Skocz do zawartości

Fyne Audio F501 - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

Sam parę postów poświęciłem na opisanie zaplecza produkcyjnego Bowersa. Robi ono wrażenie. Nie ma dwóch zdań. Ale nie wystarczy znać tylko dokonania własnej firmy, by stwierdzić, że "znacznie" wyprzedza konkurencję. Czy widziałeś zaplecza i fabryki innych dużych graczy? 

A tak na szybko.:

Plecionkowe membrany? Inni też stosują.
Metalowe, powlekane kopułki? Inni też stosują
Sandwiczowe membrany? Inni też stosują.
Wytłumienia tweeterów? Inni też stosują.

Jedyne rozwiązanie Bowersa, które wydaje się oryginalne, to szczątkowe zawieszenie średniotonowców. Ale inni mają za to fajerwerki w postaci koncentryków, ceramiki, tubek, wstęg i innych cuda-wianków. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to małe repetytorium z konstrukcji F501 (specjalnie dla kolegi @Top Hi-Fi & Video Design, żeby wiedział, że nie tylko Bowers ambitnie kombinuje;)

45662312_521086761692113_914802955733958656_o.thumb.jpg.3400606f1c4ebb940089436d5c4c10cc.jpg

Po kolei. Jakie patenty dr Paul Mills wymyślił dla swoich kolumn.

1. IsoFlare - czyli głośnik koaksjalny symulujący źródło punktowe dla całego zakresu częstotliwości, który zapewnia doskonałe obrazowanie stereo. Zastosowano w nim stożkową membranę Multifibre oraz tytanową kopułkę ze skomplikowanym falowodem i komorą kompresyjną (która ułatwiła zastosowanie niskiej częstotliwości podziału - 1700 Hz). 

75419127_743885702745550_6508277420959727616_o.jpg.5b544ae92cbe45c4f987e1df2377e4e0.jpg

 

2. FyneFlute - komputerowo zaprojektowane zawieszenie stożków, "zmniejszające negatywny wpływ nieskorelowanego fazowo (przy pewnych częstotliwościach) ruchu zawieszenia i membrany.", co skutkuje mniejszym podbarwieniem dźwięku.

f500-fyneflute-uai-720x720.jpg.fce58b41d17e357a741943d0c1df3794.jpg

3. Bas-reflex z dodatkową komorą rezonansową dostrojoną do wyższej częstotliwości niż komora w której pracują głośniki. W zamyśle taki układ ma stanowić tłumik odciążający głośniki od dużych amplitud w szerszym zakresie częstotliwości.

F500_bass_vent-section3-uai-720x720.png.73b5df8cdc836aaf9e3278bd29366d6a.png

4. BassTrax Tractrix - 360-stopniowy dyfuzor dla systemu bas-reflax mający sprawić, że kolumny są mniej wybredne pod względem ustawienia w pomieszczeniu.

Fyne_Audio_F501_by_OnMagFr-00012.thumb.jpg.d07d4f769476287492cc826aac76a419.jpg 

5. Zakrzywiony front kolumny mogący mieć wpływ na rezonanse obudowy oraz dyfrakcję i odbicia fal na przedniej ściance.

 

Myślę, że jak na kolumnę z półki 6000 zł, to ponadprzeciętnie zaawansowany wsad techniczny, nie gorszy od tego w B&W 603 (a jeszcze w cenie udało się zmieścić naturalny fornir i niezłe kolco-stópki).

 

 

 

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, kaczadupa napisał:

Takie dziadkowe paczki :)

Dziadkowe? I tak stanowią postęp względem Tannoy-a;)

0705061.jpg.1e25cd32f6c9bc186d9220889d020ccb.jpg

A tan na poważnie, to nie jest łatwo wymyślić coś nowego i oryginalnego. Myślę, że z F1 Fyne się akurat udało. Zresztą zobacz na inne wykończenie. Już nie są takie "dziadkowe" prawda?

big_Fyne-Audio-F1-12-wht.thumb.jpg.ad7617cd8cdad8c6626fa0c4ef636498.jpg

10 minut temu, slaw0001 napisał:

Kraft, a czy mógłbyś podać wymiary tych kolumn? Samej obudowy i osobno podstawy? Niestety w materiałach sklepowych i na stronie FA są różnice.

