Skocz do zawartości

Głośniki podłogowe do amplitunera Yamaha RN-803 D


Maciek_S

Recommended Posts

Salon ma trochę firan i zasłon, skórzane kanapy, jakieś wnęki, wystająca obudowę kominka, panele na podłodze, oczywiście choinka nie stoi przez cały rok. Gdy nie ma choinki, ta druga kanapa skierowana bokiem w stronę telewizora normalnie stoi po drugiej stronie. Ogólnie nie zaobserwowałem nigdy żadnych pogłosów czy odbić.

IMG_20201221_171025304.jpg

IMG_20201221_171353042.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacji nie ma trochę pusto, ale widziałem znacznie gorsze akustycznie pomieszczenia. Jeżeli ma być dynamicznie to z wymienionych kolumn Dali odpuść, a reszty nie znam. Warto posłuchać kolumn PSB Speakers Imagine X2T i przy nich nie będzie nudno. Wiem to przekracza budżet, ale w zestawie z Yamaha R-N803D pewnie nie wyjdą tak drogo.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lysyrafal, @S4Home, dziękuję za porady.

Niestety podane propozycje są ponad budżetem. 6 tyś/5 tyś niby różnica nie jest duża, ale to jednak 20% i w takim budżecie można by dopisać do listy wiele innych modeli.

No i te gabaryty Fyne F502, raczej nie znikną w salonie.

@S4Home, czy miał kolega może jakieś doświadczenia z kolumnami, które wymieniłem w swojej krótkiej liście?

Edytowano przez MIŁY
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, MIŁY napisał:

@lysyrafal, @S4Home, dziękuję za porady.

Niestety podane propozycje są ponad budżetem. 6 tyś/5 tyś niby różnica nie jest duża, ale to jednak 20% i w takim budżecie można by dopisać do listy wiele innych modeli.

No i te gabaryty Fyne F502, raczej nie znikną w salonie.

@S4Home, czy miał kolega może jakieś doświadczenia z kolumnami, które wymieniłem w swojej krótkiej liście?

Ale ceny katalogowe a ceny zakupu u nas to nie jest to samo :)

Chodzi Ci o to:

 

Po lekturze testów i forów, mam kilka dobrze ocenianych propozycji, które wpisują się w moje założenia cenowe i estetyczne.

DALI OBERON 7 (ładne, mocne, obszerny bas, charakter brzmienia dostosowany do większości gustów)

PHONAR VERITAS P3 STYLE (piękne, klasyczne, smukłe skrzynki, dobre przetworniki, mimo niewielkich przetworników 2x6,5 potężny bas)

FOCAL HORA 816 (ładne, mocne, obszerny bas, neutralne)

DAVIS ACOUSTICS BALTHUS 70 (ładne, smukłe skrzynki, niestety nie testowany, ale na podstawie testów BALTHUS 50  i 90, można stwierdzić, że to najlepszy kompromis)

DYNAVOICE DF8 (duży, obszerny bas, szczegółowość, dynamika, niestety są potężne więc raczej nie znikną w salonie a wręcz przeciwnie, będą w nim dominować czego chcę uniknąć).

 

Oberony mamy i są nam doskonale znane.

Phonary słuchałem, calkiem udane granie. Nie jest to mega popularny model u nas co może być dla nich plusem.

Focal Chora na pewno nie traktuje osobiście jako neutralne. Moim zdaniem one mają sporo góry. To na pewno granie w Vke dla lubiących takie. Wole serie Aria ale mamy obydwie

Davis nie znam lub nie pamiętam

Dynavoice swego czasu popularne paczki. Bo mocne a stosunkowo tanie. Grają dobrze ale nie ma w nich finezji czy melodyjności. Jak lubisz słuchać często głośno to wtedy są na tak.

 

Piotr

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.12.2020 o 16:00, MIŁY napisał:

Chodzi mi raczej o kolumny, które ze względu na gabaryty nie będą nachalne.

Smukłe, rewelacyjne wykonane kolumny: Q Acoustics 3050i

Brzmienie przesunięte w stronę niskich tonów ze spokojną średnicą i bez ostrości w górze pasma, w sumie ciepłe granie.

Jeszcze jedne kolumny, które wpisują się w ten opis: Mission QX-4

Punktowy nisko schodzący bas z zaznaczoną średnicą i wycofaną górą pasma, w sumie spokojne granie.

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lysyrafal napisał:

Smukłe, rewelacyjne wykonane kolumny: Q Acoustics 3050i

Brzmienie przesunięte w stronę niskich tonów ze spokojną średnicą i bez ostrości górze pasma w sumie raczej ciepłe granie.

