Skocz do zawartości

Impuls Audio Lagune - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

Impulsy tak dobrze brzmią, że zainteresowałem się bliżej producentem zainstalowanych w nich przetworników. Robi je indonezyjska firma Sinar Baja Electric. SB Acoustics to jej marka własna - owoc współpracy z duńskimi weteranami głośnikowymi z Danesian Audio. Sinar Baja to firma z 40-letnim doświadczeniem w produkcji głośników, a obecnie prawdziwy potentat w tej branży. Mają kilka fabryk produkujących różne części głośnikowe i konfekcjonujących całe głośniki. Skala produkcji poraża:

3 miliony membran, nakładek i zawieszeń
1,5 miliona napędów
4000 metalu do produkcji napędów (mają dwie stalownie)
100 ton plastiku 
60 000 zmontowanych głośników

I teraz najlepsze. To jest produkcja MIESIĘCZNA!

Sinar Baja są dostawcą podzespołów i gotowych głośników dla wielu znanych firm. Dla jaki to tajemnica, ale znalazłem jakieś dane sprzed lat, że produkowali np. dla Revela, Wilsona i Boston Acoustics. Tak się zastanawiam, w ilu kolumnach, które posiadamy w domach są części zrobione przez Sinar Baja?

71.jpg.c829e13dd56e927023a2fecddcf4fcbe.jpg

86.jpg.af27440c796e9987e9fac25560345894.jpg65.jpg.f77a4be4b93f80735803da2f008090fd.jpg69.jpg.5606ac839d6e0fe8424f5e8f54a00d9d.jpg

PS no i nie obyło się bez pokazania fabryki;)

 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kraft napisał:

Sinar Baja są dostawcą podzespołów i gotowych głośników dla wielu znanych firm. Dla jaki to tajemnica, ale znalazłem jakieś dane sprzed lat, że produkowali np. dla Revela, Wilsona i Boston Acoustics. Tak się zastanawiam, w ilu kolumnach, które posiadamy w domach są części zrobione przez Sinar Baja?

Zgadza się. Cała seria Revel Performa jest zbudowana na głośnikach SB Acoustics (aluminiaki z serii NAC)
Używa ich też Buchardt Audio https://www.buchardtaudio.com/shop (aluminiaki NAC i polipropylen MFC oraz tweetery z serii SB29)

A także litewski Audio Solution http://www.audiosolutions.lt/ (seria PFC i woofery MW16, MW19)

W hajendowych Davone Grande na średniaku siedzi MR16, a na górze beryl TW29BN https://www.galeriaaudio.pl/produkt/davone-grande/

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na głośnikach SB Acoustics posiadałem Gato Audio FM-15, bardzo porządnie grające kolumny. Jednak się ich pozbyłem ponieważ na niskich poziomach głośności, podczas nocnych, cichych odsłuchów dźwięk wydawał mi się dosyć płaski. Oczywiście nie mogę tego powiedzieć o graniu FM-15, gdy wzmocnienie było ustawione na wyższych, również średnich poziomach. Wtedy dźwięk już był żywy z bogactwem szczegółów. Dlatego jestem ciekawy, jak ten aspekt prezentuje się w przypadku Lagune. @Kraft mógłbyś coś skrobnąć o tym?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, grzegorz. napisał:

Na głośnikach SB Acoustics posiadałem Gato Audio FM-15, bardzo porządnie grające kolumny. Jednak się ich pozbyłem ponieważ na niskich poziomach głośności, podczas nocnych, cichych odsłuchów dźwięk wydawał mi się dosyć płaski. Oczywiście nie mogę tego powiedzieć o graniu FM-15, gdy wzmocnienie było ustawione na wyższych, również średnich poziomach. Wtedy dźwięk już był żywy z bogactwem szczegółów. Dlatego jestem ciekawy, jak ten aspekt prezentuje się w przypadku Lagune. @Kraft mógłbyś coś skrobnąć o tym?

