Skocz do zawartości

Kolumny vintage do lampy


Recommended Posts

@Kamill00 , dziękuję . Jak by Ci powiedzieć , trochę budżet przekroczyłem , to trochę to 40 % :) Mam nadzieję , że zima będzie lekka i trawa dostępna , bo kurna nie wiem co będę jadł :) 

@JohnDoe dziękuję , mam taki charakter pokoju , ze jakoś się wpasowały . Na pewno będę pisał o dźwięku tych wiekowych paczek , i oczywiście zapraszam wszystkich na odsłuch.

@Rega , dziękuję . Tego co będzie za rok nie wiem , jestem tu i teraz :) Jeszcze mam do wykonania odsłuch Twoich L-86 , więc z Altecami może być różnie :) 

@Fafniak również dziękuje . Co do Heresów , to również je rozważałem. Skuteczność mają taką jak Alteci , jednak postawiłem na oryginalną , starą szkołę.

Dziękuję wszystkim za miłe słowa , powiem , że decyzja nie była łatwa. Z jednej strony postęp w przetwornikach przez te 48 lat jakie minęło od produkcji Alteców , a z drugiej moje ucho gdy je usłyszałem. A co wygrało to wiecie :)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, MobyDick napisał:

Zapewne gdy były nowe kosztowały dużo więcej niż dziś.

A i dzisiaj niektórzy za w dobrym stanie chcą sporo :) 

https://www.ebay.com/itm/Altec-Lansing-846A-Valencia-Stereo-Pair-Of-Speakers-Vintage-All-Original/392278139142?hash=item5b55996106:g:kR4AAOSwkClctfqS

to model 846 A , a więc 16 Ohm.

13 minut temu, Fafniak napisał:

wersja czwarta ma po raz pierwszy basreflex i tu jest zmiana.

Nie wiem czy 50 lat temu stosowano tytanowe kopułki i niskotonowy z kompozytu. Warto sprawdzić .

 

12 minut temu, Rega napisał:

To różnica wielu klas.

A to, to się okaże dopiero po odsłuchu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomek4446 napisał:

Nie wiem czy 50 lat temu stosowano tytanowe kopułki i niskotonowy z kompozytu. Warto sprawdzić .

Bardziej chodziło mi o skrzynke która jest traktowana bardziej jak pudło rezonansowe

o tuby dla wysokich i średnich a niskotonowy o dość dużej srednicy i masy celulozowej

trochę ich słuchałem i mnie zainteresowały

tyle że chciałbym na swoim wzmacniaczu posłuchać

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, tomek4446 napisał:

48 kg/szt

Tu raczej jakieś europalety Ci się przydadzą 😁

Jestem pod wrażeniem tych kolumn mimo, że nie słuchałem. W reckach nie wydawały się takie duże. Dopiero przy mebelkach widać kontrast i daje to obraz ich potęgi. 

Gdybym zrobił przemeblowanie to kto wie, tylko te tysiące dolarów hehe 😉 No i musiałbym się z dziewczynami na pokoje do relaksu zamienić, a z tym to byłby pewnie problem 😂

 

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 od dziś u mnie już się grzeje lampowa końcówka mocy, więc "niebawem" idę Twoim śladem i szukam kolumn "do lampy".

Jeszcze tylko brakuje powrotu z serwisu "prototypu Blazebirda WBA" jak go żartobliwie nazywam od ubiegłego piątku. 

Jeszcze raz gratuluje i życzę miłego słuchania!!! 😊😊

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kubakk napisał:

Jakie parametry mają te kolumny ?

 

7 godzin temu, MobyDick napisał:

A czy one nie są dwudrożne ?

Tak są dwudrożne i właśnie zburzyły mój mit wyższości kolumn trójdrożnych które zawsze miałem . Ba ,nawet nie brałem pod uwagę 2,5 drożnych :) 

Tutaj dane :

http://www.audioheritage.org/vbulletin/showthread.php?18575-Spec-sheet-for-Altec-Valencia

Powiem tak , te kolumny wprowadziły mnie w zupełnie inny dźwięk i choć nie lubię tego określenia ale będzie chyba najtrafniej oddawało to co słyszę " kulturę dźwięku ". Są wymagające , mam przydźwięk z którym muszę zacząć walczyć i kolumny to natychmiast uwypukliły , na Dali jest on zatuszowany tu wyraźny. Dzisiaj trochę z nimi pojeździłem po pokoju i niesamowicie reagują na zmianę kąta dogięcia. Przypuszczałem , że przy hornie , dźwięk będzie bardziej rozproszony i ukierunkowanie kolumn na słuchacza będzie miało marginalne znaczenie, ale tak nie jest. Bardzo wyraźnie zmienia się scena przy zmianie kąta o dosłownie parę stopni. Teraz mam idealny / pod laserówkę jak zwykle :) / trójkąt równoboczny 3 x 3 x 3 m. Scena jest między kolumnami i za nimi , nie jest jednak tak jak w Dali , że obojętnie jaki dźwięk był przesyłany patrząc na kolumny nie słyszałem by grały. W przypadku Alteców , scena jest tak jak pisałem, ale od czasu do czasu nagle scena się rozszerza i pewne " smaczki " dochodzą z poszczególnych kolumn. Są naturalne i nie wybaczają złych realizacji , uwypuklą momentalnie marny mastering , czy realizację. Różnicują źródła , wyraźnie słychać różnice między gramofonem / choć cholera odkryłem , że część płyt które mam nie jest najlepiej wydane  , przedtem jakoś tego nie słyszałem :) / a źródłami cyfrowymi . Powiedziały mi / Alteci/ np. , że muszę zainwestować w lepszego DAC-a :) Na razie staram się je poznać , i będę na bieżąco zdawał relację. 

I jeszcze jedno , dzisiaj skalibrowałem na nowo kino domowe , bo musiałem zmienić impedancje z 6 Ohm na 8 Ohm . Panowie , rewelacja !!! Niesamowita ściana dźwięku z przodu , nigdy tak nie miałem :) Więc jak by ktoś potrzebował frontów do KD to polecam :) 

7 godzin temu, Kamill00 napisał:

więc "niebawem" idę Twoim śladem i szukam kolumn "do lampy".

Kamil ! Są do wzięcia Altec A7-8 w idealnym stanie  :) 

O ! takie :

https://www.canuckaudiomart.com/details/649277765-altec-a7800-original-825-enclosure-803-lf-808-hf-n800-crossover-sweet/images/1242481/

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MobyDick - dobre absorbery najczęściej rozwiązują większość problemów. Nie mylić z bastrapami😄. Bo te niewiele pomagają.

@Kamill00 - no nieststety nie mam Kuba, ale dobra aranżacja akustyczna załatwia sprawę. U mnie nie ma żadnego dudnienia. Mógłbym , co prawda zrobić takie, ze ściany by sie położyły ,ale jaka przyjemność z takiego słuchania?

Witek ma Kuba i twierdzi, ze jest jeszcze lepiej. Ja nie mam - może kiedyś gdzieś zdobędę, choc nadzieja coraz mniejsza bo to konstrukcja z lat 80 ubiegłego wieku. 

Jeśli ktoś ma okazję posłuchać lub zdobyć to bardzo polecam. Bez porównania z obecnymi konstrukcjami polecanymi w marketach. Nawet tymi najdroższymi.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...