Tak, również się nad nimi zastanawiam (nagroda EISA, atrakcyjna cena i wygląd), ale z racji niższej pułki cenowej obawiam się, że nie poprawią znacząco jakości dźwięku i nie wypełnią dźwiękiem sporej powierzchni w porównaniu z Tannoy M4, które posiadam na stanie (w swoim czasie były jednymi z najlepszych w tej klasie cenowej obok Avance Omega 503).

@S4Home Dynavoice odrzucę raczej ze względu na brak finezji i melodyjności, o której napisałeś no i ten mało finezyjny, przytłaczający wygląd. Do posłuchania Focal (może ten rodzaj nienaturalności okaże się atrakcyjny), Dali choć mało dynamiczne wg kolegi @lysyrafal no i może inne modele wymienione przez kolegów. Wiem na pewno, że chciałbym posłuchać w jednym salonie, przy tych samych warunkach odsłuchowych kilku kolumn, tylko, że to pewnie nie będzie proste np. z Phonarami, które chcę posłuchać koniecznie!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się również na ile przy "wzmacniaczu" takim jak Yamaha RN 803 zakup droższych kolumn wprowadzi słyszalną poprawę jakości dźwięku.

Ostatnio natknąłem się na film, w którym twórca kolumn ZETA ZERO Tomasz Rogula twierdzi, że brzmienie systemu w 90% zależy od brzmienia kolumn, ponieważ, aż 2 krotnie następuje tutaj zamiana energii (z elektrycznej na mechaniczą-ruch membran oraz z mechanicznej na akustyczną-ruch membran na dźwięk) i w przypadku budowy kolumn istnieje największe pole do "zepsucia" dźwięku.

Zastanawiam się więc czy system składający się z RN803 i np. kolumn Audio Academy Hyperion IV Plus zagra znacząco lepiej od systemu RN803 i niedrogich kolumn np. HECO Aurora 700?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dale w las tym więcej drzew.

Aktualna lista do ewentualnego odsłuchu to:

Do 4 tyś - Heco Aurora 700 oraz Q Acoustics 3050i

4-5 tyś - Polk Audio RTi A7, Polk Audio Signature S60E, Phonar Veritas P3 Style, Triangle Borea BR08, Davis Balthus 70

5-6 tyś PSB Imagine X2T, Wilson Exlusive Line 10

Proszę o opinie osób, które kiedykolwiek słuchały wymienionych kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.12.2020 o 14:12, MIŁY napisał:

Ostatnio natknąłem się na film, w którym twórca kolumn ZETA ZERO Tomasz Rogula twierdzi, że brzmienie systemu w 90% zależy od brzmienia kolumn, ponieważ, aż 2 krotnie następuje tutaj zamiana energii (z elektrycznej na mechaniczą-ruch membran oraz z mechanicznej na akustyczną-ruch membran na dźwięk) i w przypadku budowy kolumn istnieje największe pole do "zepsucia" dźwięku.

No to ciekawe. Tej wypowiedzi jego nie słyszałem.

Może dlatego że nie robi wzmacniaczy?

No ja się z ta wypowiedzią nie zgodzę. A na następnym pokazie zapytam dlaczego nie podłącza ich pod Yamahe AS 701 :P

16 godzin temu, MIŁY napisał:

Im dale w las tym więcej drzew.

Aktualna lista do ewentualnego odsłuchu to:

Do 4 tyś - Heco Aurora 700 oraz Q Acoustics 3050i

4-5 tyś - Polk Audio RTi A7, Polk Audio Signature S60E, Phonar Veritas P3 Style, Triangle Borea BR08, Davis Balthus 70

5-6 tyś PSB Imagine X2T, Wilson Exlusive Line 10

Proszę o opinie osób, które kiedykolwiek słuchały wymienionych kolumn.

Słuchałem. Ale czekam na Twoją opinie o któryś.

Piotr

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 26.12.2020 o 14:12, MIŁY napisał:

Zastanawiam się również na ile przy "wzmacniaczu" takim jak Yamaha RN 803 zakup droższych kolumn wprowadzi słyszalną poprawę jakości dźwięku.

Dlatego warto wybrać wzmacniacz, który da lepsze brzmienie systemu a to wyżej jest amplitunerem. Zamiast niego weź A-S701 będzie bez wyświetlacza a reszta można powiedzieć bez zmian.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy, że A-S701 + odtwarzacz sieciowy NP-S303 to lepsze rozwiązanie niż RN 803?

Czy potrzebny będzie jeszcze zewnętrzny Dac?

Słucham muzyki z serwisu Spotify z telefonu, łączenie telefonu z amplitunerem przez wi-fi.

 

Generalnie jestem po pierwszym odsłuchu kolumn w Częstochowie.

