Skocz do zawartości

Fyne Audio F501 - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

1 godzinę temu, S4Home napisał:

14tki :)

mierzmy realną powierzchnie drgań. To co daje dźwięk.

Piotr, już nie mieszaj. I tak jest bałagan. Klienci Fyne mogą być zdezorientowani i podejmować, na podstawie błędnych danych o wielkości głośników, złe decyzje.

Przyjęło się określać wielkość głośników podając zewnętrzną średnicę ich kosza i tego się trzymajmy. W przypadku Fyne F501 to 18 centymetrów... i basta.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Tomasz S. napisał:

@Kraft czy mógłbyś sprawdzić piosenkę The Blaze - Queens ( jest na Tidalu na pewno, to z Albumu "Dancehall" )  ? Tam mniej więcej od 1:01 zaczyna się cześć basowa. Czy w tych kolumnach bas jest bardziej taki uderzający czy się może zlewa w tym kawałku?  I jeszcze gdybyś był tak miły to Dead Can Dance - Children of the sun. Czy wokal tam jest bardzo wyraźny czy bardziej na drugim planie przytłumiony trochę przez resztę.

Dzisiaj posłucham.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Kraft napisał:

Piotr, już nie mieszaj. I tak jest bałagan. Klienci Fyne mogą być zdezorientowani i podejmować, na podstawie błędnych danych o wielkości głośników, złe decyzje.

Przyjęło się określać wielkość głośników podając zewnętrzną średnicę ich kosza i tego się trzymajmy. W przypadku Fyne F501 to 18 centymetrów... i basta.

Ok, no jak uważacie. Ale jaki to ma sens?

23 godziny temu, MobyDick napisał:

Realna to by była średnica do połowy zawieszenia :). Tyle że nikt tak nie mierzy głośników.

no ja bym był za.

Tak czy siak w Fyne basu nie brakuje zgadzam się z Kraftem.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.08.2020 o 17:36, Tomasz S. napisał:

@Kraft czy mógłbyś sprawdzić piosenkę The Blaze - Queens ( jest na Tidalu na pewno, to z Albumu "Dancehall" )  ? Tam mniej więcej od 1:01 zaczyna się cześć basowa. Czy w tych kolumnach bas jest bardziej taki uderzający czy się może zlewa w tym kawałku?  I jeszcze gdybyś był tak miły to Dead Can Dance - Children of the sun. Czy wokal tam jest bardzo wyraźny czy bardziej na drugim planie przytłumiony trochę przez resztę.

Co do The Blaze, to bas się zlewa. Trochę za dużo tego dobrego i silnie wzbudzają się rezonanse mojego pomieszczenia (za to w utworze jest bardzo ciekawa przestrzeń). W Dead Can Dance nie mam zastrzeżeń do wokalu. Nie jest przytłumiony. U mnie to słychać tak, jakby instrumenty grały w dolnej części sceny, a nad nimi (ale nie za nimi) rozpościerał się wokal Perrego. 

Przesłuchałem jeszcze Kayah "Kamień" i płyta zabrzmiała na Fyne bardzo dobrze. Bas, np. w „Smutna kobieta”, jak dla mnie idealny. Do tego ładnie brzmiące instrumenty dęte i smyczki. Oddaniem śpiewu Kayah Fyne jakoś szczególnie nie zaczarowały, ale co najmniej zaliczyły bez wpadek jazdę obowiązkową. Szczegółowa artykulacja, wystarczające umiejętność przekazania emocji. czasem nawet namacalność (najczęściej w chórkach). Miło spędzona godzinka.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.08.2020 o 07:32, S4Home napisał:

14tki :)

mierzmy realną powierzchnie drgań. To co daje dźwięk.

No to, żeby po wsze czasy nie było już żadnych wątpliwości - przygotowałem porównanie.

Wielkość Fyne F501 w tej samej skali, co ich głównych konkurentów: B&W 603 i KEF Q750. Bowers i KEF podają, że stosują woofery 165 mm. Fyne pisze o 150 mm. Jak widać na grafice, wszystkie głośniki mają dokładnie ten sam obwód (membrana+zawieszenie).

681719679_woofery01.thumb.png.81c002a9e3c2d6b19fa0b95c7bacfd69.png

990387079_woofery02.png.8eca75d7789ca0296d3d506bc31262f5.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kraft napisał:

No to, żeby po wsze czasy nie było już żadnych wątpliwości - przygotowałem porównanie.

Wielkość Fyne F501 w tej samej skali, co ich głównych konkurentów: B&W 603 i KEF Q750. Bowers i KEF podają, że stosują woofery 165 mm. Fyne pisze o 150 mm. Jak widać na grafice, wszystkie głośniki mają dokładnie ten sam obwód (membrana+zawieszenie).

681719679_woofery01.thumb.png.81c002a9e3c2d6b19fa0b95c7bacfd69.png

990387079_woofery02.png.8eca75d7789ca0296d3d506bc31262f5.png

Troszkę mi tu brakuje XT 6F. ALe fajne porównanie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie zaciekawiliście tym mierzeniem średnicy głośników , cały czas myślałem że mam w Grandach po dwie 18 -tki , a tu się okazało , że to 20 -tki :) Aż , zajrzałem do specyfikacji , a tam 8 cali , czyli 20,32 cm. czyli miarka nie kłamie :) I teraz już wiem dlaczego bez DL tak bas napierdziela :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, tomek4446 napisał:

@Kraft , przyznasz , że to robi małą różnicę / obwód -średnica / :) 

A do odsłuchu polecam płytki :

Malia i Boris Blank - Convergence

oraz ... 

Live - Perfect / na winylu świetna stereofonia , fajna separacja instrumentów po prostu klasyka /

Obwód i średnicę łączy prosta zależność :) liczba π .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Technics to jedna z marek koncernu Matsushita, kiedyś znana z szerokiej oferty sprzętu audio. Robili dość różne rzeczy i w szerokim pułapie cenowym. Zwykle utożsamia się ten sprzęt u nas z ich najtańszymi produktami. Nie były one takie  znowu bardzo złe. Te tanie były robione tanio. W droższych sprzętach sprawa wyglądała inaczej. Jakiś czas temu reaktywowano ją tylko do drogiego sprzętu audio. Nie zrobił on chyba kariery na naszym rynku :) . Myślę że nie ma powodu tak bardzo pluć na tą markę :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Gdybys miał te kolumny zestawić w chronologii wyboru dla Ciebie.

Z chronologicznym zestawieniem nie ma problemu. Pylon - bla, bla, bla - Fyne, bo Pylony testowałem pierwsze, a Fyne ostatnie;)

Zapewne chodziło Ci jednak o zestawienie od najlepszych do najgorszych. Takie też zrobię, ale to za tydzień, po zakończeniu testu, bo mam jeszcze kilka kwestii do przebadania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...