Skocz do zawartości

Wzmacniacz do Monitor Audio Gold 200 [4G]


Bogusz Ratajczak

Recommended Posts

Witajcie!

Trafiła mi się okazja i zamieniłem kilkuletnie Monitor Audio Bronze 5 na nowe Gold 200 (4 generacji, te ze wstęgą). Przeskok jakościowy jest ogromny. Nagle okazało się, że może kolumnom niczego nie brakować :-). Ale skoro już zmieniłem, to chciało by się jeszcze lepiej. Obecnie napędza je Marantz PM 7005. Niby jest bardzo dobrze, ale wydaje się, że jest trochę mało wydajny i nie daje rady do końca tym kolumnom. Zależy mi na w miarę dobrym wbudowanym DAC-u i odpowiedniej wydajności prądowej, żeby wycisnąć z chyba całkiem niezłych kolumn jak najwięcej...

Na razie na oku mam Cambridge Audio CXA 81 i sporo droższy Atoll 200 Signature z modułem DAC.  Wiem, że to dwa różne brzmieniowo wzmacniacze, ale od czegoś trzeba zacząć. Co do dźwięku, raczej preferuję otwarty, czysty, napowietrzony. A w tych kolumnach jak trzeba, bas pewnie i tak zejdzie odpowiednio nisko (z Marantzem schodzi, ale nie do końca jest kontrolowany).  

Edytowano przez Bogusz Ratajczak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Witaj,

CA odpuściłbym na start. To połączenie jest dla mnie niezrozumiałe. Jasne głośniki w połączeniu z jasnym wzmacniaczem, nie mogą brzmieć dobrze...Raczej grozi kapitulacja po niedługim czasie. 

Trzeba więc rozejrzeć się za czymś łagodniejszy, spokojniejszym w zakresie góry. Dołożyć ładny środek i koniecznie kontrolować dobrze bas. Moje propozycje:

-Naim 5i

-Hegel H90

-Atoll 200 (też dobry pomysł)

umów się na prezentacje albo najlepiej na wypożyczenie i wtedy się przekonasz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że odsłuchy i wypożyczenie mnie nie ominą, chcę sobie ograniczyć po prostu wybór. Wiem, że Cambridge nie powinien zagrać dobrze z tymi kolumnami, jednak w jednym z salonów polecono mi takie połączenie. Funkcjonalność tego wzmacniacza bardzo mi się podoba, jednak też mam spore obawy co do synergii z MA Gold 200.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje.

Co do wbudowanego DAC-a, to źródłem dźwięku minikomputer Intel NUC podpięty przez USB do wzmacniacza, więc takie wejście jest niezbędne. Chciałbym uniknąć zewnętrznego DAC-a, jednak nie wykluczam całkowicie takiego zestawienia.

Edytowano przez Bogusz Ratajczak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warto to rozważyć. Dobre wzmacniacze w klasie AB już się nie starzeją a technologia w DACach idzie do przodu. Zwłaszcza jeżeli docelowym portem będzie USB ,które też dalej się rozwija. Weźmy takiego pierwszego w brzegu Roksana K3. Dzisiaj jest tak samo dobrym wyborem jak 5 lat temu i nic się nie zmieniło. Natomiast porównaj sobie jak fajnego DAC można kupić dziś za 1500 w porównaniu do tego jaki wybór był wtedy. Moim zdaniem te kolumny mają potencjał na dluuuugie lata ( chociaż słyszałem tylko mniejsze pl100 ), wzmacniacz jak taki Atoll to samo a Dac możesz sobie zmienić co kilka lat kiedy najdzie Cię ochota na MQA, nowy kodek Bluetooth czy kiedy Xmos wypuści 3 generację swoich asynchronicznych USB. Taki Topping D50S ( Sam używam i bardzo lubię ) zajmuje tyle miejsca co paczka fajek i ma funkcję automatycznego wybudzania kiedy otrzymuje sygnał, pobiera bardzo mało prądu i się nie nagrzewa. Mógłby nawet stać za wzmacniaczem ( albo na NUC ) niewidoczny i można o nim zapomnieć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje argumenty jak najbardziej do mnie przemawiają. Biorąc pod uwagę zdecydowanie większy wybór wśród wzmacniaczy bez DAC, chyba zacznę myśleć o zewnętrznym przetwoniku C/A.

Właściwie, to może lepiej zakupić dobrego DAC-a z regulacją głośności i skupić się na czystej końcówce mocy?

Taki np. Topping DX7 Pro. Mógłbym wtedy pomyśleć o w pełni zbalansowanym torze...

 

Edytowano przez Bogusz Ratajczak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomasz S. napisał:

Dobre wzmacniacze w klasie AB już się nie starzeją a technologia w DACach idzie do przodu.