Akurat podłączona była Yamaha RN803.

Pierwsze kolumny, akurat były podpięte, Elac Carina FS247.4 ze wstęgą, dźwięk satysfakcjonujący, ale bez szału, ale to tylko kalibracja słuchu ponieważ budżet nie ten.

Później pracownik salonu uparł się, że podłączy Klipsch 8000, kompletnie nie dla mnie dźwięk (za ostry i męczący).

Następne Davis (nie mieli Balthusa) więc wyższy model i dźwięk w mojej ocenie nie wnoszący poprawy w stosunku do mojego obecnego zestawu.

Następnie do odsłuchu poszły kolumny Pylon Diamond 25 i tutaj pojawił się uśmiech na mojej twarzy. Słychać było kulturę i szczegółowość, słyszalną znaczną poprawę w stosunku do moich RN602 i M4, ewidentnie kolumny o klasę lub dwie lepsze od słuchanych wcześniej. Jedyny minus to niska efektywność i konieczność mocniejszego odkręcenia gałki amplitunera. Prawdopodobnie Diamondy 28 mają wyższą efektywność o 3dB więc zagrają znacznie głośniej.

Triangli Borea i Monitor Audio Bronze nie słuchałem, gdyż Pan widząc moje reakcje na prezentowane głośniki, powiedział, że szkoda czasu na odsłuch bo nie wypadną korzystnie. Innych ciekawych propozycji nie było w salonie.

I tutaj pojawia się wniosek (może trochę przedwczesny), że aby poprawić znacząco jakość dźwięku, ewidentnie dobrze grającego zestawu RN602 i M4, nie ma chyba sensu szukać kolumn za 4-5 tyś, które nie wniosą jakościowej zmiany i trzeba będzie przemyśleć inne opcje.

Oczywiście to nie koniec odsłuchów, tylko trzeba będzie wybrać się poza Częstochowę.

 

 

Edytowano przez MIŁY
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

Czy lepsze? Zalezy co chcesz podłączyć.

Już AS 701 + WXAD 10 da Ci prawie to samo.

A 701 gra rzekomo w systemach lepiej. NP303 nie do końca widzę potrzebę jego stosowania tutaj.

Nie jest Ci potrzebny DAC gdyż AS 701 ma te same wejscia cyfrowe co RN 803

Piotr

 

No właśnie, plan był prosty, zamiana kolumn na lepsze a RN602 na RN803. Ale po pierwszych przesłuchaniach widzę/słyszę, że nie będzie łatwo kolumnami w budżecie 4-5 tyś poprawić znacząco brzmienia Tannoy Mercury M4, a zmiana dla samej zmiany mnie nie interesuje. Oczywiście posłucham jeszcze moich typów głośników, ale gdyby okazało się, że dopiero np. takie Pylon Diamond 28 lub Audio Academy Hyperion IV+ dają wyraźną poprawę jakości dźwięku to pewnie w tą stronę będę chciał pójść. Wtedy właśnie pojawi się dylemat, czy RN803 czy może AS701, który być może lepiej sprawdzi się z takimi kolumnami a może jeszcze coś innego. Oczywiście cały czas zależy mi na funkcjach sieciowych, możliwości łączenia urządzenia z siecią przez wi-fi, podpięcia pendrive i odkodowaniu sygnału cyfrowego po kablu optycznym z TV.

Edytowano przez MIŁY
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MIŁY, może zostaw RN-602 i zaoszczędzone w ten sposób środki przeznacz na droższe kolumny (a może i jakieś panele akustyczne). Wytypuj parę modeli kolumn, wypożycz do domu i zobacz, jak się spiszą z posiadaną Yamahą. Przecież mocy jej na pewno nie brakuje do nagłośnienia takiego pokoju. Te 2-3 tyś dopłaty do kolumn powinny zrobić różnicę. Będziesz mógł wybierać kolumny z półki wyżej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, MIŁY napisał:

To znaczy, że A-S701 + odtwarzacz sieciowy NP-S303 to lepsze rozwiązanie niż RN 803?

Nie musi być akurat ten odtwarzacz sieciowy są tańsze do wyboru: Audio Pro Link 1 lub WXAD-10. Moim zdaniem wzmacniacz gra lepiej i jest sporo tańszy.

2 godziny temu, Kraft napisał:

Przecież mocy jej na pewno nie brakuje do nagłośnienia takiego pokoju.

