Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jest potencjał do zabawy. Tak krótko moge opisac ten monitor czyli Onkyo D-N7BX. Dlaczego akurat takie twierdzenie? A no dlatego ze gra całkiem, całkiem, ale po otwarciu i wydobyciu wnetrznosci okazuje sie ze zwrotnica jest "symboliczna". Srednioniskotonowy jest podłączony bezposrednio do zacisków a na wysokotonowym "siedzi" jeden mkp "no name" i jakiś ceramik.
Moim zdaniem świadczy to o tym ,że nisko-sredniotonowy nie jest byle jaki skoro moze pracowac bez zwrotnicy a dzwiek jaki serwuje jest conajmniej dobry.

Tak wiec na pierwszy strzał "idzie" wymiana tego mkp na np. Mundorf-a.... jako że zwrotnica jest minimalistyczna, myślę że mogę sie "szarpnać" na lekki tunning. Zobaczymy co z tego wyjdzie...

20200906_143754.jpg

Oto cała zwrotnica..

20200906_143805.jpg

Pytanie na co audiofilskiego mozna wymienić ten ceramik?

20200906_144237.jpg

Tu po przelutowaniu na mundorf-a m-cap! Oczywiscie parametry takie same jak w oryginale.

20200906_143717.jpg

I jeszcze rzut okiem na przetworniki od "tyłu" ;)

Na razie trwaja odsłuchy i sprawdzenie co wnosi nowy nabytek....

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

mogę sie "szarpnać" na lekki tunning

Z całym szacunkiem do inicjatywy ale sam kondensator prawdopodobnie niewiele poprawi. Zaszalej, pomierz otwory, poszukaj lepszej jakości, niedrogich przetworników. Zaprojektujemy do nich zwrotnicę i wtedy ten Mudorf rozwinie skrzydła ;) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie nie chcialem przedwcześnie pisać, ale po zmianie na m-cap nie zauważyłem ŻADNYCH drastycznych zmian w brzmieniu in plus/minus. 

Poczekam aż nieco się "dopali" i "pójdę" dalej z zabawą...

A tak przy okazji... ten ceramik... mozna na cos zamienić czy tez zostawić jak jest?

Ps: niskosredniotonowy naprawde nie jest zły i jesli wymiana przetwornikow to wysokotonowy najlepiej na jakąś tytanowa kopółke, bądź tania wstęgę, bo woferek jest strasznie szybki. Dodam iz jest na zawieszeniu bardzo twardym.

 

Tego typu górny resor (harmonijka) ,mozna spotkać w "estradowkach".

Screenshot_20200906-160211_Gallery.jpg

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, MariuszZ napisał:

Zaszalej, pomierz otwory, poszukaj lepszej jakości, niedrogich przetworników. Zaprojektujemy do nich zwrotnicę i wtedy ten Mudorf rozwinie skrzydła ;) 

Musze przyznac iz opcja ciekawa jednak nie do zrobienia bez przyrządów pomiarowych :/

zaprojektowac na odleglosc zwrotnice... to wróży problemy

 

Przeciez nie moge tego mundorf-a sparowac z dowolnym tweeterem

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Musze przyznac iz opcja ciekawa jednak nie do zrobienia bez przyrządów pomiarowych :/

Niektóre poważne manufaktury składają podstawkowe kolumny wkładając proste filtry I-go rzędu strojąc na słuch. Patrzysz na charakterystykę przetworników, określasz częstotliwość podziału, wrzucasz do kalkulatora, sprawdzasz Xsimem, słuchasz i określasz czy dobrze czy źle. Oczywiście można zainstalować REWa i pomierzyć Umikiem w jakimś cichym ogródku wieczorową porą ale w domu i tak okaże się, że te pomiary mniej użyteczne będą z ogródka niż jakbyś w domu na słuch zrobił. 

Tak tylko zagadałem licząc, ze obudzi się w Tobie "bestia" dijera i zaszalejesz :) 

Ten kondensator o wartości 2,2uF w torze wysokotonowym to filtruje 6 dB/oct do ok. 8kHz. Tak wynika z tego kalkulatora. Nie wiem jak to gra ale wychodzi, że niskośredniotonowy robi całą robotę. Myślę, ale nie wiem na pewno, bo nie znam się na tym zbytnio, że można lepiej przy niedużych nakładach to poskładać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, MariuszZ napisał:

Ten kondensator o wartości 2,2uF w torze wysokotonowym to filtruje 6 dB/oct do ok. 8kHz

Tutaj wkradla sie literowka. Chyba chciales napisać "od 8khz"

I przyznam Ci racje bo....

Odlaczajac wysokotonowe i zamontowalem spowrotem by "zasłonić" dziure w obudowie po wysokotonowce i efekt byl wlasnie taki ze tweeter raczej uzupełnia to pasmo. Ale mimo wszystko bez niego dzwiek jest przytlamszony, bez blasku i tego specyficznego wykączenia w detalach.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim jednak obudzę w sobie "bestie" chcialbym wycisnąć ostatnie soki z tego monitora. Wydaje mi sie ze mozna co nieco jeszcze poprawić. Coś juz nawet "chodzi mi po głowie" ale csiii🤫 narazie mysle jak to wykonać :P

 

 

53 minuty temu, MariuszZ napisał:

No nie wiem ... filtr jakim jest kondensator do 8kHz tłumi (filtruje), a przepuszcza sygnał powyżej tej częstotliwości. To chyba umowne jest (od czy do) i zależy w którą stronę patrzymy ;) 

A ok w sumie przemyślałem i masz racje bo Tobie chodzilo ze tłumi "do" a mi ze przepuszcza pasmo "od" czyli wychodzi na to samo :P

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym punktem odniesienia jest model dc6t se. I nie ma co porownywac brzmien monitora i tych tannoy. Jednak jest cos co wyróżnia bardzo te dwie konstrukcje. Mowa o budowaniu sceny! 

W dc jest nazwalbym "przepastna" w stosunku do onkyo. Rzekłbym nawet ze w onkyo jej nie ma wcale :)

Zamierzam zrobic mały tuning. W zwrotnice nie bede wchodził, bo i tak nie dam rady. Natomiast jest szansa pobawić sie w zgodnosc fazowa (producent olał te kwestie w tym budżecie) i rodzi to nadzieje na poprawe. Mowa o przesunieciach centr akustycznych cewek wzgledem siebie. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Mozna śmiało robic na "ucho" bo to wlasnie ucho najlatwiej wytypuje optymalne ustawienie. W koncu temat brzmi... zabawa z starym monitorem!

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec tak... zabawy ciag dalszy.

Mowa o zabawie w przesuniecia przetwornikow. W pierwszej chwili zdecydowałem że będą dystanse z mdf roznych grubosci na wysokotonowym i srednioniskotonowym. Jednak po dogłębnym przeanalizowaniu zrezygnowałem z tego pomysłu bo....   dodajac dystans zmienię delikatnie objetosc obudowy i strojenie co zafałszuje odbiór muzyki. Wiec postanowiłem że wysokotonowka "opusci" swoje miejsce a zastapi je "zaslepka". Da mi to te same parametry pracy woferka. Wysokotonowka poleci na "dach" monitora (wiem wiem bedzie nieco dalej od wofera co również moze wplynac na "zszycie" ale cóż zrobić), i bedzie "jeździła" na platformie do przodu i do tyłu. Jutro wykonam zaślepki i platformę jesli czas pozwoli i wrzuce foteczki.... pozdr.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...