Skocz do zawartości

Wzmacniacz do Monitor Audio Gold 200 [4G]


Bogusz Ratajczak

Recommended Posts

No i jestem po pierwszych odsłuchach. Więc jestem winien wstępne spostrzeżenia.

Rano , zanim dotarła przesyłka, podpiąłem sobie mojego Marantza 7005 i Yamahę SA 201 (podstawowy model wygrzebany z piwnicy).

Spostrzeżenia. Yamahaw porównaniu z Marantzem gra, bo gra. Zamulona, ciemna, bez przestrzeni i jak by sprzęt grał za ścianą. Totalna porażka, widać, że to wzmacniacz najtańszy z najtańszych. Odpiąłem ją, wróciła do piwnicy i długo z niej nie wyjdzie. Czekałem na przesyłkę z S4Home. I kurier dotarł...

Jak tylko rozpakowałem zabawki, czyli Cambridge Audio CXA81 i Roxan K3. Marantz już czekał na konkurentów. Pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. Oba wzmacniacze świetnie wyglądają, Roxan sporo cięższy od Cambridge, Marantz pośrodku. Wizualnie zdecydowanie cena odzwierciedla wrażenia. Widok od tyłu też ciekawy. Wiadomo, Roxan nie ma DAC-a, Cambridge i Marantz z kompletem wejść. Konkurs na najlepsze terminale głośnikowe zdecydowanie wygrywa Marantz. I pierwsze odsłuchy... 

Jako źródło, żeby wszystkie wzmacniacze potraktować jednakowo, iBasso DX220  (http://www.ibasso.com/cp_xq_dy.php?id=8401 ). Po testach z Marantzem wiem, że trochę lepiej sobie radzi, niż wbudowany DAC, więc całkiem nieźle ;-). Kabel połączeniowy to jakiś Wireworld Pulse. Kolumny, wiadomo, Monitor Audio Gold 200 (4G), przewody głośnikowe Tellurium X Ultra Blue. 

Wracając do dźwięku... Spostrzeżnia:

1. Marantz nie do końca radzi sobie z niskimi częstotliwościami. Kolumny czasem zabuczą, bas jest jednostajny, bez zróżnicowania, przestrzeń i wysokie tony całkiem w porządku. Tylko on ma być zastąpiony czymś lepszym. A okazuje się, że jest całkiem niezły...

2. Cambridge zdecydowanie lepiej radzi sobie z basem. Jak schodzi nisko, to nie buczy, świetnie kontroluje niskie tony. Przestrzeń fantastyczna. Lekkość i napowietrzenie bardzo mi się podoba. Może troszkę brakuje takiego wielkiego BUM na dole, ale w moim salonie to nawet lepiej, bo dźwięk jest bardzo przyjemny.

3. Roxan... hmm... jak bu tu zacząć. Jak by miał złącza i DAC-a takiego jak Cambridge, to już bym miał koniec zabawy. Scena i ogólne wrażenia podobne do Cambridga, ale dół bardziej nasycony. I to nasycenie nie powoduje braku kontroli. Schodzi świetnie nisko, ale pozostaje bardzo czytelny. Teraz trzeba rozstrzygnąć kwestę, czy przy tej samej cenie końcówki mocy Roxana i Wzmacniacza Cambridge, jest sens dołożyć 3,5 tysiąca do dobrego DAC-a z preampem... mam weekend na przemyślenia ;-).

To takie pierwsze spostrzeżenia, na szybko. Jutro planuję podpiąć wzmacniacze pod mój standardowy odtwarzacz, czyli Intel NUC. Marantz i Cambridge z wbudowanymi DAC-ami, Roxan będzie podpięty pod przez IFI iDSD LE oraz użyję Cambridge jako preampa/daca. Zobaczymy...

Otwieram następne wino i idę słuchać dalej....

