Skocz do zawartości

Opera Grand Mezza 2012 - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

19 godzin temu, Kraft napisał:

Poważniejsze odsłuchy od poniedziałku. Teraz mam inne sprawy na głowie.

Muszę wymienić baterię w aparacie słuchowym.

10 godzin temu, MobyDick napisał:

No ale takie małe te basowe :) . Trochę mnie zastanawia czy one nie są 2,5 drożne ? Piszą że mają filtry równoległe kaskadowe.

Też mi się tak wydaje. Trzeba by poszperać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Kraft napisał:

 

Największe zaskoczenie to przestrzeń. Kolumny budują zadziwiająco dobrą scenę stereo

....................

Przyznam, że jestem zaskoczony. Nie mają koncentryka, nie mają pochylonej przedniej ścianki, nie mają jakiś oryginalnych sposobów podziału pasma, skąd więc wrażenie tak znakomitego zgrania przetworników? Podejrzenia mam następujące. Może pomaga w tym bardzo mała średnica głośnika średniotonowego. Może zredukowanie do minimum przedniej ścianki, więc redukcja odbić i dyfrakcji. Same kolumny są przecież wąskie, a mają jeszcze ścięcia ścianki wokół tweetera. A może decyduje bardzo mała odległość między centrami akustycznymi przetworników (patrz zdjęcie). Nie wiem, ale efekt jest świetny.

1458217354_Opera02.png.7de6f39e786388131f0ff78656eb0c82.png

 

Nie.

Dopracowana zrotnica. Część z wymienionych nie ma zwiazku z precyzyjną sceną. 

Średnica średniotonowego jest zblizona do wyspecjalizowanych sredniotonowcow. Wieksze przetworniki są zwykle stosowane na srednich tonach z tego powodu, że są np w układzie 2.5 droznym.

58 minut temu, Fafniak napisał:

RoRo .. masz szansę 🤣

Roro nie handluje bateriami.

Jeszcze jedno uprzedzajac dalszą dyskusję. To, że mamy sredniotonowce o srednicy np 16 czy 18cm świadczy o tym tylko, ze producent robi uklon w kierunku konstrukcji ,5 drożnych.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie tego zdjęcia trudno coś powiedzieć o schemacie ich połączeń. Widać jednak że użyte elementy są rozsądnie zróżnicowanej jakości. Ciekawe jest użycie połączonych w wiązkę równolegle sporej ilości rezystorów o niewielkiej mocy zamiast pojedynczego o sumarycznej mocy tych małych. Zapewne w miejscach mniej istotnych są użyte rezystory często stosowane w zwrotnicach głośnikowych, czyli drutowe w obudowie ceramicznej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Kraft napisał:

W recenzji w Hi-Fi i Muzyka zamieścili zdjęcie zwrotnicy.

915526693_DSC_0554(1).thumb.jpg.c8676ea33b0756cc0095ef2086bd2b4f.jpg

Zródło: https://hi-fi.com.pl/kolumny-testy-lista/2520-opera-grand-mezza-2012.html

A dostałeś pozwolenie na rozkręcenie kolumn?

8 godzin temu, Kraft napisał:

Z tą wagą jest coś nie tak (zresztą krytykowałem stronę internetową producenta, że pisze na niej bzdury). Opery są bardzo ciężkie. Lagune mają w specyfikacji wpisane 17 kg, a przenosiłem wczoraj jedne i drugie i różnica między nimi była duża. Opery mają 5-centymetrową przednią ściankę. No muszą ważyć. Postawię je w poniedziałek na wadze. Zobaczymy, co wyjdzie.

A wiesz że np. Takie roth oli/melodika z strefy budżetowej jest sporo cięższe.... ok 20kg sztuka netto

Screenshot_20200919-163447_Chrome.jpg

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MobyDick napisał:

Ciekawe jest użycie połączonych w wiązkę równolegle sporej ilości rezystorów o niewielkiej mocy zamiast pojedynczego o sumarycznej mocy tych małych

Moze ma to podobne znaczenie co uzycie kilku kondensatorow zamiast jednego o sumarycznej wartosci mniejszych w zasilaniu. Wiadomo ze w tamtym przypadku chodzi o "low esr" a tutaj nie mam pojęcia bladego dlaczego akurat tak...

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Chyba Miro 84 napisał:

A wiesz że np. Takie roth oli/melodika z strefy budżetowej jest sporo cięższe.... ok 20kg sztuka netto

BM40 nie są sporo cięższe. Już pisałem, że informacja na stronie producenta o 16-kilogramowej wadze Oper jest od czapki (a sklepu z niej przepisują). Grand Mezza ważą według recenzji w prasie 20 kg. Mój krzyż uważa, że nawet więcej;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...