Skocz do zawartości
JaZz

Poprawa akustyki w 15m2

Recommended Posts

Napisano (edytowany)

Są gołe ściany. Chciałbym przede wszystkim pozbyć się pogłosu, za pomocą jak najtańszych ustrojów. To nie ma wyglądać tylko spełniać swoją rolę. Jestem rok - dwa przed remontem i chcę wydać teraz jak najmniej. Miałem dać fotki ale stwierdziłem, że nie chcę do sieci wrzucać. Zrobiłem prowizoryczny rzut. Jeżeli coś trzeba zmienić, poprawić, jest niewyraźne - piszcie. Poprawie lub wytłumaczę. Zdaję sobie sprawę że prawy front jest za blisko prawej ściany, a lewy ma otwartą przestrzeń po lewej, ale na razie chyba tego nie przeskoczę - no chyba że Wy coś wymyślicie. Przy remoncie będą wymieniane wszystkie meble i myślałem żeby wtedy cały odsłuch przesunąć w lewo, żeby było symetrycznie, ale będzie problem z lewym sorround-em - drzwi przeszkadzają. Teraz sorround-y są z tyłu na ścianie na szerokości frontów.

Chciałem dać panele za frontami i na pierwszym odbiciu na tylnej ścianie - czerwone linie. Może ewentualnie coś po bokach na meblościance przy lewym froncie i na ścianie przy prawym froncie - zielone linie. Plus ewentualnie jakiś bass trap w prawym "dolnym" rogu żeby w tym miejscu też się nic nie działo - zielone kółko.

Dodanie zasłony na okna i balkon muszę przyznać że nie bardzo mi pasuję bo zabierze miejsce. Przy oknie przy stole mam PC. Do tego mam rolety.

Proszę doradźcie czy to dobry plan, jakich ustroi użyć, o jakich rozmiarach, żeby były jak najtańsze, ale spełniały swoje zadanie i żeby nie sypało się z nich.

Wysokość pomieszczenia to około 2,5m. Na rzucie wszystko jest we w miarę poprawnej skali.

Pozdrawiam i dziękuję. :)

118765451_632198351019676_42626372339201

Edytowano przez JaZz

Jak ma być najtaniej i jakkolwiek to po prostu daj w te pierwsze odbicia panele pochłaniające z wełny mineralnej, najlepiej ok 10 cm grubości, i będzie sporo lepiej, ogarniesz i pierwsze odbicia, i pogłos... a konkretniej zrobisz to po remoncie. Jak miałby być tylko jeden basstrap to nie wiem cyz jest sens, zmiana pewnie nie będzie odczuwalna chyba że to jakiś mega pro basstrap

Napisano (edytowany)

Dzięki za szybką odpowiedź.

Muszę przyznać, że nie jestem do końca pewny gdzie są te pierwsze odbicia. Czy za frontami też, czy tylko za moją głową gdzie są skierowane głośniki frontów.

Dać panele tak jak jest oznaczone na czerwono na grafice z pierwszego postu? Np takie od Was https://www.mega-acoustic.pl/sklep/fiberstandard-120x60/?attribute_kolor-materialu-grafika=Czarny+0001%2F4

Za frontami pionowo, a za głową słuchacza poziomo i starczy na razie?

Czy może za frontami takie "L-ki" zrobić jak na grafice niżej na niebiesko?

118824801_335720710882809_62942095092156

Na jakiej wysokości dać panele za frontami , a na jakiej za głową? Kanapa ma wysokość około 90cm.

EDIT: Aha zapomniałem napisać, że tego basstrapa to chciałem tam dać żeby w rogu nic się nie "kotłowało". Rozumiem, że to głupi pomysł nawet jakbym dał takie coś? https://www.mega-acoustic.pl/sklep/pulapka-basowa-mp-1/

Edytowano przez JaZz

Punkty pierwszego odbicia możesz wyznaczyć np takim kalkulatorem albo metodą "na lusterko":

https://www.mega-acoustic.pl/poradnik-akustyczny/kalkulator-akustyczny/

Na ścianach bocznych i przedniej panele mogą być 20-30 cm od podłogi, za punktem odsłuchowym 40-50 cm lub najniżej jak sie da bo kanapa czy coś

Tak, jeden taki basstrap mp1 to raczej żaden zysk będzie

to co wysłałeś to jeden z najsłabszych paneli akustycznych dostępnych w sieci, ja go w ogóle odradzam jak w grę wchodzą pokoje HiFi chyba że serio już ktoś nie ma zupełnie budżetu. Zawsze jest lepsza opcja - mniej, ale lepszych paneli. Jak już pianki to weź coś typu PM-3 czy PM-8K od nas ze strony albo zbliżony panel o grubości 6-8 cm, tylko nie piramidkę, zwłaszcza taką z 1 cm podstawą

