Skocz do zawartości

Głośniki podłogowe do amplitunera Yamaha RN-803 D


Maciek_S

Recommended Posts

Witam wszystkich,

od dwóch dni jestem szczęśliwym posiadaczem amplitunera Yamaha RN-803D. Niestety, nie mogę cieszyć się jeszcze z pięknego dźwięku, gdyż skutecznie uniemożliwiają mi to stare, poczciwe Altusy...
I tu zwracam się z prośbą o poradę przy doborze głośników. Pokój z aneksem kuchennym jest prawie w kwadracie, ok. 26 m kw. Słucham głównie rocka progresywnego, jazzu, ale lekkim popem też nie pogardzę. Dźwięk, jaki lubię, to miękkie, niedudniące basy oraz wyraźne, czyste ale niemetaliczne wysokie tony. Często słucham muzyki w miarę cicho. Chciałbym zamknąć się w 4000 zł, ale jeśli coś mnie urzeknie, to mogę ten budżet przekroczyć :)
Jeśli jeszcze coś powinienem uzupełnić, proszę o info.

Pozdrawiam
Maciej

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.08.2020 o 20:29, Kubad napisał:

Szybko się zdecydowałeś daj znać jak już dojadą do ciebie jak wrażenia. 

 

13 godzin temu, S4Home napisał:

Tak, kupiłem w Media-Markcie z dwóch powodów – cena i możliwość zwrotu do 45 dni.

A teraz o moich wrażeniach – mam mieszane odczucia z przewagą negatywnych.

Głośniki dojechały do mnie wczoraj i po południu zabrałem się za instalację, co było sporym wyzwaniem fizycznym dla jednej osoby. Pierwsze uruchomienie to radio DAB+ (Trójka) i radio internetowe (Nowy Świat). Wrażenie kiepskie, ale nie spodziewałem się dużo. Następnie wykonałem kalibrację YPAO i przyszła pora na muzykę. Mam dwie płyty, które zawsze najchętniej puszczam, żeby ocenić możliwości sprzętu – to Jean-Michel Jarre „Zoolook” i Andreas Vollenweider „...Behind The Gardens - Behind The Wall - Under The Tree...”. Obie płyty odtwarzałem ze Spotify. Efekt mnie oczarował i wcisnął w fotel. No a potem zacząłem słuchać innych kawałków i było coraz gorzej...

Najważniejsze, negatywne wrażenie, to brak wysokich tonów. Może nie brak zupełny, ale jakby były blokowane i ograniczane. A przecież podczas kalibracji YPAO z głośników wydobywały się dźwięki sugerujące, że one potrafią dużo.

Kolejna sprawa to basy. Bardzo fajne, miękkie, ale... No właśnie – w wielu sytuacjach jest ich za dużo. I o ile basy w miękkiej perkusji są świetne (np. Nick Mason, Pink Floyd), to te „ogólne”, towarzyszące w utworze, bywają nadmiarowe. I tu wracam do kalibracji YPAO. Kalibracja zamieniła dźwięk w naprawdę świetnie przestrzenny, niesamowity w odbiorze, szczególnie dla dwóch płyt wymienionych powyżej. Ale wiele innych utworów brzmi, jakby były wręcz oblepione basem, a przy słabych wysokich tonach brzmi to kiepsko. Po wyłączeniu YPAO basy nie są już tak męczące, ale dźwięk staje się zdecydowanie bardziej płaski i dochodzący kierunkowo z poszczególnych głośników, co przy nadal obciętych wysokich tonach niewiele pomaga. Późnym wieczorem zmieniłem jeszcze podłączenie głośników na bi-wire, co było dość karkołomne, gdyż aby dostać się do tyłu amplitunera muszę rozmontować część regału i – zgodnie z moimi przewidywaniami – nic się nie zmieniło. Przynajmniej ja nie słyszę różnicy.

Dzisiaj przez cały dzień (home office) kontynuowałem wsłuchiwanie się w nowy nabytek. To, co bardzo mnie zaskoczyło, to niesamowite różnice w odbiorze utworów. Tych brzmiących świetnie było niezbyt wiele (patrz, płyty wymienione powyżej), ale sporo było średniaków, a najwięcej miernot. Pomyślałem, że może te głośniki obnażają bezlitośnie słabe nagrania, ale przecież jest inna możliwość – może po prostu głośniki nie dają rady? I tu pojawia się kwestia decyzji o ich zakupie – jak napisałem wyżej, ważna była cena oraz możliwość zwrotu (a więc tak naprawdę przetestowania w domu), ale wcześniej sporo o nich poczytałem, starając się oddzielić reklamę od testów. Odnosząc się do testu na tym portalu – w 100% zgadzam się z oceną, że świetnie wychodzą wokale żeńskie (np. Diana Krall „California dreamin'”). Kolejna ocena – „instrumenty strunowe zabrzmiały wprost najlepiej w tym teście”. Wg moich spostrzeżeń większość instrumentów brzmi bardzo dobrze pod warunkiem, że grają samodzielnie lub prawie samodzielnie, z delikatnym towarzystwem. A więc np. jazz. Gdy jednak instrumentów przybywa, i pojawia się ostre brzmienie, np. rockowe, słychać po prostu jazgot. Ale nikt chyba nie zamierza słuchać tylko tego, co brzmi dobrze? Ja zamierzam słuchać tego, co lubię i oczekuję, że będzie brzmiało to dobrze. A co z jakością nagrań? Jedną z płyt, którą chętnie słucham, to „Is This the Life We Really Want?” Rogera Watersa z 2017 r. Płyta brzmi, jakby nagrywał ją zamknięty w blaszanej beczce – tragedia. Dzisiaj, w aucie, słuchałem z Tidala „Comfortably numb” Floydów. Chciałbym, aby tak to brzmiało u mnie w domu (sprzęt w aucie mam chyba całkiem dobry), ale tak niestety nie jest.