DAC-i mają już za sobą 40 lat rozwoju, w sumie niewiele mniej niż wzmacniacze tranzystorowe. Jakiego pójścia do przodu się spodziewasz? Że będą dekodować kolejny, nikomu do niczego niepotrzebny, format danych?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tak zrobił zwłaszcza,że na początek przy USB niedrogie nowe DAC takie jak iFi zen Dac czy Topping E30 ( obydwa poniżej 700 zł za nowe ) mają już nowe asynchroniczne Xmos i chyba nie ryzykuję dużo jeżeli powiem ,że będą lepsze od większości wbudowanych a wybór wzmacniaczy ( czy nawet końcówek mocy jak Atoll am200 ) wtedy masz dużo większy. Zwłaszcza jeżeli używane też wchodzą w grę.

 

@Kraft weź sobie dacmagic 100 i jakiegoś taniego nowego Toppinga i podłącz obydwa po USB. Usłyszysz różnicę, zapewniam. Moim zdaniem PC audio i streaming to właśnie to co będzie się teraz rozwijać najmocniej. I nowe formaty ( potrzebne lub nie ) będą się pojawiać. Na wielu forach słychać opinie ,że ludzie zmieniali droższe starsze daci na nowe tańsze ale bardziej nowoczesne bo grały lepiej. Nie mówię,że stare Dac są złe oczywiście. Mówię tylko,że nowe tanie są co najmniej tak samo dobre. Dostaje się bardziej zaawansowany, często mniejszy produkt z gwarancją. Technologie kiedyś dostępne tylko w droższych urządzeniach są teraz dostępne w najtańszych. 

Edytowano przez Tomasz S.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bogusz RatajczakWydaje mi się że wzmacniacze starzeją się wolno, wystarczy popatrzeć na dział Sansui gdzie 20-30 letnie konstrukcje brylują, a nawet starsze! @Tomasz S. według mnie dobra rada, zawsze łatwiej wymienić zewnętrzny DAC - choć istnieją wzmacniacze gdzie sekcja DAC to osobna płytka którą można wymienić jak NAD czy Cyrus, starsze konstrukcje także miały czasem podobny patent. Muzyka w formatach cyfrowych jej przesył rozwija się dość prężnie wiec zewnetrznego DAC’a kupić w przyszłości przy nadejściu nowych MQA nie będzie problemu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam DAC-a (IFI iDSD NANO), jednak jego funkcjonalność w domowym systemie jest zerowa, poza tym młody używa go do słuchawek przy komputerze. Czasem podpinam iBasso DX220 jako źródło, dźwięk jest super, tylko znowu zerowa funkcjonalność (swoje lata już mam i leniwy jestem 😉 ).

Dlatego faktycznie samowybudzający się DAC (np. Topping), to absolutne minimum. Jak by miał grać z końcówką mocy, to podstawowe sterowanie musi być z pilota (głośność, zmiana źródła). 

Nie napisałem na początku, poziom cenowy, który jestem w stanie zaakceptować to powiedzmy ok. 8-9 tysięcy za komplet (wzmacniacz z DAC, wzmacniacz + DAC, końcówka mocy + DAC ze sterowaniem zdalnym),

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem do cxa81 ale z takim budżetem i kolumnami nie patrzyłbym nawet w jego stronę. Jutro wpadnie branża, która na pewno doradzi rozsądnie ale póki jesteśmy w strefie gdybania to podrzucę np tak nierozsądne dzieło sztuki jak Magnat RV4 do kupienia za 9k  https://www.imperiumaudio.pl/magnat-rv4-wzmazniacz-hybrydowy-klasy-hi-end.html oraz z całkowicie innej strony propozycja tak szalona jak zestaw NuPrime Dac-9 + Nuprime Sta-9. Co do Atolla in200 Signature nie jestem obiektywny bo to mój kolejny cel / marzenie do spełnienia. Na Allegro jest też używany z gwarancją in300 signature z Dacem za 8,5k. W każdym razie daj tym kolumnom prądu i posłuchaj kilku wzmacniaczy bo nie łatwy ( ale przyjemny ) wybór Cię czeka :)

Edytowano przez Tomasz S.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tomasz S. napisał:

tak nierozsądne dzieło sztuki jak Magnat RV4 do kupienia za 9k  https://www.imperiumaudio.pl/magnat-rv4-wzmazniacz-hybrydowy-klasy-hi-end.html oraz z całkowicie innej strony propozycja tak szalona jak zestaw NuPrime Dac-9 + Nuprime Sta-9. Co do Atolla in200 Signature nie jestem obiektywny bo to mój kolejny cel / marzenie do spełnienia. 

