakładając konkurencyjną firmę. Panowie zapewne nie tylko wiedzieli, co i jak, ale też mieli kontakty pozwalające przygotować produkcję i dystrybucję na odpowiednią skale. Dodatkowo same konstrukcje Fyne nie są szczególnie oryginalne. Gdyby w audio przyznawali „Złote Maliny”, to w kategorii „Zrzynka roku” Fyne miałoby nagrodę w kieszeni. Przecież ich kolumny w dużej części niemal kopie produktów Tannoy-a. Jest to dla mnie dziwne, że Fyne stosuje rozwiązania niemal żywcem przejęte z Tannoy-a, a jakoś nie słychać o procesach sądowych między firmami. Czy Tannoy przez dziesięciolecia nic nie patentował? Kuriozalna sytuacja. To jednak nie nasze zmartwienie. A wręcz przeciwnie. My możemy się tylko cieszyć z szerszego wyboru konstrukcji opartych o niewątpliwie ciekawe rozwiązania techniczne. Może zresztą panowie się dogadali i nikt nie ma do nikogo pretensji.

Żeby było jeszcze ciekawiej siedziba Fyne Audio znajduje się jedynie kilka kilometrów od fabryki Tannoy-a (12 minut rowerem). Widocznie dobrze im się tam żyło i nie chcieli się przeprowadzać;)

1458638403_T-F02.thumb.png.0cff43493b229fb115e1755eff47edd9.png

(źródło: Google Maps)

CDN

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, no, jakiś powiew świeżości na forum, Kraft ponownie bierze się do pracy.

Nie śledzę od początku "Kraftestu" ale chyba szukamy głośników, które zastąpią Pylon Diamond 25 lub 28? 

Jeżeli tak, to tak jak Karol jestem przekonany, że będą kolejne "Kraftesty" :) I dobrze, bo czyta się to  lepiej niż wszystkie "Audio Video", "Audio" itp.  ;) 

 

Edytowano przez kaczadupa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Pamiętaj Fyne to jednak nie Tannoy. grają inaczej

Można się tego spodziewać. Mimo podobieństwa koncepcji, to przecież zupełnie nowe kolumny oparte na zupełnie nowych przetwornikach.

À propos przetworników. Wiadomo, że i Tannoy i Fyne wykorzystują specyficzny przetwornik współosiowy, zwany przez nich odpowiednio Dual ConcentricIsoFlare. Najważniejszą różnicą między tymi głośnikami zdaje się być napęd. Tannoy stosuje rozwiązanie zwane Omnimagnet, która według producenta poprawia dyspersję wysokich tonów, wyrównanie czasowe i spójność w porównaniu ze starym układem Dual Concentric napędzanym dwoma magnesami znajdującymi się jeden za drugim.

tannoy-revolution-xt-8f-floor-standing-speaker-image4.jpg.f81d01e1bc3e3fb6ac031049a8193d41.jpg

W Fyne znajdziemy głośnik podobny do starego Dual Concentric zwanego Tulip, który Tannoy stosował od lat 90-tych, np. w kolumnach Revolution DC6T.

tannoy-revolution-xt-8f-floor-standing-speaker-image5.thumb.jpg.6303a640be01681adcc0c49bca03147b.jpg

(grafiki ze strony: http://www.polaudio.net/the-most-popular-tannoy-floor-standing-speakers-review-specifications/)

Rozwiązanie Fyne prezentuje się tak i jak widać bardzo przypomina Tulipa.

ISOFLARE-cutaway_2.thumb.jpg.916485bb1db1a661cb7916670d631e08.jpgF500_driver-section-uai-720x720.jpg.8ee2e951a1c09efb38b24dd2e95032e0.jpg

 

Zatem głośnik Fyne to niejako krok wstecz względem Omnimagneta. Nie należy jednak z tego faktu wyciągać chyba zbyt daleko idących wniosków, bo w swoich najdroższych konstrukcjach z serii Prestige Tannoy też nie stosuje wspólnego napędu.

c2c6fc347a4a81ac942689629573f6e6.thumb.jpg.fcf6457ed1fd8bb702c519754691f23c.jpg

  

 

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zelmer został wykupiony przez Boscha , który z czasem wygasił sprzedaż pod marką Zelmer , sprzedaje to samo pod Boschem (zresztą na rynku agd jest sporo takich akcji)

Ekipa założyła w mieście Zelmotor , niby nazwa inna , podobna , każdy wie o co chodzi i jak przyjdzie mi zakupić maszynkę do mielenia to wybór będzie prosty.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...