Skocz do zawartości

Kino domowe do salonu z aneksem 25m2 do 10000zł


malin603

Recommended Posts

Witam,

Poszukuję zestawu kina domowego (najlepiej 5.1), muzyki prawie nie słucham przy TV (raczej na słuchawkach z laptopa). Źródła obrazu to Netflix i HBO GO, w przyszłości Blu-ray z PS5. Budżet to 8000 - 10000 zł. Poziom obeznania z audio: laik, chce wskoczyć w temat :)

Czytałem dużo na forum tematów, ale moja sytuacja ustawienia mebli jest trochę dziwna i chciałbym otrzymać kilka wskazówek od Was. Załączam rzut pokoju. Salon jest z aneksem kuchennym, całość 25m2. Nie chciałbym poprowadzić głośników tylnych, bo wchodziły by na korytarz i do kuchni.

Mam za to poprowadzone kable do głośników bocznych pod listwami podłogowymi i zakończone gniazdami głośnikowymi kolumnowymi (zaznaczone na zdjęciach czerwonym kolorem). Jeśli chodzi o głośniki boczne, które najbardziej mnie niepokoją, to chciałbym, żeby były one dość kompaktowe, bo lewy będzie w przejściu między scianą a kanapą, a prawy praktycznie "na" kanapie - bardzo mała odległość kanapy od ściany, a w tym samym miejscu mam jeszcze włączniki światła więc nie chciałbym żeby głośnik je zasłaniał. Chciałbym też żeby w ampiltunerze była możliwość regulacji głośności lewego i prawego bocznego, żeby osoba siedząca w rogu kanapy nie ogłuchła mając boczny prawie przy głowie. Głośniki chyba lepiej byłoby powiesić na ścianie, żeby ich nie przewrócić przechodząc przejściem między kanapą a lewą ścianą.

TV ( LG OLED C9 ) będzie wisiał na ścianie, więc jest miejsce i na podstawkowe (wtedy będą na szafce TV) i podłogowe kolumny (miedzy szafkami z ksiązkami a szafką TV).

Front - Nie wiem czy głośniki podstawkowe czy podłogowe. Dobrze by było podstawkowe, bo myślę o kolejnej wąskiej szafce po lewej od TV, zważywszy na to że kanapa jest po prawej stronie pokoju to nie zaszkodzi przesunąć szafki TV też w prawo. Ale jeśli do tego pokoju lepiej by było dodać podłogowe to chętnie posłucham porady i ustawię szafke TV na środku ściany. W przypadku podstawkowych, siedziałyby one na szafce na której teraz jest TV, ale chyba trzeba by było zainwestować w jakieś podstawki podwyższające kolumny z poziomu szafki o jakieś 20-30cm żeby były na poziomie uszu. Jest coś takiego na rynku?

Amplituner: jego głębokość musi być max 37 cm ze względu na szafkę TV, czy takie w ogóle istnieją? Fajnie jakby miał podłączenie do Spotify Connect (żeby coś sporadycznie puścić do kotleta), ale nie jest to must-have.

Kino też często nie będzie rozkręcone bardzo głośno, więc chciałbym żeby dźwięk był klarowny (bardzo mi zależy na dialogach, bo tego zawsze mi było mało w głośnikach z TV i niektórych kinach co słuchałem) i żeby było słychać smaczki filmowe nawet przy średniej albo niskiej głośności (czy to się w ogóle tak da? ;) ).

Zbytniego dudnienia i wstrząsów basowych nie lubię, i mieszkając w bloku nie chciałbym za bardzo trząść posadzką. Sub chciałbym umieścić przy prawej ścianie, między długim bokiem kanapy a szafką.

Niestety kable do głośników bocznych nie są w peszlach (nauczka na przyszłość) więc nie mogę być pewny co do jakości kabli - ale audiofilem nie jestem więc myślę że to potwornego znaczenia nie będzie robiło, zwłaszcza w głośnikach efektowych (chyba że się mylę?). Kable były kupione na zasadzie "idę do sklepu z elektoniką, poproszę kabel głośnikowy, dziękuję, do widzenia" (tak, kolejny błąd).

Oprócz porad na temat powyższego ustawienia, prosże o odpowiedź na jeszcze ogólne pytania:

1. Czy do kolumn np. podłogowych w ogóle można dobrać satelitki jako boczne, czy to się będzie gryzło ze sobą jeśli chodzi o całościowy efekt?

2. Czy w kinie 5.1 w ogóle ma znaczenie podłączenie eARC z TV do amplitunera (czy to jest must-have dla przyszłego amplitunera czy to jednak tylko potrzebne do większej ilości kanałów i Atmosa)?

3. Czy w kinie zaleca się kupowanie całego setu głośników, czy może lepiej mieszać i np. centralny kupić inny w poszukiwaniu lepszego dźwięku?

