Skocz do zawartości

Kolumny vintage do lampy


Recommended Posts

6 minut temu, tomek4446 napisał:

Myślę , że po prostu bardziej kierujemy się doznaniami wieku młodzieńczego i tamtymi emocjami. Żaden mój system nie oddał tego zapamiętanego dźwięku / tylko co tak naprawdę pamiętam ? / , więc może to co mam w głowie to tylko magia tamtych wrażeń, a nie wzorzec

Bardzo możliwe...

Ale ten pazur usłyszałem z Heresy III😈 Tylko obawiam się że zakup tych kolumn to jest krok w stylu skoku na główkę przy małej ilości wody. Musisz "wycelować" bardzo dokładnie żeby nie przyp... i sobie kręgosłupa nie załatwić

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Po za tym Piotrek / @nowy78/ tak mi namieszał w głowie , że muszę znaleźć jakąś jednoznaczną metodę, by sprawdzić czy kolumny grają w fazie ,czy przeciw fazie :) 

To nie ja! A o co chodzi? :)

Tomek, sam słyszałeś ;) Wydaje się, że ta dziwna przestrzenność występowała na początku. Później, gdy w użyciu było CD chyba już nie (albo się przyzwyczailiśmy :) ) Test, który włączyłeś, zdawał się potwierdzać przypuszczenia. W takim razie może coś z połączeniem, lub ustawieniem MiniDSP było nie tak? Podpowiedziałbym szybką metodę na sprawdzenie fazy, ale mam trochę opór, ze względu na brak wiedzy, jak na to zareagują Twoje lampy :| .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, nowy78 napisał:

ale mam trochę opór, ze względu na brak wiedzy, jak na to zareagują Twoje lampy :| .

Znaczy się co ? Na razie podłączyłem malinę z pominięciem DDRC , bezpośrednio z nakładki rca do dac-a. Powtórzyłem test fazowy który robiliśmy i wg. mnie kolumny grają w fazie.  Ale dawaj co masz ! :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie dziwiło to, że gdy głos mówił, że sygnał jest w fazie, dźwięk był jakby z tyłu, podobnie przy muzyce. Na hasło "out of phase" robiło się natomiast standardowo - dźwięk dochodził ze środka pomiędzy kolumnami. Trzeba było od razu się temu dokładnie przyjrzeć...

A test, hmm... Jakby co, to nie ja. Przyciszasz dość mocno na przedwzmacniaczu i do wejść (np interkonektów) podłączasz paluszka. Minus na stałe do masy, a do plusa na krótko (ułamek sekundy) dotykasz "żyłę" i patrzysz w którą stronę wychyla się głośnik niskotonowy. Jak nie widać, to gała trochę w prawo. W obu kanałach, membrany powinny wychylać się w tym samym kierunku. Dodam, że w Twoim przypadku membrana na pewno nie pozostanie w stanie wychylenia, nawet jeżeli bateria pozostanie dołączona. Trzeba się sprężać z patrzeniem :)

Edytowano przez nowy78
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek z paluszkiem sprawdzam kolumny od lat / szczególnie tyły w KD/ , co prawda zwykle podłączam bateryjkę do kabli głośnikowych ale spróbuję z IC. 

Dzisiaj odkryłem jak podłączyłem malinę bezpośrednio pod pre ,/ a podłączyłem pod te same wejścia, co przedtem gdy byłeś było podłączone CD, czyli XLR z przejściówką na RCA/ , że były zamienione kanały . Wykazał to test. Jednak w WBA lewy kanał jest z prawej a prawy z lewej patrząc od frontu :) Może stąd te zmiany w przestrzeni. Ale właśnie słucham już z prawidłowymi kanałami a i tak jest szeroko :)  

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 idealne dla mnie pytanie, kto na jakich kolumnach gra. 

Ponieważ używam WBA Blazebird (pre) +Haiku Williamson (końcówka), a nadal nie mam kolumn (tzn mam Thiele należące do @RoRo ) to właśnie sobie wymyśliłem, że jak tak każdy swoje chwali to zapraszam @Fafniak z RLS, Ciebie @tomek4446 z Altecami (za wynajem busa zapłacę 😂) , @Kubakk z Focalami i może w końcu się na coś zdecyduje 😅

A tak na poważnie....

