Skocz do zawartości

Kolumny vintage do lampy


Recommended Posts

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Są wymagające , mam przydźwięk z którym muszę zacząć walczyć i kolumny to natychmiast uwypukliły , na Dali jest on zatuszowany tu wyraźny.

Fajnie poczytać Tomku bo emanuje radość z Twoich wpisów 😁 Wszyscy się dobrze bawimy przy tym czytaniu. Entuzjazm zaraźliwy jest. Popatrz Roman nawet konkurs na swoje Vintage urządził 😉

Ciekawe czy nie okaże się, że kolejnym krokiem będzie dobieranie do tego zestawu przewodów 😉 

Masz wypasione druty ale układ sił się zmienił. Wysoka efektywność kolumn, dość wysoka impedancja wyjściowa wzmacniacza, a przetworniki potężne to i siła elektromotoryczna od ich ruchu w polu magnetycznym większa. Te miliomy w kablu mogą mieć znaczenie. Jak zwykle gdybam ale kto wie czy za jakiś czas nie będziesz szukał w srebrze czegoś wypasionego 😉

Pozdrosy 🍻

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Rega napisał:

Jednak KEF 107 reference (18Hz-22kHz) są w tym zestawieniu bezkonkurencyjne, pomomo, ze to kolumny raczej do tranzystora. 

Ale to jeden z naprawdę legendarnych klasyków. Słuchałem model niżej 104/2 i robiły wrażenie , choć przyznaję że muszą dostać prądu by zagrały.

1 godzinę temu, Kamill00 napisał:

Tak jak w przypadku Fafniaka kolumny wielkości Klipsch Heresy to max na jaki mogę sobie pozwolić. 

Jak by coś wystawało, to mam całkiem porządnego flexa i nowiutką tarczę do drewna , mogę pożyczyć :) 

A i wiem gdzie są właśnie odrestaurowywane Alteci Stonehenge II , będą na sprzedaż :) 

A te już mają jedyne 406 mm. szerokości :) 

https://greatplainsaudio.com/altec-lansing-library/altec-lansing-stonehenge-iii/

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, MariuszZ napisał:

Ciekawe czy nie okaże się, że kolejnym krokiem będzie dobieranie do tego zestawu przewodów 😉 

Co do kabelka to właśnie dzisiaj zamówiłem :) 

Ponoć Japończycy za nim przepadają , polecił mi też go Pan od którego nabyłem Alteci / grał na nim /.

Może wreszcie usłyszę różnicę :) Na razie mam podłączony Talk Concert 2 , bo był pod ręką, przerobiony na pojedynczy.

Jutro wlutuję z powrotem oryginalne srebrne widełki do Alpha Goertz Mi3 , bo Alteci w odróżnieniu od Dali przyjmują wszystko / goły kabel , widełki ,banany/. Jest też do sprawdzenia posrebrzany Monkey Cable Silverback , Supra Ply 2.0 , Koda YW 8229 , Chord Clearway i pewnie jeszcze coś się znajdzie , chyba mam tego za dużo , ale ze wszystkimi jestem związany emocjonalnie :) 

A to ten polecany :

