Skocz do zawartości

Bas, bas wciskam do dechy bas bas..


tadekk55

Recommended Posts

Witam witam,

Postaram się napisać szybko i zwięzłe mam problem z basem który w miejscu odsłuchowym jest męczący,

Kolumny Heco music style 900(amplituner rz810 system 5.0), pomieszczenie z wymiarami jak na obrazku, barek grodzi lekko kuchnię a sam salon jest otwarty na przedpokój, sufit podwieszany z gk bez wypełnienia :/.

Aktualnie na EQ w amplitunerze mam wycięte 4db dla 40hz.

Na szybko wiem że problem jest z ~48hz bo tak wynika z amatorskich pomiarów pożyczonym mikrofonem umik(eq w amplitunerze ma skos co ~20hz więc jestem wstanie ustawić tylko 40, 63hz itd).

Na frontowej ścianie znajdują się już panel z wełny 60cmx150cm.

Narodził mi się pomysł kupienia bass trapów które byłyby po prawej i lewej stronie kolumn

https://www.mega-acoustic.pl/sklep/corner-bass-trap-cbt-rezonansowa-pulapka-basowa/

https://allegro.pl/oferta/pulapka-basowa-sr-30cm-premium-silver-bass-trap-8921243446

Myślałem również dodatkowo o takich https://allegro.pl/oferta/pulapka-basowa-trojkatna-1m-premium-grey-8921270877

Po lewej na dole i górze są grzejniki które są zasłonięte grubymi zasłonami dlatego musiał bym je zamontować nad grzejnikiem lub bezpośrednio pod sufitem.

 

Jak myślicie czy jest sens pakować się ciemno w takie pułapki basowe?

 

xURGLGO.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bartek z Mega-Acoustic

Witam,

Panie Bartku czy mógł by się Pan wypowiedzieć na temat Corner Bass Trap CBT czy jest to produkt który ciemno można zakupić i poprawa będzie zauważalna?

Czy raczej to że siedzę tak blisko ściany za plecami jest głównym problemem i to tutaj należało by walczyć np duży panel z wełną 5cm na połowę ściany?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to nie bardzo powinno sie w ciemno, bo nie mogę dać gwarancji że poprawa będzie zauważalna czy w ogóle będzie... tak już jest z pułapkami strojonymi. Co do dalszej części - 5 cm wełny pewnie nie da nic, jeśli problem jest taki jak opisujesz tj za duży bas pod ścianą, to wynika to z tego że... siedzisz pod ścianą. Więc wzbudza się jeden z pierwszych, najniższych modów, a żeby to zwalczyć pułapkami to trzeba by nimi pokryć pół ściany. Na pewno nie wełną 5 cm. W takim układzie to po prostu rezultat złego punktu odsłuchowego i walka z nim to trochę kopanie się z koniem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bartek z Mega-Acoustic

Dziękuje za głos.

Dlatego tak jak mówię aktualnie robię co mogę z użyciem bardzo ograniczonego EQ amplitunerze i zatkaniem bas reflexów w kolumnach.

Które bas trapy miałeś? i skoro bas trapy za dużo nie pomogą panel za plecami również chodź kusi mnie on bardzo :D to może narożne bas trapy? bo ja widać zestaw jest rozłożony jak widać i pewnie większe ciśnienie zbiera się po lewej stronie, a to produkt który raczej na pewno mi się kiedyś przyda jeśli doczekam budowy kina...

Dirac live spoko ale to ogranicza wybór amplitunerów i generuje olbrzymie koszta po ciuchu myślałem że zawalczę tu trochę materiałami.

No chyba że minidsp z lub bez DL ale wtedy musiał bym mieć końcówkę dodatkowo mocy, aby wpiąć go pomiędzy, trochę wkurza mnie że ten miniDSP 2x4 HD nie ma 3 wejść rca można by ustawić fronty i sub.... :/

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że duzo więcej w opanowaniu basów wnoszą absorbery umieszczane na ścianie za kolumnami, niż jakiekolwiek bastrapy. Poza tym takie absorbery, wbrew ich nazwie, powodują uporządkowanie dźwięku w różnych częściach pasma i nie tylko absorbują niskie częstotliwości, choć to ich podstawowa rola.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałeś??? Czy tylko ktoś tak powiedział? Używam dobrych absorberów w pomieszczeniu o powierzchni ok 17,5 m. Kolumny to Kef 107 ref gotowych na przyjęcie mocy 300W i posiadających po dwa 10 calowe niskotonowce i jakoś nie narzekam na nadmiar basu. Swoją drogą, pomieszczenie jest zaadaptowane akustycznie. na marginesie dodam, ze te kolumny realnie potrafią zejść do 18 Hz.

20200401_145851.jpg

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem i mierzyłem mikrofonem umik-1, mam dwa panele 60x150 z PT80, sama wełna w ramie w bardzo mały stopniu działa w tym rejestrze tonów. Dopiero od około 70-80hz widać jakiś wpływ z tego co pamiętam z pomiarów.

Ogólnie jestem bardzo nie zadowolony z akustyki mieszkania, tragiczne pustaki ceramiczne wszystko słychać a ściana z głową jak widać jest to ściana dzieląca przedpokój z salonem walnę są z pięści i samo to już powoduje nieprzyjemny rezonans. Jeszcze kilka lat się przemęczę i trzeba się budować...

Edytowano przez tadekk55
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...