Tego Magnata oglądałem, jednak raczej nie jest to propozycja dla mnie (sam nie wiem, dlaczego ;) ). NuPrime też oglądałem, ale tego musiałbym posłuchać, bo  strach mnie ogarnia na widok gabarytów i masy :-). A Atoll cały czas mi chodzi po głowie i to pewnie będzie pierwszy wzmacniacz, jaki wypożyczę do posluchania. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strzelam trochę w ciemno ( bo nie znam kolumn ) ,że ten Atoll da Ci duży dźwięk, bardzo muzykalny, trochę "słodyczy" i na prawdę dobry do nawet długich odsłuchów. Nie jestem pewien czy będzie aż tak dobrze kontrolował bas ( ale to też zależy czego oczekujesz dokładniej ) Bez odsłuchów się nie obejdzie. Ostatnio jeden kolega forumowy porównywał go z różnymi Heglami , nawet sporo droższymi ale finalnie został Atoll ,więc pytanie czy to kontrola basu będzie najważniejszą czy właśnie pełniejsza średnica. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kontroli basu, za bardzo się nie obawiam, bo kolumny ciężko wyprowadzić z równowagi ;-). Sygnatura dżwięku, którą obecnie mam z Marantzem PM7005 właściwie mi odpowiada. Chciałbym po prostu nieco potężniejszego dźwięku i więcej dynamiki. Poza tym przy wieczornym, cichym słuchaniu przydało by się więcej głębi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.08.2020 o 17:13, Miras23 napisał:

Witaj,

CA odpuściłbym na start. To połączenie jest dla mnie niezrozumiałe. Jasne głośniki w połączeniu z jasnym wzmacniaczem, nie mogą brzmieć dobrze...Raczej grozi kapitulacja po niedługim czasie. 

Trzeba więc rozejrzeć się za czymś łagodniejszy, spokojniejszym w zakresie góry. Dołożyć ładny środek i koniecznie kontrolować dobrze bas. Moje propozycje:

-Naim 5i

-Hegel H90

-Atoll 200 (też dobry pomysł)

umów się na prezentacje albo najlepiej na wypożyczenie i wtedy się przekonasz.

A Przepraszam jak gra Hegel :P

Bo tu zaprzeczasz sam sobie :)

9 godzin temu, Bogusz Ratajczak napisał:

Co do kontroli basu, za bardzo się nie obawiam, bo kolumny ciężko wyprowadzić z równowagi ;-). Sygnatura dżwięku, którą obecnie mam z Marantzem PM7005 właściwie mi odpowiada. Chciałbym po prostu nieco potężniejszego dźwięku i więcej dynamiki. Poza tym przy wieczornym, cichym słuchaniu przydało by się więcej głębi. 

Atoll to dobry pomysł. Jesli jak wspomniałeś sygnatura dźwięku Ci odpowiada to warto go sprawdzić. Alternatywa to Magnat MA 1000. Mogę Ci go wypożyczyć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Atoll to dobry pomysł. Jesli jak wspomniałeś sygnatura dźwięku Ci odpowiada to warto go sprawdzić. Alternatywa to Magnat MA 1000. Mogę Ci go wypożyczyć.

Z chęcią posłucham tego Magnata. Prawdę mówiąc, nie myślałem o nim. Chyba dlatego, że niewiele się o nim pisze. Na początku września będę starał się wypożyczyć kilka wybranych wzmacniaczy i porównać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer jako źródło jest super uniwersalny i właśnie podatny na zmiany trendu. Sam sprawdzałem dwa ustawienia komputer z audrivana -> Upnp -> Digione Signature i właśnie komputer z audrivana -> USB dac i to drugie wcale nie jest gorsze a może nawet lepsze bo akurat mój dac ma gra lepiej po USB niż po coaxial. Można pominąć streamer. NUC może być nawet chłodzony pasywnie, mieć duży dysk i różne oprogramowanie zależnie od potrzeb. Dirac Live chyba też można używać przy takim źródle . Tutaj nie jestem pewien.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Felix1 napisał:

A czy ten komputer nie może być po prostu serwerem UPnP lub Roon i streamować po sieci, zamiast po USB?

Takie rozwiązanie może się okazać jednak lepsze niż, niż komputer podłączony po USB. W poleconym przeze mnie SA30 jest Dirac Live, który da Ci zdecydowanie większą poprawę niż podłączenie komputera po USB.

Nie bardzo rozumiem ten pęd do jak największego rozdrobnienia systemu, bo za 5 czy 10 lat pojawi się nowy format i co wtedy?

W założeniu nie żadnego rozdrobnienia systemu. Intel NUC podpięty jednym kablem do wzmacniacza z wbudowanym DAC-iem. Obsługa, funkcjonalność i wygoda użytkowania (wyświetlaczem jest telewizor, sterowanie z bezprzewodowej klawiatury z padem) nie ma sobie równych. I tego nie zmienię. NUC sluży również do odtwarzania video (Netflix itp.), dźwięk wtedy idzie od razu przez USB do DAC-a, mi to pasuje idealnie. Nowe formaty? Na PC na bieżąco, nie ma problemu. Jedynie zostałem przekonany do zewnętrznego DAC-a, co może dać lepszy efekt, niż wbudowany we wzmacniacz... 

Edytowano przez Bogusz Ratajczak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...