Skocz do zawartości

Listwa do zestawu stereo


nevellan

Recommended Posts

 

Chciałbym się doradzić w sprawie wyboru listwy antyprzepięciowej.

Zamówiłem zestaw składający się ze wzmaczniacza Cambridge CXA81 oraz głośników Pylon Audio Diamond 28.

Teraz zastanawiam się czy i jaką listwe elektryczną kupic do tego zestawu. W tym momencie mam listwę lestara do której podłączony jest tv, konsola, dekoder i zestaw oświetlenia Plhillips Hue Play. Czy na potrzeby wzmacniacza powinienem dokupić oddzielna listwe i podpiąć ja do oddzielnego gniazdka? Zupełnie się nie znam na kwestiach związanych z prądem, dlatego chciałbym poprosić Was o podpowiedź.

 

 

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W audio to sa glownie listwy rozgaleziajace a nie preciwprzepieciowe.

Taka generalna zasada mowi, ze wzmacniacz najlepiej wlaczyc bezposrednio do sciany a pozostaly sprzet audio (CD, streamer, DAC itp) - do listwy audio. Pozostaly sprzet moze zostac jak jest. W szczegolnosci nie zaleca sie podlaczania zasilaczy impulsowych do listwy audio.

Wiec jesli z audio jest tylko CXA, to wpiac w sciane i po temacie (tak w uproszczeniu - bo wiara/slyszenie gniazd sciennych to osobny temat:) )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W audio to sa glownie listwy rozgaleziajace a nie preciwprzepieciowe.
Taka generalna zasada mowi, ze wzmacniacz najlepiej wlaczyc bezposrednio do sciany a pozostaly sprzet audio (CD, streamer, DAC itp) - do listwy audio. Pozostaly sprzet moze zostac jak jest. W szczegolnosci nie zaleca sie podlaczania zasilaczy impulsowych do listwy audio.
Wiec jesli z audio jest tylko CXA, to wpiac w sciane i po temacie (tak w uproszczeniu - bo wiara/slyszenie gniazd sciennych to osobny temat:) )
Czyli jeśli np streamer Cambridge cxn v2 posiada zasilacz impulsowy to jego juz do listwy audio nie podłącze? Czyli pozostaje zwykla listwa przeciwprzepięciowa?

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć kolego, najlepszym wyborem byłoby kupienie osobnej listwy elektrycznej i podłączenie jej.
Pozdrowienia,
Joshua Genin
Cześć, chodzi Ci o to, aby wzmacniacz podłączyć do nowej listwy elektrycznej czy wzmacniacz do sciany i pozostałe urządzenia do listwy?

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 2 months later...
Dnia 21.08.2020 o 21:05, tomek4446 napisał:

@nevellan jak masz chwilkę to przejrzyj , takie małe kompendium wiedzy o listwach :) 

 

Tomek, a znajdę w tym wątku jakieś obiektywne dowody, że listwy czy tam power conditionery maja jakikolwiek realny (słyszalny) wpływ na współczesny sprzęt? Bo nie wiem czy warto przeglądać cały 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TomekN napisał:

Tomek, a znajdę w tym wątku jakieś obiektywne dowody

Co to są wobec Ciebie obiektywne dowody ? Ślepy test ? Chyba nie był przeprowadzany. Czy zastosowanie listwy wznosi system na wyżyny doskonałości ? Nie. nie wznosi. Czy likwiduje przydźwięk sieciowy ? Nie, nie likwiduje jednak go trochę tłumi. Czy likwiduje pętle masy ,czyli potocznie brumienie ? Nie nie działa w tym aspekcie. Czy jest w stanie zniwelować słyszalne zakłócenie EMI/RFI ? Tak , jest. i to wyraźnie słychać .

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TomekN to , że nie słyszysz to nie znaczy , że nie ma zakłóceń. Ja mieszkam w bloku, i po za mnóstwem podłączonych urządzeń w mieszkaniu mam na karku jeszcze sąsiadów. Co daje mi listwa ? A w zasadzie trzy każda z filtrami Schaffnera , mniej zakłóceń co przekłada się na wyodrębnienie czystego sygnału do głośników w kolumnach. Tyle i aż tyle. Ręczę , że jak masz podpięte więcej niż jedno urządzenie do gniazdka w chałupie ,to też takowe masz. A czy filtry działają ? Prosta sprawa , włączam zasilacz impulsowy od Maliny w gniazdko bez filtracji / mam takie też w listwach/ i jest momentalnie przydźwięk , włączam pod filtrowane i przydźwięk jest cichszy. Więc coś te filtry jednak dają.

