Skocz do zawartości

Kolumny vintage do lampy


Recommended Posts

Wahałem się czy założyć ten wątek w tym dziale , czy w "stereo" , ale jednak kluczowym jest wzmacniacz lampowy. Jak część forumowiczów się orientuje posiadam pre oraz monobloki lampowe / 40W/. Mam w tej chwili Dali Grandy , z którymi monobloki dają sobie radę , ale coś mnie ciągnie do papierowych membran , dużych, niemodnych dzisiaj skrzynek , surowego designu . Dzisiaj słuchałem JBL L 100 ; KEF-ów 104 ab ; wcześniej kilku modeli starych Kenwoodów , Sansui , Pioneerów , Cellestion i coś w tym dźwięku , jego naturalności mnie pociąga. Zaznaczam , że żadnych z tych kolumn nie słuchałem z lampą , zwykle z jakimś starym tranzystorem z lat 70 tych , początku 80-tych. I teraz pytanie , ponieważ zauważam , że postęp w przetwornikach jest dość spory o czym można się przekonać choćby czytając kolejne sprawozdania z testów kolegi @Kraft , to czy warto stawiać na takie starocie ? Nie martwię się o jakość zawieszeń piankowych , mam fachowca od głośników , który już wiele kolumn reanimował , choć wolałbym coś " na chodzie " . Mam niedaleko siebie Retrospekcje Vintage , znam właściciela i z tego co widziałem na Allegro sprowadził sporo fajnych kolumn jednak  wiem , że tam płacę głównie za stan, a dopiero później model i to nie mało. Nie oczekuje , że ktoś mi powie kup te kolumny i będziesz zadowolony , ale potrzebuje jakiś sugestii , podpowiedzi , doświadczeń osób które grają na tego typu sprzęcie. Na jakie modele warto zwrócić uwagę.

Pomieszczenie 23 m2 , budżet 8-9 k.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś rozmawiałem z kimś obeznanego w temacie jaki Cię interesuje i stwierdził ,że te pionki cs-911 , sansuje sp x9700 czy kenki (wiele modeli wypisałem 1 z brzegu) to takie pierdziochy i szału niestety przy obecnie produkowanych nie będzie ;)

Mam wypisane paręnaście tych starych kolumn bo mnie interesowały kiedyś , musisz sprawdzić jak to gra na żywo , ew. może jakiś klipsch heresy ? Magnat transpuls powinien grać w podobnym stylu + z większym rozmachem na basie ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiedziałem Witek , że się odezwiesz i na to liczyłem :) Dziękuję też @Kubakk za opinie , nie znam wszystkich modeli starych kolumn i nie mam pojęcia które były dzisiejszą budżetówką ,a w które włożono trochę serca.

Witek , Santana , powiadasz ? Mowa o tych ?

https://elektro.bazos.cz/inzerat/124755024/altec-lansing-santana-ii.php

Nie znam , ale poczytam.

 

Widziałem te Tandbergi  , na razie zbieram opinie , znasz te kolumny ?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do lampy lub wzmacniaczy o brzmieniu lampowym, szczególnie tych Tandbergów z lat 80 z serii 2000 bardzo poleca je  @pmcomp. Na innych forach uchodzący za uznanego fachowca od audio.  Słyszałem inne z tej firmy i mam jak najlepszą opinię. Sam posiadam (co prawda TYLKO) Tandberga TR 2055 i jak dla mnie np z JBL L-86 brzmi lepiej niż np Sansui Alpha 607 XR. No, ale to DLA MNIE i mogę sie mylić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Rega napisał:

No, ale to DLA MNIE i mogę sie mylić.

Dzięki , każda propozycja jest cenna tym bardziej , że będę miał jedno podejście , bo raczej o wypożyczeniu na odsłuch mowy nie będzie a posłuchanie u właściciela nic nie da. Co najwyżej można sprawdzić ,czy w ogóle grają :) 

@Kubakk , widzę , że podszedłeś do tematu naukowo :) Dzięki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku, oczywiscie są lepsze Altec. Santana, to chyba najmniejszy model. Biorę pod uwagę budzet i wymiary Twojego pokoju. Mozesz pokusić się o 14 ale mogą byc powyzej budzetu.

Roman dobrze prawi. Najlepsze monitory Thandberga podobno są rewelacyjne. Ale ja ich nie słyszałem i mam lekkie watpliwosci co do ich łączenia z lampą. 

