Skocz do zawartości

ustawienie głośników


honda

Recommended Posts

Witam,
Jestem na etapie wykończenia domu, nie jestem pewien czy dobrze rozmieściłem 4 głośniki które zamierzam podwiesić na ścianie. Zależy mi na w miarę równomiernym rozchodzeniu się dzweku po całym salonie. Kable są wprawdzie już rozprowadzone, ale można je jeszcze poprawić. Załączam rzut salonu, na czerwono zanaczyłem miejsca przeznaczone na głośniki, na niebiesko miejsce na TV i amplituner. Do barku przylega ścianka podporowa do sufitu o szerokości 1 metr, która może zakłócać rozprzestrzenianie się dzwieku. Zanaczam, że chodzi mi o stereo (tv i muzyka) a nie kino domowe, na kino jest przeznaczony inny pokój icon_smile.gif Drugie pytanie dotyczy głośników, skłaniam się ku Paradigm Stylus 270 lub 370. Jaki s Zależy mi na nowoscesnym wyglądzie i jasnych obudowach, aby pasowały do wnętrza. Jaki wybrać amplituner? Ważne żeby dobrze grał i był solidny. Dobrze jeśli będzie miał wyjście na 3 parę głosników, kable są wyprowadzone rownież na taras (wiem wiem, wybór się zawęża..np. TEAC AG-980) . Zależy mi na Waszych opiniach. Aha, zależy mi żeby wydać możliwie mało:)

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

honda
"Zanaczam, że chodzi mi o stereo (tv i muzyka) a nie kino domowe"

No wlasnie i tu jest problem icon_smile.gif Na samym poczatku musisz zadac sobie pytanie czy chcesz sluchac muzyki ( w pelnym tego slowa znaczeniu) w stereo siedzac na kanapie czy fotelu czy slyszec muzyke jedzac schabowego w jadalni :]. Jezeli chcialbys stereo z prawdziwego zdarzenia, to ten glosnik w jadalni i za plecami siedzacego na kanapie nie maja prawa bytu. W zalaczniku masz propozycje jak ja bym ustawil ( kolumny na zolto). A do kuchni kupic boomboxa.

Do takieg pomiesczenia najlepsze bylby podlogowe kolumny. Podstawkowe do zawieszenia moga okazac sie zbyt male moca.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,
Twoje ustawienie kolumn służy słyszalności muzyki wszędzie. Odbędzie się to kosztem słyszenia muzyki, jak to już ujął kolega Kazalski.
Jeśli zestaw ma służyć słuchaniu muzyki, to do sugestii kazalskiego (odnośnie tak ustawienia kolumn jak i zastosowania podłogowych) to dodatkowo sugerowałbym zastąpienie aplitunera wzmacniaczem + CD + tuner.
Nie ma to oczywiście sensu, jeśli muzyka ma służyć jedynie jako tło do obiadu czy pogaduch przy kawie.
Zerknij TU - troszkę teorii o akustyce pomieszczeń.
Powodzenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za link do tematu akustyki pomieszczeń. Pomógł mi zrozumieć jak to jest ważne i uświadomił, że tak naprawdę doskonały odsłuch jest jednym miejscu w pomieszczeniu. Nie zależy mi jednak na tym. Rzadko zdarza mi się siadać w fotelu i słuchać, dlatego muzyka ma służyć jako tło, ma być dobrze słyszalna na jak nawiększej powierzchni salonu. Poradźcie proszę jakie głośniki będą najlepiej spełniały tą funkcję?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zakupisz kolumny podlogowe to nie masz sie czym przejmowac ze bedzie kiepsko slychac . Ten fotel jest najoptymalniejszym miejscem do sluchania , jednak to nie jedyne miejsce. Kolumna wydaje z siebie fale dzwiekowe nie tylko na wprost ale takze ba boki , do gory na dol. Nie wytlumuajac pokoju fale obijajac sie od bocznych scian beda bardzo dobrze slyszalne w innych miejscach nie tylko na wierzcholku trojkata jakim bedzie fotel. Nie masz sie co obawiac ze slabo bedzie slychac np w dalszej czesci salonu lub w jadalni . Pasowaloby zebys je ustawil tak jak narysowalem. Pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie tylko, że mogą pojawić się dudnienia to tu to tam, a jak pechowo się zdarzy to tuż nad kotletem teściowej i ... klapa icon_wink.gif.
Myślę, że jeśli muza to ma być tylko tło to nie nawracałbym kolegi na audiofilstwo i przychylił się do powieszanych tu i tam kolumienek podstawkowych.
Zerknij TU - wybierzesz coś w granicach przewidywanych kosztów, podane wymiary pomoga znaleźć Ci małe kolumienki, a opis da pogląd na efekt akustyczny.
Powodzenia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...