Skocz do zawartości

Kino domowe (głośniki do otwartego salonu)


Artur B

Recommended Posts

Witam, chciałem się Was poradzić jaki układ i sprzęt do kina domowego w takim nie najlepszym układzie salonu byście polecali.
Rozglądam się za KD 5.1. Wstępnie założyłem 10 tys. zł na nagłośnienie, bo głównie się na tym skupiam w pierwszej kolejności ze względu na etap projektowy wnętrza domu i możliwości jeszcze czegoś zaplanowania i przewidzenia tj układ mebli, sufity podwieszane itp. Oczywiście docelowo interesuje mnie również sub i amplituner, aby całość spójnie i efektywnie grało.
Rozglądając się za kinami domowymi zaciekawiła mnie opcja z głośnikami instalacyjnymi. Nawet na forum natrafiłem na podobny wątek z zestawem głośników 3x Focal 300 IW6 LCR i 2x Focal 300 ICW6 i spodobało mi się takie rozwiązanie (i już się nawet nastawiłem na zwiększenie budżetu do kwoty rzędu 14,5 tys zł).
Natomiast jest wiele pytań tj.: czy głośniki tylne jako sufitowe nad kanapą to dobre rozwiązanie i nie zmarnują potencjału tego dobrego zestawu od Focala?; rozstaw przednich LR wymagana jest odległość min 2,5m, u mnie max odległość może być ~1,9m i czy to też już negatywnie nie wpłynie na doznania słuchacza?

Dlatego zastanawiam się jakie rozwiązanie byłoby najlepsze dla komfortu oglądającego film jak i słuchającego muzyki. Czy przy otwartym salonie z dużą liczbą okien lepsze kolumny wolnostojące na które też nie ma wiele miejsca, czy głośniki instalacyjne (tylne ścienne odpadają, bo już jest zaprojektowana kuchnia otwarta, chyba ze jakieś podsufitowe na półce nad barkiem). Czy głośniki z półek premium przy takiej akustyce pomieszczenia (a w zasadzie jej braku) to nie jest np. przepłacenie za coś czego się nie da wykorzystać w pełni?

Widziałem jeszcze rozwiązania z układem wszystkich pięciu głośników instalacyjnych w suficie (plusem jest, że można frontowe rozstawić szerzej, zawiesić większy TV na ścianie, choć wolę lepsze nagłośnienie niż większy TV), natomiast jakoś sceptyczny jestem co do wrażeń odsłuchowych takiego umieszczenia.

Liczę, że naprowadzicie mnie na najlepszą drogę wyboru kina domowego lub uświadomicie na co kłaść nacisk, albo o czym nie pomyślałem.

kino domowe układ.jpg

salon pod audio.jpg

Edytowano przez Artur B
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, seba3002 napisał:

A możesz zaznaczyć miejsca, w których maja wg Ciebie być frontowe głośniki instalacyjne?

wrysowane są na rzucie ;) (wizualizacja tylko poglądowa jak wyglądać będzie przestrzeń za plecami oglądającego siedzącego na kanapie (czyli kuchni), przy okazji dodam, że na ścianie z TV będzie zamontowany klimatyzator, reszta poglądowo i do ustalenia).

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,
Bardzo skomplikowany temat i pisemnie będzie ciężko wszystko wytłumaczyć. Zdajesz sobie sprawę, że głośniki podwieszane będą kompromisem między jakością brzmienia, a funkcjonalnością? Jest na prawdę bardzo dużo ciekawych rozwiązań ale musimy poznać więcej szczegółów. Wyślij mi wiadomość prywatną z telefonem kontaktowym do siebie porozmawiamy w poniedziałek i postaramy znaleźć optymalne rozwiązanie ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma kina montowanego w suficie.

Możesz w ten sposób zapewnić tło. Ale nie budować kino.

Zadzwoń do nas to zaproponujemy Ci rozwiązanie instalacyjne.

Coś jak na zdjęciu poniżej

 

Mowie o tych powyżej.

Ewentualnie całkowicie montowane w ścianie typowo in Walle. 

Zadzwoń do nas i połączysz się z kolegą ktory montuje i ma wieksze doświadczenie z takimi systamemi.

