Skocz do zawartości

Impuls Audio Lagune - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

43 minuty temu, Kraft napisał:

Z tą zamianą stereofonii po wysunięciu kolumn, to jest też tak, że przybliżenie kolumn do miejsca odsłuchu powoduje, że kolumny grają bardziej jak monitory bliskiego pola, z ograniczeniem rozmazujących obraz odbić od ścian. To już wolę przybliżyć się do kolumn, niż odwrotnie.

Ok ale scena po tym zabiegu nie pogłębiała sie? W sensie mam na myśli kilka planów dzwiekowych odseparowanych od siebie. To w porownaniu do przykladu zyciowego... wygladasz przez okno i widzisz podworko (1 plan) za nim droga (2plan) i w tle drzewa gdzies tam (3plan). O takie cos mi chodzi. Analogicznie jest z gleboka scena w audio...

Bo z tego co narazie piszesz to analogicznie masz panoramiczne okno z widokiem tylko na podworko z drzewami i przebiegajaca przez nie drogą!

A jak z tymi wysokotonowymi masz. To tez ma znaczenie!

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

A jak z tymi wysokotonowymi masz. To tez ma znaczenie!

Do wewnątrz. Tak mi ustawił właściciel Impulsa (model sprzedaży firmy opiera się na dostarczaniu kolumn na odsłuchy do zainteresowanych klientów). Tylko nie wiem, czy to jest ustawienie zalecane, czy tak wyszło przypadkiem;). Przestawię w wolnej chwili.

13 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Ok ale scena po tym zabiegu nie pogłębiała sie?

Trzeba pamiętać, że ja mam za kolumnami panele pochłaniające, więc szkodliwe odbicia od przedniej ściany mam ograniczone. Po ich zastosowaniu stereo się u mnie poprawiło. Odsuwanie ma zapewne większy wpływ na stereofonię, gdy przednia ściana silnie odbija.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Kraft napisał:

Do wewnątrz. Tak mi ustawił właściciel Impulsa (model sprzedaży firmy opiera się na dostarczaniu kolumn na odsłuchy do zainteresowanych klientów). Tylko nie wiem, czy to jest ustawienie zalecane, czy tak wyszło przypadkiem;). Przestawię w wolnej chwili.

Na pewno po wszystkim ostatniego dnia nie zaszkodzi zamienic i sprawdzic.

Z punktu akustycznego spojrzmy na sprawe tak...

Tweetery wewnatrz:

-zmniejszony trójkąt odsluchu w stosunku do bazy,

-krotsza droga do ucha,

-dłuższa drogą po odbiciu od scian bocznych.

Tweetery na zewnatrz:

-zwiekszony trójkąt odsluchu w stosunku do bazy,

-dluzsza droga do ucha,

-krotsza droga po odbiciu od scian bocznych.

Ktos zaraz napisze.... "a gupotki piszesz", pamietajmy jednak ze mowimy o wysokotonowym ktory produkuje bardzo krotkie fale i wpływ w jaki sposob nakladaja sie badz znoszą zanim dotrą do ucha moze miec kluczowe znaczenie w danej akustyce. Nie mowiac ze po odbiciu od scian poglos jest juz dosyć znaczny pomiedzy tymi ustawieniami. Ktory zatem lepszy układ? Nie mam pojecia, ale to dobrze.... wiecej zabawy jest. Nie jestem akustykiem i to tylko moje zdanie, mozna sie nie zgodzić... Pozdr.

 

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kamill00 napisał:

@Kraft ..... nareszcie dałeś się (może i przypadkowo - nieważne) przekonać, że warto wyjść poza granice firm mających własne komory, miliony inżynierów itd itd..... brawo. 

 

Bez przesady. Komory, aparatura - tak, ale zdaje się, że nawet w dużych firmach zespół projektujący kolumny to góra 2-3 osoby. Inna sprawa, to jak zagrałaby Lagune, gdyby przemierzyć ją takim Jupiterem i poprawić wykryte słabości;)

17 minut temu, Kubakk napisał:

Ciekawe jakie są odczucia testowanych 2 drożnych kolumn vs "większe" od kefa , b&w itp. ;) Czy 2 głośniki są wystarczające ?