Jak kupić używane kolumny, które chce odsłuchać u siebie, a ma je ktoś na "drugim końcu Polski". Już nie raz zauważyłem, że kolumny w czyimś torze, w jego akustyce, nawet z moim pre to 2 inne światy vs te same kolumny u mnie w pokoju (zapewne to każdy wie). 

Pomijając wirusy, zakazy i nakazy tkwię w miejscu, bo chcąc coś kupić = najpierw posłuchać wygląda to jak wielka wyprawa, na którą często nie ma czasu lub najzwyczajniej ochoty. 

 

 

IMG_20201016_123816.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.10.2020 o 09:23, tomek4446 napisał:

Może moglibyście Panowie napisać na jakich kolumnach "gracie" , podzielić się refleksjami co wam w dźwięku pasuje , co ewentualnie chcielibyście zmienić ?

Moje paczki, które miałeś okazję chwilę posłuchać to wytwór bydgoskiej manufaktury BMN, model S2 II. Wg specyfikacji producenta efektywność 91dB, impedancja nominalna 8Ohm. Zwrotnica I-go rzędu. Przetworniki to wysokotonowy SS 2905 i niskośredniotonowy Seas  CA22RNX. 

Te spore monitory całkiem dobrze zgrywają się z moimi wzmacniaczami lampowymi. Z SETem na triodach 6C4C ładnie prezentują wokale jazzowych artystów nieco je eksponując w stosunku do całego pasma. Bas jeżeli jest w nagraniu to da się go posłuchać bez poczucia przelewania się czy dudnienia. Jest tak zróżnicowany na ile nagranie przewiduje. Nie wychyla się przed szereg jak miało to miejsce gdy słuchałem kef R300 w moich warunkach. Soprany są nieco wycofane lecz nie brakuje im detaliczności. Są delikatne i nie kłują uszu. Scena stereo budowana jest właściwie, bez problemów można zlokalizowac źródła dźwięków instrumentów czy wokali.

Uogólniając uważam, że można dać im paszport do łączenia ze wzmacniaczami lampowymi, za co odwdzięczą się muzykalnością zapewniając relaks przy wieczornych sesjach muzycznych. Sprawdzą się raczej w spokojnych gatunkach muzycznych, gdzie dominują bluesowo jazzowe klimaty. Pozdrawiam. 

Resizer_16031015542811.jpg

Resizer_16031015542810.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, elektron6 napisał:

Fajny sprzęt, fajne kolumny, gratuluję! Takie rodzaj prezentacji dźwięku lubię:)

Dzięki 😁 Mam plan iść tą drogą i jeszcze coś poprawić w takiej reprodukcji muzyki. Zamierzam poskładać kolumny wolnostojące na szerokopasmowym przetworniku 10 cali. Jeszcze się zastanawiam jakiego producenta ale kusi mnie Audio Nirvana. Bez pasywnej zwrotnicy. Analizując wątek dotyczący DL i REW mam pomysł by na raz zrobić aktywną korekcję pomieszczenia i dorzucić odpowiedni filtr dla przetworników. Zobaczę jak w pomiarach to się będzie układało, bo może nawet tylko korekcją pomieszczenia temat ogarnę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MariuszZ na wstępie chciałem potwierdzić każde słowo jakie napisałeś o BMN. kolumny brzmią przyjemnie i lekko , nie ma wymuszenia na żadnym paśmie. Co prawda nie słuchaliśmy, ale bardziej " gęste " rytmy na tych przetwornikach też nie powinny brzmieć źle. Słuchałeś ?

A dlaczego nie pochwalisz się kolumnami Swojej produkcji , nie wspominając o standach. Panowie , jak dla mnie rewelacja. o ile pamiętam udowodniły , że jak się dobierze odpowiednie kolumny do pomieszczenia to można zredukować wpływ pomieszczenia , czyli najczęściej rezonanse basu. Opis co to za kolumny pozostawiam Tobie. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tomek4446 napisał:

Słuchałeś ?