Pozwoliłem sobie dopiąć się do wątku. Mam pokój dedykowany tylko do słuchania, czytania, picia i czasem do nocnych zabaw.  Wymiary wys 2,8m,  szer 3,6m, i dł 4,3m. Sciany gr 50cm z wełną 10 cm w środku, oprócz jednej działowej gr 18 cm bez wełny. Sufit płyta a nad nią 25 cm wełny.  W pokoju jest okno na ścianie zwanej szerokość, zasłonięte po całośći zasłonami z weluru ( od ściany do ściany) na przeciwległęj ścianie jest regał z ksiazkami zajmujący z 80% powierzchni ściany.   Przed zasłonami stoją rozstawione kolumny a miejsce odsłuchowe mam w odleglości 70 cm od półki z tyłu. Niestety nie mogę ogrrnąć jak sie wstawia fotki z telefonu , więdz muszę to opisać.  Rzut z góry wygląda mniej więcej tak:  okno, 15 cm przerwy, zasłona,  50 cm przerwy, kolumna, 250 cm przerwy, fotel, 70 cm przerwy, regał z ksiażkami . Dwie sciany boczne są puste ( na pierwsze odbicia ma panele z wełny 120*80*10 ).

Za zasłonami są tez dwa panele 120*60*10.       Jeśli chodzi o wyciszenie wnętrza to nwet juz dla mnie jest za mocno, do cichego słuchania pozbywam sie paneli ściennych i jest w miarę ok. Przestrzeń jest duża i scena szeroka, jak dodaje paneli to wszystko jakby znika. Przy głośnym odsłuchu jest poprawnie, przy cichym uciekają małe delikatne smaczki kojące moje uszęta.

Problemem jest echo trzepoczące, nie chcę ładować już nic na ściany, chyba że coś małego, Są jakieś ustroje na tyle małe aby nie zagracić sciany i czy może jakieś obrazki i inne pierdołki ?

Doradźcie coś proszę, szkoda mi wiercić dziur w ścianie , może ktoś ten temat już przerabiał i coś o nim wie.

A może Bartek ?

wiesz, ale na coś się trzeba zdecydować... chcesz zlikwidować echo trzepoczące, ale nie wiercić w ścianie, nic nie wieszać... to co możesz zrobić? echo trzepoczące zlikwiduje nawet półka z czymkolwiek, jakimiś szklankami itd, ale coś trzeba zamontować, a według Twojego opisu - na ustroje nie ma już miejsca

Miejsce na siłę się znajdzie, tylko poustwaim jekies naturalne rozpraszacze na jednej ścianie i echo znika ale tylko na tej lini. Pół metra dalej już wraca. 

Czy mogę dać coś na jedną ścianę i po przekątnej na drugą, albo jakoś inaczej nie symetrycznie, czy jedną zagracić a drugą zostawić pustą? 

echo trzepoczące powstaje między dwoma powierzchniami równoległymi jeśli są silnie odbijające, więc niestety tak będzie że działa "w linii". Żeby się tego pozbyć, najlepiej wykonywać adaptację na ścianach prostopadłych do siebie, wtedy minimalizujesz ilość ustrojów

Czyli jeśli dobrze rozumiem to rozpraszać i to na dużej powierzchni jakimiś małymi popierdulkami bo jak dam dwa symetrycznie koło paneli pochłaniających to będzie trzepotać dalej? 

Nauwieszałem obrazków ,ramek i plakacików i faktycznie jest troszke lepiej( jeśli chodzi o echo trzepoczące) szału nie ma , ale jakaś poprawa jest. Będę szedł w tę stronę. Może jakieś twory w 3d.  Nurtuje mnie jeszcze inna sprawa, czy aby nie przetłumiłem pokoju. Mam na ścianie za sprzętem panele 40*100, 80*80, 60*120 przykryte grubą welurową zasłoną a na pierwsze odbicia dwa panele 120*80 , wszystko z wełny pt80. Oprócz tego jeszcze gruby dywan i kanapa z welurowym obiciem. Pogłos mi się bardzo zmniejszył, jak wejdę do pokoju to jakbym wszedł w inną strefę.   Wydaje mi się że trochę ucierpiało brzmienie muzyki, nie słychać już takich eterycznych szczegółów, nie czuć przestrzeni i wibracji dzwięku.

Bardzo lubię słuchać muzyki w takich przestrzeniach jak koscioły, wielkie sale, gdzie samo pomieszczenie gra. Nie wiem jak to fachowo określić ale niektóre pomieszczenia grają.

Moje nie. A ma grać, bo jest wymiarowo złote wys 2,8 szer 3,6, dł 4,3 😀

Jak sprawdzić domowymi sposobami czy już mam za dużo pochłaniania, da się jakoś bez pomiarów ?

pozdrawiam

Bez pomiarów będzie ciężko, ale jeżeli czujesz że przetłumiłęś to pewnie przetłumiłeś... tylko że to trochę nie tak jak piszesz :P jeśli chodzi o nagrany materiał elektroakustyczny... no to nie powinno się dodawać własnego pogłosu do tego który już jest w nagraniu, bo wtedy to nie jest hi-fi tylko Twoja modyfikacja. Niemniej jeśli tak lubisz, to ja z tym nie dyskutuję, tylko... po co wtedy pochłaniacze? A nie rozpraszanie? 

