Skocz do zawartości

Dobór kolumn pod amplituner Denon AVR-X2600H lub AVR-X3600H


stalowy

Recommended Posts

Witam serdecznie
Zwracam się do Was na forum o pomoc w doborze amplitunera i kolumn. Jestem laikiem w tym temacie, choć od jakiegoś czasu wczytuje się w internecie w te tematy jednak trudno to wszystko ogarnąć.
Moje założenia budżetowe to 5-10k, głównie sprzęt używany jako kino domowe, XBOX-gry [dzieciaki] ale też muzyki. Melomanem nie jestem, ale zależy mi na czystości głosu/ muzyka raczej spokojniejsza pop, country].

Wstępny wybór po zaczytywaniu się w temat padł na amplituner Denona AVR-X2600H lub AVR-X3600H, tak czytałem że ten drugi bardziej byłby uniwersalny pod muzykę a podpiąć końcówki mocy [chyba że coś  przekręciłem]. Chyba że lepszy wybór jest ten słabszy model a pod muzykę kupić oddzielnie wieże np DENON RCD-M41DAB lub Ceol N10. W którą stronę lepiej pójść?.  
Dodatkowy sprzęt do odtwarzania który na dzień dzisiejszy będzie podpięty to laptop, rzutnik, Xbox. W załączniku wysyłam zdjęcia salonu oraz fragment projektu z zaznaczonymi punktami wyjść kolumn tylnych [oraz mniej więcej podane wymiary salonu/powierzchnia] . Jeśli wybór w miarę byłby dobry tych powyższych amplitunerów, co polecalibyście pod nie z kolumn przy takim ustawieniu. System 5.1
Tylne kolumny raczej wiszące - niestety za kanapą niema jak wstawić, przód też trochę specyficzny ponieważ przy ekranie główne drzwi balkonowe i jest to miejsce najbardziej używane, chyba że przód też wiszące po obu stronach ekranu, lub podłogowe ale na szerokość szafki raczej byłyby blisko siebie / na dodatek na drodze prawej kolumny szafka i akwarium - też nie bardzo do ruszenia.

Z góry dziękuję za jakiejkolwiek podpowiedzi i nakierowanie w którą stronę iść [oczywiście wartość 10k podana jako max, nie chcę nie wiadomo nad stan kupować jak i tak nie byłoby to wykorzystane, jak można oszczędzić i sprzęt byłby w granicach 5k byłoby super.

Pozdrawiam Paweł

 

11709.jpg

11710.jpg

11706.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, seba3002 napisał:

A możesz zaznaczyć miejsca, w których chcesz postawić kolumny frontowe? 

w sumie kiepskie rozwiązanie w tym przypadku z ustawieniem. Mogą być tak jak na zdjęciu te stare [ale nie są w jednej płaszczyźnie] lub można je postawić przed szafką pod ekranową [szafka ma szerokość 125cm] /odkręciłbym bym drzwiczki i byłaby szafka jako otwarta/ . Do boku okna nie ma się tam jak zbliżyć z kolumnami ponieważ drzwi balkonowe otwierają się na ścianę/ekran dlatego w rogu nie ma szans.
Jeśli wchodziły by w grę [choć pewnie z jakością może być gorzej] aby przednie zrobić wiszące pod obu stronach ekranu to mamy tam szerokość pod kolumny max 20cm - i też głębokość musiała by być mała [ze względu na drzwi balkonowe]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, seba3002 napisał:

W takim wypadku darowałbym sobie te 5.000 zł. Efekty będzie mierny a pieniądze można przeznaczyć na co innego. Chyba, że przeniesiesz ekran na przeciwległą ścianę. Aczkolwiek pokoj masz bardzo nieustawny i ja pomysłów sensownych nie mam. Pozdrawiam. 