Szerokość skrzyni - 20 cm, głębokość - 27,6 cm, wysokość z podstawą, ale bez kolców - 98,5 cm. Podstawa ma 27x29 cm.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kraft,

Oczywiście, że firma FYNE rozwija się. Widać to po ich produktach. Za B&W stoi ponad 50 letni staż, który umożliwił powstanie tak wspaniałych konstrukcji jak seria 800 czy "ślimaki" -każdy kto ma ochotę przekonać się, jak brzmią dobrze skonfigurowane Bowersy, -niech zawita do naszych salonów :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tannoy, którego pomysły rozwija obecnie Fyne, ma jeszcze dłuższą tradycję, bo głośniki produkował na masową skalę jeszcze przed II wojną światową, a Dual Concentric wprowadzili w 1947 r., więc sporo przed założeniem B&W;) 

A co do zaproszenia, to chętnie skorzystam, bo po dobrych doświadczeniach z Waszymi 706 i 603 zastanawiam się, czy takie 704 nie trafią przypadkiem w punkt w moje potrzeby.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

każdy kto ma ochotę przekonać się, jak brzmią dobrze skonfigurowane Bowersy, -niech zawita do naszych salonów :)

Czym najlepiej napedzac "bołersy"? Chodzi mi o wzmacniacz głównie i dlaczego akurat ten produkt.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Kraft napisał:

Tannoy, którego pomysły rozwija obecnie Fyne, ma jeszcze dłuższą tradycję, bo głośniki produkował na masową skalę jeszcze przed II wojną światową, a Dual Concentric wprowadzili w 1947 r., więc sporo przed założeniem B&W;) 

A co do zaproszenia, to chętnie skorzystam, bo po dobrych doświadczeniach z Waszymi 706 i 603 zastanawiam się, czy takie 704 nie trafią przypadkiem w punkt w moje potrzeby.

Inna sytuacja jest, gdy ktoś rozwija, coś po kimś, a inna gdy tworzysz coś sam od początku :)

Zapraszamy, lubimy te filigranowe głośniki (704) :)

Chyba Miro 84,

Czym napędzać? Na pewno znacznie droższą elektroniką a niż mogło by się wydać. Nie zależnie, który model konfigurujesz, elektronika musi być wydajna i często znacznie przewyższająca wartość głośników. Każdy model z serii schodzi do 4 ohmów, bądź niżej. To jest pewna sugestia dla użytkowników. Efekty można mnożyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Czym napędzać? Na pewno znacznie droższą elektroniką a niż mogło by się wydać. Nie zależnie, który model konfigurujesz, elektronika musi być wydajna i często znacznie przewyższająca wartość głośników. Każdy model z serii schodzi do 4 ohmów, bądź niżej. To jest pewna sugestia dla użytkowników. Efekty można mnożyć.

Otóż to :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Na pewno znacznie droższą elektroniką a niż mogło by się wydać. Nie zależnie, który model konfigurujesz, elektronika musi być wydajna i często znacznie przewyższająca wartość głośników.

Ale jest mozliwosc uzyskania odpowiedzi typu firma x model y jedt pewniakiem i Zawsze b&w najlepiej wspolpracuje i wzajemnie sie uzupełniają.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Oczywiście, że firma FYNE rozwija się. Widać to po ich produktach. Za B&W stoi ponad 50 letni staż, który umożliwił powstanie tak wspaniałych konstrukcji jak seria 800 czy "ślimaki" -każdy kto ma ochotę przekonać się, jak brzmią dobrze skonfigurowane Bowersy, -niech zawita do naszych salonów :)

Byłem, byłem w Sopocie i wyjechałem z 706S2 i NADem C368. Nie wiem czy to dobre zestawienie, nie jestem audiofilem, ale mi ta "parka" odpowiada.

Edytowano przez Marek Muszyński
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Felix1 napisał:

Ludzie z Fyne rozwijają pod swoją marką to, co rozwijali wcześniej pod inną marką, w której zbierali doświadczenie i bardzo dobrze im idzie. 

Dokładnie. Dr Paul Mills pracował w Tannoy prawie 27 lat (od 1988 r. - można sobie sprawdzić jakie model Tannoya w tym czasie powstały). Reszta renegatów tworzących Fyne ma podobne doświadczenie.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, misiek x napisał:

A kto ma wiedzieć ? Pojechałeś ,posłuchałeś(mam nadzieję) i kupiłeś. Przecież to Tobie ma odpowiadać nie komu innemu. To Ty masz być zadowolony i dla Ciebie ma to być dobre zestawienie.

Zgadza się. Nie chcemy też od górnie narzucać i mówić: "tak, na pewno-proszę kupić to" -bo przecież o tym ostatecznie decydują preferencje. Każdy pasjonat pracujący w branży audio, ma swoje ulubione konfiguracje i od nich zazwyczaj zaczyna prezentację, uznając to za punkt wyjścia.