https://allegro.pl/oferta/belden-9497-kabel-glosnikowy-jbl-altec-shindo-1m-9692219337 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446- Pozostałych nie znam, ale Supra Ply 2.0 u mnie trochę ,,zamula,, górę. Może z powodu tego cynowania. Jeśli ktoś lubi krystalicznie czyste wysokie częstotliwości to do lampy odradzam. Dobrze sprawdza sie niemiecka Aurora 2.0. Jako IC raczej srebrne, choć i Belden 8402 też jest ok.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audiowit Witek , sprzedawca tego kabla / Belden/ to pasjonat z Twoich okolic :) Powinienem kabelek mieć jutro , zobaczymy. Tak naprawdę to po te kolumny powinienem jechać z Tobą . Przyznam się , że wyszedłem na idiotę, lub delikatnie mówiąc kompletnego laika. Przesympatyczny Pan od którego nabyłem kolumny na każde moje pytanie " co to jest? " podawał mi markę sprzętu łącznie z krótką historią , która mi kompletnie nic nie mówiła. Ba , nawet nie wiedziałem , kurde co to jest . Widziałeś kiedyś monobloki lampowe wysokości 170 cm w drewnianej obudowie ? :) Subwoofera też nie rozpoznałem :) A zacząłem rozmowę, jak debil , że ja , oczywiście , też siedzę w audio :) Nawet taki gramofon widziałem pierwszy raz w życiu / lewitujący na dwóch potężnych magnesach , wszystko oddzielnie  , silnik , zasilanie , dwa ramiona , waga 78 kg. /. Jednym słowem mi nie poszło :) 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Jak by coś wystawało, to mam całkiem porządnego flexa i nowiutką tarczę do drewna , mogę pożyczyć :) 

A i wiem gdzie są właśnie odrestaurowywane Alteci Stonehenge II , będą na sprzedaż :) 

A te już mają jedyne 406 mm. szerokości :) 

https://greatplainsaudio.com/altec-lansing-library/altec-lansing-stonehenge-iii/

 

Dziękuje Tomku za info 😁, natomiast ja do kolumn podejdę z bardzo dużym dystansem. 

To musi być "top of the top" w moim budżecie i w moich gustach. 

Podejrzewam, że będą to kilku miesięczne poszukiwania (oczywiście nie 24h na dobę 😁). 

Jak wspominałem wyżej czekam na odbiór z serwisu pre WBA, ale mając nadzieję że nie zagra "gorzej" jak Cyrus (którego goszczę dzięki uprzejmości @RoRo ) z nowym nabytkiem w postaci lampowej końcówki to nie mogę spierdzielić doboru kolumn (czyt. kupić 1 z brzegu, bo mi się spodobały, tylko szukać, szukać i jeszcze raz....sprawdzać inne konstrukcje) ponieważ obecny zestaw to "mój styl grania" (oczywiście w danym budżecie, bo wszyscy wiemy że zawsze można "lepiej"), a kolumny (mimo, że teoretycznie najważniejszy element toru audio) muszą być wisienką na torcie. 

Pewne niuanse można pod prostować np. wymianą lamp, ale jak zrobię sobie kuku z kolumnami to...... a nie chcę po raz enty popełniać tego samego błędu czyli sprzedawać ze stratą. 

 

@Fafniak czyli Klipsch odpada? 

Pytam z ciekawości ponieważ też są na mojej liście. 

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak jeszcze , bo się nie mogę powstrzymać , słucham właśnie Yollo na SPL 62-65 dBA / pomiar z komórki /, naprawdę cicho i bas jest pięęękny :) 

I czy może mi ktoś potwierdzić , lub zaprzeczyć , bo nie wiem czy mam omamy słuchowe. W nagraniu "Bimbo" w 0,24 s ; 1,46-1,56 s słyszę wokal z lewej strony jakiś dwa metry od linii kolumn i metr w bok od pozycji odsłuchu :) 

Kamil ,będzie mi miło.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klipsch trzeba słuchać z lampą. I trzeba się do nich " przyzwyczaić". Za te pieniądze to fajne kolumny. Ale te na Alle za 6 czy 7kzł za drogie.

Tomek, pewnie gość miał subwoofer jbl wyglądający jak komoda.? Niestety nie da się go sluchać w normalnych warunkach. Potrzebne jest pomieszczenie min 100m2.

Na gramiakach się nie znam. Nie stać mnie na gramofon.

Wspominałem Ci, że wysoka skuteczność może być niedogodnoscią. Wychodzą wszystkie szumy i brumy. Ja monosy mam na oddzielnych gniazdkach ( niestety nie liniach) W ten sposób zniwelowałem lekki brum. Niestety jeszcze trochę to slychać. Nie pamiętam jak to zrobiłem ale kiedyś wogóle się to poznałem.

