Skocz do zawartości

Budowa zestawu kina domowego


Slawek Drozd

Recommended Posts

Witam :)
Chcę uzupełnić swój zestaw do kina domowego 5.0 (sub ew. później)
Dom w trakcie wykańczania, salon 35m2, odl od kanapy do tv/frontów ok 4,5-5m.
Mam już: amlituner Denon AVR-X520BT  (5.2 - 7x120W), oraz 2 głośniki surround z tyłu w suficie podwieszanym TAGA TCW-280R (całkiem ładnie grają, żona przekonuje że one wystarczą ;D ).
Potrzebuję do zestawu: 2 kolumn frontowych i głośnika centralnego.
Wstępnie rozważam:
a) Taga TAV-616F (850zł/szt) + centralny TAV-616C (480zł) = 2180zł
b) Polk Audio T50 (2x600zł) + centralny T30 (320zł) = 1520zł
Polki mają świetne opinie co do jakości dźwięku, natomiast co do polsko-chińskiej Tagi nie znam, jednak parametrami Tagi przewyższają amerykańskie Polki.
Zestaw będzie używany głównie do kina domowego, ale i do słuchania muzyki, radia i z internetu, ew mp3, także jakości zapewne średniej.
Muzyka przeróżna - od klasyki, jazzu po rock, blues. Ma brzmieć czysto, ładnie, nie przerysowanie.
Budżet: ok 2-2,5tys.

Proszę doradźcie, czy te Tagi są coś warte, czy jednak lepiej ten chwalony Polk, mimo że słabszy, tylko 2-drożny, ale może wystarczy?

A może doradzicie coś na co jeszcze nie zwróciłem uwagi?

Help :)

Z porównania:

obraz.png.fe029a083e6c3616949fbeceeca68ca6.png

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porownanie w tabelce. To lubie👍

W tej cenie trudno wymyslic inne zestawy. Spójrz na przetworniki cena podobna. Gdzie ich jest wiecej (wjednej kolumnie),moze oznaczac slabsza jakosc. Opinie piszez ze tez na korzyść Polk-ow. Tyle jesli chodzi o pobieżnie wytypowanie. Jednak ja bym Cie namawial na odsluch w/w. I wogole to mógłbyś pofatygowac sie do salonu audio i na wlasne ucho ocenic jakiekolwiek kolumny. Da Ci to grunt pod nogami. Bedziesz wiedzial na czym stoisz....

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie... pamiętaj, że papier wszystko przyjmie, internety również. Zaufaj swoim uszom ;) 

Generalnie są to kolumny z tej samej półki, jednak o lekko innej charakterystyce brzmienia. i musisz wiedzieć, że mimo tak budżetowych kolumn i tak najsłabszym ogniwem będzie tu Twój ampli. Nie spodziewaj się cudów.

Edytowano przez Markcox
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polki przemawiają do mnie ceną (1520 vs 2180zł - jednak różnica jest spora),
są chwalone za jakość brzmienia, tylko zastanawia mnie, laika, ta ich 2-drożność z 2 pasywnymi membranami, i czy nie jest to za mała moc do salonu 35m2, w porównaniu Tagi 616F które wyglądają na mocniejsze, z grubszą solidniejszą obudową (ważą 2x tyle co Polki!).
Tylko nie wiem, jaki z tych lepszych parametrów dźwięk oferują, w stosunku do Polk-ów.
Jestem z Sędziszowa Małopolskiego, okolice Rzeszów/Dębica, nie wiem czy gdziekolwiek poza rzeszowskim Nautiliusem mógłbym je porównać, jeśli w ogóle mają te i te.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To idź w Tagi 606, będzie taniej. 

22 minuty temu, Slawek Drozd napisał:

czy nie jest to za mała moc do salonu 35m2

a Ty dalej trzymasz się tej tabelki i parametrów. Przede wszystkim podana moc, to jest moc, którą kolumna jest w stanie przyjąć od wzmacniacza. I jeszcze raz podkreślę, to nie kolumny będą u Ciebie największym problemem

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli to jednak Ty sluchasz to decyzja nalezy do Ciebie. Wiem jak jest i wkrada sie tu tzw. WAŻ (Współczynnik akceptacji Żony). 