Rozpraszanie też mam, na tylnej scianie mam regał z ksiązkami zajmujący prawie całą jej powierzchnie. Najpierw skupiłem się na pochłanianiu a teraz przyszedł czas na rozpraszanie, tylko nie wiem jak mam sprawdzić czy mam odjąć paneli pochłaniających czy zostawić i próbować z rozproszeniem. A pozatym z forum się dowiedziałem że rozpraszanie na scianach bocznych jest mniej skuteczne i nie wiem  na jakie ustroje mam patrzeć.

Dnia 22.10.2020 o 13:43, halik napisał:

A pozatym z forum się dowiedziałem że rozpraszanie na scianach bocznych jest mniej skuteczne i nie wiem  na jakie ustroje mam patrzeć.

Przetlumiłeś. Jeśli sam slyszysz, ze coś jest nie tak, to tak jest.

Zacznij przed odejmowaniem pochłaniaczy zagospodarowywać ściany boczne. Mogą to być te bibeloty bądź szczelinowe panele typu qrd. Mogą to być też np półki z płytami, ale musi być ich dużo. Ale juz nie polecę książek bo te rownież tlumia. Z opisu wydaje mi się, że po 2 szczelinowe 120x60cm wystarczą. Zamontujesz to zaczniesz zdejmować pochłaniacze.

Ale gdzie zamocować, na pierwsze odbicie czy może trochę dalej, albo w zupełnie innym miejscu? Czy na boczne ściany lepszy będzie 1d czy 2d. Wysyłam zdięcia pokoju będę wdzięczny za jakieś sugestie

IMG_20201026_092830.jpg

IMG_20201026_092842.jpg

IMG_20201026_092850.jpg

IMG_20201026_092858.jpg

Najlepiej metodą " na lusterko".

Poproś kogoś żeby przylozył Ci lusterko do ściany. Jak bedziesz w nie patrzył i zobaczysz w odbiciu kolumnę to tu wyznacz środek panela.

Ja mam profesjonalne 1d. Ale dobrze zastanow się czy chcesz profesjonalne. U mnie efekt był tak duży, ze myślałem, ze coś się w sprzęcie popsuło. Musiałem stroić wszystko od nowa. Dużo daje przesuwanie ich wzdłuż sciany. Zmienia się barwa.

Fajnie, ze masz za plecami pułki z książkami. Z tego co widzę, może żeczywiscie występować u Ciebie echo rozpoczęcie. Tak na marginesie masz za wysoko powieszone te absorbery na ścianach bocznych.

U mnie wygląda to tak

20190718_221157.jpg

Jeszcze jedno. Mam bardzo podobny uklad pomieszczenia. Zdecydowałem się jednak na inne ustawienie sprzętu. Za sprzetem jest ściana, a za mną okno tarasowe, duże. Na całą ścianę. Czemu tak zrobiłem. Chodzi o bas. Szyby mniej się wzbudzają.

Dzięki za  odpowiedź. Czy takie dyfuzory na poczatek były by dobre, wiem że lepsze właściwosci maja ze sklejki        https://allegro.pl/oferta/dyfuzor-schroedera-qrd-1d-n13-panel-akustyczny-7919270481

ale cena zacznie wyższa niestety.  Absorbery mam powieszone na pierwsze odbicie na metodę lusterkową a dla tego trochę wyżej gdyż moje kolumny nie są basowymi gigantami, i tak sobie wydedukowałem że jak podniosę, to dzwięki z głośnika basowego odbiją się bezpośrednio od ściany i ogłuszą mnie basem. Taki jestem mądry 😀. Potem wyczytałem że na najnizsze rejestry i tak ten absorber nie działa, ale dziury powiercone i tak zostało. Jak kupię rozpraszacze to juz wszystko bedzie na własciwej wysokości.

Lepsze takie niż żadne. Użyteczna jest tylko jedna część tego panela. Druga jest odpadem po wycięciu z bloku styroduru. Ale też od biedy możesz powiesić.

Jeszcze jedna mała podpowiedź. Ustawiałes na lusterko tak, ze widziałeś jedną kolumnę? Mnie się udało tak ustawić te boczne panele, że rozpraszam nimi pierwsze odbicie zarówno jednej jak i drugiej kolumny.

58 minut temu, Kraft napisał:

Obie części są użyteczne.

"Użyteczna jest tylko jedna część tego panela. Druga jest odpadem po wycięciu z bloku styroduru. Ale też od biedy możesz powiesić" cały cytat.

Równie dobrze można użyć pułek z cd lub książki, lub powiesić pranie.

Edytowano przez audiowit