IMG_20200910_132935.jpg

IMG_20200910_133233.jpg

Edytowano przez Bogusz Ratajczak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Tylko to prawie na jedno wyjdzie, bo końcówka jest prawie 2 tysiące tańsza niż wzmacniacz.. a będzie dokładniejsza kontrola głośności. Poza tym pilot jest tragiczny i bez mocnego światła nie ma opcji, żeby trafić w zamierzony przycisk. Jednak sprawa jest jeszcze otwarta 🙂. No i Atoll pozostaje do sprawdzenia. Po weekendzie będę szukał "wypożyczalni".

Edytowano przez Bogusz Ratajczak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po ciężkim odsłuchowo weekendzie jestem zobowiązany napisać co nieco. Przesłuchałem po kilka utworów kilka z płyt na każdym wzmacniaczu (Jacintha "Jacintha Is Her Name", Diana Krall "Turn Up The Quiet", Pink Floyd "Division Bell", Eric Clapton "Pilgrim"). Były też odsłuchy wspólne ze znajomymi. Właściwie obraz wzmacniaczy wyłonił się bardzo szybko. Pamiętajmy jednak, że cały czas to kolumny są tutaj głównym aktorem i to z nimi trzeba znaleźć synergię.

Najpierw porównanie CA CXA 81 do Marantza PM7005. To dwa całkiem odmiennie grające wzmacniacze. CA, jak już pisałem, trochę lepiej kontroluje niskie tony (jednak też niezbyt rewelacyjnie), Marantz zdecydowanie lepiej radzi sobie z wokalami i przestrzenią. CA gra dość ciasno i jednostajnie, dźwięk jest bardzo spłaszczony. Jak bym kupił CA w ciemno, to bym żałował. Właściwie nie był by to progres jakościowy, tylko odejście w bok. W obu wzmacniaczach kontrabas na płycie Jacinthy został zdegradowany do jednostajnego buczenia. Może w CA trochę mniej, jednak nie był czysty i przekonujący. Wokale na płytach Claptona, Jacinthy i Diany Krall trochę lepiej zagrał Marantz, z większym wypchnięciem i bardziej emocjonalnie. CA bez pazura, płasko i jednostajnie. Szczerze mówiąc bardzo się zawiodłem na CA, ale to chyba wynik totalnego braku synergii z moimi Goldami, po prostu sobie nie przypasowały.

A teraz Roksan. Tutaj chyba wzmacniacz strojony był na tych kolumnach, albo odwrotnie 😉 (z tego co wyczytałem, to Monitor Audio przejęło Roksana kilka lat temu). Już pierwsze takty z płyty Jacinthy ujawniły, że kontrabas może brzmieć bardzo melodyjnie i mieć zróżnicowaną fakturę. Wokale na wszystkich płytach dostają kopa i przestrzeni, a przeszkadzajki na płycie Claptona swobodnie wychodzą poza głośniki i są świetnie słyszalne. Odczucie obcowania z muzyką jest rewelacyjne. Również przy cichym słuchaniu brzmi bardzo dobrze, ma sporo dynamiki i ciała, nie spłaszcza się (z czym największy problem miał Marantz, robiło się bardzo płasko i bez jakiejkolwiek dynamiki). Przy głośnych odsłuchach też było bardzo dobrze, nic nie wpada w wibracje, kolumny są doskonale kontrolowane, a bas schodzi pięknie nisko, czasem przy mocniejszym odkręceniu pojawia się trochę za dużo wysokich tonów, ale tylko w niektórych utworach.

Takie podsumowanie. Znajomy dobrze zna mój sprzęt, Marantza i kolumny odsłuchiwaliśmy 2 tygodnie temu. W sobotę włączyłem mu dwa utwory na CA. Pink Floyd "High Hopes" i Jacintha "God Bless The Child". Po czym przełączyliśmy się na Roksana i włączyliśmy to samo. Po tym doświadczeniu pytanie o posłuchanie czegoś jeszcze na CA albo Marantzu skończyło się stwierdzeniem "bez sensu". Otworzyliśmy wino i zaczęliśmy szukać utworów, na których poległby Roksan. I było bardzo ciężko. Nawet na ostrym metalu z lat osiemdziesiątych poradził sobie bez problemów. To nie mój klimat, ale każdego utworu posłuchałem z ciekawością do końca. Nawet polski rock z tych czasów okazał się świetnie brzmiącą muzyką. No może trochę wino w tym pomogło, ale i tak było dobrze :-).

