Skocz do zawartości

Naim Atom - głośniki podstawkowe


obrok

Recommended Posts

Cześć, dzień dobry, to mój pierwszy post tutaj, proszę o wyrozumiałość ;)

Chciałem prosić o radę w temacie głośników podstawkowych. Mam taki zestaw, kupiony pod wpływem chwili (kryzys wieku średniego nie omija nikogo...):

Naim Unity Atom + Elac 2.0 5.2, stoją na standach Atacama 6, kable Audioquest Rocket 11.

 

Naimem jestem zachwycony, naprawdę, tylko... te Elac'i  zupełnie niestety mi tu nie pasują :( to połączenie powoduje, że po pół godzinie słuchania uszy są po prostu zmęczone, za dużo w tym wszystkim ostrości. Dźwiękiem można ciąć papier... Bardzo lubię detaliczny dźwięk, ale to jednak przesada. Na pierwszym planie zawsze jest wokal i ostra gitara przeszywająca uszy. Poza tym, a moze raczej przede wszystkim - brakuje mi basu. Niby on tam jest, ale jednak jakby go nie było. W sensie mocy dają jak najbardziej radę, mam salon 40m i tu zupełnie wystarczają.

Podsumowując:

Pokój 40m

Budżet 4.000 pln za komplet

Słucham  rocka, czasem w wersji hard.

W brzmieniu szukam powera/dynamiki, ale muszę słyszeć wyraźnie każdy instrument. Jeżdżę nałogowo na rockowe koncerty i tego uczucia szukam w sprzęcie :)

Widziałem wątki o podłogowych do tego Atoma. A podstawkowe?

 

Z góry dzięki za wszelkie sugestie.

 

Edytowano przez obrok
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz duże pomieszczenie, jeśli jeszcze lubisz dobry bas, to niestety żadna konstrukcja podstawkowe nie sprawdzi się w takiej konfiguracji. Moim zdaniem musisz kolumny podstawkowe wspomóc dobrym subwooferem.

Wracając do kolumn, spójrz koniecznie na Buchardt Audio S300 MK. To świetne połączenie z Naim Atom. Warto posłuchać także polską konstrukcję Audio Academy Dione II, szczególnie teraz w dobrej cenie. Jeśli szukasz mocnego, energicznego dźwięku, zapewne dobrze sprawdzi się Focal Aria 906. Na koniec polska propozycja Pylon Audio Diamond Monitor.

Zapraszam serdecznie na odsłuchy i indywidualne wyceny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Q21.

Faktycznie chyba zbyt optymistycznie wszedłem w podstawkowe do takiego dużego pokoju... Niestety nie mam jak pojawić się na odsłuch, bo mieszkam ponad 1.000km od Pabianic  :(

Widzę, że Buchardt daje 30 dni na zwrot, więc chyba te S300 MK zamówię na próbę. 

Jeśli mi nie podejdą, to sprzedam te podstawki i wejdę w podłogowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe co piszesz bo po pierwsze ELAC to łagodne granie.

Ale być może problemem jest pomieszczenie i jego wielkośc. W 40m zapewne rozkręcasz system do poziomu kiedy i Naim i ELAC nie gra już dwieku czystego. Tak bym to wnioskował.

Musisz sprawdzić kolumny duże. żadne monitory.

Heco Aurora 1000, ELAC ale z modelem F6.2 czy wydajne i ładnie grające nie bojące się także mocy Dynaudio EMIT 30.

Zapraszam [o wypożyczenie sprzetu do domu.

https://s4home.pl/wypozyczamy/

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za porady. Wyglada na to, ze faktycznie ten salon jest za duzy na podstawkowe. Dam jeszcze szanse Burchardt S300 (maja przyjsc za dwa dni). Jesli one nie dadza rady, trzeba bedzie sprzedac stojaki i wejsc w kolumny podlogowe. Taki watek juz widzialem, i tam proponujecie PMC, Monitor Audio Gold 300, Focal aria 948, Klipsch Forte III lub Pylon Audio Jasper. 

Aha, te moje 40metrow salonu jest na planie litery L i glosniki musza byc ustawione na najdluzszej scianie, co tez nie pomaga w akustyce, prawda? :(

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam Jaspera nie polecam :P

18 godzin temu, obrok napisał:

Aha, te moje 40metrow salonu jest na planie litery L i glosniki musza byc ustawione na najdluzszej scianie, co tez nie pomaga w akustyce, prawda?

nie do końca bo to oznacza że masz do nich bliżej. Mozesz zamieścić jakieś fotki?

Sprawdź na spokojnie Buchard posłuchaj ich tydzień i daj znać

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, S4Home napisał:

nie do końca bo to oznacza że masz do nich bliżej. Mozesz zamieścić jakieś fotki?

Lewy glośnik ma ok. 5m do ściany, prawy już wychodzi na dłuższy bok i od niego do ściany jest ponad 6m.

Mógłbym zamienić miejscami pianino i szafkę RTV, ale wtedy lewy głośnik byłby całkiem wciśnięty w kąt, a to chyba słabo. Najlepsza pewnie byłaby zamiana miejscami kanapny na szafkę RTV?

Poza tym, zostawiłem cały zestaw grający cicho przez dwie ostatnie noce, a wczoraj dogrzałem go przez kilka godzin na większej głośności i albo to autosugestia, albo naprawdę mocniejszy bas zaczął się wydobywać z tych Elac’ów :) może jeszcze u mnie zostaną, kto wie...

Salon 2_s.jpg

Salon_1_s.jpg

Edytowano przez obrok
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 4.09.2020 o 21:34, Q21 napisał:

Wracając do kolumn, spójrz koniecznie na Buchardt Audio S300 MK.

Dziś rano, już po kilku godzinach spędzonych z Buchardt S300, zakończyłem poszukiwania :)

Q21 -  wielkie dzięki za polecenie tych głośników. 

S4Home - dzięki za poparcie tej tezy.

W porównaniu do Elac 5.2:

- przede wszystkim nie są tak ostre, a to mi najbardziej przeszkadzało. Górne partie są bardzo wyraźne, ale nie "piszczą" i nie tną powietrza. Odsłuchałem wiele utworów po 2x, podmieniając S300 i 5.2, nie zmieniając głośności i ustawień. Przy Elac'ach, ręka automatycznie sięgała po pilota, żeby zmniejszyć głośność. S300 były głośne, ale miłe dla ucha.

- S300 to nieporownywalnie mocniejszy bas,

- ogromna ilość detali. Odkryłem smaczki w utworach, których od lat słuchałem na kombinacji Yamaha+Eltax, a których Elac 2.0 też nie pokazały,

Muszę je jeszcze oczywiście ograć, ale na teraz nie wiem, co by się musiało stać, żebym je odesłał z powrotem. Niczego mi w nich nie brakuje. A zakładam, że z czasem będzie tylko lepiej. Mam nadzieję :)

 

Na marginesie - każdy członek rodziny zapraszany do testów wyraźnie słyszał, że przy Elac 2.0 lewa kolumna grała głośniej. Z S300 zupełnie nie ma tego wrażenia, jakby lepiej i pełniej wypełniały pokój.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...