8 godzin temu, Marek Muszyński napisał:

Byłem, byłem w Sopocie i wyjechałem z 706S2 i NADem C368. Nie wiem czy to dobre zestawienie, nie jestem audiofilem, ale mi ta "parka" odpowiada.

No to gratulujemy! Zadowolenie jest najistotniejsze. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.08.2020 o 13:26, Kraft napisał:

Przesłuchałem dopiero trzy płyty, ale mam zupełnie inne odczucia.

Mówiłem. Kwestia podłączenia do Musicala

Dnia 14.08.2020 o 15:28, Kraft napisał:

Wprawdzie nie bezpośrednio z F501, ale też słuchałem B&W 603 i nie nazwałbym w tym porównaniu Fyne zachowawczymi. Mi się wydają równie, a może nawet bardziej, rozrywkowe niż 603. Co do skali, to też nie czuję na razie niedosytu, ale może Wy w Top Hi-Fi słuchaliście w większej salce i głośniej i to zrobiło różnicę. Co człowiek, to opinia.  

Raczej nie. To po prostu opinia sklepu firmowego. Naturalna sprawa. Idz do Mercedesa zapytaj o porównanie do BMW :P

Dnia 14.08.2020 o 15:58, Kraft napisał:

No własnie. W Tannoy są pierścienie maskujące kosz.

Tannoy-Revolution-Dc6se-Dc6tse-Mid-Bass-Drivers-And.jpg.4946d861bcd42469dd9a7317f9aca1c6.jpg

A w Fyne sam kosz jest już na tyle ładnie obrobionym kawałkiem metalu, że nie trzeba go maskować;)

A z maskownicą Tannoy miał prościej, bo nie musiał jej kształtu dopasowywać do zaokrąglonej ścianki przedniej.

PS zresztą, co ja gadam, że ktoś miał prościej. Przecież obie kolumny zaprojektował ten sam konstruktor, a może i ten sam zespół.

 

Bo porównujecie do starszych Tannoy DC6T chyba tak?

W nowszych XT juz jest na wierzchu

i-tannoy-revolution-xt-6f-espresso.jpg

Top HiFi nie możesz być tak stronniczo nastawiony na porównanie. To widać ewidentnie. Wspominasz 50 lat historii Bowersa a Tannoy z którego wyszedł Fyne ma więcej.

Poczekajmy na test. Bo przez 2 strony robi się teraz porównanie dwóch kolumn a o walorach brzmieniowych były może dwie linijki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Poczekajmy na test. Bo przez 2 strony robi się teraz porównanie dwóch kolumn a o walorach brzmieniowych były może dwie linijki.

Rozumiem, że ktoś, kto jest zainteresowany tymi kolumnami nie może się doczekać mojego opisu;) Ale Ty Piotrze? Przecież masz do nich dostęp na co dzień. Wiesz lepiej ode mnie jak grają (przynajmniej na razie). Skąd te ciągłe ponaglenia? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdy czytamy art. O np. kolumnach w prasie, najpierw sa aspekty wizualne i budowa omawiane by pozniej przejść do opisu wrażeń. Kolega @Kraft rowniez najpierw serwuje nam info na tematy zwiazane z ogledzinami wizualnymi, czasem szczypta rozwiazan technicznych by w tym czasie dokładnie zapoznac sie z brzmieniem zanim wyda opinie. Moim zdaniem to bardzo zdrowe podejscie. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już mowa o estetyce, to się wtrącę. Owszem, najważniejsze są kwestie związane z dźwiękiem tj. z jego jakością itd. ale np. dla mnie estetyka kolumn jest bardzo ważna. Nawet jakby te kolumny grały najlepiej na świecie, to i tak bym ich nie kupił przez te durnowate nóżki/rurki na dole (albo harmonijkę). Wodę do chłodzenia tymi rurami doprowadzają? Nie mogli tego po prostu wpakować w zwykłą minimalistyczną obudowę? Góra super, ale dół ... Jak w tym wycięciu kurz wycierać (w harmonijce jeszcze gorzej, bez sprężonego powietrza się nie obejdzie)?

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby jakis topowy model Focal-a nie mial czasem harmonijki od tyłu pomiedzy modułami srednio/wysokotonowym??? I nikt jakos nie wybrzydza.....

O ile mnie pamiec nie myli to Aida od SF tez ma wciecie od spodu i umieszczony tam subniskotonowy

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...