Słuchałem elektroniki, klimatów soulowo funkowych, popu i dają radę. Wykładają się na ostrym rocku. Możliwe, że porządny piec zamiast 4-ro watowego lampiaka by je lepiej rozbujał, a może po prostu mi taka muza nie leży i nie daję rady słuchać. Nigdy nawet jednego utworu do końca nie wysłuchałem więc trudno oceniać 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nowy78 Piotrek , rozwiązałem zagadkę i jestem najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi. O ile jest coś takiego jak hi end, to na bank mam go w chałupie. Już tłumaczę , cały czas męczyła mnie szerokość sceny dźwiękowej jaką prezentowały Alteci. Już sobie nawet tłumaczyłem , że może jednak za duże paczki do mojego pokoju , że odbicia .... ale w sumie dźwięk niezły .... Kurde Piotrek , jak byłeś to zwróciłeś uwagę , że coś jest nie tak z fazą , potem odpuściliśmy temat, bo na teście wychodziło dobrze , a w każdym razie / o czym teraz wiem / tak nam się wydawało. DL to ogarniało i tworzyło scenę , myślałem , że to dlatego , iż eliminuje wpływ odbić ,ale myliłem się . Dzisiaj znowu jeździłem z kolumnami po pokoju , zrobiłem kalibrację DL i miałem jeszcze trochę czasu, to machnąłem kalibrację KD. I .... nagle YPAO wykazało mi , że lewa kolumna frontowa / czyli Altec/ jest w przeciw fazie. Zamieniłem kable i oniemiałem , i to nie jest tylko kwestia sceny , która teraz jest zwarta , lekkimi zmianami kątów mogę ją modelować jak plastelinę, ale dźwięku w całości. Teraz słyszę dokładnie to, co tak mnie zachwyciło u sprzedającego w jego pokoju odsłuchowym , ta przestrzeń , dynamika ... no to po prostu trzeba usłyszeć :) i to bez DL , nic nie dudni , nic nie przeszkadza , normalnie cud :) Reasumując , Piotrek ,jak byłeś u mnie nie słuchałeś Aleców , Alteci grają dopiero teraz , czuję się tak jak bym zmienił kolumny po raz kolejny. A , więc odpalaj maszynę ...... :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra , kontynuuje sagę o Altecach. @MariuszZ , @Rega coś dla Was czyli zdjęcia rozbierane :) 

Do horna można się dostać od strony zewnętrznej bez problemu zdejmując blachę z przodu. Tylna ścianka kolumny to 20 mm. fornirowana płyta , prawdopodobnie wiórowa przykręcona 12 szt. śrub M8. Nie jestem do końca pewien , ale kolumny były tłumione przez jakiegoś użytkownika już po za fabryką. Altec z tego co czytałem dawał tłumienie tylko na boki , tutaj mamy wełnę mineralną praktycznie na wszystkich ściankach. Głośniki są potężne ! Magnesy naprawdę robią wrażenie , świetnie rozwiązanie podłączenia kabelków , na hornie zaciski jak w terminalach głośnikowych , na basowym zaciski na sprężynach. Na kabelkach w dwóch miejscach były ubytki koszulki , uzupełniłem taśmą izolacyjną. Zwrotnica jest prosta , a w każdym razie na taką wygląda. Od razu pytanie do znawców , co to za cewki ? Wyglądają jak zmięty papier , zupełnie nie audiofilsko :) Dwa kondensatory Collins ; 21 uF 75VNP oraz nie znalazłem pojemności tylko symbol 8 LXPSD3 - 75VNP.

Wszystko na razie działa , ale powoli chyba muszę się rozejrzeć nad jakimiś zamiennikami.

A tak to wygląda :

 

 

IMG_1551.JPG

IMG_1544.JPG

IMG_1545.JPG

IMG_1547.JPG

IMG_1548.JPG

IMG_1531.JPG

IMG_1536.JPG

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, wiesz Tomek - teraz ludzie pomyślą, ze ze mnie to jakiś stary, śliniący sie satyr🤣. A tak na poważnie to zanim bym je zamknął to włożyłbym do środka przynajmniej jeszcze trzy razy tyle wełny ile jest teraz. W moich Kefach do wytłumienia niskotonowców jest zastosowane kilka warstw 12 cm gąbki. No, ale to Twoje ,,pięknisie,, i Twoja decyzja. Kondensatory dobrze byłoby sprawdzić. 

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, tomek4446 napisał:

Wszystko na razie działa , ale powoli chyba muszę się rozejrzeć nad jakimiś zamiennikami.

Oby działało jak najdłużej. Nie szukaj na razie i na siłę nic nie wymieniaj. Ktoś kto to składał wiedział co robi. Jak kiedyś padnie zwrotka to da się poskładać bo nie jest skomplikowana zbytnio. Teraz słuchaj i ciesz się muzyką 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...