Skocz do zawartości

Pomoc w doborze STEREO do 3,5 tys. (używany)


Michal Sobczyk

Recommended Posts

Cześć wszystkim,

Zwracam się do Was z serdeczną prośba o pomoc w podjęciu decyzji jaki zestaw stereo kupić. Postaram się w miarę zwięźle opisać moje zapotrzebowanie oraz co udało mi się ustalić. 

1. Czego słucham? - w zasadzie każdego rodzaju muzyki (pop, elektro, czasem rap) chociaż kawałki rockowe są mi najbliższe. Ważny jest dla mnie niski bass. 

2. Jaki pokój? - obecnie salon wielkości 20m2 (załączam schemat pokoju), docelowo będę potrzebował zestawu do salonu 30-35m więc chciałbym kupić coś z zapasem aby za jakiś czas wstawić właśnie do większego pokoju. Jeśli taki zestaw będzie za mocny do 20m2 to oczywiście zrezygnuję z tej opcji i w przyszłości kupię coś mocniejszego. 

3. Czego szukam? - oczywiście stereo (wzmacniacz + dwie kolumny), głośniki na podstawkach odpadają. Nie planuję rozbudowy pod 5.0. Nie interesują mnie subwoofery więc fajnie jakby ten basik był wystarczający. Rozważam raczej używane zestawy. Z tego co poczytałem wiele osób poleca kupić typowy wzmacniacz do tego chromecast zamiast przepłacać za amplitunery więc taka opcja wchodzi w grę. No chyba, że się mylę?

4. Czego słuchałem? -  Paradigm 9 s.7 z pioneer VSX-521, Wilson Raptor 7 oraz Tesi 561. Niestety nie jestem w stanie określić z jakimi wzmacniaczami tych dwóch ostatnich kolumn słuchałem. Co do wrażeń - w zasadzie wszystkie mi się podobały, najlepsze wrażenie chyba zrobił Paradigm 9, Tesi 561 tez ok ale wydaja mi się trochę słabsze. Raptor chyba najgorzej. Ogólnie obecnie mam jakiś zestaw kina domowego 5.1 od Geniusa więc każdy zestaw stereo prawdopodobnie mi podejdzie ale chciałbym się Was poradzić ponieważ jestem raczej laikiem w tych kwestiach. 

5. Budżet - jak wpisałem w temacie budżet to 3,5 tys dlatego szukam zestawu używanego. Oczywiście budżet jest do nagięcia nawet i do 5k jeśli będzie potrzeba ale ogólnie chciałbym wydać jak najmniej ale aby efekt był bardzo dobry. 

6. Ranking - Jak wcześniej wspomniałem, jestem lakiem. Jest to mój pierwszy zestaw stereo. Przejrzałem internet w poszukiwaniu kolumn, wiele modeli mi się przewinęło. Wybrałem kilkanaście modeli które gdzieś tam mnie zainteresowały ale nie jestem w stanie ich wszystkich odsłuchać. Cyferki które je charakteryzują są w miarę podobne więc na tej podstawie ciężko jest stwierdzić które są lepsze a które gorsze. Podaje listę poniżej, jeśli zechcielibyście spróbować stworzyć swego rodzaju ranking z tych kolumn będzie mi to bardzo pomocne. Oczywiście nie chodzi mi o stosunek jakości do ceny tylko raczej głośności głośników do większego metrażu oraz jakości tego dźwięku.

Wilson Raptor 7
Dali Zensor 7
Dali Spektor 6
Tesi 561 
Pylon Audio Pearl 27
Magnat Shadow 207
Melodika BL40
Heco Celan XT 501
Paradigm 9 
Polk audio tSx440T
Monitor Audio Bronze 6
Monitor Audio MR6
Bowers & Wilkins 684
Heco Aurora 700

Bez tytułu.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli budżet możesz trochę nagiąć, to zdecydowanie polecam zestaw oparty na wzmacniaczu NAD C356 BEE połączony z kolumnami Monitor Audio Bronze 6. To bardzo dobre połączenie, gwarantujące swobodny, bardzo dynamiczny dźwięk. Zestaw taki nagłośni Ci także w przyszłości większe pomieszczenie.

Zapraszam serdecznie na odsłuchy oraz indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeprowadzka około 1 rok. 

Pewnie zadam głupie pytanie ale po prostu nie znam się na tym. 

Proponujecie mi wzmacniacz NAD C356 BEE którego moc wyjściowa to 2x80W.  W sprzedaży są dostępne wzmacniacze/amplitunery o wiekszej mocy i niższej cenie. 