No i teraz pytanie o powód tego stanu rzeczy. W tak zwanym międzyczasie poczytałem o akustyce i już wiem, że mój pokój jest kiepski pod tym względem. Ale tu raczej nic nie zmienię. A więc pytanie: czy za obecną sytuację odpowiadają głośniki, amplituner, akustyka pomieszczenia, czy moje uszy? A może cały komplet? To, co mnie jeszcze zastanawia, to kwestia oceny jakości odbioru. Gdy zmieniłem kino domowe na amplituner z tego tematu, to byłem oczarowany. Po krótkim czasie zacząłem jednak odczuwać słabość Altusów. Zmieniłem je na głośniki z tematu i byłem ponownie oczarowany. I teraz znowu wszystko dołuje... Ta reguła dotyczy również nagrań. Niektóre z nich czarują mnie na początku, ale im dłużej ich słucham, tym gorzej...

Chciałem zmienić stary, kiepski sprzęt na coś porządniejszego, ale bez ograniczeń będę dopiero wtedy, gdy wygram w totka. Wtedy może nawet wybuduję się i zrobię jakiś pokój odsłuchowy. Ale póki co jest raczej kiepsko...

Pozdrawiam i dziękuję za porady,
Maciej

Edytowano przez Maciek_S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

23 minuty temu, Maciek_S napisał:

Najważniejsze, negatywne wrażenie, to brak wysokich tonów.

Dziwne jest trochę to, co piszesz. Mam te kolumny u siebie i nie powiedziałbym, że nie mają wysokich tonów. Może to kwestia przyzwyczajenia do innego, bardzo rozjaśnionego dźwięku. Czasem tak jest, przy przesiadce na lepszy sprzęt, że brakuje np. cykania góry do którego się przyzwyczailiśmy. Masz 45 dni na zwrot, więc proponuję na razie zachować spokój. Posłuchaj sobie tych kolumn na luzie przez dwa tygodnie i potem pomyślisz, czy są krokiem w dobrą stronę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, tomek4446 napisał:

Moja sugestia , na razie słuchałbym bez załączonej korekcji / YPAO/ , ten system tak ma, że spłyca dynamikę i gdy mamy "gęste" granie tworzy się chaos . Został przeniesiony z amp.KD , a tam raczej nie chodzi o rozdzielczość, tylko o wrażenie wypełnienia przestrzeni dźwiękiem .

Dzięki, testuję. To, co nazwałeś „chaosem”, ja opisałem jako „jazgot”. Czyli odczucie mam poprawne.

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Jeśli kolumny aż tak Ci nie leża to nie jest to kwestia ani przyzwyczajenia się do nich ani wygrzewania.

Ale tez mnie nieco dziwi opis który dałeś.

Tak czy siak sprawdź coś jaśniejszego, twardszego. Monitor audio Bronze 6 czy Magnat Signature 505

Też mnie to dziwi, tym bardziej, że te kolumny u wszystkich polecających były na pierwszym miejscu i bardzo dobrze wychodzą w testach. Póki co muszę ochłonąć i pozbyć się negatywnych emocji. A potem zobaczymy.

Edytowano przez Maciek_S
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, S4Home napisał:

Jeśli kolumny aż tak Ci nie leża to nie jest to kwestia ani przyzwyczajenia się do nich ani wygrzewania.

I tu się zgodzę jeżeli na starcie nie pasują Ci mocno to dalsze wygrzewanie niewiele zmieni w tej kwestii. Poprostu zestawienie nie jest dla Ciebie. Każdy z nas ma różne preferencje a odsłuch to wszystko finalnie weryfikuję. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Kubad napisał:

I tu się zgodzę jeżeli na starcie nie pasują Ci mocno to dalsze wygrzewanie niewiele zmieni w tej kwestii.

