Skocz do zawartości

Kolumny vintage do lampy


Recommended Posts

Jeszcze mam pytanie do Tomka. Czy pre zaczęło bzyczeć po podłączeniu nowych monoblokow czy na yamasze zaczoł się ten problem? 

Bo ja podejzewam, ze to połączenie pre-monosy.

Karol, a co uzytkujesz?

Tylko nie pokazuj pudełka lamp tylko na czym grasz.

I nie przeklejaj zdjęć z Internetu.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może problem nie jest w tym sprzęcie? Wiesz to? Bo ja wiem tylko to, ze jest pętla masy albo przydźwięk sieciowy. Próbuję rozwiązać problem. Może wina jest w niewłaściwym połączeniu, lub w winie konstruktora. Próbuję to wykryć. Natomiast zakładanie od razu, ze sprzęt jest do dupy jest niepoważne. Tym bardziej, ze znam całą jego historię.

Bardzo nie podoba mi się to, ze zadowolonemu użytkownikowi próbujesz obrzydzic coś co jest niezłe. Albo nawet dobre. Nawet nie widziałeś tego pre ani monosow, nie mówiąc o słuchaniu.

Karol, dawaj zdjecia swojego sprzetu.

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nowy78, @audiowit, @Karol64208, @MobyDick , @elektron6 dziękuję za zaangażowanie i chęć pomocy. Z doświadczenia wiem , że później opisy takich bitew z przydźwiękiem przydają się innym. Ja jestem do dyspozycji Panów i otwarty na wszelkie propozycje.

co zrobiłem :

- odłączyłem wszystkie źródła zostawiając jedynie podpięte monobloki .

- po załączeniu monobloków bez pre słuchać minimalnie trafa i ogólnie taki stan rzeczy jest do przyjęcia.

- po załączeniu pre pojawia się już wyraźnie / 3m/ słyszalny przydźwięk.

- zauważyłem , że przydźwięk rośnie wraz z rozgrzewaniem się lamp. Ten moment od włączenia pre do całkowitego żarzenia się lamp , a więc jakieś ok. 2 sek. jest słyszalny. Potem przydźwięk się stabilizuje.

- nie jest to tak jak na początku myślałem przydźwięk sieciowy / chyba/. Przydźwięk nieznacznie, ale jednak rośnie wraz ze zmianą głośności w pre.

- zmieniłem miejscami IC na wyjściach RCA na monobloki , nic to jednak nie dało / źródła nie podpięte/

- zmieniłem podłączenie wtyków , ten koniec z dolutowanym ekranem dałem od strony monobloków , nic to nie dało.

- rozkręciłem pre , sprawdziłem każde połączenie czy coś się nie odlutowało , jest ok.

- nie jest to wg. mnie pętla masy. Dźwięk pętli masy znam z mojej walki z pre phono. Ale na wszelki wypadek połączyłem kabelkiem masy / śrubki na obudowach/ pre oraz monobloków i wtedy faktycznie pojawił się przydźwięk pętli masy.

- @audiowit Witek z MX-1000 przydźwięk był ledwie słyszalny , trzeba było przyłożyć ucho do kolumny , z tym , że wtedy podpięte były Dali . Jak je teraz podłączyłem to też przydźwięk przycichł o 3/4. A jak wczoraj Alteci były podpięte pod Sony V5 to przydźwięku nie było w ogóle , żadnego , absolutna cisza w głośnikach nawet jak gałka głośności powędrowała na max. 

Na tym moje pomysły się na razie wyczerpały.

A teraz @elektron6 i @nowy78 co w praktyce oznacza odłączenie PE ? Mam odłączyć w pre / uziemienie jest w dwóch punktach dokręcone do obudowy , przy drabince rezystorowej i przy gniazdku IEC / ,czy w gniazdku w ścianie lub przewodzie sieciowym.

Co do samej budowy pre ja osobiście nie mam zastrzeżeń , wiem , że zawsze można lepiej lub po prostu inaczej. Jak robiłem listwy zasilające też spotkałem się z opinią , że można lepiej , że dlaczego taka plątanina przewodów itd. Miałem na to jedną odpowiedź , " proszę zrobić samemu lepiej i przedstawić wyniki działań " , jakoś potem następowała cisza , zupełnie nie wiem dlaczego ? :) 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 jeśli przydźwięk to taki szum jak podbijasz gałkę volume , to u mnie jest zależne które źródło sobie przełączę, niektóre potrafią 2x szybciej na pokrętle się pojawić względem innych ;) także może tak szukaj problemu ? Może pre ma jakiś problem z jakimś kondensatorem który jest odpowiedzialny za filtrowanie połączenia rca ? Nie wiem nie znam się ale logiką się kieruję.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomek4446 Cześć. Żeby mieć pełen obraz i nie błądzić warto sprawdzić czy to na pewno 50Hz bzyczy, a nie 100 na przykład od tętnień zasilacza. W tym celu użyj apki spectroid. Przyłóż mikrofon telefonu blisko głośnika. Wyświetli się na dole pasek z wartością częstotliwości. Pokaż zrzut ekranu dla pewności 😉