Dzisiaj postaram się posłuchać na spokojnie Roksana jako końcówki podpiętej do iBasso DX 220 (ma bardzo dokładną regulację głośności na wyjściu liniowym) i do CA CXA81 jako przedwzmacniacza z DAC-iem. Jak Roksan będzie brzmiał równie dobrze, co w własnym przedwzmacniaczem, to będę myślał dalej na temat końcówki Roksana, jak nie, to wybór jest prosty. Nie wiem, czy jest jeszcze sens sprawdzenia Atolla, bo właściwie dźwięk, który w tej chwili mam wydaje się kompletny....

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zamiaru ganiać króliczka w nieskończoność. Kolumny i wzmacniacz zgrały się fantastycznie. Przy podpięciu iBasso 220 zarówno pod zwykłe RCA jak i z pominięciem przedwzmacniacza. Sprawdził się też jako DAC podpięty do Intela NUC. Niestety, funkcjonalność takiego systemu jest zerowa. Pozostaje mi teraz poszukać DAC-a oddającego podobny dźwięk do iBasso. I znowu zaczynają się schodki 😉. I bez wypożyczenia i sprawdzenia raczej się nie obejdzie....

Edytowano przez Bogusz Ratajczak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie twórcy jakości Roksana zostaną i będą nadal pracować nad sprzętem, tylko kwestia tego, na ile księgowi MA zaczną ingerować w produkty ;-). 

A, jeszcze wstępnie zdecydowałem się na Toppinga D70. Muszę go jednak posłuchać podpiętego bezpośrednio do końcówki mocy Roksana, bo może się okazać, że będzie to całkiem dobrze współpracować.... Tylko chyba jest problem z wypożyczeniem tego DAC-a.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie V90, podobno całkiem fajnie gra, ale to raczej na testy. Porównanie z moim iBasso DX220, robiącym chwilowo za DAC-a, da mi odpowiedź, czy tańszy DAC da radę, czy będę szukał czegoś z wyższej półki. 

Z tańszych jeszcze chcę sprawdzić IFi Audio Nano iOne. Podpinałem IFi iDSD LE i było dobrze, ale syn go używa bez przerwy do słuchawek, więc mi go nie odda ;-).

Edytowano przez Bogusz Ratajczak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ZEN trochę czytałem, jednak opinie są podzielone. Potrzebuję DAC-a z USB i jednym wejściem optycznym. A to IFi iOne ma, a ZEN nie ma. Poza tym regulacja głośności jest mi całkowicie zbędna...

Nowy Roksan i Musical powinny dotrzeć do mnie jutro, pewnie wzmacniacz będzie potrzebował trochę wygrzewania, po weekendzie będę starał się zacząć ogarniać DAC-i.

Edytowano przez Bogusz Ratajczak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, rad500 napisał:

Czy ten utwor do sprawdzenia kontrabasu Jacinthy to moze "The Thrill is Gone"?

"The Thrill is Gone" ma fajny kontrabas, jednak zdecydowanie bardziej różniły się wzmacniacze przy odtwarzaniu "God Bless The Child" z tej samej płyty (Jacintha Is Her Name). Tutaj Roksan na moich kolumnach po prostu zmiażdżył zarówno Cambridge Audio CXA81 jak i mojego Marantza PM7005.

A tak dla podtrzymania dyskusji, zdecydowałem się na Toppinga D70. Musical Fidelity V90 dawał dobry dźwięk, jednak obsługa (brak pilota) mnie do niego zniechęciły.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za główne źródło robi Intel NUC z Foobarem i dyskiem pełnym muzyki oraz jako streamer audio i video podpięty do Toppinga przez USB. Obsługiwany z kanapy bezprzewodową klawiaturą z wbudowanym padem. 

Topping przez RCA w trybie DAC-a do wzmacniacza. Bez zbędnych komplikacji.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...