Kraft tu nie chodzi o moc tylko o jakość brzmienia. Przynajmniej tak wnioskuję z tego co pisze @MIŁY

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, lysyrafal napisał:

Kraft tu nie chodzi o moc tylko o jakość brzmienia. Przynajmniej tak wnioskuję z tego co pisze @MIŁY

Wiem Rafał, że w każdym temacie piszesz, że "warto wybrać wzmacniacz, który da lepsze brzmienie niż amplituner". Ciekaw jestem, ile tych amplitunerów u siebie odsłuchałeś i jak wyglądała procedura testowa porównywania ich z "czystymi" wzmacniaczami?

Tak, czy siak moje doświadczenia są odmienne. Uważam, że amplituner czy all-in-one może być dobrym rozwiązaniem. Skoro kolega już takowy posiada, to niech popróbuje go z lepszymi kolumnami. Nic w ten sposób przecież nie straci, a może stwierdzi, że to to.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kraft napisał:

@MIŁY, może zostaw RN-602 i zaoszczędzone w ten sposób środki przeznacz na droższe kolumny (a może i jakieś panele akustyczne). Wytypuj parę modeli kolumn, wypożycz do domu i zobacz, jak się spiszą z posiadaną Yamahą. Przecież mocy jej na pewno nie brakuje do nagłośnienia takiego pokoju. Te 2-3 tyś dopłaty do kolumn powinny zrobić różnicę. Będziesz mógł wybierać kolumny z półki wyżej.

Jest to bardzo prawdopodobna opcja👍 a mocy w RN602 raczej nie brakuje (w teście audio 2 x 110W/8 ohm i 2 x 158W/4 ohm), potrzebne są tylko kolumny o wysokiej efektywności 89 dB i więcej. M4, które posiadam przy -10dB na potencjometrze amplitunera zaczynają się pocić i jest naprawdę głośno.

Dobre kolumny to jednak podstawa, później chociażby ze względów logistycznych zawsze jest łatwiej przywieść do domu kilka wzmacniaczy na odsłuchy niż kilka par kolumn.

Może jakieś propozycje kolumn do 7-8 tyś za parę?

Edytowano przez MIŁY
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Wiem Rafał, że w każdym temacie piszesz, że "warto wybrać wzmacniacz, który da lepsze brzmienie niż amplituner". Ciekaw jestem, ile tych amplitunerów u siebie odsłuchałeś i jak wyglądała procedura testowa porównywania ich z "czystymi" wzmacniaczami?

Akurat te dwa o których tu mowa słuchałem oraz jeden model R-S700 (miałem go 6-lat) i to mi wystarcza, żeby wiedzieć co gra lepiej. Jeżeli potrzebujesz całej procedury testowania, aby usłyszeć różnicę między wzmacniaczem a amplitunerem to nie chce mi się tego komentować . Podkreślam to (wzmacniacz da lepsze brzmienie niż amplituner), aby uświadomić ludzi a inną sprawą jest to jeżeli komuś amplituner wystarcza. Nie wiem czy dokładnie śledzisz tematy o tej marce, ale jest wiele osób które są tego samego zdania co ja i możesz się z tym zgodzić lub nie.

 

Edytowano przez lysyrafal
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem taki temat.

Niespełna rok temu przesiadłem sie z R-N602 na A-S701 + WXC-50....i....nie ma nawet o czym rozmawiać....to była miazga. Różnica ogromna.

Czy tak samo będzie gdy zamienisz R-N803 na A-S701 + streamer ? Na pewno różnica będzie mniejsza (w końcu 803 zbudowana jest na bazie 701). ...ale wg wielu jednak będzie.

Poza tym kupując osobny wzmacniacz + streamer ,masz możliwość, za jakiś czas przesiąść się na inny wzmacniacz zostawiając streamer.......(tak zrobiłem ja i ..... byłem świadkiem kolejnej miazgi :) ) .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może dlatego,że porównywałeś amplituner z mocniejszym, ale jednak także amplitunerem ? 

Ja pisałem o przesiadce z amplitunera na mocniejszy, czysty wzmacniacz.

Co do Marantza, to nie testowałem, nie znam, nie wiem, dlaczego grał porównywalnie z Twoją 500.

 

Edytowano przez terracan1929
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplituner to tylko nazwa. Na budowę wewnętrzną wpływ tej nazwy jest znikomy. Amplitunery mogą być zbudowane identycznie jak "czyste" wzmacniacze. Skąd więc miałby się brać ta miażdżąca różnica w brzmieniu? Od lat na to pytanie nikt nie jest w stanie zadowalająco mi odpowiedzieć. Najzabawniejsze, że czystych wzmacniaczy prawie już nie ma. Większość ma sekcję cyfrową, wiele wyświetlacze i coraz więcej także moduły sieciowe. Ale i tak ciągle (niezależnie od faktycznej budowy wewnętrznej, czasem lichej) miażdżą każdy amplituner, nawet ten zbudowany solidniej od nich. Normalnie cud;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...