Skocz do zawartości

Wzmacniacz stereo i monitory do małego pokoju


mtkg

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 155
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Dnia 10.09.2020 o 08:04, mtkg napisał:

Wczoraj przejeżdżałem obok jednego z salonów i wszedłem na chwilę zobaczyć co mają ciekawego.

Miałem okazję przez chwilę posłuchać kolumn KEF Q350 i wow ładnie to grało. Kolumny stały w dużej sali i były podłączone do Pioneera SX-N30AE i fajnie to grało. Później przez chwilę słuchałem kolumn Monitor Audio Bronze G6 100 z jakimś amplitunerem Denona ale nie wiem jakim. Tu chyba był lepszy bas ale ten sprzęt stał w innym pomieszczeniu. W domu to by jeszcze inaczej brzmiało.

Do czego zmierzam, chciałem kupić wzmacniacz stereo i monitory i słuchać muzyki z CD, komputera i w przyszłości z gramofonu ale sprzedawca podpowiedział że zamiast iść w CD może lepiej iść w strumieniowanie muzyki np. ze Spotifi czy Tidal (Tidal ponoć przesyła muzykę w lepszej jakości). Hmm no może i racja bo zamiast wydawać kasę na kupno płyt CD to lepiej wykupić abonament na np. Tidal? I może nie na co iść w gramofon bo płyty też strasznie drogie tylko samo strumieniowanie muzyki.

Znowu mam namieszane w głowie i znowu muszę rozgryźć temat.

Podpowiecie coś bo te strumieniowanie i Tidale są mi obce.

 

@S4Home sytuacja się trochę zmieniła, cytat powyżej. Zastanawiam się żeby iść w stronę strumieniowania muzyki zamiast słuchania jej z CD i winyle tez chyba odpuszczę (za duże koszty płyt).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mtkg miałeś prawidłową moim zdaniem wizję jak powinien wyglądać zestaw. Szkoda ze uparcie wszyscy próbują Cie zbić z tropu na strumieniowanie muzyki. Owszem jest to forma odsluchu calkiem ok. 

Ale Nikt Absolutnie nie pokazał minusów. Bedziesz na zawsze niewolnikiem abonametu. Majac gramofon czy cd kupujesz nośnik i jest Twoj na wieki wieków :) odtwarzasz kiedy chcesz i na czym chcesz (konwertowanie do mp3).

Wyznacznikiem jest Cena prawda.... to pogadamy za kilka lat, gdzie innemu bedzie rosła kolekcja nośników a u Ciebie jak bedzie?? Nie zaplacisz abonametu i nie ma nic! 

Pomyslisz sobie ok ale strumieniowanie to dostęp do niezliczonej ilosci utworów. Wierz mi mam ten dostęp.... i myslisz ze ile procent z tej biblioteki odsluchuje? Nie sklamie jesli powiem ze max 0.01%! A to i tak juz bardzo optymistycznie wyrazilem się. 

Moze ktoś pomysli ze jestem "starej daty".... trudno. Ale uwielbiam trzymac nosnik w reku. Przeczytać to co załączone z nim. I swiadomosc ze realnie płacę wykonawcy za jego twórczość.

Pytanie zatem Ile z abonametu ktory płacimy idzie na konto bankowe wykonawcy? Mając tele pozycji na Tidal czy Spoty.... ile z tego przeznaczone jest dla tego wlasnie pojedynczego muzyka?

Ide o zakład ze nie za wielu mysli tymi kategoriami! Dajmy im zarobic kupujac nosniki typu cd/winyl.... przeciez to Oni nam dają dźwięk.....

Ps: skoro stać Cie na sprzet audio to powinno Cie stac na nośnik!

W przeciwnym wypadku... to tak jak bys kupił Ferrari i nim nie jeździł bo nie ma "szelestu" na paliwo... tudzież pomykał po miescie na LPG !!!

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś miesiąc temu byłem w centrum handlowym i czekałem na żonę a że akurat był salon audio Denon to sobie wszedłem. Pan z ochoczo zaproponował że mi wszystko może pokazać i podłączyć ale sobie pomyślałem, że lepiej nie bo jeszcze się napalę na dobry dźwięk i będzie problem (w sensie będę chciał kupić). Wyszedłem z salonu ale myśli pozostały no i mi się zachciało dobrego stereo. No i teraz czytam, szukam, w głowie już mam namieszane na maksa.

Ja też jestem starej daty i myślałem nad wzmacniaczem stereo i CD, czy też winyle a strumieniowanie muzyki to mi w życiu by do głowy nie przyszło.

Prawda jest taka, że i CD, winyle czy strumieniowanie mają swój sens i swoje plusy i minusy.

Tak jak w świecie IT coraz bardziej kładzie się nacisk na przechowywanie danych w chmurze bo nie jesteśmy w stanie pomieścić np. tyle zdjęć czy filmów w telefonie. No i to też ma swoje +/- ale świat się zmienia i co zrobić. Albo w motoryzacji wszechobecny downsizing (o zgrozo).