Dla mnie wystarczające. Wolę dwa lepiej zestrojone głośniki, niż trzy lub cztery gorzej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Chyba Miro 84 napisał:

A jak z tymi wysokotonowymi masz. To tez ma znaczenie!

Na stronie producenta jest FAQ, a tam wskazówka:

"głośniki wysokotonowe znajdujące się na wysokości uszu oraz skierowane „do wewnątrz” (przy układzie asymetrycznym)"

Mamy sprawę załatwioną.

 

W FAQ jest jeszcze wskazówka, które w kontekście pewnego OT, powracającego natrętnie w moich tematach, szczególnie mnie zainteresowała.

"Z naszych doświadczeń wynika jednak, iż mogą podłączyć Państwo nasze kolumny do szerokiego wachlarza wzmacniaczy z różnych półek cenowych. Nawet połączenie podstawowego markowego wzmacniacza (kosztującego niewiele ponad 1000 zł) z modelem Lagune – kosztującym 10x więcej – nie będzie w naszej opinii czymś niestosownym. Tym samym możecie Państwo cieszyć się muzyką bez inwestowania jednocześnie w inne komponenty systemu.

Ha!

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Kubakk napisał:

 nisko-średnio-tonowiec nawet spoko ma pasmo częstotliwości

No dobra, to parę słów o głośnikach. Rzeczywiście są niczego sobie. Cenowo średnia półka, ale technologicznie wypas.

Najciekawszy jest woofer SB Acoustics Satori MW16P. Ma rzadki w takich głośnikach magnes neodymowy, nowoczesny, odlewany kosz i membranę wykonaną włókna nazwanego EGYPTIAN PAPYRUS,

SATORI-MW16P-4.png.7183fb0777d5ec7a382864d6bddd79a3.pngb6e79d50bc1540c1501acaac0a0ef8bf.jpg.ee2dc264d16b30cf948ae1743e78d001.jpg920408b3bb93824b84977910a0fb41c6.jpg.3a79731bb6c548c1b84435ff9c4fc844.jpg

Dystrybutor piszę o nim tak:

"Pod względem technicznym oraz jakości brzmienia nie ustępuje głośnikom Scan-Speak serii Revelator oraz Iluminator. Dodatkowo na korzyść przemawia tu znakomity stosunek ceny do jakości."

A jedna ze stosujących go firm tak:

"Zastosowane przez nas przetworniki SB SATORI MW16P-8, cechuje przede wszystkim doskonałe pasmo średnich tonów. Pod tym względem są to obecnie chyba najlepsze głośniki wielkości 6-7″ jakie można dostać. "

 

Jedwabny Tweeter SB Acoustics Satori TW29R też jest ciekawy konstrukcyjnie. Oto jego specyfikacja:

 

- specjalna konstrukcja membrany, wklęsła na środku ma za zadanie rozbicie rezonansu własnego membrany

- dwuczęściowy aluminiowy front głośnika (oddzielone od siebie mechanicznie)

- podwójna komora wytłumiająca, poprawiająca dynamikę

- podwójne zaślepki miedziane, minimalizujące indukcyjność cewki oraz zmianę fazy

- neodymowy magnes z systemem T-shaped (dodatkowy wkład w kształcie litery T) dla zminimalizowania zniekształceń

- optymalnie wyprofilowany kształt magnesu sprzężonego z tylną komorą wytłumiającą, pozwalający na płynny przepływ powietrza

- cewka o niskiej masie CCAW

- srebrne żyły wyprowadzające

- niski rezonans w całym zakresie charakterystyki

TW29R-B.png.081545654ca0fd42a6af7cd6cb2eb81c.pngsb-acoustics-satori-tw29rn-b-8-black-ring-dome-twe.thumb.jpg.8298b8c6184b7fd9ca9f048af1cba7e1.jpg

A tu jeszcze filmiki o tych przetwornikach:

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe jaki jest kąt nachylenia przedniej ścianki w tych kolumnach. Gotowe kity od SB Acoustic są w całości pochylone o 7 stopni.

https://www.blackdotaudio.eu/sb-acoustics-rinjani-be-kit-zesatw-do-samodzielnego-montazu-p-4997.html

Jeżeli w obu konstrukcjach użyte są te same przetworniki to chyba powinno to tak samo wyglądać. Nie wiem na ile wielkość kubatury ma wpływ na zgranie fazowe, ale kit monitorów  jest tak samo pochylony więc można by założyć że w Impuls Audio musi być analogicznie inaczej ktoś kłamie :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kraft napisał:

Jeśli to kogoś interesuje, to w Lagune przednia ścianka jest pochylona o 7 stopni.