4. Czy w takim podłużnym pomieszczeniu ma znaczenie obecność powierzchni za kanapą (kuchnia) w sensie rozchodzenia się dźwięku, czy może traktujemy takie pomieszczenie jakby jego koniec był za kanapą?

 

Proszę o porady

Pozdrawiam

 

mKhN69.png

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

zacznę od umiejscowienia kolumn - jest ok. Te głośniki „boczne” w Twoim systemie będą tylnymi, stworzymy po prostu standardowy system 5.1. Na front zdecydowanie postawiłbym kolumn podłogowe, nie muszą być duże. W kinie domowym bardzo ważny jest subwoofer, który także musi znaleźć się w Twoim systemie. Na pewno warto zastosować kolumny jędrnej marki i jednej serii (szczególnie przednie i centralny), subwoofer może być innej marki. 
Amplituner - zwróciłbym Twoją uwagę na urządzenia Denon, myśle że model AVR-X2600H będzie odpowiedni. Jako alternatywa spójrz proszę na Yamaha RX-V685. Kolumny - przy wyborze amplitunera Denon zwróciłbym Twoją uwagę na kolumny Klipsch, które w kinie domowym bardzo dobrze sprawdzą się w Twoim systemie. Mam na myśli zestaw Klipsch R-620F Set, ewentualnie możemy podmienić kolumny tylne na Klipsch RP-140D. Całość wspomożemy subwooferem Klipsch R-120SW. Alternatywą może być system zbudowany na bazie kolumn Polk Audio S50E lub na pewno najlepszy pod względem jakości dźwięku duński zestaw System Audio Saxo 40 Set 5.0.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, to tylko kilka ko krewnych rozwiązań, które moim zdaniem bardzo dobrze sprawdzą się w Twoim salonie. Serdecznie zapraszam do nas na odsłuchy, porównania. Mamy ogromny asortyment sprzętu i kolumn na miejscu. Oczywiście dla forumowicza indywidualna, atrakcyjna oferta cenowa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon X 2600 ma 34 cm głębokości od pokrętła do antentki. Więc raczej wiekszosc amplitunerów ci wejdzie.

Pytanie z innej beczki czy wysokośc tez jest ograniczona? Bo to już problem będzie.

W tej cenie zdecydowanie set Yamaha 685 + ELAC F6.2 ze świetnym subem S12 EQ abo nowym Sub 3030 albo Heco Aurora 700 .

Do Denona X 2600 polecam Monitor Audio Bronze z nowej serii 500 albo starszej 6. Tu masz znakomite modele FX na tyl.

Zapraszam do kontaktu, odpowiemy na wszelkie pytania, wypożyczymy sprzęt i przygotujemy wyceny.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

jeśli szukasz systemu głównie do kina domowego i masz niewiele miejca zarówno z przodu jak i z tyłu to spójrz na takie rozwiązanie z głośnikami wiszącymi:

Amplituner Onkyo TX-NR696 - jest o centymetr głębszy niż zakładasz, jeśli szafka nie jest zamykana to spokojnie się zmieści. Po bokach i pod TV wieszasz głośniki takie jak na przykład Quadral Phase 190, jako głośniki surround Quadral Phase 16 i do tego nieduży sub Quadral Qube 8. Spokojnie zmieścisz się w budżecie, myślę też że lepiej się taki system wkomponuje w pomieszczenie niż kolumny podłogowe, gdzie z przodu jest dość ciasno.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

319 cm to nie jest ciasno. Lepiej jest rozważyć eliminację tych szafek z książkami. Lub lepiej! Wykorzystać je jako naturalne absorbery. Nie dośc że wygląda to świetnie to jeszcze ma realną korzyść.

Pomieszczeni jest długie i jeszcze otwarte. Nie można tu stosować małych kolumn a już na pewno nie z małym subem.

Jeśli małe to takie rozwiązanie jest znakomite

https://s4home.pl/produkt/magnat-cinema-ultra-thx-5-1/

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, S4Home napisał:

319 cm to nie jest ciasno.

Patrząc na układ tego pomieszczenia nie zgodzę się, faktyczny rozstaw głośników będzie miał 150-200 cm. Genialny pomysł wcisnąć podłogówki obok tej szafki RTV i regałów z książkami, plus kanapa, która dochodzi praktycznie do samego regału. I tam mają stanąć kolumny i jeszcze ma się tam zmieścić subwoofer.

Dnia 14.08.2020 o 23:06, malin603 napisał:

Zbytniego dudnienia i wstrząsów basowych nie lubię, i mieszkając w bloku nie chciałbym za bardzo trząść posadzką. Sub chciałbym umieścić przy prawej ścianie, między długim bokiem kanapy a szafką.

Ewentualnie spójrz jeszcze na zestaw 5.1 Focal Dome Flax. Jeśli szukasz systemu głównie do TV i filmów to sprawdzi się znakomiecie.

Pozdrawiam,

Michał

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...