I ostatnie , do " szumu" tła powodowanego przez zakłócenie bardzo łatwo przywyknąć i po prostu się go nie słyszy . Bo po prostu jest zawsze. Pomyślałeś o tym ?

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, tomek4446 napisał:

@TomekN to , że nie słyszysz to nie znaczy , że nie ma zakłóceń. Ja mieszkam w bloku, i po za mnóstwem podłączonych urządzeń w mieszkaniu mam na karku jeszcze sąsiadów. Co daje mi listwa ? A w zasadzie trzy każda z filtrami Schaffnera , mniej zakłóceń co przekłada się na wyodrębnienie czystego sygnału do głośników w kolumnach. Tyle i aż tyle. Ręczę , że jak masz podpięte więcej niż jedno urządzenie do gniazdka w chałupie ,to też takowe masz. A czy filtry działają ? Prosta sprawa , włączam zasilacz impulsowy od Maliny w gniazdko bez filtracji / mam takie też w listwach/ i jest momentalnie przydźwięk , włączam pod filtrowane i przydźwięk jest cichszy. Więc coś te filtry jednak dają.

I ostatnie , do " szumu" tła powodowanego przez zakłócenie bardzo łatwo przywyknąć i po prostu się go nie słyszy . Bo po prostu jest zawsze. Pomyślałeś o tym ?

No właśnie też mieszkam w bloku, a dodatkowo mam pierdylion urządzeń w gniazdach. W tym pod telewizorem ok. 10. Rzeczywiście miałem na początku problemy z "hum" / "buzz" (brumieniem), ale to było przez pętlę uziemienia i różnicę potencjałów (dwa osobne problemy). Oba wyeliminowałem. Teraz jak przystawię do głośnika ucho na 5 cm to jest całkowicie cicho. Jak przyłoże je głośnika kompletnie, to jest supercichy szum ("hiss"), ale wystarczy że oddalę ucho na 2-3 cm i już go nie słychać.

Jak mogę wykryć, czy mam jakieś zakłócenia EMI/EMI i czy taki filtr Schaffnera przyniósłby u mnie jakieś korzyści?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, TomekN napisał:

ale to było przez pętlę uziemienia i różnicę potencjałów (dwa osobne problemy). Oba wyeliminowałem.

Jak , bo to akurat mnie interesuje. 

30 minut temu, TomekN napisał:

Jak mogę wykryć, czy mam jakieś zakłócenia EMI/EMI i czy taki filtr Schaffnera przyniósłby u mnie jakieś korzyści?

Nie wykryjesz dopóki sam się nie przekonasz , niestety. Tu nie chodzi o przydźwięki , bo na to filtr nie pomoże. To coś co jest określane jako " czarne tło " , czyli po odpaleniu muzyki instrumenty , wokal są bardziej namacalne , bo znika szum tła powodowany przez " śmieci" w sygnale. To tak w skrócie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Jak , bo to akurat mnie interesuje.

Miałem trzy różne brumienia, tj. z trzech źródeł.

1. Pierwszy od pętli uziemienia pomiędzy AVRem i końcówką mocy podłączoną kablem RCA-XLR, a sterowaną triggerem 12V. Tu rozwiązaniem było odlutowanie masy w kablu triggera.

2. Drugi brum był z różnicy potencjałów pomiędzy Loxone Audioseverem będącym u mnie źródłem dźwięku i AVRem, przedostające się po kablu Spdif Coax. Zastosowałem tu po prostu konwerter Coax na Toslink i w ten sposób uzyskalem elektroizolację

3. Najtrudniejszym tematem była różnica potencjałów z instalacji sat, przedostająca się do AVRa po kablu HDMI z dekodera C+. To było trudne i drogi w rozwiązaniu, ale w końcu poradziłem sobie z tym za pomocą światłowodu. Opisałem rozwiązanie tutaj: 

 

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...