Skocz do zawartości

Kolumny vintage do lampy


Recommended Posts

33 minuty temu, tomek4446 napisał:

@MDMA66 do salonu z pierwszego linku / Retrospekcja Vintage / mam rzut beretem , jakieś 15 min. samochodem , Bywałem tam często i nawet coś sprzedałem , coś kupiłem , ale staram się ograniczyć wizyty ,bo jak tam wchodzę na chwilę to spędzam realnie pół dnia a najchętniej bym tam zamieszkał :)

Pisałem już , salon jest super , sprzęt wygląda jak by wczoraj opuścił fabrykę, kompleksowy przegląd i gwarancja, ale to kosztuje. 

Co do kolumn, to po tym co poczytałem na zagranicznych i naszych forach są legendy i ......legendy. Z jednej strony jak wywalam nie mało kasy, to chyba tak jak większość osób osób chciałbym mieć coś wyjątkowego . Z drugiej strony " legenda " nie koniecznie musi się wpasować w system. Propozycje które padają są bardzo ciekawe , o istnieniu wielu marek nie miałem pojęcia. Zwykle bazujemy na tym co możemy spotkać w salonach , mam nadzieje , że ten wątek przyczyni się do poszerzenia horyzontów. 

 

Retrospekcja - stan wizualny jak to stan wizualny ale jak dla mnie ceny są amerykańskie,...bo jak to nazwać skoro inny sprzęt jest 3 krotnie tańszy a ma zamiast 2 rysek 5. No ale dobra kto co woli. Przegląd techniczny - nie wypowiadam się aczkolwiek osobiście wolę sprzęt bez ingerencji osób trzecich bo ludziska różne rzeczy zmieniają , kombinują. Ustawienie w wzmacniaczu biasu i napięcia offsetu to przy posiadaniu SM nie jest jakieś wielkie issue a i bez dokumentacji da się to ustawić - 15 minut roboty. 

A teraz na temat

Ogólne złote myśli w tym temacie;

- polecam kolumny o wyższej skuteczności min. 90-92dB i wyżej, nawet jeśli mamy lampowego potwora 30-40W. Z mojego doświadczania lampa jest kapryśna na ten parametr i widać to najlepiej jak wzmak radzi sobie z najniższymi rejestrami. Niby i gra lampa z kolumna 86dB ale nie ma tego polotu, swobody...czegoś brakuje

- ważne- głośnik niskotonowy najlepiej o lekkiej memebranie i małym skoku. Wtedy też mamy dobrą odpowiedz impulsową i lampiak nie będzie miał problemów z wysterowaniem kolumny. "Ciężki" głośnik o zawieszniu gumowym, dużym wychyleniu to nie jest to. Stare papierzaki wile widziane:) Szerokopasmowe konstrukcje też, konstrukcje open baffle - super. Oczywiście trzeba zweryfikować system pod względem "kulania" na basie - jeśli to jest zapewnione to mamy wszystko. Tranzystor nie ma takich wymagań bo to zreguły są mocne spawarki z wysokim parametrem "damping factor"

- unikać konstrukcji "przekombinowanych" typu "kabuki" - ilość głośników nie idzie w parze z jakością grania. Według mnie lampa jest wrażliwa na przesunięcia fazowe, zatem im zwrotnica prostsza tym lepiej

- czar lampy to przede wszystkim piękny wokal, szczególnie wokal żeński - zatem kolumny powinny mieć średniotonowy przetwornik na "odpowiednim poziomie" - to nie może byćjakiś tam pierwszy lepszy Tonsil to zabije nam  czar lampy.

- konstrukcje stare "vintage" czy nowe? - do wyboru do koloru. Kto co woli i jaki mam budżet. 

 

Aha skuteczność - ta miarodajna to jest przy podaniu do głośnika 1W i z pomiarem w odległości 1m od kolumny. Często gęsto producent podaje np. skuteczność 102dB ale przy mocy 2,2W czy też w odległości 0,5m (to takie chwyty marketingowe)....

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@elektron6 dzięki , nie uwierzysz, ale właśnie chwile przed Twoim wpisem chciałem poprosić Cię o komentarz , czyli "wywołać do tablicy" . Możesz śmiało dorabiać jako jasnowidz :)

13 minut temu, elektron6 napisał:

ceny są amerykańskie

Bo są :) Właściciel przywozi sprzęt bezpośrednio ze Stanów i Kanady.

16 minut temu, elektron6 napisał:

konstrukcje open baffle - super

Mowa o czymś takim ?

https://allegro.pl/oferta/kolumny-open-baffle-greencone-8791211669

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Produkt z US no tak:) ale w obecnych czasach wystarczy ebay, zakup a i tak z opłatami celnym wychodzi taniej. Jakby nie patrzeć ceny trzeba umieć dopasować do rynku polskiego a nie US...