Nie wiem, czy zagadnienie jest w ogóle związane z rodzajem przetworników. O wrażeniach przy cichym słuchaniu decyduje raczej charakterystyka pasma kolumn oraz realizacja konkretnej płyty. Puściłem cicho dwie płyty: Kayah "Yaka Ya  Kayah" i Kate Bush "The Sensual World" i na pierwszej było Ok, a na drugiej zbyt chudo. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kraft tutaj daje znać o sobie niska efektywność kolumn, pierwsza jest raczej nagrana basowo, Kate raczej schodzi bardziej w dół bez koloryzacji basu i wtedy jest potrzebna większa efektywność kolumn. Jak wiesz czym niższe częstotliwości  tym ciszej grają, ale za to bardziej ruszają powietrzem:D

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kraft napisał:

Jasne. Do cichego grania jest też potrzebny potężny wzmacniacz;)

No taki w klasie A minimum 30kg masy :D
btw co do skuteczności kolumn to jest coś takiego jak potencjometr zwany volume :P  jak już dawno temu zauważyliśmy , dla tranzystorów które mają mniej zniekształceń im bardziej są rozkręcone takie kolumny nisko skuteczne są zalecane

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie kolejnego dnia z Lagunami.

1. Maanam "Single" - bardzo fajnie. Realistyczne gitary, wyraźny i dźwięczny głos Kory. Trochę chudo na basie, ale chyba taka realizacja.

2. Kraftwerk "The Man-Machine" (remaster 2009) - rewelacja. Namacalne syntezatory i wokale, choć te drugie niekiedy szeleszczące. Bardzo przyjemny, nisko pomrukujący basik. Średnio dwa banany na utwór. Mimo, że nieźle znam tę płytę, to Lagune zwróciły mi uwagę na niezauważane dotąd przeze mnie elementy.

Rozochocony puściłem sobie jeszcze koncertowy "Musique Non-Stop" zamykający płytę "Minimum-Maximum" i kolejny banan! Mimo, że słuchałem cicho (po 22.00) bardzo fajny był bas (potrafią więc grać cicho i pełnym pasmem).

3. Frankie Goes To Hollywood "Welcome To the Pleasuredome" - kolejna moja ulubiona płyta, która jakoś nie chce mi dobrze zabrzmieć. Lagune też nie dały rady. Albo za cicho, albo zbyt krzykliwie. Za skromny bas. To nie to.

W "bananach" zatem 2:1.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz, że podawanie pozycji gałki na wzmacniaczu nie ma wielkiego sensu? To, ile decybeli osiągniesz w pomieszczeniu przy danym ustawieniu pokrętła zależy od masteru płyty, napięcia jaki podaje wzmacniaczowi dane źródło, no i oczywiście czułości kolumn. Dla każdej płyty, każdego źródła, każdego wzmacniacza i każdych kolumn mogą to być różne wartości głośności. Napisanie: "gra z gałką ustawioną na 9" właściwie nic nie mówi. To może być 50 dB, a może być i 90.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kraft napisał:

Dla każdej płyty, każdego źródła, każdego wzmacniacza i każdych kolumn mogą to być różne wartości głośności.

są różne w to wynika zróżnicowanego poziomu nagrania, na to nie mamy wpływu, muszą sie dogadać producenci. Co do kolumn to jest oczywiste czym mniejasza efektywność tym gorzej to brzmi nie wspomnę o pasmie. Pomijam inne źródła, poaza CD i vinylami. Co do ostaniego to są też różnice czyłości i w dynamice które zależą od samej wkładki. Moje spostrzeżenie i testy zawsze wykonuję na tych samych wzm. i źródle jeżeli testuję kolumny, a tu są już duże rozbierzności:S

 

@Dedal75 nie których należy ignorować, bo i tak się niczego nie nauczą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ,że gałka volume często nie daje liniowego podgłośnienia , w ampli onkyo miedzy 40 a 65 na 100 to jest mocarny przeskok względem np 40 na 50 ;)

@Kraft jakbyś dał radę posłuchaj tej piosenki i daj znać jak scena , wokal , gitara , basik - Billy Raffoul - Acoustic (na spotify jest dosyć dobra realizacja)

U mnie ten kawałek robi dosyć spektakularne wrażenie :D

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...