Eeee tam idę sobie zrobić kawę, to jest zawsze super. A wypić tą kawę przy słuchaniu dobrego stereo.... :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ale Nikt Absolutnie nie pokazał minusów

Sam autor wątku zaznaczył że Winyle są trochę za drogie! Płacąc abonament choćby w Spotify mamy dostęp do OGROMNEJ ilości utworów! 

Niestety przez wiele czynników choćby COVID większość osób liczy każdą złotówkę, ile masz pieniędzy takie STEREO sobie kupisz!  Jeden lubi Tonsil Maestro drugi Tannoy Canterbury. Obaj się cieszą że leci muzyka!

Wykonawcy/autorzy piosenek chyba nikt ich nie zmuszał żeby udostępniali swoje "dzieła" na tego typu platformy, zresztą nie za darmo to zrobili? 

Winyle, CD, MP3, streaming muzyki każdy towar ma swojego kupca w jakim stopniu? Trzeba było by znaleźć dane w internecie. 

A co do LPG tanio nie znaczy źle!

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, MobyDick napisał:

Własnie jeśli kogoś stać na Ferrari to i zwykle go stać na dobre paliwo do niego. W tym wypadku nie mówimy o zakupie sprzętu hi-end. Dla większości samochodów które jeżdżą po ulicach LPG nie jest żadną ujmą i jest to bardziej ekologiczne. 

Nie bez powodu podalem ferreri w przykladzie. Bo feari na lpg to trochę wieś... ale pozostale auta jak najbardziej. Widac nie zrozumiales tego co mialem na mysli....

25 minut temu, milk-monster napisał:

Wykonawcy/autorzy piosenek chyba nikt ich nie zmuszał żeby udostępniali swoje "dzieła" na tego typu platformy, zresztą nie za darmo to zrobili? 

A pozniej zdziwieni ze sprzedarz plyt maleje. Co ma zrobic muzyk skoro nikt nie chce kupic plyty bo po co jak jest spoty.... On tez liczy kazdy grosz w czasie covid-a nie pomyslales o tym???

Pozatym jesli muzyk nie zarobi to nastepnym razem wypusci chłam muzyczny bo po co sie starać! Strumieniowanie głównie było zbudowane z mysla o sprzecie odtwarzajacym typu telefon z dolaczonymi sluchawkami co nie znaczy ze mozna uzyc w sprzecie stacjonarnym. Przeznaczenie na spoty dzwiekowiec bedzie podbijal dynamike tworzac coraz wiecej muzyki w tzw" loudness war" poczytaj sobie do czego to prowadzi... 

56 minut temu, mtkg napisał:

Jakiś miesiąc temu byłem w centrum handlowym i czekałem na żonę a że akurat był salon audio Denon to sobie wszedłem. Pan z ochoczo zaproponował że mi wszystko może pokazać i podłączyć ale sobie pomyślałem, że lepiej nie bo jeszcze się napalę na dobry dźwięk i będzie problem (w sensie będę chciał kupić). Wyszedłem z salonu ale myśli pozostały no i mi się zachciało dobrego stereo. No i teraz czytam, szukam, w głowie już mam namieszane na maksa.

Ja też jestem starej daty i myślałem nad wzmacniaczem stereo i CD, czy też winyle a strumieniowanie muzyki to mi w życiu by do głowy nie przyszło.

Prawda jest taka, że i CD, winyle czy strumieniowanie mają swój sens i swoje plusy i minusy.

Tak jak w świecie IT coraz bardziej kładzie się nacisk na przechowywanie danych w chmurze bo nie jesteśmy w stanie pomieścić np. tyle zdjęć czy filmów w telefonie. No i to też ma swoje +/- ale świat się zmienia i co zrobić. Albo w motoryzacji wszechobecny downsizing (o zgrozo).

Eeee tam idę sobie zrobić kawę, to jest zawsze super. A wypić tą kawę przy słuchaniu dobrego stereo.... :)

Zawsze mozesz kupic np cd i w przyszlosci odtwarzacz strumieniowy. Czas leci a winyle wracają... cd tez nie umrze za szybko

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CD mam choć wczoraj go podłączyłem i się okazało że nie działa :( To jest zmieniarka Pioneera na 6 płyt i każdą po kolei bierze z magazynku ale nawet jej nie zakręci.

I teraz pytanie czy jest sens to naprawiać.

No ale tak jak piszesz, można kupić wzmacniacz stereo i do tego CD jak i strumieniowanie muzyki. A podobno Spotify jest tez w wersji darmowej tyle że z reklamami?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Własnie jeśli kogoś stać na Ferrari to i zwykle go stać na dobre paliwo do niego. W tym wypadku nie mówimy o zakupie sprzętu hi-end

Nie sprzetu high-end ale muzyce high-end! Kompresowane dynamicznie utwory przeznaczone na odtwarzanie np. W telefonie to z pewnoscia nie Highend dzwiekowy!

Czyli jednak mowimy o highendzie - znowu błędnie zinterpretowales moja mysl.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

" loudness war" poczytaj sobie do czego to prowadzi... 