Prezentowane kolumny OB - tak coś takiego:) jeśli zagra to z daną lampą ok w zakresie basu to zapewne głośniki SABA średnio i wysokotonowe dopełnią szczęścia. Wybór oczywiście nie będzie optymalny dla każdego bo to jest kawał kolumny i trochę miejsca potrzeba. To taki dobry przykład.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kubakk też chciałbym taniej ,ale mamy takie realia jakie mamy. Mam sygnały z zaprzyjaźnionego komisu , że ceny poszły w górę też z racji pandemii. Ludzie którzy przywozili sprzęt nagle przestali , ilość zmalała a więc cena wzrosła.

Piszesz o " tej generacji " , nie znam się a każdy trop dobry , które zatem modele Klipsch możesz polecić /

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witek , jak pokazałem rano te kolumny żonie to zaakceptowała je w ułamku sekundy :) To chyba dlatego , że wszystkie poprzednie wizualnie były zgoła inne :)

Dzisiaj zadzwonię do sprzedającego , z jednej strony pozytywne jest to , że otwarcie pisze o modyfikacjach oraz naprawach , z drugiej modyfikacje wolę robić sam i ciekaw jestem na ile ta zrobiona przez niego jest odwracalna. Kolumny ciekawe , pierwsze co mi się rzuciło w oczy to to , że mamy przetworniki SS oraz Vifę , czyli takie jakie mam teraz w Grandach :) Więc po co .... :) Pierwszy raz też zetknąłem się z kolumnami ,gdzie zwrotnice są po za kolumną, trochę niestandardowe rozwiązanie.

Temat kolumn jednak nadal otwarty .

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A myślałeś @tomek4446 o kolumnach na szerokopasmówkach? Moim zdaniem to świetna alternatywa dla starszych konstrukcji, o których tu wspominacie. Nic tak nie pasuje do lampy jak porządne szerokopasmówki ;) Sam zresztą na takich kolumnach jadę i póki co nie planuję przesiadki na nic innego.

 

IMG_20200402_104243.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Audio Autonomy Grzesiek , szerokopasmowe  słuchałem tylko na AVS , robiły na mnie dobre wrażenie. Pomyślę , co prawda jestem tradycjonalistą i pewnie / psychika/ brakowałoby mi choćby jeszcze jednego głośnika :) Ale propozycja świetna , zapomniałem , że takie konstrukcje istnieją.

16 minut temu, MariuszZ napisał:

Właśnie planuję poskładać i zbieram pomysły. Audio Nirvana, Dayton Audio PS220-8 lub inny równie popularny i łatwy w aplikacji. 

Mariusz , dasz radę do poniedziałku ? :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, tomek4446 napisał:

Mariusz , dasz radę do poniedziałku ?

Nie dam mimo szczerych chęci 🤪Dzisiaj do 20 szoping z dziewczynami, jutro grzyby, w niedzielę z kumplem na ryby... Qrna jeszcze jakieś ciasto chcę upiec żeby nie było, że w Kołobrzegu kawę na czczo piją 😉 

Dojechaliście już? Mam nadzieję, że od jodu w głowie się jeszcze nie kręci 🍻

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ przetworniki to Tang Band W8-1772. Idealne do obudów typu back loaded horn i do MLTL. Te pierwsze to są już niestety dosyć duże gabaryty, dlatego pomimo początkowych planów zdecydowałem się na bardziej kompaktowe MLTL. 

@tomek4446 szerokopasmówki mają swoje plusy i minusy. Jednak przy odpowiedniej aplikacji można uzyskać pełne pasmo, bez braków na górze i na dole. Odpada nam tu natomiast problem idealnego "zszycia" kilku przetworników, które zwykle mają jakieś niedociągnięcia. Jak coś to możesz wpaść i posłuchać ich we Wrocławiu ;)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko to doczytałem , że mają skuteczność 96 dB  , niby ok. ,ale obawiam się tych dwóch basowych . Coś takiego mam w Grandach i bas jest za potężny jak na moje pomieszczenie.

6 godzin temu, Audio Autonomy napisał:

Jak coś to możesz wpaść i posłuchać ich we Wrocławiu

Jasne , że wpadnę :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Audio Autonomy napisał:

przetworniki to Tang Band W8-1772. Idealne do obudów typu back loaded horn i do MLTL. Te pierwsze to są już niestety dosyć duże gabaryty, dlatego pomimo początkowych planów zdecydowałem się na bardziej kompaktowe MLTL

Jesteś coś w stanie podlinkować żeby z dobrego źródła poczytać ?

Szerokopasmówki chodzą mi od lat po głowie ale zwykle były to koszmarnie drogie produkty.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...