No chyba, ze coś takiego.

20200816_125444.jpg

20200816_125520.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też ich nie słyszałem, ale gdybyś na innych forach znalazł jakiś kontakt ze wspomnianym wcześniej pmcompem (Piotr Malicki) to może udałoby Ci sie ich posłuchać. Wiem, ze jakiś czas temu je miał , używał i twierdził, ze lepszych nie słuchał. Mieszka gdzieś w okolicach Warszawy, a wiec od Ciebie ,,rzut beretem,, Może mógłbyś posłuchać ich na żywo i wtedy już byś wiedział. Pozdrawiam.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ smakowite kolumny. Rega wrzucił świetne kolumny warto podjechać posłuchać. O AMR Witka nie wspomnę bo to już klasa jeden z najlepszych głośników jakie zostały stworzone i do tego w obudowie zamkniętej z membraną pasywna. Wyrzucajcie Panowie bo i ja za jakiś czas będę zmieniał.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman , spróbuję złapać kontakt , w dużej mierze muszę opierać się na opiniach użytkowników , ale jak dotąd nigdy się nie zawiodłem w odróżnieniu od recenzji w gazetkach :) Dzisiaj jak zawoziłem Twoje pre , to właśnie gość przytargał do sprzedania Tannoye Revolution XT 8F i zamienił je właśnie na KEF 104 ab , twierdził , że po prostu się zakochał :) 

I jak posłuchałem to coś we mnie ...... no i mamy temat.

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu też Tandbergi, ale duuuużo tańsze. Niższy model. Tyle , ze w Danii. No, ale nawet opłacałoby się pojechać bo cena w Polsce to dwu-trzykrotna różnica i opłacałoby sie pojechać. Po przeliczeniu na zł to ok 730 zł.

https://www.dba.dk/hoejttaler-tandberg-tl3520/id-1069211667/

@tomek4446 - ja mam Kefy ale 107 reference. 45 kg ,,żywej wagi,, na sztukę. To spora różnica.  Witek może też coś na ten temat powiedziec. No, ale to już nie do lampy.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman , zawsze jeździłem po sprzęt osobiście , ale z Danią to trochę przesadziłeś :) Wysyłki kolumn się boję i na to nie pójdę , zbyt wiele widziałem rozwalonych narożników " paczek" po wyjęciu z pudła.

KEF-107 zawsze mnie kusił , ale mam za małe pomieszczenie na te kolumny , mam wrażenie , że byłoby podobnie jak z Grandami . Z tego co pamiętam , rozmawiałem z Witkiem o nich i opinia była taka , że jednak nie do WBA.

@Sanwing fajnie , że jest nas dwóch do zmiany , zawsze raźniej :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego przesadziłem??? Jeździłem tam przez wiele lat. Od granicy z Polską to zaledwie 500-700 km. Zależy gdzie. Do ogarniecia w kilka godzin. Tylko trzeba sie zdecydować. Dlatego właśnie nie polecam przesyłek. Niektórzy Koledzy wiedzą jakie mam doświadczenia. Na 14 ostatnich przesyłek, 11 uszkodzonych. Można się zniechęcić, szczególnie kiedy w gre wchodzi uszkodzenie wzmacniacza lampowego i to nie jednokrotne😒.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie... 107 grają z wba ale tylko z tego powodu, ze plinius powedrowal do głownego systemu. Kefy 107 wogole nie były projektowane pod lampę.

Tak 107 za duze dla Tomka.

104ab to wyjatkowo udana konstrukcja. Dostaly chyba nawet nagrodę od Krolowej Angielskiej. Pewnie nie dlatego, ze Krolowa ma doskonaly sluch tylko dlatego, ze Anglia lubi promować swoje udane produkty np Jaguar, Burrbery, The Beatles ;)

Tomku, już jedne dali wyeliminowałem ze stanu posiadania wsrod moich znajomych. Kupil polecane przezemnie kolumny w nieznacznie wyzszym budzecie i chyba jest zadowolony. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może Tomek, spróbowałbyś starych i dość trudnodostepnych Dali 7 lub 7a nie mylić z Dali Zensor 7. U mnie z lampą sprawdzają sie ZNACZNIE lepiej niż JBL L-86.  Czasem mozna je ,,wyhaczyć,, za kilkaset zł, choć ostatnio widziałem i za 3500zł. W moim zestawie zagrały bardzo ,,miękko,, ale też z dużym basem i lekko cofnietą górą chociaż wysokich nie brakowało. Nie było tylko ,,cykania,, pomimo Perleesa jako wysokotonowego. Wiesz jak wygladają. Ostatnio trochę je odnowiłem. Mają opinie dobrze grających z lampą. 90dB.