Nie chodzi o wygrzewanie, ale danie sobie szansy na odzwyczajenie się od nieprawidłowego dźwięku. Taki odwyk. Jak po dwóch tygodniach słuchania Fyne kolega stwierdzi, że jednak nie, to będzie inna rozmowa. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kraft napisał:

Nie chodzi o wygrzewanie, ale danie sobie szansy na odzwyczajenie się od nieprawidłowego dźwięku. Taki odwyk. Jak po dwóch tygodniach słuchania Fyne kolega stwierdzi, że jednak nie, to będzie inna rozmowa. 

Tak czy siak ma czas na zwrot więc nic nie traci. Ale jak dla mnie od startu musi być to coś, czego tutaj koledze brakowało. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.08.2020 o 10:27, Maciek_S napisał:

Witam wszystkich,

od dwóch dni jestem szczęśliwym posiadaczem amplitunera Yamaha RN-803D. Niestety, nie mogę cieszyć się jeszcze z pięknego dźwięku, gdyż skutecznie uniemożliwiają mi to stare, poczciwe Altusy...
I tu zwracam się z prośbą o poradę przy doborze głośników. Pokój z aneksem kuchennym jest prawie w kwadracie, ok. 26 m kw. Słucham głównie rocka progresywnego, jazzu, ale lekkim popem też nie pogardzę. Dźwięk, jaki lubię, to miękkie, niedudniące basy oraz wyraźne, czyste ale niemetaliczne wysokie tony. Często słucham muzyki w miarę cicho. Chciałbym zamknąć się w 4000 zł, ale jeśli coś mnie urzeknie, to mogę ten budżet przekroczyć :)
Jeśli jeszcze coś powinienem uzupełnić, proszę o info.

Pozdrawiam
Maciej

Witaj!

Bardzo dobrym rozwiązaniem do tego modelu amplitunera będą kolumny PSB 1XT https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-podlogowe/psb-imagine-x1t.html

-ich bardzo dynamiczny charakter oraz duża skala dźwięku, może Cie się spodobać. 

Zapraszamy Cię na prezentację do naszych salonów

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Kraft napisał:

 

Dziwne jest trochę to, co piszesz. Mam te kolumny u siebie i nie powiedziałbym, że nie mają wysokich tonów. Może to kwestia przyzwyczajenia do innego, bardzo rozjaśnionego dźwięku. Czasem tak jest, przy przesiadce na lepszy sprzęt, że brakuje np. cykania góry do którego się przyzwyczailiśmy. Masz 45 dni na zwrot, więc proponuję na razie zachować spokój. Posłuchaj sobie tych kolumn na luzie przez dwa tygodnie i potem pomyślisz, czy są krokiem w dobrą stronę.

 

17 godzin temu, tomek4446 napisał:

Moja sugestia , na razie słuchałbym bez załączonej korekcji / YPAO/ , ten system tak ma, że spłyca dynamikę i gdy mamy "gęste" granie tworzy się chaos . Został przeniesiony z amp.KD , a tam raczej nie chodzi o rozdzielczość, tylko o wrażenie wypełnienia przestrzeni dźwiękiem .

 

16 minut temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

Witaj!

Bardzo dobrym rozwiązaniem do tego modelu amplitunera będą kolumny PSB 1XT https://www.tophifi.pl/glosniki/glosniki-podlogowe/psb-imagine-x1t.html

-ich bardzo dynamiczny charakter oraz duża skala dźwięku, może Cie się spodobać. 

Zapraszamy Cię na prezentację do naszych salonów

Słucham teraz bez korekcji YPAO i jest dużo lepiej. Rzeczywiście zobaczymy, co czas pokaże, ale z pewnością umówię się w międzyczasie na posłuchanie innych w Top Hi-Fi, jako że mieszkam w okolicach Poznania. I jeśli usłyszę coś zdecydowanie bliższego moim oczekiwaniom, to te zwracam i kupuję dla mnie lepsze.

Mam pytanie odnośnie amplituner – czy teraz to standard, że sprzęt ma korektę tylko tonów niskich i wysokich? Pamiętam, że w starszych urządzeniach ustawiało się jeszcze tony średnie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Maciek_S napisał:

 

 

Słucham teraz bez korekcji YPAO i jest dużo lepiej. Rzeczywiście zobaczymy, co czas pokaże, ale z pewnością umówię się w międzyczasie na posłuchanie innych w Top Hi-Fi, jako że mieszkam w okolicach Poznania. I jeśli usłyszę coś zdecydowanie bliższego moim oczekiwaniom, to te zwracam i kupuję dla mnie lepsze.

Mam pytanie odnośnie amplituner – czy teraz to standard, że sprzęt ma korektę tylko tonów niskich i wysokich? Pamiętam, że w starszych urządzeniach ustawiało się jeszcze tony średnie.

Jeżeli będziesz chciał posłuchać danej konfiguracji w salonie w Poznaniu, to oczywiście zadzwoń lub napisz tam wcześniej :)

Wracając do Twojego zapytania, -to tak, Regulacja niskich i wysokich to już standard we wszystkich urządzeniach audio-video. Bardzo rzadko można spotkać wzmacniacz, żeby regulacja mogła być w pełnym zakresie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...