Skocz do zawartości

Kino domowe do 10K


ekszielonogorzanka

Recommended Posts

Dzień dobry. Po gruntownym remoncie parteru domu połączyłam salon z jadalnią. TV już mam ;) Najczęściej (90%) TV będzie oglądane z salonu. Sporadycznie z jadalni. Mam wszystko rozryte i zastanawiam się nad sensownym rozmieszczeniem głośników. Ile, gdzie i jakie proponujecie rozmieścić kolumny? Zależy mi na jakości, a nie na ilości. TV znajduje się w takim sobie miejscu, więc szału pewnie nie będzie. Link do planu jest tutaj -> Plan pomieszczeń. Powierzchnia salonu 23,44m2, powierzchnia jadalni 17,60 m2. Odsłuch pół na pół muzyka i film.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, ekszielonogorzanka napisał:

Najczęściej (90%) TV będzie oglądane z salonu. Sporadycznie z jadalni

Skoro najczesciej z salonu to dlaczego takie dziwne ustawienie na scianie pomiedzy pokojami. Ten tv bedxie wygladal tam jak antyrama z obrazem. Ja bym poszerzył scianke z kominka i zawiesił tv obok kierując go wprost na siedzisko w salonie.... wtedy by to jakos wyglądało.... a tak jak teraz to trudno cos doradzić :/

Screenshot_20200824-191546_Samsung Internet.jpg

Na czerwono zaznaczyłem szrersza scianke

25 minut temu, ekszielonogorzanka napisał:

Mam wszystko rozryte

Tym bardziej że jak Pani pisze wszystko rozryte wiec mozna jeszcze zmiany wprowadzić

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest myśl bardzo trafna. Jak dobrze czasami zapytać mądre głowy. Ale czy od kominka nie będzie się nagrzewał sprzęt? Teraz kominek zamieniam na wolnostojącą kozę, bo poprzedni w zabudowie tak grzał, że stopił styropian pod podłogą. Myślę, że za mało jest tam miejsca, aby upchnąć kozę i TV. Także antyrama z obrazem niestety będzie musiała wisieć tam, gdzie wisiała.

Edytowano przez ekszielonogorzanka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zalezy jak daleko bedzie ten tv od kominka czyli jak szeroka bedzie scianka. Rozumiem ze ma wisieć. Mozna by zapytac kogos z dziedziny budowlanej jak by to rozwiązać. 

Jesli kominek bedzie bardziej z lewej a tv bardziej z prawej, do tego rura kominowa obudowana badz wpuszczona w scianke a tv na dystansach tzn nie bezposrednio na scianie to powinno pomóc, ale nie znam sie wiec prosze tego nie brac jako pewnik!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, ekszielonogorzanka napisał:

 Myślę, że za mało jest tam miejsca, aby upchnąć kozę i TV. Także antyrama z obrazem niestety będzie musiała wisieć tam, gdzie wisiała.

Czyli ze tv bedzie rownolegle do sciany bocznej czy tez odchylony?

Jesli rownolegle do sciany bocznej to obraz bedzie nieciekawy poniewaz tv patrzac z boku bedzie poszarzały obraz prezentował, wyprany z kolorów plus refleksy swietlne odbijał bedzie od okna z jadalni (effekt lustra)!

Natomiast jesli bedzie odchylony (nakierowany na sofe), bedzie siła rzeczy wadził podczas wędrówek jadalnia-salon. No i oczywiscie niezbyt fajny widok na tył tv z jadalni...

I tak źle, a tak niedobrze....

Wybor nalezy do Pani...

4 minuty temu, Markcox napisał:

można jeszcze pomyśleć nad obróceniem wypoczynków o 180 stopni i umiejscowienie TV i audio na przeciwległej ścianie, do propozycji kolegi Chyba Miro 84. 

Tylko ze tam sa schody...

Tez to chcialem zaproponowac

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli odpada... a przy pierwotnie ustawionym TV, to zgadzam się z kolegą. I w tej sytuacji na pewno nie wchodzi w grę nic więcej niż 2.0/2.1. A i tak ich odbiór z miejsca odsłuchowego będzie bardzo daleki od ideału. Będzie po prostu głośniej, niż z TV i chyba na tym smakowanie dźwięku się zakończy

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Natomiast jesli bedzie odchylony (nakierowany na sofe), bedzie siła rzeczy wadził podczas wędrówek jadalnia-salon. No i oczywiscie niezbyt fajny widok na tył tv z jadalni...

Ciąg komunikacyjny mam zaplanowany po tej węższej stronie kominka (lewa strona patrząc z salonu). Przy TV nie będzie spacerniaka. Może na rysunku to nie wygląda, ale tak będzie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli umieszczenie z tyłu dwóch głośników mówicie nic nie da?

image.png.b1e023e76c2f49358cdd6ab9ff6c3f35.png

Przed chwilą, Chyba Miro 84 napisał:

A co z niezbyt miłym widokiem na "tyły" telewizora? Mam na mysli widok z stołu jadalni?

Obok TV po jego lewej stronie będzie regał z książkami :) TV wisi na ruchomym wieszaku.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Markcox napisał:

czyli odpada... a przy pierwotnie ustawionym TV, to zgadzam się z kolegą. I w tej sytuacji na pewno nie wchodzi w grę nic więcej niż 2.0/2.1. A i tak ich odbiór z miejsca odsłuchowego będzie bardzo daleki od ideału. Będzie po prostu głośniej, niż z TV i chyba na tym smakowanie dźwięku się zakończy

Dokladnie..... co rusz zdziwiony jestem pomysłowością architektów podczas planowania wnetrza. Tu jest tego przyklad. Problem z tv a gdzie tam jeszcze dzwiek zaaranżować?