W czym zatem lepszy jest wspomniany wzmacniacz od pozostałych skoro ma mniejszą moc?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Michal Sobczyk napisał:

Przeprowadzka około 1 rok. 

Pewnie zadam głupie pytanie ale po prostu nie znam się na tym. 

Proponujecie mi wzmacniacz NAD C356 BEE którego moc wyjściowa to 2x80W.  W sprzedaży są dostępne wzmacniacze/amplitunery o wiekszej mocy i niższej cenie. 

W czym zatem lepszy jest wspomniany wzmacniacz od pozostałych skoro ma mniejszą moc?

Używanego NADa idzie załapać za 1500. Podaj przykłady tych wzmacniaczy, które mają więcej mocy RMS w tej cenie.

Zapewniam Cię że 80W na kanał to wystarczająco dużo w połączeniu z MA. Poza tym moc to nie wszystko :)

MA Bronze 6 za 2-2500 znajdziesz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, DudasDudek napisał:

Używanego NADa idzie załapać za 1500. Podaj przykłady tych wzmacniaczy, które mają więcej mocy RMS w tej cenie.

Zapewniam Cię że 80W na kanał to wystarczająco dużo w połączeniu z MA. Poza tym moc to nie wszystko :)

MA Bronze 6 za 2-2500 znajdziesz. 

Oczywiście wierze Wam, że ten NAD da radę i pewnie się na niego zdecyduje, po prostu jako laik mam wiele przemyśleń niekoniecznie słusznych :D

Co do wzmacniaczy z większa mocą to pierwsza z brzegu Yamaha A-S201 ma 100W przy 8 om. Cena o wiele niższa. Domyślam się, że ta niższa cena z jakiegoś powodu się wzięła. Zastanawia mnie po prostu czy ta moc jest o wiele zawyżona czy jakiś inny aspekt ma znaczenie który może niekoniecznie wpłynie na jakość grania. No i oczywiście jak w ostatecznym wyniku MA Bronze 6 lub inne podobne głośniki bedą grały z tą Yamaszką?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, DudasDudek napisał:

Ta Yamaha to nawet nie jest 5% Nada 356.

Chromecast + CA DM100 + Nad 356 + MA Bronze 6

Mogę się pod tym podpisać, że będzie to dobrze grało. Jak się postarasz całość 4500.

Wierzę, że będzie. Ciekawi mnie tylko co rózni te wzmacniacze skoro yamaha 2x100w ma 5 procent mocy w stosunku do NADa ktory ma 2x80? Wytlumacz mi proszę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz posłuchac kilku wzmacniaczy żeby wiedzieć jak bardzo mogą się różnic sygnaturą dźwięku. Jedne są ciepłe z dźwiękiem dociążonym, inne grają lekko z przesuniętym środkiem ciężkości na średnice i tony wysokie itd...

Gdyby to było takie proste że ten ma 100W a tamten 80W to to forum by nie istniało 🙂 

Dodatkowo zupełnie inaczej grają tranzystory, hybrydy czy lampy. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

Gdybym miał ja wybierać tez bym brał NAD’a

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Michal Sobczyk napisał:

Wierzę, że będzie. Ciekawi mnie tylko co rózni te wzmacniacze skoro yamaha 2x100w ma 5 procent mocy w stosunku do NADa ktory ma 2x80? Wytlumacz mi proszę.

Nie chodzi o 5% mocy, a 5% jakości brzmienia.

Producenci też często przekłamują jeśli chodzi o moc, zwłaszcza przy amplitunerach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panowie za pomoc w doborze sprzętu. Przed pomysłem zakupu myślałem, że będzie to prostsze.

Poczytałem dzisiaj bardzo dużo w tematyce stereo i NAD 356 który zaproponowaliście przewija się jako propozycja do wielu kolumn. Jako, że wzmacniacz jest dość dobrze dostępny i polecany rozpocznę poszukiwania w oparciu o jego wybór + dopasowanie kolumn. Oczywiście zakup nie obędzie się bez odsłuchu dlatego chętnie przyjmę jeszcze jakieś 2 alternatywy dla Monitor Audio Bronze 6 które podejdą pod tego NADA. Jeśli nie spodoba mi się, będę szukał innego zestawu. 

Znalazłem również w sprzedaży używanego NAD c355. Domyślam się, że to starszy brat 356. Jest jakaś zasadnicza różnica między nimi? Może być dostępny jakieś 5-6 stówek taniej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze że w tej cenie poszedłeś w sprzęt używany. Tego się trzymaj.