Ja Ci mogę doradzić kalsyczny system.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.09.2020 o 20:29, Q21 napisał:

Cześć,
Bardzo skomplikowany temat i pisemnie będzie ciężko wszystko wytłumaczyć. Zdajesz sobie sprawę, że głośniki podwieszane będą kompromisem między jakością brzmienia, a funkcjonalnością? Jest na prawdę bardzo dużo ciekawych rozwiązań ale musimy poznać więcej szczegółów. Wyślij mi wiadomość prywatną z telefonem kontaktowym do siebie porozmawiamy w poniedziałek i postaramy znaleźć optymalne rozwiązanie ;)

podrzuciłem nr na PW, dopiero teraz, bo i tak cały dzień za kółkiem, a to cieżko rozmawiać zwłaszcza jak zasięg zanika podczas jazdy.

Podwieszane tzn sufitowe? Zdaje sobie sprawę z kompromisu, salon jest jaki jest i ideału pewnie się zrobić nie da.
Dodam, że do tej pory korzystałem przez ostatnie  lata z zestawu HK (bodaj HKTS 9) co było przesiadką z jakiegoś no name, na tamten czas to mi wystarczało jak i taki budżet na wtedy miałem. Teraz chciałbym zrobić kolejny przeskok wyżej, żeby poczuć różnicę, usłyszeć coś czego wcześniej nie słyszałem ;)

Co do samego użytku to fajnie jakby dawały "to coś" (efekty specjalne, przestrzenne czy jak to nazwać) podczas oglądania filmów, ale również żeby przyjemnie słuchało się muzyki, ale nie z nastawieniem, że w jednym miejscu ma być punkt odsłuchowy (bo takie coś chcę zrobić w innym pokoju - i nie wiem czy też nie założyć tematu na forum o odpowiednim rozmieszczeniu paneli akustycznych), a żeby fajny był odsłuch w różnych miejscach salonu jak i będąc w kuchni i coś robiąc.

 

BTW a jest taka opcja w amplitunerach, że wybierasz kierunek wysyłanego sygnału? przykład: oglądam film i daje wyjście sygnału dżwiękowe na zestaw głośników 5.1, ale odpalam sobie muzyke z tidala to zmieniam i sygnał stereo idzie na frontowe LP (czyli stereo 2.0) a nie na wszystkie 5 głośników?

Jak masz jakiś typ nagłośnienia albo rozmieszczenia to możesz coś podesłać, żeby wiedzieć o czym rozmawiać, bo jestem wzrokowcem :D

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Artur B napisał:

BTW a jest taka opcja w amplitunerach, że wybierasz kierunek wysyłanego sygnału? przykład: oglądam film i daje wyjście sygnału dżwiękowe na zestaw głośników 5.1, ale odpalam sobie muzyke z tidala to zmieniam i sygnał stereo idzie na frontowe LP (czyli stereo 2.0) a nie na wszystkie 5 głośników?

Tak, jest.

W tym wszystkim należy pamiętać, że w kinie prawidłowe rozmieszczenie kolumn jest równie ważne, co ich jakość. Stąd prawidłowo rozmieszczony wspomniany HKTS 9 może dać lepsze wrażenia "przestrzennych efektów specjalnych", niż znacznie lepsze kolumny "rozrzucone" gdziekolwiek tam, gdzie akurat jest na nie miejsce  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.09.2020 o 08:35, S4Home napisał:

Nie ma kina montowanego w suficie.

ja sugerowałem się takimi gotowymi zestawami sprzedawanymi w niektórych sklepach (w takiej samej konfiguracji jakie podałem) i też rysunkami w instrukcjach focala.

 

Odezwę się jutro.

Zanim jeszcze ew. będę pytał o zestaw klasyczny (jeśli instalacyjny by nie wypalił)

To pytanie do Ciebie, masz układ domu jak ten omawiany, do wydania kilkanaście tysi i idziesz w klasyczny zestaw z duzymi kolumnami czy idziesz w głośniki instalacyjne (podtynkowe) czy zawieszane jak na Twoim zdjęciu, czy jakiś mix? :)

6 minut temu, Markcox napisał:

Tak, jest.