Z upgrade monosow wstrzymaj się. Za jakiś tydzień opiszę jego wyniki. Sam ocenisz czy warto biorąc pod uwagę to jaki dźwięk lubisz i biorąc obecne kolumny pod uwagę.

Jestem jednego ciekaw i przyznaję zapomniałem o tym Ci powiedzieć. Puść płytę Re-murphed Kaśki Nosowskiej. Co dzieje się z basem? Altecki mogą sobie nie poradzić.  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Kamill00 napisał:

@Fafniak czyli Klipsch odpada? 

To nie tak. To jest zupełnie inne granie. Jeżeli realizacyjnie coś zostało spiep..e to usłyszysz to natychmiast. Nagrania z ciekawym wokalem zabrzmią cholernie interesująco, tak jakby został on dodatkowo podkreślony i ze wszelkimi szczegółami. Ale to nie jest tak że zaburzona jest proporcja :)

Mam wrażenie ze wysokie wręcz czasem są bardziej przygaszone niż u mnie.

Punktowy swietny bas

Zastrzeżenia mam takie że coś co powinno brzmieć lekko przydymione dostaje tak czy inaczej "pazura"

Muszę ich posłuchać w domu.

11 minut temu, audiowit napisał:

Klipsch trzeba słuchać z lampą. I trzeba się do nich " przyzwyczaić". Za te pieniądze to fajne kolumny. Ale te na Alle za 6 czy 7kzł za drogie.

Słuchałem z lampą. Ale niestety na lampkach dostarczanych w zestawie z haiku Selene el34. Szkoda mi było Wieźć lepsze lampki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kubakk napisał:

To może warto wybrać się do studio vintage i sprawdzić coś z lat 70-80 z ~40cm niskotonowcem ? ;)  Jakiś pioneer, sansui , kenwood , może być podobne granie w niższej cenie ?

O ile są to konstrukcje 2 - 3 drożne to można coś fajnego znaleźć ale generalnie lata 70-te to oklepane "kabuki" a to wiemy jak to gra....napchane na masę przetworników o kiepskiej jakości i byle jak zestrojone z obudową. Standardem było umieszczanie 12-15" calowego głośnika nisko tonowego w zbyt małej budzie. Miałem sporo takich kolumn - ogólnie szału nie ma - bardzo mocny bas (jak dla mnie za dużo basu), kiepska średnica i górka nijaka.. Warto ponownie przypomnieć; lampa to głównie czar i piękno wokali, delikatna góra i to musi dobrze zagrać kolumna polecana jako "kolumny do lampy".  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audiowit napisał:

Tomek, pewnie gość miał subwoofer jbl wyglądający jak komoda.?

Wyglądał bardziej jak duża , pokryta politurą skrzynia na bieliznę :)

A co do gramofonu to widziałem jako nowość gramofon z lewitującym talerzem na AVS . Więc oświadczam , że ten gramiak z AVS wyglądał przy tym który miałem okazję posłuchać  jak  tania , plastikowa zabawka z najniższej półki w sklepie :)

Mam przydźwięk , wg. mnie ewidentnie sieciowy. Dzisiaj postaram się podziałać z zasilaniem.

Wczoraj słuchałem do późna płyty Yello , / wiem , że to co teraz napiszę to wyświechtane zwroty typu " spadł koc " / , znam tą płytę na pamięć , a wczoraj pojawiło się coś czego wcześniej nigdy nie słyszałem u siebie / Witek , tak jak byłem u Ciebie , odsłuch płyty Hey / czyli holografia . Nagle pojedyncze dźwięki pojawiły się jako wyraźne punkty w przestrzeni na różnych wysokościach i w różnych odległościach od linii kolumn. Zaznaczam , że słuchałem bez żadnych używek :)

Ok. przesłucham płytę Nosowskiej , napiszę co się zadziało z basem.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...