Niestety ekran na drugą stronę odpada - musiałbym robić generalny remont z rozwalaniem sufitu podwieszanego i po drugiej stronie nie zmieściłbym kanapy oraz salon straciłby funkcjonalność codziennego użytkowania. 
Ale to już jest jakiś kierunek że szału nie będzie.Tak czy siak jakiś amplituner muszę kupić aby scalić na dzień dzisiejszy: projektor, Xboxa i laptopa z głośnikami. Zależy mi aby amplituner miał co najmniej dwa wyjścia HDMI [tak na przyszłość jak miałbym TV poza projektorem i ekranem] dlatego chyba poszedłbym Denona AVR-X2600H, chyba że coś innego polecicie do takiego ustawienia salonu.
Druga sprawa z kolumnami, bo jak i tak efektu nie będzie pytanie co dobrać do np tego Denona AVR-X2600H. Może to głupi pomysł, ale wynika z mojej niewiedzy - chyba ze na razie zostawić te stare kolumny tylko czy będą współgrały - są to ze starego zestawu Panasonica SC-PT250 [ z instrukcji parametry kolumn to: Moc wejściowa maks 125W, Ciśnienie akustyczne wejściowe 80dB/W, Impedancja 3 Ohm] jak i tak ma nie być szału to spróbować na nich lub coś innego dobrać.
Poradzicie jeszcze?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu zlikwidowałbym szafkę z rybkami i przeniósłbym w inne miejsce. Ze względu na niewielką szerokość tradycyjne kolumny raczej nie wchodzą w rachubę a stare posiadane przez Ciebie bym sobie odpuścił. Zerknij na wąskie kolumny naścienne Klipscha z serii RP-240D i RP-140D, które zawiesisz na ścianie z tym że tyły powinny być za kanapą symetrycznie. Subwoofer możesz postawić obok kanapy np. Klipsch R-120SW. Przy takich kolumnach możesz swobodnie wejść w tańszy amplituner AVR-X2600 powinien spełnić wszystkie wymagania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Q21 napisał:

Na twoim miejscu zlikwidowałbym szafkę z rybkami i przeniósłbym w inne miejsce. Ze względu na niewielką szerokość tradycyjne kolumny raczej nie wchodzą w rachubę a stare posiadane przez Ciebie bym sobie odpuścił. Zerknij na wąskie kolumny naścienne Klipscha z serii RP-240D i RP-140D, które zawiesisz na ścianie z tym że tyły powinny być za kanapą symetrycznie. Subwoofer możesz postawić obok kanapy np. Klipsch R-120SW. Przy takich kolumnach możesz swobodnie wejść w tańszy amplituner AVR-X2600 powinien spełnić wszystkie wymagania.

Tak już po pierwszych odpowiedziach w tym temacie zastanawiałem się nad likwidacją tej szafki i akwarium /tylko że wchodzi pełna likwidacja bo nie ma szans aby przestawić w inne miejsce / może za parę lat coś się zmieni i pomyślę.
tak się zastanawiam nad ściennymi głośnikami - trochę wizualnie może kiepsko wyglądać okablowanie pomimo jakiegokolwiek zamaskowania tym bardziej jak zwinięty będzie ekran. Tył jeśli chodzi aby były symetrycznie nad kanapą musiałby być bezprzewodowe. Bo rozumiem że taki zestaw był polecony plus sub https://glosniki-instalacyjne.pl/klipsch-rp-240d-rp-140d-kino-domowe-5-0-nascienne.html

ciężki ten mój przypadek, niestety nie miałem wpływu na projekt i budowę - tak zastałem.
Dzisiaj sobie jeszcze to pomierzę i przeanalizuje wizualnie.


 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, stalowy napisał:

w przypadku wyboru ELAC F5.2, to co polecacie wtedy jako centralny i sub, oraz co na tył? [pod amplituner denona AVR-X2600]

mowiłem o komplecie ELAC. Z tej samej serii Debut 2.0

Ewentualnie pod Denona to małe nowe systemy Monitor audio Bronze 200 / FX / Center i sub.

Monitor audio zawsze dobrze zgrywał się z Denonem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Trochę udało się zmodyfikować pomieszczenie, choć idealnie nie ma. Skupiłem się na jednej propozycji zestawu [choć budżet sporo przerasta, ale jeśli miało by to mieć sens i jakość i zadowolenie to warto dozbierać] - proszę jeszcze o Wasze zdanie czy warto w to iść. Niestety trochę w trudnej sytuacji jestem, aby pojechać na odsłuchy [co najmniej ok 100km - nie bardzo sytuacja zawodowa i rodzinna mi pozwala -  i też przez to trochę zdaje się na teorię [choć jestem świadomy że warto by było].
Dobrany zestaw: amplituner Denon AVR-2700H, kolumny frontowe Monitor Audio 500, tylne FX, centralny C150, sub z innej parafii REL-HT1205. Przewody głośnikowe: Dali SC F222C w sumie 28m [w tym front +centr 13m], przewód sub WireWorld Luna 8 Sub Mono
1. Czy patrząc teoretycznie na pomieszczenie ma to sens [wchodzenie w taki zestaw]?