W tym wszystkim należy pamiętać, że w kinie prawidłowe rozmieszczenie kolumn jest równie ważne, co ich jakość. Stąd prawidłowo rozmieszczony wspomniany HKTS 9 może dać lepsze wrażenia "przestrzennych efektów specjalnych", niż znacznie lepsze kolumny "rozrzucone" gdziekolwiek tam, gdzie akurat jest na nie miejsce  

A to akurat dlatego zapytałem, bo gdzieś czytałem artykuł i polemikę ludzi czy zestawy stereo idą do lamusa bo wypierają je kina domowe, i sporo osób było za tym, że wolą stereo zestaw a niektórzy nawet kina domowe sprzedali dla zestawu 2.0.  Stąd moja rozkmina i pytanie powyżej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Markcox napisał:

Żadne kina nie wyprą żadnego stereo. Jedne i drugie mają swoich odbiorców. to są po prostu dwa "produkty", z dwoma różnymi przeznaczeniami. Oczywiście da się na kinie posłuchać muzyki, a na stereo obejrzeć film. Hummerem da się pojechać po torze,  ale ciężko będzie wygrać w wyścigu F1

czyli w salonie proponujesz mieć dwa oddzielne produkty do różnych przeznaczeń bez żadnych kompromisów?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz uzyskać dobre stereo / albo inaczej, akceptowalne stereo, ale nie z kolumn instalacyjnych. Te sa tylko do kina.

Albo przynajmniej w tym budzecie.

Wiec zależy czy chcesz mieć dwa systemy? Jeśli tak to czemu nie możemy iśc od razu w jeden lepszy na prawdziwych kolumnach.

Jak jesteś w stracie to możesz do nas podjechać? Pokażemy Ci kilka instalacyjnych i kilka klasyczny rozwiązań.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Jeśli chcesz zbudować tu system kina domowego to moim zdaniem na przedniej ścianie powinieneś pomyśleć o głośnikach wiszących takich jak na przykład Monitor Audio Radius 225 ( kanał lewy, centralny, prawy ). Głośniki surround zostawiłbym w suficie, gdyż w tym wariancie pomieszczenia jest to chyba najwygodniejsze rozwiązanie, Dobrze sprawdzą się na przykład Monitor Audio C265FX. Do tego subwoofer SVS SB-2000PRO ustawiony po prawej przy donicy i masz kompletne nagłośnienie. Co do amplitunera zapewne będziesz chciał umieścić w tej szafce po środku, jaki tam masz wymiar?

Jeśli miałbyś jakieś pytania lub potrzebował pomocy jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam,

Michał

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, S4Home napisał:

Możesz uzyskać dobre stereo / albo inaczej, akceptowalne stereo, ale nie z kolumn instalacyjnych. Te sa tylko do kina.

Albo przynajmniej w tym budzecie.

Wiec zależy czy chcesz mieć dwa systemy? Jeśli tak to czemu nie możemy iśc od razu w jeden lepszy na prawdziwych kolumnach.

Jak jesteś w stracie to możesz do nas podjechać? Pokażemy Ci kilka instalacyjnych i kilka klasyczny rozwiązań.

 

 

w stracie? z Rzeszowa jestem

Wolałbym jeden zestaw.

34 minuty temu, Na Temat Audio napisał:

Cześć,

Jeśli chcesz zbudować tu system kina domowego to moim zdaniem na przedniej ścianie powinieneś pomyśleć o głośnikach wiszących takich jak na przykład Monitor Audio Radius 225 ( kanał lewy, centralny, prawy ). Głośniki surround zostawiłbym w suficie, gdyż w tym wariancie pomieszczenia jest to chyba najwygodniejsze rozwiązanie, Dobrze sprawdzą się na przykład Monitor Audio C265FX. Do tego subwoofer SVS SB-2000PRO ustawiony po prawej przy donicy i masz kompletne nagłośnienie. Co do amplitunera zapewne będziesz chciał umieścić w tej szafce po środku, jaki tam masz wymiar?

Jeśli miałbyś jakieś pytania lub potrzebował pomocy jestem do dyspozycji.

Pozdrawiam,

Michał

szafka pod TV będzie robiona na wymiar pod amplituner i inne urządzenia (tu jest tylko poglądowo wrysowana pod stary sprzet)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Artur B napisał:

szafka pod TV będzie robiona na wymiar pod amplituner i inne urządzenia (tu jest tylko poglądowo wrysowana pod stary sprzet)

To do wspomnianego sprzętu podłączyłby amplituner Yamahy na przykład RXA-880 i mamy fajny zestaw KD.

Pozdrawiam,

Michał

Edytowano przez Na Temat Audio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mówicie, że ścienne głośniki lepsze niż podtynkowe? To też jest jakieś rozwiązanie, które wyeliminowałoby  temat dobudowy ścianki g-k aby zamonotwać podtynkowe (bo otwory bezpośrednio w ścianie osłabiaja konstrukcję) a i jest klimatyzator na tej scianie i byc tu musi co znów też byłoby problematyczne do rozwiązania.