1 godzinę temu, Chyba Miro 84 napisał:

Spójrz na przetworniki cena podobna. Gdzie ich jest wiecej (wjednej kolumnie),moze oznaczac slabsza jakosc. Opinie piszez ze tez na korzyść Polk-ow.

Dlatego podalem Ci "karte przetargowa" wobec Żony... tyczy sie to Polkow a tagze innych drozszych/lepszych jakosciowo zespołów. Jak to mowi młodzież.... nastąpiła "Solidarność plemników" ;D

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki drodzy Koledzy za interesujące opinie, faktem jest że współczynnik WAŻ jest warunkiem niezbędnym, aczkolwiek negocjowalnym ;)

Zastanowiła mnie jedna kwestia, piszecie że zarówno Polki jak i Tagi będą i tak ok bo najsłabszym elementem zestawu będzie mój ampituner kina domowego Denon AVR-X520BT.

Czy jest zatem możliwość prostej rozbudowy tego zestawu (Denon + kolumny 5.0 ew 5.1) o dodatkowy przetwornik DAC lub ew. wzmacniacz stereo, aby przyt odtwarzaniu muzyki uzyskać na 2 frontowych Polkach możliwie lepszą jakość w stereo?
W jaki sposób mogło by to być podłączone?
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dac niczego sensownego tu nie wprowadzi. Stereo z tego amplitunera będzie - mówiąc delikatnie - mierne. Kiedy kupowałem swój pierwszy AMP AV nawet pan w media Markt odradził mi zakup tego denona, a to już o czymś świadczy. Na pewno nie napędzisz tym przyzwoicie żadnych z wymienionych kolumn. Wzmacniacza też do tego nie podłączysz bo dopiero seria 3xxx ma wyjście prę out, które umożliwia podpięcie końcówki mocy. Także moim zdaniem najlepiej sprzedać (lub jeśli możesz - zwrócić) ten AMP i kupić coś wydajniejszego. Pozdrawiam. 

Edytowano przez seba3002
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, to mam następującą sytuację: mam już ampli Denon AVR-X520BT i zestaw 5.0 na serii Polk T (2xT50, centr T30, 2x tylne surr Taga TCW-280R).
Do kina - zestaw ok.
Teraz kwestia, jak rozbudować, aby w miarę jakoś sensownie słuchać muzy w stereo:
a) czy sprzedać Denona i kupić jakiś inny amplituner do kina i muzyki stereo (jeśli tak to jaki, czy żeby żona z domu nie wyrzuciła? ;) czy są w ogóle jakieś sensowne do 2tys?)
b) dokupić osobny wzmacniacz stereo, nowy lub używany (Denon nadal do kina domowego w 5.1, a osobny wzmacniacz stereo do słuchania muzy)?

Wydaje mi się, że opcja b) może być sensowniejsza, i może są wzmacniacze do 1-1,5tys które zagrają z moimi Polk T50 w stereo znośnie?

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaj ampli (nawet za pół ceny) bo to zawsze będzie najsłabszy element Twojego zestawu. Jeśli chcesz myśleć o KD i stereo to najlepiej kup AMP z wyjściem pre out. Będziesz mógł rozbudować zestaw o zewnętrzny wzmak, który w kinie posłuży za końcówkę mocy. Zastanów się nad kolumnami, w swojej cenie to dobre paczki ale być może w stereo będą dla Ciebie za słabe. 

Jeśli natomiast AMP ma być do 2 tys a kolumny te które wymieniłeś w pierwszym poście to pozostaje Ci jakiś demon z serii 1xxx bądź Yamaha 485. W zależności jaki dźwięk wolisz. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się też podoba że fajnie podszedłeś do tematu.

Z tym że tu ograniczeniem i tak będzie X520. I tego chyba nie zmienisz? Moim zdaniem jedne i drugie sa spoko. Nie zrobisz złego wyboru.

14 godzin temu, Slawek Drozd napisał:

b) dokupić osobny wzmacniacz stereo, nowy lub używany (Denon nadal do kina domowego w 5.1, a osobny wzmacniacz stereo do słuchania muzy)?

TAK. I przepinaj kable na bananach.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...