Skocz do zawartości

Kolumny vintage do lampy


Recommended Posts

Roman , nim cokolwiek napcham do środka to poczytam , czy nie narobię więcej szkód niż pożytku. Altec prawie nie tłumił wnętrza , z czegoś to musiało wynikać. Na szczęście o tych kolumnach są całe tomy informacji chyba na wszystkich światowych forach , zobaczę jak mądrzejsi ode mnie to robili.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To konstrukcja z otworami BR i bardziej można coś uszkodzić w konstrukcjach zamkniętych. Nie mówie tu o napychaniu materiału tłumiącego do granic wytrzymałości skrzynek bo faktycznie można by coś uszkodzić. We wszystkim wskazany jest umiar. No, ale to Tomek będzie ,,kombinował,, My możemy sobie jedynie pozazdrościć z daleka🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tomek4446 napisał:

Reasumując , Piotrek ,jak byłeś u mnie nie słuchałeś Aleców , Alteci grają dopiero teraz , czuję się tak jak bym zmienił kolumny po raz kolejny. A , więc odpalaj maszynę ...... :) 

Nice :) A prosiłem - Tomek, daj znać, jak już wszystko będziesz miał poustawiane :| ;)  

Cieszę się, że znalazłeś przyczynę. Nic tylko słuchać, skoro tak dobre wrażenie robią na Tobie rzeczone Altec'i 👍

4 minuty temu, Chyba Miro 84 napisał:

Oczywiscie osłabieniu pracy portu! Jest to jeden z wielu sposobów dopasowania/strojenia brzmienia.

Kolumna tego typu to rezonator Helmholtza. Materiał wytłumiający wnętrze zmienia jego dobroć. To dość poważna zmiana i osobiście nic bym w tej kwestii nie kombinował. Ktoś, kto projektował kolumnę zapewne zadbał, aby wytłumienia było tyle ile potrzeba ;)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Oczywiscie osłabieniu pracy portu! Jest to jeden z wielu sposobów dopasowania/strojenia brzmienia.

No i doczytałem , w oryginale wytłumione były wyłącznie ścianki boczne oraz półka pod wysokotonowym. Nic więcej.

Zastanawia mnie , bo przy okazji czytania o tłumieniu , natknąłem się na wątek o kondensatorach i ludziska stosują zamiennik / do jednego z dwóch / ten:

https://www.blackdotaudio.eu/jantzen-audio-superior-z-cap-kondensator-8-2-uf-800vdc-2-mkp-p-231.html

tylko jakoś prąd mi się nie zgadza , bo w oryginale jest 8 uF 75 VNP

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Chyba Miro 84 napisał:

Oczywiscie osłabieniu pracy portu!

@nowy78 przecież jedno wynika z drugiego....

16 minut temu, nowy78 napisał:

Kolumna tego typu to rezonator Helmholtza. Materiał wytłumiający wnętrze zmienia jego dobroć.

Tylko napisane innym zdaniem...

Ps: swego czasu bawiłem się tlumieniem "lini transmisyjnej". Kiedyś moze wrócę do tych zabaw. Oczywiscie br to nie labirynt.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle mocniej wytłumia się obudowy br z głośnikami o większej dobroci. Ponadto wytłumienie może redukować efekty rezonansów falowych w obudowie. Podobnie jak mocniejsze wytłumienie pomieszczenia skraca czas pogłosu. Pokrycie ścian dość ciężkimi materiałami np. masą bitumiczną z filcem, redukuje wyższe rezonanse w ściankach obudowy. Duże powierzchnie tylnej i przedniej ściany często lepiej wytłumić w taki sposób zamiast luźnej wełny.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, tomek4446 napisał:

Zastanawia mnie , bo przy okazji czytania o tłumieniu , natknąłem się na wątek o kondensatorach i ludziska stosują zamiennik / do jednego z dwóch / ten:

https://www.blackdotaudio.eu/jantzen-audio-superior-z-cap-kondensator-8-2-uf-800vdc-2-mkp-p-231.html

tylko jakoś prąd mi się nie zgadza , bo w oryginale jest 8 uF 75 VNP

Tomek, w tym przypadku możesz się nie martwić wartością napięcia. Ważna jest sama pojemność kondensatora. Żeby uzyskać dokładnie taką samą jak w oryginale  (czyli 8uF zamiast 8,2uF) możesz łączyć ze sobą dwa kondensatory (np. 3,3uF+4,7uF). 

Czerwone Jantzeny są fajnymi kondensatorami do zwrotnicy, ale czasami bywają trochę męczące. Tutaj możesz sobie poczytać o tych i wielu innych kondensatorach:

http://www.humblehomemadehifi.com/Cap.html :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 każda zmiana wytłumienia spowoduje to co @nowy78  pisze i  zmieni brzmienie kolumn. Co do dławików w zwrotnicy Tomek nie ruszaj. Wymiana kondensatorów to tylko po dokładnym pomiarze i dobranej pojemności, każda ingerencja w zwrotnicę zmieni parametry 

Najlepiej nic nie kombinuj, słuchaj muzy:D.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie , przeczytałem i obejrzałem zdjęcia w necie chyba wszystkich Alteców 846B i tam gdzie jest mowa o oryginałach jest dokładnie tak rozmieszczone wytłumienie jak u mnie , czyli jednak nie było grzebane. Co do kondensatorów to chciałem się tylko zorientować ,czy są jakieś dostępne tak w razie czego. Nawet kabelków w środku nie zmieniam / mam zakaz od sprzedającego :) / , cienkie jakieś i bez napisów ale mają zapewne kolosalne znaczenie dla brzmienia :) Odciąłem tylko stare końcówki , zacynowałem i podłączyłem szybciutko z powrotem , by 50 letnia magia nie uciekła :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Audio Autonomy napisał:

Ważna jest sama pojemność kondensatora. Żeby uzyskać dokładnie taką samą jak w oryginale  (czyli 8uF zamiast 8,2uF) możesz łączyć ze sobą dwa kondensatory (np. 3,3uF+4,7uF). 