Sprawdź czy masa układowa nie łączy się z PE na obudowie. W tym celu rozłącz wszystkie elementy, zasilanie też i zmierz omomierzem wartość między Masą na gniazdach, a "śrubką" na obudowie. Podaj wartość. To da możliwość "głębszej" analizy 😉 Pozdrawiam. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kubakk napisał:

jeśli przydźwięk to taki szum jak podbijasz gałkę volume , to u mnie jest zależne które źródło sobie przełączę, niektóre potrafią 2x szybciej na pokrętle się pojawić względem innych

Dzięki za pomoc. to nie źródła bo ich w ogóle nie podłączyłem a przydźwięk jest. Co do kondensatorów to nie mam pojęcia , aż tak dobry w te klocki nie jestem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MariuszZ napisał:

Przyłóż mikrofon telefonu blisko głośnika

Co prawda użyłem innej aplikacji, bo mam Iphona, ale pokazuje mi przydźwięk o częstotliwości 150,5 Hz, a po chwili 193,5 Hz .

Robiłem pomiar kilkukrotnie i dźwięk oscyluje zawsze między tymi dwoma wartościami. 

Mariusz sprawdziłem też omomierzem. Przy mierniku ustawionym na " 200" Ohm wynik pomiaru to 00,4 , gdy łączę śrubkę z podpiętym PE z masami gniazd RCA . Niezależnie czy to gniazda wejścia czy wyjścia miernik pokazuje stale 0,4. Sprawdziłem miernik na gniazdku prądowym w listwie zasilającej pokazuje identyczną wartość V jak wyświetlacz listwy więc działa.

Z odległości 3m. SPL przydźwięku przy pomiarze aplikacją w telefonie wynosi 54 dBA.

Witek , identyczny przydźwięk jest ze źródłami , to już sprawdzałem.

A'propos czy ktoś z Panów, którzy są szczęśliwymi posiadaczami lampy nie ma żadnego przydźwięku ?  

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie delikatny jest. W systemie głownym jak i z pre Absolutora w innym systemie.

Ale ledwie słyszalny z miejsca odsłuchowego.

Podĺaczyleś jeden monoblok z innego bezpiecznika? Może być przedłużaczem np z sypialni lub kuchni.

I czy przydźwięk się wzmogł po zakupie monosow?

Edytowano przez audiowit
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak brumi ?

Podpinałem gitarę pod mój wzmak lampowy i po odpaleniu efektu boss metal zone było jak na tym filmie , szczególnie jak się kablem poruszało ;)

a może lampy łapią coś z pokoju czy otoczenia ?

U mnie kiedyś kiepski kabel hdmi do ampli kd powodował restart ampli przy zapalaniu światła w łazience ...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, tomek4446 napisał:

odległości 3m. SPL przydźwięku przy pomiarze aplikacją w telefonie wynosi 54 dBA.

Nie może tak być. Trzeba szukać. Zrobiłem pomiar Electrodoid em przed chwilą. SET na 6C4C z odleglości 20 cm dopiero coś słychać. Ledwo. Pomiar z 1cm od głośnika. Te 100Hz u mnie to pulsacja zasilacza chyba ale nie będę walczył z tym bo nie słychać z miejsca odsłuchu. 

DIY ANK L1 jak włożę poprawnie czyli odwrotnie wtyczkę przewodu zasilającego do gniazda to wzmacniacz milczy totalnie. Nic nie słychać. Nic mikrofon przy głośniku nie zbiera. Wszystkie klocki połączone razem. Pętli nie mam bo ground liftery pozakładane. 

Te Twoje 150 Hz to produkt zasilacza któregoś chyba. Trzeba Piotra @nowy78 dopytać bo jest na bieżąco z zasilaczami. Od traf z pół EM byłoby zaidukowane 50 Hz raczej.

Jeżeli porozłączałeś kable i z pomiaru wychodzą ułamki Ohma to wewnątrz urządzenia mierzonego jest połączone PE z masą układową. To jest do obejścia. Zobacz gdzie się łączą wewnątrz i tymczasowo rozłącz i sprawdź. Jeżeli pomoże to trzeba ground lifter założyć. 

Resizer_16039093740300.jpg

Edytowano przez MariuszZ
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mi przyszło do głowy, że przedwzmacniacz słabo filtruje napięcie zasilania w zakresie tętnień i monosy to jeszcze wzmacniając sprawiają, że tak głośno słychać i da się w jakimś zakresie regulować gałką volume. 

Przyczyną może być  walnięty kondensator filtrów RC w zasilaczu pre. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam i nie wierzę WBA i chałupnicza robota oj panie.... Chciałbym żeby taka chałupnicza robota mogła stać u mnie teraz na stoliku :). Jeden z najlepszych dźwięków jakie miałem okazję słyszeć generowany był dzięki zestawowi WBA...o jakości wykonania nie wspomnę bo niejeden producent ogólnoświatowy mógłby się schować głęboko... Radzę pierw coś zobaczyć na żywo dotknąć, posłuchać nim bzdurę się napisze  tak bez zadęcia;). 

Edytowano przez Gość
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...