Czyli tak jak tam z linku powyzej 

Screenshot_20200908-212914_Chrome.jpg

57 minut temu, kukocz napisał:

Ciekawe jaki jest kąt nachylenia przedniej ścianki w tych kolumnach. Gotowe kity od SB Acoustic są w całości pochylone o 7 stopni

Moim zdaniem jesli pochylona jest czesc z głośnikami, a pozostała czesc juz nie to nie ma to znaczenia (reszta obudowy) wazne by "panel" na ktorym znajduja sie przetworniki mial odpowiednie nachylenie. Reszta moze byc nawet wklęsła... byle by tylko objętość wewnetrzna i strojenie br sie zgadzała!

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Felix1 napisał:

Nie do końca, bo zwrotnica też wpływa na przesuniecie fazowe. 

Jeżeli projekt zwrotnicy jest inny (a pewnie jest), to pochylenie ścianki też może być inne. 

Racja... Podczas pisania jakoś wyłączyłem wpływ zwrotnicy z moich dywagacji :) 

12 minut temu, Kraft napisał:

Jeśli to kogoś interesuje, to w Lagune przednia ścianka jest pochylona o 7 stopni.

Dzięki za potwierdzenie.

9 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Czyli tak jak tam z linku powyzej 

Screenshot_20200908-212914_Chrome.jpg

Moim zdaniem jesli pochylona jest czesc z głośnikami, a pozostała czesc juz nie to nie ma to znaczenia (reszta obudowy) wazne by "panel" na ktorym znajduja sie przetworniki mial odpowiednie nachylenie. Reszta moze byc nawet wklęsła... byle by tylko objętość wewnetrzna sie zgadzała!

Co do zgrania fazowego to zgadzam się z Tobą, pochylenie całej obudowy natomiast może mieć lepszy wpływ na redukowanie fali  stojącej. Choć wymądrzać się nie mam zamiaru bo nie posiadam takiej wiedzy. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kukocz napisał:

pochylenie całej obudowy natomiast może mieć lepszy wpływ na redukowanie fali  stojącej. Choć wymądrzać się nie mam zamiaru bo nie posiadam takiej wiedzy. 

Pochyleniem mozna wyeliminowac badz chociaż zmniejszyć fale wewnatrz. Tak wiec wiedzę masz w tym sensie.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Kraft napisał:

Brothers Johnson "Light Up The Night" - lekki uśmieszek pojawia się po trąbce w 17 sekundzie, a po zaśpiewce w 1:30 cieszymy się już na całego.

Chyba cos z przesunieciem w muzyce jest bo trabka wchodzi u mnie w ok 22 sekundzie a zaspiewka ok 1.40 tzn. Ten smieszny kobiecy głos.  Fajne rozwinięcie dzwieku mam w 2.10 po tych zaspiewkach... mozliwe ze u Ciebie bedzie to wczesniej o kilka sekund.

Generalnie nutka niezła. Taki wehikuł czasu ;) bardzo rytmiczna... stopa sama przytupuje o podłogę. Jednak czy był banan? Z nowymi nutami mam tak że raczej najpierw "przyzwyczajam sie" do nowych dzwiekow.

 

13 godzin temu, Kraft napisał:

Monika "Secret In The Dark" - pierwszy głos, drugi głos. trzecie głos - 0:18 i banan na twarzy.

U mnie znowu przesuniete czyli w 0.23 sekundzie. Wokal hmm chyba wole bardziej zmysłową Norah Jones

13 godzin temu, Kraft napisał:

Kraftwerk "Computer World" - dałem radę wytrzymać bez uśmiechu do 0:23

Tutaj jest spoko od samego poczatku ale nic nie napisałeś o wejsciu wokalu. U mnie w 0.43sekunda kazdy słowo otoczone jest fajnym wybrzmieniem niskich czestotliwosci. Fajne 👍

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...