Ciekawe! Naprawdę nie miałem pojęcia że takie czary się dzieją 🤔

Loudness war (pol. wojna głośności) – tendencja we współczesnym przemyśle muzycznym, aby nagrywać, produkować i dystrybuować nagrania o coraz większej głośności i kompresji dynamiki. Celem takich zabiegów jest postrzeganie nagrań jako wyróżniających się wobec innych.

Ciekawy jest zapis fali dźwiękowej z czterech remasterowanych wydań CD. Niekorzystny efekt zwiększania głośności widać między płytami z 1993 i 2000r Something-Beatlesów. Szok 😯 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Loudness_war 

Teraz się zastanawiam po co kupiłem CHROMECAST AUDIO???? Żeś namieszał 😋

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompresji dynamiki w takim samym stopniu dotyczy nagrań na płytach CD i nawet na winylach. Trzeba by słuchać nagrań audiofilskich zamiast popularnych wykonawców. Gdy będziemy je słuchać z sieci usłyszymy zwykle to samo. CHROMECAST AUDIO może służyć również do słuchania muzyki z plików w sieci lokalnej. Ponadto pozwala korzystać z radia internetowego. Jest jeszcze możliwość przekazywana dźwięku ze smartphonów z Androidem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, MobyDick napisał:

Kompresji dynamiki w takim samym stopniu dotyczy nagrań na płytach CD i nawet na winylach. Trzeba by słuchać nagrań audiofilskich zamiast popularnych wykonawców. Gdy będziemy je słuchać z sieci usłyszymy zwykle to samo. CHROMECAST AUDIO może służyć również do słuchania muzyki z plików w sieci lokalnej. Ponadto pozwala korzystać z radia internetowego. Jest jeszcze możliwość przekazywana dźwięku ze smartphonów z Androidem.

Ok masz racje. Ale spoty jak pisalem wczesniej byli najpierw przeznaczone do odbioru z smartfona. Wielu nadal z tego kozysta a by to jakos grało na sluchaweczkach dolączonych istnieje "pokusa" by wejść w "loudness war". Co w przyszłości moze sprawic znaczny "wysyp" dzwiekowego chłamu.

Tak wiec prosze wspierajmy twórców muzyki najlepiej jak to mozliwe (zakup plyt cd-winyl), moze odwdziecza nam się nieskompresowanymi utworami. Pozdr.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MobyDick napisał:

Spotify jak najbardziej można używać w wersji darmowej. CD jeśli ma być używany okazjonalnie, można kupić jakiś używany i sprawy

Pumpurek ma CD NAD C516BEE za 400 zł czy Denon DCD-500AE za 350 a później już drożej np. Cambridge Audio Topaz CD10 za 720 zł.

Wzmacniacze Arcam Alpha 7, Cambridge Audio Azur 540A po ok 700 zł

A co do Spotify czy Tidal przez malinę to dobrze rozumiem, że trzeba mieć malinę + kartę dźwiękową do niej i podpinamy to do sieci (WiFi bądź LAN) i instalujemy na niej jakieś oprogramowanie do strumieniowania muzyki a tym wszystkim sterujemy za pomocą telefonu (telefon robi jako pilot) też z jakąś aplikacją? Działa to tak jak np. Yamaha MusicCast WXAD-10?

Edytowano przez mtkg
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku wzmacniacza takiego jak SMSL Q5 pro najlepiej kupić CD  jakiegoś Philipsa z wyjściem cyfrowym. Są dość trwałe i w miarę mało awaryjne, do tego lasery do nich zwykle nie są bardzo drogie. Im nowszy tym lepiej. Jak kiedyś sprawdzałem dało się zupełnie niezły taki kupić za około 100 zł. Oczywiście można drożej. Do maliny potrzebna była by jakaś karta rozszerzeń z wyjściem cyfrowym. DAC nie jest tu do niczego potrzebny. Raczej nie uda się jej podłączyć przez USB, choć może jakieś oprogramowanie może to ominie. Ewentualnie potrzebny były jakiś konwerter USB/SPFIF.

CD Philipsa mają tą fajną cechę że od pewnego czasu często obsługiwały CD-text i dzięki temu można na wyświetlaczu zobaczyć informacje o płycie i utworze.

Za konwerter USB/SPFIF może posłużyć np.  Topping D10. Sam nie sprawdzałem, ale widziałem na Youtube ze działa z maliną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka aktualizacja w temacie.

Kupiłem używane kolumny Magnat Quantum 673. Byly z kablami Cordial cls 260 - 2 szt po 3 m.

Głośniki wyglądają bardzo dobrze, posłuchałem trochę u sprzedającego i grają dobrze. Zobaczymy jak będzie u mnie ale na razie nie mam do czego podłączyć.

No i teraz trzeba dobrać do nich wzmacniacz.

Przypomnę, że lubię bas ale słucham głównie po cichu.

Muzyka z CD, laptopa i myślę też nad strumieniowaniem Tidal, Spotify ale malina raczej odpada bo nie mam czasu na samodzielne bawienie się w składanie, konfigurowanie, itp. Także raczej gotowiec który podłączę i będzie działać.

Jakieś propozycje?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...