Skocz do zawartości

Kolumny vintage do lampy


Recommended Posts

28 minut temu, Kubakk napisał:

Co do ocen danych skrzynek to też zależy wiele od źródła i wzmaka , jak czytam niektóre opinie i porównam do swoich odczuć to jednak potrafi być 180st co innego

Masz 100% rację , dlatego choć mnie czasem ponosi , nie lubię opisywać na forum dźwięku. To tylko moje odczucia , a nie wykładnia dla innej osoby w poszukiwaniu kolumn. Wszystkie opisywane na forum , testy kolumn , wzmacniaczy , CD ... czytam jako ciekawostkę , ewentualnie jakiś kierunek ,ale nie podstawę do podjęcia decyzji o zakupie. W niedzielę słuchałem najpierw Alteców, a następnie JBL 4343. Wcześniej już miałem do czynienia na odsłuchach z serią niebieską JBL-a i wydawało mi się , że będą idealne do lampy. Pan u którego byłem udowodnił mi , że jednak nie. JBL , był już strojony pod tranzystor i największe różnice między nim a Alteciem , słyszałem na basie i wokalach. Tak jakby coś się nie zgrywało , JBL nie miał już takiej swobody grania , mimo że podpięte były monobloki lampowe 50W , takie same jak wcześniej na Altecu. Dlatego poczytać można, ale tylko odsłuch ma jakieś miarodajne znaczenie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audiowit No dobra Witek , przesłuchałem HEY "Re -Murped ! " calutki album :) 

Opiszę na przykładzie pierwszego utworu " Vanitas - Bueno Bros Remix " co się działo . Bas ze środka między kolumnami , ale jakieś czterdzieści cm. w głąb , zwarty i szybki, choć nie tak precyzyjny jak u Ciebie. Wokal też środek nieco z przodu , bas i wokal równolegle ,ale zupełnie się niezakłócający , choć przesunięcie w przestrzeni w bardzo małej odległości " na oko " 20 cm. wokal bardziej w prawo. Wszystkie elektroniczne smaczki latają w powietrzu :) Ogólnie odniosłem wrażenie / choć nie mam najlepszej pamięci dźwiękowej , ani żadnej :) / , że u Ciebie ta płyta miała charakter stricto studyjny , u mnie czułem się jak na koncercie , dźwięk bardziej wypełniał pokój , było bardziej muzycznie, a mniej sterylnie. Nie wiem na ile to kolumny, a na ile akustyka pomieszczenia. Ale na odbiór płyty nie narzekam . Coraz częściej kolumny uświadamiają mi , że muszę nabyć DAC-a jak chcę się bawić w pliki czy Spotify. Do tej pory nakładka na malinę / bo HEY leciało ze Spotify / Allo Boss Dac była wystarczająca , teraz Alteci tak cholernie różnicują źródła , że ten DAC w nakładce stał się wąskim gardłem.

Zdecydowanie na pierwszym miejscu jest gramofon , potem CD , tuner z maliną zajmują ex aequo trzecie miejsce / ale też podjum /.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Kamill00 napisał:

ile teraz trzeba zainwestować w myszy Entreq

Zaaaraz ? 78 cm. szerokości kolumna , mysza ma ok. 15 cm., więc zmieści się 5 na jednej x 2 kolumny to 10 szt. Para myszy kosztuje 750 zł ,więc finalnie wychodzi 3750 zł !!! Kolumny mają 50 cm. głębokości , więc strach pomyśleć co by było, gdyby musiały te gryzonie dla osiągnięcia optimum dźwięku stać w dwóch rzędach :) Kurde , a wiadomo , że bez myszy nie "zagra " !!!

Chce ktoś kupić Alteci ............. ale się wkopałem :)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kamill00 spoko , jak przeglądam wiadomości co można zrobić z Altecami , to te myszy to pikuś :) Na załączonym filmie gość poszedł dalej i zastosował Tekna Sonic Vibration Absorbers , po 250 $ za sztukę i prawie nie do zdobycia . Sześć szt. to 1500 $ x 3,8 zł = 5700 zł + koszta przesyłki :) 

Ile mówisz dajesz ? Bo właśnie się zacząłem zastanawiać ? Jeszcze parę takich filmów a sam Ci je przyniosę :) 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MobyDick , to fakt , ze to mój i żony styl jeżeli chodzi o wystrój wnętrza. Kochamy drewno , mosiądz , marmur , wszystko co naturalne i jest dalekie od białej szafeczki z lakierowanej płyty na wysoki połysk :) Ale nie neguję też białych mebli , każdy powinien mieszkać w takim otoczeniu ,w którym czuje się najlepiej. Kolumny wpasowały się tak wizualnie jak i dźwiękowo. Tak , jest to mój dźwięk !  Zdaje sobie sprawę , że nie wykorzystuje w pełni ich potencjału . Co potrafią miałem okazję się przekonać u Pana od którego je kupiłem. Ale małymi kroczkami postaram się do słyszanego dźwięku zbliżyć. Na razie muszę się zmusić do wystawienia na Allegro Dali , dopóki tego nie zrobię mam ograniczone pole manewru z pozycjonowaniem Alteców. Po prostu Dali i Alteci stoją w jednej linii i ........pokój mi się skończył :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomku, jest to jeden z ciekawszych wątków ostatnich dni (o ile nie najciekawszy). Stety, lub niestety (zależy dla kogo) w tym przypadku jak szybko się zaczął tak szybko się skończył. 

Rozumiem, że dajesz pisemne zezwolenie na dopisywanie kolejnych postów innym użytkownikom poszukujacym kolumn do lampy (również nie tylko vintage) ? 😁

Jak z jednej strony się cieszę, że udało Ci się szybko "coś" trafić tak z drugiej szkoda, że nie było testu a'la kolega Kraft tzn testu przynajmniej kilku różnych par kolumn. 

(Mam nadzieję, że nikt nie wpadnie na pomysł, aby odpisać "Kamil- Ty taki zrób" 😂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil , jeszcze nie powiedziałem ostatniego słowa :) Staram się zapanować nad emocjami i najpierw ogarnąć ustawienie , odpowiednią wysokość , właśnie dostałem dedykowane kable , dobrać odpowiedni poziom wysokich na hornie / potencjometr/. Rozkręcić kolumny i zobaczyć wnętrze , jak wygląda wytłumienie , zwrotnice. Zobaczyć jaki dźwięk będzie po włączeniu DDRC-24 z DL w tor. Zrobić pomiary REW i spojrzeć jak wygląda charakterystyka. Jednym słowem jeszcze mnóstwo zabawy , o efektach której postaram się napisać.

Co do testów porównawczych to mam w tej chwili w chałupie :

- Dali Grand

- JBL L-86 / dzięki koledze Rega/

- Usher S520 II

- ProAc Response one sc

no i Alteci , więc jest na czym robić test , tylko ten czas .....

Oczywiście wszyscy mogą w tym wątku pisać wszystko .....no prawie :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...