Skocz do zawartości

Opera Grand Mezza 2012 - Kraftest


Kraft

Recommended Posts

Tak mi było spieszno do dziewiczego odsłuchu, bo po pierwszym oglądzie kolumn naszła mnie pewna wątpliwość. Opery są niezwykle starannie zrobione. Te wszystkie załamania obudowy, tapicerka, świetnej jakości fornir. Na pierwszy rzut oka widać, że ich wykonanie wymagało ponadprzeciętnego nakładu pracy (o materiałach nie wspomnę). A budżet z gumy nie jest. Czy na technikę i strojenie przypadkiem nie zabrakło? Przesłuchałem "Popular problems" Cohena i jeszcze parę utworów luzem i... uspokoiłem się. Jednak nie. Wygląd, wyglądem, ale to przede wszystkim kolumny, nie ekskluzywny mebel. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsłuchy na początkowym etapie, ale są już pierwsze zaskoczenia. Kolumny grają inaczej niż się spodziewałem po ich aparycji.

Największe zaskoczenie to przestrzeń. Kolumny budują zadziwiająco dobrą scenę stereo. Kiedyś, na podstawie testów miesięcznika Stereoplay, przyjąłem, że najlepszą stereofonię ze wszystkich kolumn prezentują koncentryki KEF-a. Słuchałem jakiś czas temu KEF R3 i stereofonia rzeczywiście była z nich świetna. Przyjąłem ją jako punkt odniesienia w tym względzie. Od odsłuchu KEF-ów minął już prawie rok, więc pewności nie mam, ale scena stereo z małych Oper jest chyba bardzo blisko tego. co pokazywały KEF-y. Opery grają bardzo szeroko. Nie mają problemu z wyjściem dźwięków przed kolumny. Gdy nagranie jest odpowiednio spreparowane, to dźwięki dochodzą nawet zza linii uszu, a to już u mnie rzadkie, Do tego pojawia się przestrzeń w większej odległości za kolumnami, z czym jest u mnie często problem. Najlepiej z trójwymiarowym graniem i znikaniem pomieszczenia radziły sobie u mnie dotychczas Bowersy 706. Opery zmierzają w tym samym kierunku, ale trochę subtelniejszymi środkami. Temat będzie drążony.

Przyznam, że jestem zaskoczony. Nie mają koncentryka, nie mają pochylonej przedniej ścianki, nie mają jakiś oryginalnych sposobów podziału pasma, skąd więc wrażenie tak znakomitego zgrania przetworników? Podejrzenia mam następujące. Może pomaga w tym bardzo mała średnica głośnika średniotonowego. Może zredukowanie do minimum przedniej ścianki, więc redukcja odbić i dyfrakcji. Same kolumny są przecież wąskie, a mają jeszcze ścięcia ścianki wokół tweetera. A może decyduje bardzo mała odległość między centrami akustycznymi przetworników (patrz zdjęcie). Nie wiem, ale efekt jest świetny.

1458217354_Opera02.png.7de6f39e786388131f0ff78656eb0c82.png

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Chciało Ci się to tak rowno układać? :P

Podejrzewam ze kolce pewnie sie "nie słuchały" podczas ukladania.... ;)

 

Mam wrodzone zdolności manualne rąk;)

1 minutę temu, MariuszZ napisał:

Jarek !!! Do roboty ;) Czekamy ;) 

I poczekacie. Mam na weekend wnuka, więc kolumny zostały wieczorem schowane. 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, MariuszZ napisał:

Jak wnuk nie sprowadzi jakiegoś kataklizmu

Nie, to spoko gość (nie licząc wyrywania gałek Marantzowi oraz klepania w kolumny i obserwowania moich reakcji;)

8 godzin temu, MariuszZ napisał:

liczymy na szczere podsumowanie i szybki epilog ;) 

Nie będę się z tym testem śpieszył. A to przez myśl o ponownym dygania pudła z kolumnami przy wysyłce.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że kolumn nie kupuje się na wagę ale patrząc na zdjęcie wyglądało ze kolumna powinna ważyć przynajmniej 20 kilo

Zajrzałem do specyfikacji a tam 16 kg. Coś chudo...

Może przesadzam ale waga/budowa skrzyni ma według mnie ogromne znaczenie. Oczywiście wiem że są konstrukcje gdzie "cała skrzynka gra" ale to osobny przypadek raczej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Fafniak napisał:

Zajrzałem do specyfikacji a tam 16 kg. Coś chudo...

Z tą wagą jest coś nie tak (zresztą krytykowałem stronę internetową producenta, że pisze na niej bzdury). Opery są bardzo ciężkie. Lagune mają w specyfikacji wpisane 17 kg, a przenosiłem wczoraj jedne i drugie i różnica między nimi była duża. Opery mają 5-centymetrową przednią ściankę. No muszą ważyć. Postawię je w poniedziałek na wadze. Zobaczymy, co wyjdzie.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...