Skocz do zawartości

Forumowa klasyka (RX-685, Taga 606, Magnat 302A) i jak ją rozbudować


Radoslaw

Recommended Posts

Witam ponownie wszystkich,

Mam coś, co chyba można określić „forumową klasyką”, bo jak przeglądałem sporo tematów, to taki zestaw jest chyba najczęściej polecany:
- Yamaha RX-V685
- Taga Harmony TAV-606 v3
- Magnat Sub 302A

Jestem zadowolony, dźwięk mi się podoba… ale chciałbym czegoś więcej. Miałbym więc pytanie, jak go najlepiej rozbudować dalej?

Pierwszą opcją byłaby wymiana frontowych kolumn, bo jak rozumiem mogę spokojnie wymienić fronty, a póki co zostawić głośnik centralny i tylne? Jakie kolumny by pasowały do wspomnianego amplitunera (V685)? Tak wstępnie myślałem o budżecie na poziomie 2000 (za oba), ale jeśli warto dołożyć, to mogę to rozważyć.

Drugą opcją byłoby dołożenie głośników sufitowych, tylko pytanie, czy ma to sens w przypadku, gdy sofa jest dość blisko telewizora, w odległości około 250 cm? Przy tego typu niedużych odległościach, rzeczywiście polepsza to odbiór filmu? Problemem też jest to, że nie mam sufitu podwieszanego. Głośnik przymocowany do sufitu według niektórych nie jest zbyt estetyczny. Moglibyście coś w takiej sytuacji polecić? Ewentualnie zamiast głośnika na suficie, może lepiej umieścić go na ścianie, tuż pod sufitem (bo widziałem i takie rozwiązania)? Myślałem, by z głośnikami sufitowymi zmieścić się w 1000 zł (za oba), ale jeśli warto dołożyć, to mogę to rozważyć.

Jeśli chodzi o używanie sprzętu, to w 80% jest to oglądanie filmów/seriali (głównie Netflix/HBO GO), 20% słuchanie muzyki (Spotify, głównie instrumentalna, zwłaszcza fortepian i skrzypce). Pomieszczenie (salon z aneksem) nie jest duże, bo ma około 25 metrów, z czego realnie pod kino domowe mogę wykorzystać tylko fragment, jakieś 3 na 3 metry, w rogu pomieszczenia.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wymiana kolumn frontowych. Warto pamiętać, że głośnik centralny powinien być tej samej serii. Tylne mogą zostać te z zestawu Taga. W takim przedziale cenowym możesz zwrócić uwagę na Pylon Audio Sapphire 25, Heco Aurora 700 czy Q-Acoustic 3050i. We wszystkich przypadkach budżet nieco naciągnięty ale jeśli ma to być słyszalny przeskok to warto zainwestować raz, a dobrze. 
Jeśli chciałbyś uzyskać bardziej kontrolowany bas bez dudnienia to polecam w przyszłości zainteresować się wymianą subwoofera. Tutaj strzałem w 10 może być Klipsch R112SW. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Suba zostaw. Jeśli chcesz ulepszyć kino 5.1 to faktycznie dobrym tropem jest wymiana frontów na Heco Aurora 700 albo Melodika BL 40 MKIII tudzież Monitor Audio Bronze 6.

Jesli natomiast chcesz zostawić jakość 5.1 a rozbudować kino o atmos to inna sprawa. To już pytanie do Ciebie. Czy chcesz iśc wyżej z levelem 5.1 czy jednak 5.1.2

Ewentualnie mozna jeszcze pomyśleć o końcówce lub integrze na fronty.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi i za sugestie.

Po zastanowienia bardziej mi zależy na kolumnach - bo wtedy obecne mógłbym przerzucić do sypialni i użyć jako drugą strefę (tak tylko by się dobrze zasypiało/wstawało). Jakbym teraz darował sobie Atmosa, to miałbym koło 3000 budżetu na kolumny. No i plan dokupienia centralnego w najbliższym czasie, oraz sufitowych trochę później. Mogąc zwiększyć budżet do 3000, może więcej jeśli warto, na same dwie kolumny, warto jeszcze jakiś model rozważyć? Tak by je wykorzystać i do stereo do muzyki, i do filmów do Atmos?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak JaZz, mniej więcej tak. To znaczy jestem zadowolony, bo nigdy nie posiadałem tego typu sprzętu. Ale chętnie bym miał... jeszcze lepszy, bo jednak Taga Harmony jest dość budżetowym rozwiązaniem. I tak planowałem jakieś tanie kolumny do sypialni, by słuchać zasypiając, więc stąd pomysł kupna lepszych kolumn do salonu i przeniesienia obecnych kolumn do sypialni.

Zastanawiam się nad wspominanymi "Heco Aurora 700". A czy "Heco Aurora 1000" byłaby również ok, czy niestety mój amplituner jest trochę za słaby (Yamaha RX-V685)?

Jeśli kupię Heco Aurorę, a pozostałe głośniki (w tym samym pomieszczeniu i w drugiej strefie) będę miał 6 omowe, to będę musiał amplituner zostawić na 6 omach (bo jeśli rozumiem zasadę: jakiekolwiek głośniki poniżej 7 -> tryb 6 omów, wszystkie głośniki powyżej 7 -> tryb 8 omów), ale to nie przeszkadza? Co najwyżej wpłynie na mniejszą głośność zestawu, co dla mnie nie jest problemem, bo i tak nawet się nie zbliżam do pełni mocy?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...