2. Poniżej rysunek z rozmieszczeniem kolumn [nie za bardzo widzę aby się lepiej dało rozmieścić, zakładając normalne funkcjonowanie rodziny] odległość frontów od osoby siedzącej na kanapie to 3,6m, rozstaw kolumn frontowych miedzy sobą 2m, centralny cofnięty o 1m w stosunku do frontowych [fronty muszę wysunąć ze względu na drzwi balkonowe], sub przy drugich drzwiach balkonowych bliżej kanapy.

3. w związku z pkt. powyższym - zastanawiam się też, ponieważ w instrukcji amplitunera pisze że ma funkcję AUDYSSEY PRESETS - presety głośników, aby móc skonfigurować dwa ustawienia kalibracji [nie wiem czy dobrze rozumiem] W normalnym życiu codziennym mógłby być ustawienie jak na rysunku, a w wyjątkowych sytuacjach np stworzyć bardziej książkowe ustawienie np, wyrównać centr. z frontowymi, przybliżyć się jeszcze do kanapy lub kanapą do kolumn. Czy dobrze to rozumiem, czy ktoś może z tym amplitunerem coś tak robił.

4. Kolumny frontowe Bronze 500 -  czy powinny być ustawione równolegle do ekranu czy też pod skosem, aby ze środkiem kanapy tworzyły trójkąt? Prawa kolumna będzie miała na drodze grzejnik - czy nie będzie przeszkadzał w odbijaniu dźwięku?

917825204_rozmieszczeniekolumn.thumb.jpg.08161c93afa7a7eae2d17d109ed91e21.jpg

 

foto_salon.thumb.jpg.5bab6af23b5e4a0597fb969f356ab0bb.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okej widzę czyli generalnie chodzi o to że po prostu kolumny frontowe w tym momencie wystawiasz mocno do przodu i dzięki temu mają szerszy rozstaw kropka Sam system do bramy jest w bardzo dobry sposób jest to ciekawy system dający pełny dynamiczny dźwięk kinowy. Zastanawiam się jednak czy kolumny nie będą za duże przy takim rozstawie kropka ale można to oczywiście sprawdzić podsłuchujący na miejscu. Sub 1205 to super maszyna polecam.

 

3. Niby tak. ale dobre ustawienie to jedno ustawienie i tak powinieneś tego słuchać co innego trzymać jeżeli kino odpalasz raz na jakiś czas to nie widzę problemu aby po prostu kolumny dosuwać w momencie kiedy ich nie używasz.

4. to jest kwestia indywidualna ogólnie kolumny można układać pod skosem w kierunku słuchacza i można też trzymać na wprost obydwa ułożenia są prawidłowe. Od ciebie zależy które wybierzesz. jedno daje bezpośrednie bardziej namacalne brzmienie ale jaśniejsze drugie natomiast pozwala bardziej zrównać całe pasmo dźwiękowe.

Zapraszam po dalsze porady i wyceny

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, S4Home napisał:

Zastanawiam się jednak czy kolumny nie będą za duże przy takim rozstawie

Też się z tym tematem trochę gryzłem. Głównie wybrałem Bronze 500 https://www.monitoraudio.com/pl/serie-glosnikow/bronze-6g/bronze-500/ , a nie Bronze 200 https://www.monitoraudio.com/pl/serie-glosnikow/bronze-6g/bronze-200/ ze względu na stabilność/masywność [dzieciaki są nieprzewidywalne i pewnie ciężej byłoby przewrócić 500-tkę. Ale jeśli 500-tka miała by mieć zły wpływ na dźwięk i akustykę to może faktycznie wejść w 200-tkę. [niestety więcej niż 2m nie odsunę od siebie frontów.
Co sądzicie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Zrób nam zdjęcia. I wspolnie na forum wymyślimy co dalej.

o wygląd się nie martwię, robiłem makietę w skali 1:1 - rozmiar wizualnie OK. Tylko zastanawiałem się nad dźwiękiem, czy w takim pomieszczeniu przy takim rozstawie 2m czasem 500-tki nie zagrają gorzej niż 200-tki [nie zrobią złej roboty]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...