Tym też bym się aż tak nie stresował. Jeżeli weźmiemy pod uwagę tolerancje elementów, powiedzmy 5% (a to już całkiem dobrze jeżeli chodzi o kondensatory), to w tym konkretnym przypadku, tj dla 8uF, skrajnie możemy mieć w jednej kolumnie 7,6uF a w drugiej 8,4uF (chyba, że użyli selekcjonowanych :) ). Ja w każdym razie u siebie wymieniłem 8uF na 8,2uF i nie mam w związku z tym dyskomfortu psychicznego.

Tak dodałem, gdybyś Tomek jednak zdecydował się na wymianę ;) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, nowy78 napisał:

Tym też bym się aż tak nie stresował. Jeżeli weźmiemy pod uwagę tolerancje elementów, powiedzmy 5% (a to już całkiem dobrze jeżeli chodzi o kondensatory), to w tym konkretnym przypadku, tj dla 8uF, skrajnie możemy mieć w jednej kolumnie 7,6uF a w drugiej 8,4uF (chyba, że użyli selekcjonowanych :) ). Ja w każdym razie u siebie wymieniłem 8uF na 8,2uF i nie mam w związku z tym dyskomfortu psychicznego.

Tak dodałem, gdybyś Tomek jednak zdecydował się na wymianę ;) 

Ajjj co za dyskusja:) Przecież raczej w latach 70 tych nikt nie stosował kondensatorów o tolerancji 1% a i sam przetwornik odznacza się dosyć dużym rozrzutem parametrów (nawet i 20%), zatem nie dajmy się zwariować. Obecnie do wyboru do koloru mamy kondensatory z tolerancją 5%, 2, 1 dedykowane do zwrotnic. Na upartego jeśli ktoś chce nawet założyć i kondensatory z "epoki" to jest sporo ofert na ebay US, UK starych, dobrych, markowych kondensatorów. Oczywiście w przypadku elektrolitów jest trochę inaczej - tutaj stare i dobre jest nie na miejscu - elektrolit taki zapewne trzyma pojemność ale upływowość już nie jest taka jak powinna być...elektrolit nie lubi sobie leżakować... Sporo osób całkiem niepotrzebnie "rwie się" na wymianę kondensatorów stałych na nowe a tym czasem tego typu kondensator ma bardzo a bardzo długi czas życia i najczęściej jest to zmiana niestety na gorsze. Zachęcam do użycia dobrego miernika pojemności koniecznie z pomiarem dobroci etc. Powyższe nie tyczą się elektrolitów to już inna bajka.

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, elektron6 napisał:

atach 70 tych nikt nie stosował kondensatorów o tolerancji 1% a i sam przetwornik odznacza się dosyć dużym rozrzutem parametrów (nawet i 20%), zatem nie dajmy się zwariować.

sorry, ale nie masz racji, przy tego typu kolumnach i zwrotnicy ma to b.duże znaczenie. Możesz sobie przeliczyć ile faza i pasmo będzie przesunięte przy tolerancji 5%, zwłaszcza przy stosowaniu dławików jako filtrów. Z wróć uwagę na parametry dławików i ich tolerancję.

@tomek4446 jak nie masz zniekształceń  w paśmie, pozostaw, nie ruszaj !!! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Karol64208 napisał:

sorry, ale nie masz racji, przy tego typu kolumnach i zwrotnicy ma to b.duże znaczenie. Możesz sobie przeliczyć ile faza i pasmo będzie przesunięte przy tolerancji 5%, zwłaszcza przy stosowaniu dławików jako filtrów. Z wróć uwagę na parametry dławików i ich tolerancję.

@tomek4446 jak nie masz zniekształceń  w paśmie, pozostaw, nie ruszaj !!! 

Gdzie dławik a kondensator:) . A tak na marginesie to sam przetwornik jest też w zasadzie cewką - ciekaw jestem jakie tutaj są tolerancje szeregu parametrów między głośnikami w danych kolumnach (kolumna prawa/lewa). Oczywiście nie mówię tutaj, iż ktoś weźmie sobie miernik i zmierzy rezystancję uzwojenia i mamy wyniki przykładowo 6,3ohm i 6,4 ohm ( o tak są sparowane:)...) No chyba że faktycznie przetworniki były parowane z X dokładnością (wysoką dokładnością) pod względem n- parametrów to wtedy zwracam honor i przyznaję się co do braku racji.

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@elektron6 tak były parowane. Przy zakupie kolumn stereo , miałeś podane parametry kolumny L i R, Tolerancja była nawet poniżej 1%.

Jest to ważne w stereo, kolumny do mono to już inna historia. 

Dodam jeszcze, ze parametry były określone dla określonej mocy, na ogół to do 60% RMS, lub dla całego pasma pomiarowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Karol64208 napisał:

Możesz sobie przeliczyć ile faza i pasmo będzie przesunięte przy tolerancji 5%, zwłaszcza przy stosowaniu dławików jako filtrów

Bawiłem się w modelowanie zwrotnic aplikacją Xsim. Uwierz, że zmiany na poziomie ok. 5% przynajmniej na charakterystykach są pomijalne. Faza dla C różniących się 5 % zmienia się max o ok. 1 stopnia, a amplituda o 0,2 dB ;) 

 

obr.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...