Jeśli zdecydujesz się na NADa 355 lub 356 BEE to dobrze by było aby był on już po solidnym przeglądzie albo weź pod uwagę że na ten serwis musi się udać. Kilka zmian i posłuzy ci jeszcze wiele lat.

Z kolumn które wytypowałeś Heco CELAN Xt 501 wysuwają się zdecydowanie na  prowadzenie. Polecam także solidne i basowe Missiony M35i albo Klipsch F3 czy też starsze RF 62.

Co do elektroniki to oprócz wspomnianego NADA warto popatrzeć tez na Harmana HK 680 albo Denona PMA 1060.

Pozdrawiam

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, decyzja zapadła. Byłem dzisiaj kolejny raz na odsłuchu Tesi 561. Tym razem zwróciłem uwagę na wzmacniacz. Słuchałem z Yamahą A-S501 (brzmiały chyba identycznie jak za pierwszym razem więc pewnie wtedy też jakas Yamaszka je napędzała). Brzmiały znowu fajnie ale po podłączeniu NADa 356 grały o niebo lepiej.  W sumie to nie chciało mi się wychodzić z sali tylko siedzieć i słuchać. Dodatkowo stylistyka tych kolumn - rewelacja. Są zgrabne, czerń wpada lekko w mega ciemne srebro przy odpowiednim świetle. Naprawdę mega. Dziękuję wszystkim za sugestie, chociaż NADa wybrałem z waszej pomocy bo w sumie sam zasugerowałem aby odsłuchać Tesi właśnie na Nadzie :D Co prawda nie słuchałem MA Bronze 6 (nie znalazłem w okolicy) ale Tesi 561 mnie w pełni zadowala. 

Kolumny już zamówione, szukam używanego NADa ale mam problem z kablami. Nie mam pojęcia jakie kupić. Polecicie coś do zestawu? Końcówki z tego co czytałem najlepiej widełkowe?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Witam po przerwie :)

Potrzebuję małej pomocy a nie chciałem tworzyć nowego wątku więc napisze w moim starym. 

Podsumowując ogólnie mój temat z sierpnia, zakupiłem NADa 355BEE. Udało się wyrwać za 850 zł do tego Indiana Line Tesi 561 których dźwięk podoba mi się. Trafiłem akurat wtedy na promocje w Media Markt i zakupiłem je w cenie 1050zł sztuka. Zestaw podłączony jest następująco: ChromeCast Audio kablem optycznym z FiiO D03 Taishan następnie RCA do wzmacniacza. Zestaw gra fajnie, jestem zadowolony. Osiągnąłem to co chciałem. 

Obecnie chciałbym pod wzmacniacz podłączyć TV Samusng ue50tu7102. W FiiO mam z jednej strony wolne wejście jack a z drugiej wolny coaxial. Połączenie z wzmacniaczem załatwiam kablem z jednej strony AUX (wpinany do FiiO) a z drugiej 2xRCA do wzmacniacza. Pozostaje kwestia połączenia FiiO z TV. W TV mam wejście optyczne oraz 2xCinch. W FiiO wolny coaxial. Zakładam, że nie ma żadnego kabla który z jednej strony będzie miał coaxial a z drugiej optyka. Pozostaje zatem wejście 2xRCA w TV. W tej sytuacji można by podłączyć to kablem z jednej 2xRCA i z drugiej 1xRCA jak w tym linku: KLIK.

Pytanie czy będzie to działało? Wydaje mi się, że nie ale już zgłupiałem z tymi kablami. Jeśli macie jakiś pomysł jaki kupić kabel aby udało się ten TV podłączyć będę wdzięczny. Jeśli się nie da to wtedy muszę kupić drugiego FiiO D03 i podłączyc osobno. Chciałbym jednak zaoszczędzić sobie miejsca na dodatkowe urządzenia. Zaznaczam również, że nie zależy mi jakoś specjalnie na jakości dźwięku z TV. Mianowicie wiem, że TV jest słabym wzmacniaczem a nawet żadnym ale zależy mi na tym aby przy np. oglądaniu jakiegoś filmu czy czegokolwiek w TV słuchać dźwięku z głośników a nie z TV bo przepaść w dźwięku i tak jest ogromna. 

Będę wdzięczny za pomoc :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeee , yyyy .... jak masz w tv 2xrca to co stoi na przeszkodzie żeby się podpiąć do nada po rca z pominięciem daca ? 

 

edit : zerknąłem na dane tego samsunga i coś mi się widzi że rca to on nie ma

To wtedy :

https://sklepwideo.pl/switcher-toslink-2-port-p-7530.html 

albo 

https://sklepwideo.pl/konwerter-coaxial-optical-2way-p-7646.html 

Edytowano przez mkk
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...