Te u mnie 

20200710_163851.jpg

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem Twoje zdjęcia z renowacji , chylę czoła i zazdroszczę warsztatu. Słuchałem tych siódemek w tym roku na Mazurach u lokalnego kompozytora , grały ze starym NAD-em. Fajny dźwięk , ale jak już prawie przekonałem żonę , że będą stały w pokoju ' dziwne" kolumny to idę za ciosem , zanim  ochłonie :) 

Edytowano przez tomek4446
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

potrzebuje jakiś sugestii , podpowiedzi

Cześć Tomku. Ja nie mam doświadczenia ale jakiś czas temu rozglądałem się za kolumnami i trafiłem w kilku wątkach na konstrukcję Snell Type E3. Niektórzy wielbiciele marki sugerują zaliczać te kolumny do hajendu ;) Widywałem na aukcjach po ok. 4k pln :) 

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny temat @tomek4446.

Przy okazji zadam pytanie do publiczności 😊:

Czy waszym zdaniem kolumny posiadające mniej jak 89-90db z bomby powinny być usuwane z listy kolumn przeznaczonych do lampy, czy tak dla przykładu mogą mieć 86dB ale są tak skonstruowane, że mogą fajnie zagrać z lampą?

Tomku.... Szukasz kolumn które mają być numerem 1 w Twoim systemie, czy Dali i tak zostają, a Ty chcesz 2 komplet tak dla urozmaicenia? 

Będę z wielką ciekawością zaglądał w ten wątek, ponieważ wczoraj pozbyłem się monobloków, mówiąc sobie jednocześnie ze lampowych nie chcę kupować w przyszłości bo zrobię sobie kuku z kolumnami..... a może jednak iść tą drogą co Ty? Zobaczymy..... 🙂

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz wyglądają dobrze , przynajmniej wizualnie / jak pokazałem żonie parę konstrukcji z lat 60-70 , to delikatnie mówiąc napotkałem spory opór :) /. Jak na razie mam zagwozdkę , bo prócz Tandbergów reszta propozycji jest nie nabycia w Polsce . Do tych Snell jak wrzuciłem na hifishark to sobie mogę jedynie za 6 euro instrukcję kupić :) 

No dobra , a co mamy w kraju :

https://allegro.pl/oferta/kolumny-kenwood-kl-999x-vintage-9423223301

https://allegro.pl/oferta/kolumny-vintage-spendor-bc1-bbc-ls3-6-legenda-9569921329

https://allegro.pl/oferta/optonica-cp-4500h-swietne-kolumny-vintage-9704904294

https://allegro.pl/oferta/sansui-sp-x9000-legendarna-jakosc-top-9659380042

https://allegro.pl/oferta/mcintosh-xr-16-kolumny-vintage-9180059930

https://allegro.pl/oferta/rzadkie-klasyczne-kolumny-harbeth-monitor-hl-mk-3-9591670409 / mogą być za małe do 23m2/

https://allegro.pl/oferta/tannoy-cheviot-hpd315-8490366564

https://allegro.pl/oferta/pioneer-hpm-100-kolumny-glosniki-9631032753

@Kamill00 nie dam rady mieć dwóch zestawów w salonie / żona/ , a druga sprawa to oczywiście finanse , jakoś staram się nad tym panować choć i tak czasem mnie ponosi. Oczywiście , zostawił bym Grandy / żona za tym optuje , bo lubi te kolumny są ładne :) / , ale przed zakupem nowych będę musiał je sprzedać.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele osób poleca również:

https://allegro.pl/oferta/electro-voice-interface-pro-9695847965?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Na allegro masz również model Delta niemal 2x droższyc.

U "znajomego" te kolumny polskiego producenta (TRaudio Tomasz Redlich) wygryzły je bez 2 zdań (150W, 97dB, 28Hz-20kHz). W piątek będę miał okazję posłuchać 😊

 

 

 

 

IMG_20200916_230014.jpg

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...