5 minut temu, ekszielonogorzanka napisał:

Czyli umieszczenie z tyłu dwóch głośników mówicie nic nie da?

image.png.b1e023e76c2f49358cdd6ab9ff6c3f35.png

Obok TV po jego lewej stronie będzie regał z książkami :) TV wisi na ruchomym wieszaku.

Ok no to mozna ewentualnie tak zrobić.

Jesli chodzi o dzwiek to tak jak kolega proponował? Stereo lub stereo powiekszone o subwoofer.?

A moze soundbar podwieszony pod tv? Z subwoferem lub bez.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ok no to mozna ewentualnie tak zrobić.

na upartego można, ale nie będzie to miało nic wspólnego z prawidłowym odbiorem dźwięku przestrzennego. Takie trochę radio węzeł, bez ładu i składu. Zastanawiam się, czy w tej sytuacji nie lepiej by było pójść właśnie w realizację montażowych głośników w suficie. W tym pomieszczeniu przy tak ustawionym TV nie ma szans uzyskać dobrego i przede wszystkim prawidłowego 5.1. 

16 minut temu, ekszielonogorzanka napisał:

Ciąg komunikacyjny mam zaplanowany po tej węższej stronie kominka (lewa strona patrząc z salonu). Przy TV nie będzie spacerniaka. Może na rysunku to nie wygląda, ale tak będzie.

więc ja w tej sytuacji, ścianę proponowaną przez @Chyba Miro 84 pociągnąłbym do końca, wtedy jest gdzie zamontować TV i otwiera się dużo większy potencjał na audio

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Markcox napisał:

więc ja w tej sytuacji, ścianę proponowaną przez @Chyba Miro 84 pociągnąłbym do końca, wtedy jest gdzie zamontować TV i otwiera się dużo większy potencjał na audio

Zgadzam się z Tobą a jesli chodzi o koszta takiej scianki to mysle ze karton-gips wypelniony pomiedzy presowana wełną moglby byc wystarczajacy. Koszty nie sa duże takiej scianki...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Markcox napisał:

więc ja w tej sytuacji, ścianę proponowaną przez @Chyba Miro 84 pociągnąłbym do końca, wtedy jest gdzie zamontować TV i otwiera się dużo większy potencjał na audio

Pani projektant tego nie przełknie. Specjalnie rozwaliliśmy ścianę po prawej stronie kominka, żeby wpuścić więcej światłą dziennego do salonu. Taras mam zabudowany ogrodem zimowym i było ciemnawo w salonie za dnia. Jak jej powiem, że stawiam ścianę to zejdzie na zawał.

Edytowano przez ekszielonogorzanka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Markcox napisał:

Niestety, trudno będzie w tej sytuacji zjeść ciastko i mieć ciastko ;)  

 

W tej sytuacji pozostaje zakupic sluchawki (bezprzewodowe) np AKG pracuja na czestotliwosci radiowej (nie bluetouch) i nadajnik wpiac w tv. Wtedy mozna sluchac i czytac na fotelu nieopodal biblioteczki a i tv da rade tak ogladac... kompromisy-kompromisy....

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę widzę, że kiepsko i to bardzo z tym ciastkiem, same okruchy zostaną. Czy w taki układzie jest sens ładować kasę w dwa głośniki i ew. subwoofer czy lepiej kupić lepszy tv z soundbarem, czyli pójść w wizję? Ale jak będzie brzmiał Rammstein na sounbarze...

Edytowano przez ekszielonogorzanka
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie sam TV jest tu problemem, tylko jego umiejscowienie, więc  kupno "lepszego" nic tu nie zmieni. Soundbar - wywalone pieniądze w błoto. W tej sytuacji, jeżeli jest potrzeba lepszego nagłośnienia, to na upartego poszedłbym w dwie kolumny - nie więcej. Ale w dalszym ciągu należy mieć na uwadze wszystkie minusy niepoprawnego, względem miejsca odsłuchowego, ustawienia owych

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, ekszielonogorzanka napisał:

Czy w taki układzie jest sens ładować kasę w dwa głośniki i ew. subwoofer czy lepiej kupić lepszy tv, czyli pójść w wizję, z soundbarem? 

Ładować kase w glosniki jest sens jesli mozna to zrobic zgodnie z prawami akustyki. Tutaj mamy tv narazie gdzies tam w tle i to mocno bokiem. Glosniki dobrze by byly symetrycznie rozstawione. Nie mam pojecia gdzie by mialy być? Tym bardziej ze tv bedzie raz z salonu a czasami z jadalni oglądany wiec raczej bedzie wisial na obrotowej stopie. Podwieszenie soundbaru pod nim bedzie sie krecil razem z tv, wiec moze to jest jakies wyjscie w tej sytuacji

15 minut temu, ekszielonogorzanka napisał:

Ale jak będzie brzmiał Rammstein na sounbarze...

Pozdrawiam fankę Rammstein-a :)

w tym wypadku to raczej jakosci nie bedzie z soundbaru. Wysokie wymagania ma ten rodzajj muzyki...

ja bym w tym wypadku zastosował dwa systemy!

jeden to soundbar do tv - filmy

drugi osobny dla muzyki.... np. Dobrej jakosci zestaw stacjonarny typu DAC/CD/GRAMOFON plus wzmacniacz sluchawkowy I do tego dobre sluchawki umiejscowione w miejscu biblioteczki

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja pójdę w jeszcze inne dźwięki - ścianę "zasłaniającą" trochę wyjście na taras, ale nie do samego sufitu i oczywiście nie na całą szerokość - na tyle wysoką i szeroką, żeby dało się powiesić TV i po bokach ustawić przynajmniej dwa fronty, nie zakłócając całkowicie komunikacji na taras. Wtedy, to i nawet 5.1 miałoby jakąś rację bytu 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...