Ogólnie miałem wizje prostej białej ściany też pod kątem żeby widoczny był efekt ambilight z tv.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tak i trochę z powagą i trochę prześmiewczo było z mojej strony, bo chyba nie wyobrażasz sobie, że w salonach audio mają pierdyliard pomieszczeń, do tego modułowych, żeby dostosować warunki w nich, do warunków lokalowych panujących w domu u klienta. W salonie będziesz miał pomieszczenie dedykowane, przygotowane akustycznie, trzeba liczyć się z tym, że będą to inne warunki, niż panują w klasycznym polskim domu. Ale Twój test nie ma Ci pokazać, jak to zagra u Ciebie w domu, tylko ma pokazać Ci różnicę pomiędzy systemami etc. Wtedy będziesz miał już zawężone pole manewru i będziesz w stanie precyzyjniej poruszać się między produktami. 

I w pełni zgadzam się ze zdaniem Piotra, jak będziesz kupował tylko w oparciu o opinie z internetu, to jest duża szansa, że kupisz gówno - ale będziesz musiał być zadowolony. Taki klimat. Więc lepiej zrewiduj swój kalendarz i wygospodaruj trochę czasu ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Markcox napisał:

to tak i trochę z powagą i trochę prześmiewczo było z mojej strony, bo chyba nie wyobrażasz sobie, że w salonach audio mają pierdyliard pomieszczeń, do tego modułowych, żeby dostosować warunki w nich, do warunków lokalowych panujących w domu u klienta. W salonie będziesz miał pomieszczenie dedykowane, przygotowane akustycznie, trzeba liczyć się z tym, że będą to inne warunki, niż panują w klasycznym polskim domu. Ale Twój test nie ma Ci pokazać, jak to zagra u Ciebie w domu, tylko ma pokazać Ci różnicę pomiędzy systemami etc. Wtedy będziesz miał już zawężone pole manewru i będziesz w stanie precyzyjniej poruszać się między produktami. 

I w pełni zgadzam się ze zdaniem Piotra, jak będziesz kupował tylko w oparciu o opinie z internetu, to jest duża szansa, że kupisz gówno - ale będziesz musiał być zadowolony. Taki klimat. Więc lepiej zrewiduj swój kalendarz i wygospodaruj trochę czasu ;) 

OK. Już planuje jakiś wypad z bratem, który ma bardziej wrażliwy i wyrafinowany słuch (miłośnik focali).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

no to mam kilka zestawów kin domowych (uprzedzając ew. pytania lub komentarze dodam, że każdy zestaw jest zaproponowany przez jakiś renomowany salon ze sprzętem audiofilskim itp), który byście wybrali lub może hybrydę stworzyli? Budżet zestawów rozciągnął się w przedziale 15-25k (w jednym przypadku ~11k)

1.  fronty: 2x Neat Acoustics Motive SX3
centralny: Neat Acoustics Motive SXC
tyły: 2x Monitor Audio CT 380 FX
sub: Rel T5i
Ampli: Denon AVC X3700H + końcówka Atoll AM 100 SE

2. fronty: 2x Dynaudio EVOKE 20
centralny: Dynaudio EMIT M15C
tyły: 2x Dynaudio S4-C80
sub: Dynaudio SUB 3
ampli: Pioneer VSX-934

3. fronty: 2x Dynaudio EMIT M20
centralny: Dynaudio EMIT M15C
tyły: 2x Dynaudio S4-C65
sub: Dynaudio SUB 3
ampli: Arcam AVR10

4. fronty: 2x Dali Phantom M-375
centralny: Dali Phantom M-375
tyły: 2x Dali Phantom E-60 S
ampli: Yamaha RX-A880 lub Marantz SR5015

5. fronty: 2x Monitor Audio Gold 100
centralny: Monitor Audio Gold C250
tyły: 2x Monitor Audio PRO80
sub: Rel T5i
ampli: bd

6. fronty: 2x Focal Aria 906
centralny: Focal Aria CC900
tyły: 2x Monitor Audio PRO80
sub: Focal SUB100F
ampli: bd

7. fronty: 2x B&W 606
centralny: B&W HTM6
tyły: 2x B&W 607 lub 2x B&W M1
Ampli: Yamaha RX-A880

8. Zestaw Cabasse Eole 4
ampli: Arcam AVR10

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...